Zlyhanie pečene je stav, kedy pečeň nemôže plniť svoje funkcie a ide o život ohrozujúci stav. Pečeň je totiž veľmi dôležitý orgán, ktorého cieľom je detoxikácia cudzorodých a toxických látok z organizmu, ale taktiež produkuje aj žlčové kyseliny. Pečeň síce má schopnosť regenerácie, ale pri určitom stupni poškodenia už regenerácia nie je možná a prichádza k ťažkému zrúteniu homeostázy, rozvratu metabolizmu v organizme a k ďalším život ohrozujúcim poruchám.
Príznaky Zlyhania pečene
- Nažltlá koža
- Bolesť brucha
- Krvácanie
- Nevoľnosť
- Opuch
- Vodu v bruchu
- Poruchy vedomia
- Nepravidelná činnosť srdca
- Nechutenstvo do jedla
- Bezvedomie
Bylinky na Zlyhanie pečene
Charakteristika
Zlyhanie pečene môže mať dve formy a to buď akútnu alebo chronickú. Akútne zlyhanie pečene je veľmi rýchle a nastáva do 8 týždňov od prvých prejavov, pričom typicky sa vyskytuje pečeňová encefalopatia, čo je súhrn príznakov typických pre toto zlyhanie. Najčastejšie môže akútna forma súvisieť s vírusovým zápalom v pečeni, prípadne otravou najčastejšie hubami alebo nedostatočným vyživovaním pečene v dôsledku uzavretia cievy a zásobovania krvou, prípadne pri rakovine. Niekedy dochádza aj k súčasnému zlyhaniu obličiek.
Pri chronickom zlyhaní pečene dochádza k zlyhaniu obvykle až po 6 mesiacoch alebo niekedy aj po dlhšej dobe a nástup príznakov nie je až taký intenzívny ako pri akútnej forme. Chronická forma môže byť sprevádzaná vírusovou hepatitídou, ale najčastejšie cirhózou pečene, kedy dochádza k jej uzlovitej prestavbe. Neliečené zlyhávanie pečene vedie vždy k smrti a to v dôsledku nemožnosti filtrovať toxíny a škodlivé látky z tela, ktoré tak poškodzujú vnútorné orgány.
Príčiny
Príčinou zlyhania pečene môžu byť rôzne vírusové ochorenia, intoxikácie, metabolické poruchy alebo iné poruchy, ktoré spôsobia masívnu nekrózu a odumieranie pôvodných pečeňových buniek. Najčastejšie pri akútnej forme býva na príčine vírusové ochorenie alebo náhla intoxikácia, pri chronickej forme zlyhania pečene obvykle ide o následok cirhózy alebo poškodenia pečene dlhodobým užívaním liekov či alkoholu. Tento proces je však nezvratný a pečeň sa nedá obnoviť.
Príznaky
Ochorenie môžu sprevádzať na úvod neurčité príznaky, ako napríklad nevoľnosť, slabosť, bolesti brucha, ale neskôr sa už pridajú aj problémy napríklad s krvácaním do tráviaceho traktu, dochádza k hormonálnych poruchám a poruchám metabolizmu, organizmus vo väčšej miere zadržuje vodu a sodík, niekedy dokonca vzniká ascites, čiže stav, kedy sa dostane tekutina do brucha. Typickým prejavom zlyhávania pečene je aj zožltnutie kože a očných bielok.
Najvážnejšími symptómami je pečeňová encefalopatia a kóma. Ide o poruchu funkcie mozgu v dôsledku pôsobenia toxických a škodlivých látok, ktoré neboli z tela vylúčené, priamo na mozog. Do mozgu sa tak dostávajú napríklad aminokyseliny a amoniak, ktorý je pre nervové bunky toxický a dochádza tak k opuchu mozgu, kŕčom, poruchám vedomia až v záverečnej fáze ku kóme. Okrem toho majú ľudia s týmto ochorením aj anémiu a problémy so zlou zrážanlivosťou krvi.
Diagnostika
- Čo sa týka diagnostiky, je možné určiť prítomnosť zlyhávania pečene na základe vonkajších príznakov, najmä na základe zožltnutia pokožky, prípadne na základe príznakov ochorenia spojeného s týmto zlyhávaním, napríklad pri cirhóze pečene
- Okrem toho sa vykonáva laboratórne vyšetrenie hladiny bilirubínu v krvi, testy na hypoglykémiu a tiež CT vyšetrenia, jednak pečene a jednak mozgu kvôli prítomnosti opuchom
- Taktiež sa môže merať aj hodnota vnútrolebečného tlaku, pričom akútne zlyhanie pečene sa prejavuje rýchlym nárastom
Ako rozpoznať zlyhávanie pečene
Ako rozpoznať zlyhávanie pečene
Priebeh
Priebeh zlyhania pečene môže byť buď akútny, kedy obvykle do 8 týždňov v prípade neliečenia stavu prichádza k smrti, alebo chronický, kedy obvykle nastáva fatálne štádium až po pol roku. Vo väčšine prípadov súvisí zlyhanie pečene s nejakou infekciou, zápalom alebo iným ochorením pečene a preto nemá samostatný priebeh. Pri otrave napríklad hubami ide o veľmi rýchly priebeh s intenzívnymi prejavmi a symptómami, pri dlhodobom nastupujú príznaky dlhšiu dobu a s menšou intenzitou na začiatku.