späť na zoznam príznakov

Aké príčiny má strata ochlpenia u žien i mužov? (Alopécia)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Aké príčiny má strata ochlpenia u žien i mužov? (Alopécia)
Zdroj foto: Getty images

Príčinou tohto symptómu sú rôzne kožné ochorenia. A to napríklad atopický ekzém, ale aj hnisavé zápaly. Typicky sa vyskytuje pri alopécii. Súvislosť má aj hladina hormónov, nedostatok živín a vitamínov. Negatívne pôsobí obezita a radikálna diéta či hladovanie. Taktiež sa vyskytuje pri zápale pečene alebo pri jej cirhóze.


Strata ochlpenia sa môže prejavovať rôznymi formami. Či už lokálne, alebo generalizovane. Má tiež rozličné druhy príčin. Napríklad niekedy dochádza k strate ochlpenia len na hlave z dôvodu plešivosti.

Táto strata vlasov sa odborne nazýva aj alopécia.

Inokedy je strata ochlpenia len lokálna, napríklad na niektorej končatine alebo na určitom mieste tela.

Môže byť sprevádzaná aj inými príznakmi, napríklad problémom s vlasmi alebo nechtami, či začervenaním kože, aj ako jediný symptóm.

Alopécia

Veľakrát je strata ochlpenia spôsobená alopéciou. Alopécia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje vypadávaním vlasov, a teda stratou vlasov a ochlpenia u mužov aj žien.

Môže mať rôzne príčiny, či už vrodené, alebo aj získané. Napríklad nesprávna životospráva môže zapríčiniť vypadávanie vlasov.

Muž má riedke vlasy, vypadávanie vlasov, plešatosť, čiže alopécia, ruky na hlave, pohľad zhora
Alopécia. Foto: Thinkstock photos

Alopécia má viaceré formy, môže byť úplná, keď dochádza k úplnej strate vlasov na hlave, prípadne univerzálna, keď sa pridruží aj strata ochlpenia na celom tele. Ale aj lokálna, keď nastáva strata len niektorých vlasov.

Alopécia sa delí na:

 • androgénna alopécia, čiže mužská plešina
 • alopecia areata, je vypadávanie vlasov a ochlpenia v zhlukoch, napríklad v kruhoch
 • alopecia universalis, čo je strata vlasov a ochlpenia na celom tele
 • alopecia totalis, je úplná strata vlasov na skalpe, teda úplná plešivosť
 • alopecia barbae, čiže strata ochlpenia na brade a tvári u mužov
 • alopecia mucinosa, vznik fľakov bez ochlpenia, strata chlpov tam, kde sa normálne vyskytujú, napríklad strata chlpov na hrudi, stehnách, lýtkach či nohách
 • trakčná alopécia, vzniká po fyzickej záťaži vlasov, napríklad pri zlej technike česania, ale aj po ťahaní vlasov
 • anagénne effluvium, vzniká následkom liekov, chemoterapie, chemikálií
 • jazvová alopécia, je strata vlasov so vznikom jaziev kože
TIP: Viac informácií o alopécii a o vypadávaní vlasov.

Je prirodzené, keď denne vypadne 50 - 100 vlasov. Avšak, ak je za deň počet vypadnutých vlasov nad 100 nastáva problém. Pri masívnej strate vlasov môže vypadnúť až 1000 kusov.

Dospelý človek má približne 100 000 až 200 000 vlasov
Cyklus rastu vlasu je približne 3 - 5 rokov, následne vypadáva po fáze pokoja
Za jeden mesiac narastie vlas približne 1 centimeter
V lete rastú vlasy rýchlejšie, ako v zime

Ochorenia a infekcie kože so stratou ochlpenia

Pri rôznych ochoreniach kože a aj pri zápaloch či infekčných chorobách kože dochádza k ložiskovej strate ochlpenia. Lokálna strata je len na určitom mieste. Infekcia kože môže byť sprevádzaná aj hnisaním na danom ložisku.

Psoriáza na predľaktí, šupinatá, začervenaná koža, so stratou ochlpenia
Príčinou môže byť psoriáza. Foto: Thinkstock photos

Príkladom takých ochorení je:

 • dermatóza
 • zápal kože na podklade mykózy alebo bakteriálnej infekcie, pyodermia pri hnisavom zápale
 • psoriáza
 • tinea
 • atopický ekzém
 • herpes zoster, čiže pásový opar (neurologické ochorenie s prejavom na koži)

Ostatné príčiny straty ochlpenia

Samozrejme, na naše vlasy a ochlpenie vplýva aj vek. Vo vyššom veku sa vyskytujú rôzne hormonálne zmeny. A tie majú v tomto prípade veľký vplyv. Na rast a obnovu vlasov alebo chlpov vplýva aj genetická predispozícia či dedičné faktory. Strata ochlpenia môže súvisieť aj s narušením imunity.

