späť na zoznam príznakov

Močenie veľkého množstva moču

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Močenie veľkého množstva moču patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: polyúria
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "močenie veľkého množstva moču"

Močenie veľkého množstva moču, inak nazvané aj polyúria, môže byť príznakom napríklad nadmerného príjmu tekutín, pričom bežný človek napríklad z 3 litrov tekutín, ktoré príjme počas dňa, vylúči obvykle 2 litre moču. Nadmerné močenie môže súvisieť teda buď so zvýšeným príjmom tekutín, prípadne aj s príjmom tekutín a potravín, ktoré majú močopudný, čiže diuretický účinok. Veľakrát sa vyskytuje nadmerné a veľké močenie aj pri rôznych liekoch.

Problém s veľkým objemom moču pri močení môže byť spôsobený napríklad nadmerným pitím kávy, čaju, piva, urologických čajov alebo aj sladených nápojov, pričom v tomto prípade ide o kombináciu močopudných účinkov a veľkého množstva látok, ktoré organizmus nevie spracovať a zbaví sa ich vylučovaním. Aj ľudia, ktorí užívajú lieky napríklad na srdce, cirhózu pečene, zvýšený krvný tlak alebo iné choroby, trpia týmto problémom, keďže ide o lieky diuretické.

Tie pomáhajú k zvýšenému odplaveniu škodlivých a odpadových látok z tela a teda aj k močeniu veľkého množstva moču. Sú ale aj prípady, kedy je polyúria príznakom pre niektorú z ochorení či už metabolizmu, látkovej výmeny, prípadne môže ísť o problém s obličkami, ktoré sú priamo zodpovedné za tvorbu moču. Veľmi často môže ísť o rôzne zápaly, nádory alebo aj o zlyhávanie obličiek, čo má za následok prepúšťanie veľkého objemu moču.

Rovnako aj pri zápale močových ciest môže prichádzať k problémom s močením, pričom infekcia močových ciest môže mať buď bakteriálny pôvod, prípadne môže byť spôsobená aj močovými kameňmi. Veľakrát je spojený tento zápal s častým močením, ale vo väčšine prípadov sa vyskytuje skôr močenie menšieho množstva moču, no ojedinele to môže byť aj naopak. Časté močenie veľkého množstva moču však sprevádza napríklad rôzne endokrinné choroby.

Ide či už o Cushingov syndróm, čo je ochorenie charakterizované zvýšenou tvorbou kortizolu, alebo aj o cukrovku. Cushingov syndróm je choroba, kedy v nadobličkách nastáva zvýšená tvorba hormónu kortizol, ktorý reguluje metabolizmus sacharidov a zvyšuje glykémiu, čiže množstvo glukózy v tele. V krvi je tak zvýšená hladina cukru, je vyšší krvný tlak a aj vyššia potreba močenia. Pri cukrovke je tiež prítomné nadmerné močenie spojené aj s častým močením.

Časté denné a nočné močenie je spojené aj s vyšším objemom vymočenej tekutiny a s neustálym pocitom smädu. Typické je močenie veľkého množstva moču pri Diabetes indipidus, čo je ochorenie, pri ktorom dochádza k narušeniu hospodárenia organizmu s vodou a to buď z dôvodu endokrinnej alebo metabolickej poruchy. Choroba sa prejavuje jednak smädom, častým močením, veľkým objemom moči, čo vyvoláva dehydratáciu a smäd. V tomto prípade treba určite vyhľadať lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.