späť na zoznam príznakov

Zvýšená náplň krčných žíl

Autor: Michal Hrebík

Zvýšená náplň krčných žíl je príznak, ktorý indikuje ochorenia srdca a kardiovaskulárneho systému. Posúdenie zvýšenej náplni sa vykonáva pozorovaním a lekár veľmi rýchlo zistí, či je krčná žila príliš naplnená a vystupuje z krku. Bežne je možné pozorovať takéto vystúpenie na pravej strane pod ušami, pričom za chorobný stav sa považuje, ak je zdurenie tejto krčnej žily väčšie ako 2 centimetre nad okolitú pokožku. Zároveň je to aj indikátor centrálneho žilného tlaku.

Najčastejšie je to príznak zlyhávania srdca na pravej strane, pričom odborne sa tento stav nazýva hepatopatia. Pravá srdcová komora v tomto  prípade môže zlyhávať z rôznych patologických a chorobných príčin, ale tento príznak môže indikovať napríklad aj zápal osrdcovníka, kedy sa srdce nemôže pre tento zápal v rámci osrdcovníka, ktorý ho obaľuje, dostatočne hýbať. Niekedy ide aj o symptóm tzv. nedomykavosti trojcípnej srdcovej chlopni.

V tomto prípade sa krv pri sťahu komory dostáva späť od srdcovej siene a z nej do dutých žíl a v tomto prípade je možné pozorovať nielen zvýšenie náplne krčných žíl, ale aj viditeľnú pulzáciu krvi v nich. Pokiaľ je prítomná napríklad okrem zvýšenej náplne aj bolesť na hrudníku a ťažké dýchanie, môže ísť o pľúcnu embóliu, kedy sa v pľúcnom aterirálnom riečišti vyskytne krvná zrazenina a hrozí dokonca srdcová zástava, čo je už priame ohrozenie života.

Zvýšená náplň krčnej žily spolu s opuchom horných končatín a opuchom krku môžu byť príznakom aj pre syndróm hornej dutej žily. Obvykle môže tento syndróm mať súvis aj s nádorom na pľúcach a vzniká v dôsledku obmedzenia toku krvi hornou dutou žilou. Niekedy môže človek s týmto syndrómom mať opuch aj okolo očí, bolesti na hrudníku a môže prísť aj k paréze hlasiviek. Najčastejšie sa choroba lieči kortikoidmi a diuretikami.

Najčastejšie sa prejavuje zvýšením náplne krčných žíl všeobecné zlyhanie srdca. Aby sa potvrdilo zlyhanie, je nutné vykonať aj iné vyšetrenia, napríklad RTG, ktorý potvrdí napríklad zväčšenie a rozšírenie srdca, prípadne môže byť diagnostika aj cez EKG. Liečba prebieha podľa presnej príčiny zlyhania srdca, ktorá sa určí pri ďalších vyšetreniach, vo väčšine prípadov je základom liečby srdcového zlyhania podávanie ACE inhibítorov a iných špecifických liekov.

Aj niektoré ochorenia respiračného systému sa môžu prejaviť zvýšením náplne krčných žíl, napríklad chronická respiračná insuficencia, čiže nedostatočnosť. Človek s týmto ochorením trpí zvýšenou únavou a slabosťou a má aj problémy s dýchaním. Ochorenie je charakteristické porušením funkcie respiračného systému, kedy dochádza k nedostatočnej výmene plynov potrebných pre fungovanie organizmu. Liečba sa zameriava na príčinu vzniku choroby aj na potlačenie symptómov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.