späť na zoznam príznakov

Neschopnosť racionálneho uvažovania

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "neschopnosť racionálneho uvažovania"

Neschopnosť racionálneho uvažovania sa spája väčšinou s ochoreniami alebo poruchami duševnými a psychickými, prípadne s problémami nervovej sústavy, ktoré sa prejavujú u človeka vo vzťahu k jeho okoliu. Niekedy súvisia s týmto príznakom aj zmätenosť, poruchy krátkodobej pamäti, prípadne aj kvalitatívne zmeny vedomia. Neschopnosť môže byť čiastočná alebo úplná.

Poruchy vedomia, malátnosť, pocity na zvracanie a tiež veľakrát aj rôzne psychické príznaky, napríklad dezorientácia či neschopnosť racionálne uvažovať sú však typické napríklad aj pre intoxikáciu, čiže otravu. Ide o akútny stav, ktorý má svoju príčinu obvykle vo vonkajšom podnete na organizmus, pričom je to život ohrozujúci stav a môže zanechať aj trvalé následky. Intoxikácia vzniká napríklad pri nadmernom požití alkoholu, drog alebo rôznych jedov a chemikálií.

Človek má problémy s racionálnym uvažovaním aj v pokročilých štádiách Alzheimerovej choroby, čo je ochorenie nervového systému, ktoré sa prejavuje nenávratnými zmenami v mozgu a úbytkom mozgovej hmoty. Ochorenie je časté u seniorov a viac postihuje ženy ako mužov, pričom prvé príznaky sú v rámci neobvyklej straty pamäte a agresívneho chovania. U tejto choroby dochádza aj k zmene osobnosti, zmätenosti a rôznym poruchám reči a chôdze.

Väčšinou je však neschopnosť racionálne uvažovať príznakom duševných ochorení, napríklad veľmi prítomná je pri demencii. Je to vážne duševné ochorenie, ktoré vzniká počas života a súvisí s degeneráciou kognitívnych funkcií, ako napríklad pamäť, intelekt a osobnosť. Človek môže pociťovať aj nekľud, nervozitu a niekedy je agresívny. Veľakrát je táto choroba spájaná aj s Alzheimerovou chorobu, pretože vo viac ako polovice prípadov trpí pacient oboma ochoreniami.

Problémy s racionálnym uvažovaním majú aj ľudia, ktorý sú v delíriu. Delírium je duševné ochorenie, ktoré patrí medzi kvalitatívne poruchy vedomia a nastávajú pri ňom jednak poruchy vnímania, tak aj poruchy myslenia a správania. K vzniku delíria dochádza u tých ľudí, ktorých mozog je nedostatočne zásobený kyslíkom, či už z dôvodu nejakého zranenia, nádoru, zápalu alebo iného ochorenia mozgu. Niekedy je spôsobené aj zlyhaním iných orgánov v tele.

Poruchy racionálneho uvažovania sa vyskytujú aj pri schizofrénii, čo je veľmi vážne psychiatrické ochorenie. Ide o rozpad osobnosti najmä v rámci emocionálnej časti psychiky, pričom charakteristické sú zmeny správania, halucinácie a bludy, poruchy nálady a citov a tiež sklon unikať od reality. Tieto poruchy nie sú nijako koordinované a preto sa človek javí rozdvojene. Väčšinou je za ochorením genetická predispozícia, ojedine môže ísť aj o externé vplyvy prostredia.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Neschopnosť racionálneho uvažovania patri medzi príznaky Nervového systému
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Alkohol a jeho vplyv na psychiku človeka Alkohol a jeho vplyv na psychiku človeka

Alkohol patrí medzi jednu z najrozšírenejších drog. Vyvoláva závislosť, a teda alkoholizmus patrí medzi duševné ochorenia. Pre pacienta v ebriete je typická zmena správania , no...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Podchladenie organizmu - aké má príčiny, ako sa prejavuje a čo spôsobuje? Podchladenie organizmu - aké má príčiny, ako sa prejavuje a čo spôsobuje?

Počas zimného obdobia, ale nie len vtedy, je náš organizmus vystavovaný chladnému počasiu. Jeho podchladenie hrozí viac ako inokedy. V mnohých prípadoch však nie je závislé len od počasia.

Vianočné sviatky - psychická záťaž, depresie, samovraždy Vianočné sviatky - psychická záťaž, depresie, samovraždy

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.