Pomalý rast ochlpenia: Genetika, hormóny alebo stres? Čo najčastejšie brzdí rast ochlpenia na tele

Pomalý rast ochlpenia: Genetika, hormóny alebo stres? Čo najčastejšie brzdí rast ochlpenia na tele
Zdroj foto: Shutterstock

Zaznamenali ste u seba spomalený rast ochlpenia tela? Hoci sa pomalý rast nemusí zdať ako závažný problém, môže byť príznakom rôznych stavov, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť. Zistite, aké sú možné príčiny a kedy by ste mali konzultovať lekára.

Rýchlosť rastu ochlpenia na tele je individuálna a závisí od mnohých faktorov, vrátane genetiky, veku a hormonálnej rovnováhy, avšak náhle alebo postupné spomalenie rastu ochlpenia môže byť pre niektorých ľudí dôvodom na znepokojenie.

V zime môže byť rast vlasov, ochlpenia dokonca aj nechtov spomalený, a to najmä v dôsledku nízkych teplôt a suchšieho vzduchu, ktoré obmedzujú prísun živín k folikulom. Teplé počasie a vyššia hydratácia naopak podporujú krvný obeh a metabolizmus, čo môže viesť k mierne rýchlejšiemu rastu. Rozdiely sú však minimálne a individuálne. Kľúčovú úlohu hrajú genetika, hormóny a výživa.

Je dôležité rozlišovať medzi prirodzeným spomalením rastu, ktoré prichádza s vekom, a zmenami, ktoré môžu signalizovať zdravotný problém.

Možné príčiny pomalého rastu ochlpenia

Uvádzame hlavné príčiny, ako je napríklad:

  • Genetika a vek - Rýchlosť rastu ochlpenia je do značnej miery daná genetikou. S pribúdajúcim vekom je prirodzené, že rast ochlpenia sa spomaľuje a môže dôjsť k rednutiu či strate na určitých častiach tela.
  • Hormonálna nerovnováha - Hormóny hrajú kľúčovú úlohu v raste vlasov a ochlpenia.
    • Hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy) - Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus, vrátane rastu vlasov a ochlpenia. Pri hypotyreóze môže dôjsť k spomaleniu rastu vlasov a ochlpenia, ako aj k rednutiu.
    • Nízka hladina testosterónu (u mužov - hypogonadizmus) - Testosterón je hlavný mužský pohlavný hormón, ktorý ovplyvňuje rast ochlpenia. S vekom hladina testosterónu klesá, čo má za následok pomalší rast ochlpenia. Pozor tiež na prehnaný príjem alkoholu a alkoholizmus, ktorý rovnako škodí produkcii tohto hormónu.
    • Hyperprolaktinémia - zvýšená hladina prolaktínu narúša produkciu pohlavných hormónov. Vedie k sekundárnemu hypogonadizmu s následným poklesom pohlavných hormónov (testosterónu u mužov a estrogénu u žien).
    • Syndróm polycystických ovárií (PCOS - u žien) - Hoci PCOS často spôsobuje nadmerné ochlpenie (hirsutizmus), u niektorých žien môže viesť k nerovnováhe hormónov, ktorá ovplyvňuje rast vlasov a ochlpenia na rôznych častiach tela.
  • Nedostatok živín a dehydratácia - Pre zdravý rast vlasov a ochlpenia je dôležitý dostatočný príjem vitamínov a minerálov, ako aj tekutín. Nedostatok železa, zinku, biotínu, vitamínu A, vitamínu E a vitamínu D  a bielkovín môže ovplyvniť rýchlosť rastu.
    • Štúdia publikovaná v Journal of Cosmetic Dermatology naznačuje, že nedostatok železa je jednou z najčastejších príčin vypadávania vlasov u žien pred menopauzou.
  • Stres - Chronický/dlhodobý stres môže mať negatívny vplyv na rôzne telesné funkcie, vrátane rastu vlasov a ochlpenia. Môže viesť k hormonálnym zmenám, ktoré ovplyvňujú vlasové folikuly.
  • Niektoré lieky - Môžu ako vedľajší účinok spomaliť rast ochlpenia. Patria sem napríklad niektoré lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, depresie, akné alebo chemoterapeutiká.
  • Autoimunitné ochorenia - Niektoré autoimunitné ochorenia, ako napríklad alopécia areata, môžu spôsobiť vypadávanie vlasov a ochlpenia, ale v niektorých prípadoch môže byť prítomný aj spomalený rast.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Ak spozorujete náhle alebo výrazné spomalenie rastu ochlpenia bez zjavnej príčiny (napríklad zmena ročného obdobia alebo vek), mali by ste konzultovať svojho lekára.

Lekár môže vykonať potrebné vyšetrenia, aby zistil príčinu a navrhol vhodnú liečbu. Dôležité je tiež sledovať ďalšie príznaky, ktoré sa môžu objaviť spolu so spomaleným rastom ochlpenia, ako sú únava, zmeny hmotnosti, suchá koža alebo iné nezvyčajné ťažkosti.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané