Neschopnosť racionálneho uvažovania

Neschopnosť racionálneho uvažovania sa spája väčšinou s ochoreniami alebo poruchami duševnými a psychickými, prípadne s problémami nervovej sústavy, ktoré sa prejavujú u človeka vo vzťahu k jeho okoliu. Niekedy súvisia s týmto príznakom aj zmätenosť, poruchy krátkodobej pamäti, prípadne aj kvalitatívne zmeny vedomia. Neschopnosť môže byť čiastočná alebo úplná. Poruchy vedomia, malátnosť, pocity na zvracanie a tiež veľakrát aj rôzne psychické príznaky,...

Neschopnosť racionálneho uvažovania sa spája väčšinou s ochoreniami alebo poruchami duševnými a psychickými, prípadne s problémami nervovej sústavy, ktoré sa prejavujú u človeka vo vzťahu k jeho okoliu. Niekedy súvisia s týmto príznakom aj zmätenosť, poruchy krátkodobej pamäti, prípadne aj kvalitatívne zmeny vedomia. Neschopnosť môže byť čiastočná alebo úplná.

Poruchy vedomia, malátnosť, pocity na zvracanie a tiež veľakrát aj rôzne psychické príznaky, napríklad dezorientácia či neschopnosť racionálne uvažovať sú však typické napríklad aj pre intoxikáciu, čiže otravu. Ide o akútny stav, ktorý má svoju príčinu obvykle vo vonkajšom podnete na organizmus, pričom je to život ohrozujúci stav a môže zanechať aj trvalé následky. Intoxikácia vzniká napríklad pri nadmernom požití alkoholu, drog alebo rôznych jedov a chemikálií.

Človek má problémy s racionálnym uvažovaním aj v pokročilých štádiách Alzheimerovej choroby, čo je ochorenie nervového systému, ktoré sa prejavuje nenávratnými zmenami v mozgu a úbytkom mozgovej hmoty. Ochorenie je časté u seniorov a viac postihuje ženy ako mužov, pričom prvé príznaky sú v rámci neobvyklej straty pamäte a agresívneho chovania. U tejto choroby dochádza aj k zmene osobnosti, zmätenosti a rôznym poruchám reči a chôdze.

Väčšinou je však neschopnosť racionálne uvažovať príznakom duševných ochorení, napríklad veľmi prítomná je pri demencii. Je to vážne duševné ochorenie, ktoré vzniká počas života a súvisí s degeneráciou kognitívnych funkcií, ako napríklad pamäť, intelekt a osobnosť. Človek môže pociťovať aj nekľud, nervozitu a niekedy je agresívny. Veľakrát je táto choroba spájaná aj s Alzheimerovou chorobu, pretože vo viac ako polovice prípadov trpí pacient oboma ochoreniami.

Problémy s racionálnym uvažovaním majú aj ľudia, ktorý sú v delíriu. Delírium je duševné ochorenie, ktoré patrí medzi kvalitatívne poruchy vedomia a nastávajú pri ňom jednak poruchy vnímania, tak aj poruchy myslenia a správania. K vzniku delíria dochádza u tých ľudí, ktorých mozog je nedostatočne zásobený kyslíkom, či už z dôvodu nejakého zranenia, nádoru, zápalu alebo iného ochorenia mozgu. Niekedy je spôsobené aj zlyhaním iných orgánov v tele.

Poruchy racionálneho uvažovania sa vyskytujú aj pri schizofrénii, čo je veľmi vážne psychiatrické ochorenie. Ide o rozpad osobnosti najmä v rámci emocionálnej časti psychiky, pričom charakteristické sú zmeny správania, halucinácie a bludy, poruchy nálady a citov a tiež sklon unikať od reality. Tieto poruchy nie sú nijako koordinované a preto sa človek javí rozdvojene. Väčšinou je za ochorením genetická predispozícia, ojedine môže ísť aj o externé vplyvy prostredia.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané