Nadmerné krvácanie pri menštruácii alebo príliš silné menštruačné krvácanie je také krvácanie, ktoré v najvyššej sile trvá viac ako 5 dní. U každej ženy môže byť intenzita a sila krvácania samozrejme iná, avšak pokiaľ je príliš silné krvácanie, ktoré sa odchyľuje od bežného stavu, mala by žena navštíviť gynekológa, ktorý vykoná vyšetrenie, pretože môže ísť o symptóm nejakého ochorenia....
Nadmerné krvácanie pri menštruácii alebo príliš
silné menštruačné krvácanie je také
krvácanie, ktoré v najvyššej sile trvá viac ako 5 dní. U každej ženy môže byť intenzita a sila krvácania samozrejme iná, avšak pokiaľ je príliš silné krvácanie, ktoré sa odchyľuje od bežného stavu, mala by žena navštíviť gynekológa, ktorý vykoná vyšetrenie, pretože môže ísť o symptóm nejakého ochorenia. Krvácanie o väčšej intenzite je buď silné, alebo silné aj dlho trvajúce.
Príliš silné krvácanie sa nazýva hypermenorea, kým príliš silné a zároveň dlhšie trvajúce menštruačné krvácanie sa nazýva menorágia. Problémy s krvácaním môže ovplyvniť napríklad hladina hormónov a teda napríklad aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Pokiaľ je žena tehotná a došlo k nadmernému krvácaniu počas menštruácie, ktorá navyše prišla aj neskoro, je potrebné okamžite navštíviť gynekológa, pretože môže ísť aj o príznaky potratu.
Za príliš silné krvácanie pri menštruácii môžu niekedy aj rôzne genitálne orgánové choroby, napríklad myómy, polypy, chronické zápaly alebo nahromadenie krvi v panve. Veľakrát ale môže byť nadmerné krvácanie počas menštruácie aj dôsledkom zvýšeného krvného tlaku, ochorení obličiek, ochorení srdca alebo niektorými krvnými chorobami, napríklad ak má žena problémy so zrážanlivosťou krvi a tvorbou krvných doštičiek, typicky je to pri anémii krvi.
Niekedy ide aj o príznak funkčného druhu. Môže ísť napríklad o nedostatočne vyvinutú maternicu alebo o iné problémy v súvislosti s maternicou. Problematické je tiež to, ak sa k nadmernému krvácaniu dostavia aj bolesti, čo môže indikovať vážne ochorenie alebo ťažký zápal, kedy je nutné vyhľadať lekára. V prípade chronických zápalov alebo pri stave hromadenia v malej panve dochádza nielen k nadmernému krvácaniu, ale aj k predĺženiu doby krvácania.
Veľmi častým problémom je endometrióza, čo je ochorenie gynekologického typu a súvisí s maternicou. Nastáva vtedy, ak sa čiastočky sliznice maternice, nazývané aj endometriá, objavia mimo dutiny maternice, napríklad vo vaječníkoch, vajcovodoch, močovom mechúry alebo v čreve. Tieto čiastočky rovnako ako maternica reagujú na hormonálne zmeny v organizme počas menštruačného cyklu a začnú tiež krvácať pri menštruácií, avšak v mieste, kde sa nachádzajú.
Keďže sú mimo maternicu, nastáva krvácanie aj v miestach mimo nej, čo sa môže prejaviť nadmerným krvácaním pri menštruácii a veľmi často aj bolesťami v podbrušku a niekedy aj krvou v moči. Liečba sa vykonáva chirurgickým zákrakom laparoskopicky, čiže neinvazívne s minimálnou dobou rekonvalescencie. V každom prípade však treba pri akomkoľvek nadmernom množstve krvácania alebo aj pri dlhodobejšom krvácaní počas menštruácie pre istotu ísť na gynekologické vyšetrenie.