späť na zoznam príznakov

Pocit nedokonalého vymočenia

Autor: Michal Hrebík

Pocit nedokonalého vymočenia je prítomný pri niektorých zápalových ochoreniach alebo nádorových ochoreniach močových ciest a môže vzniknúť aj pri prekážke dokonalého vymočenia sa. Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra môže byť spôsobený aj nejakou prekážkou v dolných močových cestách, pričom veľakrát sú s týmto pocitom spojené aj iné symptómy a problémy, napríklad časté nutkanie na močenie alebo prerušované močenie.

Veľakrát je nedokonalé vymočenie sa spojené s nejakou prekážkou, ktorá tomu bráni a tak zostáva v močovom mechúre ešte vždy určité množstvo tekutiny, ktorá sa za krátku dobu znova ozve. Človek tak musí chodiť častejšie na toaletu a močiť. Najčastejšie trápia tieto problémy mužov, ale nie sú vylúčené ani u žien. Vo väčšine prípadov ide o príznak ochorenia, ktoré si vyžaduje odborné vyšetrenie a liečbu zo strany urológa, takže netreba s návštevou lekára otáľať.

Pocit nedokonalého vymočenia je typický pre zväčšenie prostaty, čo je nezhubné ochorenie postihujúce predstojnú žľazu u mužov. Močenie je problémové, namáhavé, zdĺhavé, veľakrát s malým tlakom prúdu močenia a typické je aj častejšie nutkanie na močenie. Je viacero foriem zväčšenia prostaty, či už mikroskopická, klinická alebo symptomatická forma, avšak princípom je, že zväčšená prostata tlačí na močový mechúr, pod ktorým sa nachádza a to spôsobuje problémy.

Problémom sú veľakrát aj močové a obličkové kamene. V močových cestách a obličkách sa vytvárajú konkrementy, čiže kamene, buď v dôsledku nedostatku tekutiny na rozpúšťanie látok alebo v dôsledku nadmerného výskytu najmä solí a minerálov, ktoré sa najviac podieľajú na tvorbe kameňov. Tie následne putujú močovými cestami, pričom vytvárajú prekážky pre dokonalé vymočenie a človek tak má pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra.

Aj niektoré zápalové ochorenia môžu spôsobiť problémy s močením. Napríklad pri zápale obličiek je typické časté močenie a časté nutkanie na močenie, čo je spôsobené aj tým, že postihnutý má pocit nedokonalého vymočenia. Tento zápal je infekčné ochorenie, ktoré môže mať akútnu aj chronickú formu a veľakrát zápal spôsobí aj predošlý zápal močových ciest. diagnostika a včasná liečba je veľmi dôležitá, v opačnom prípade hrozí u človeka zlyhanie obličiek.

Niekedy môže byť pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra spôsobený aj priamo zápalom močových ciest, čo najčastejšie spôsobuje baktérie Escherichia coli, ktorá žije normálne v tráviacom trakte, ale akonáhle sa dostane do močových ciest, spôsobí zápal. Prítomné sú aj bolesti v podbrušku, časté močenie a močenie malého množstva moču, čo súvisí aj s tým, že človek má následne znova potrebu sa vymočiť, keďže má pocit neúplného vyprázdnenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pocit nedokonalého vymočenia patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Zápal močových ciest v lete: Častejšie u žien. Čo na zápal s liekmi? Zápal močových ciest v lete: Častejšie u žien. Čo na zápal s liekmi?

Letné aktivity, nočné bazénové párty či nie celkom rozumný životný štýl, môžu spôsobiť nemalé zdravotné nepríjemnosti. U žien to často býva práve zápal močových ciest či močového mechúra...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.