Žena má prekvapivý výraz tváre pre nadmerné vypadávanie vlasov, vlasy na dlani
Hormonálne zmeny sú častou príčinou, a to u žien aj u mužov. Foto: Thinkstock photos

Hormonálne zmeny

Hladina hormónov ovplyvňuje celkové ochlpenie a rast vlasov. Ako je to napríklad pri nesprávnej funkcii štítnej žľazy a prištítnych teliesok. Problém nastáva aj pri zvýšenej hladine testosterónu. Ale aj v prípade menopauzy.

Neurologické a metabolické ťažkosti

Strata ochlpenia môže mať aj neurologické príčiny. Napríklad pri diabetickej neuropatii, čo je ochorenie postihujúce funkciuštruktúru nervov. Človek pri nej obvykle stráca ochlpenie na rukáchnohách. Čo je typické najmä pre mužov. 

Toto ochorenie je komplikáciou pri cukrovke. Ľudia s cukrovkou majú tiež problémy s lokálnou stratou ochlpenia. Okrem neurologickej poruchy to zapríčiňuje aj problém s prekrvením. V prípade cukrovky sa označuje ako diabetická angiopatia. Aj metabolické poruchy negatívne vplývajú na tento nepríjemný symptóm.

Ťažkosti s cievami

Rovnako, viaceré ochorenia žíltepien sa prejavujú stratou ochlpenia. Napríklad tzv. Bércove vredy, ktoré postihujú tak žily ako aj tepny. Na mieste vytvorenia tohto vredu nastáva jednak stenčenie kože a tiež aj lokálna strata ochlpenia.

Dolné končatiny postihuje tiež aj ischemická choroba, ktorá postihuje tepny. Dochádza k ich zúženiu až úplnému uzatvoreniu. Pričom, nastáva nedokrvenie končatiny, jej bolesť a tiež aj strata ochlpenia.

Ochorenia pečene

Podobne, rôzne problémy s pečeňou sa prejavujú na ochlpení kože. Napríklad pri nadmernom ukladaní železa do tkanív. To je typické pre hemochromatózu. Ale aj pri hepatitíde sa vyskytuje tento symptóm.

Aj pri cirhóze pečene dochádza k strate ochlpenia. Cirhóza sa vyznačuje odumieraním pôvodných pečeňových buniekzvýšenej tvorbe väziva v pečeni. Toto väzivo nahrádza pôvodnú stavbu pečeňového tkaniva, čím dochádza k poruche funkcie.

Lieky, drogy a strata ochlpenia

Koža, ochlpenie, strata ochlpenia, riedke ochlpenie
Ťažkosti môžu spôsobiť niektoré lieky či drogy, ale aj nadmerný stres. Foto: Thinkstock photos

Strata ochlpenia sa vyskytuje aj v rámci protinádorovej liečby, čiže pri chemoterapii. Keď ide o vedľajšínežiaduci účinok tejto formy liečby. Inou liekovou príčinou je užívanie antikoncepcie, cytostatík, niektorých psychiatrických liekov alebo liekov na srdcovo - cievne ochorenia.

V prípade alkoholizmu dochádza k strate ochlpenia z viacerých dôvodov. A to hlavne, ak sa pridruží už uvedená cirhóza pečene. Podobne, aj pri drogovej závislosti sa môže vyskytnúť. A to hlavne pri zneužívaní kokaínu.

Príčinou môže byť neprimeraný stres či úraz

Spomalenie rastu a aj zvýšené vypadávanie vlasov, a to lokálne alebo vo väčšej miere môže mať na svedomí aj psychika. Dlhodobý stres, ale aj akútna stresová reakcia môžu vyvolať stratu vlasov či ochlpenia.

Obdobne, stres pre organizmus vytvárajú aj pooperačné stavy, závažné úrazy alebo rozsiahle popáleniny. Tak je to v prípade šokových stavov. Šok môže nastať, napríklad pri intenzívnom krvácaní.

Poruchy stravovania a nedostatok živín, aj vitamínov

Spomalenie obnovy a zvýšená miera vypadávania vlasov, až strata ochlpenia nastáva aj v prípade hladovania. Pri nedostatku vitamínov skupiny B, vitamínu D a E. Ale aj pri nízkej hladine minerálov a stopových prvkov, ako sú napríklad železo, zinok, magnézium či meď.

Podobne, negatívne vplýva prebytok vitamínu A. Ten môže nastať pri podpornej liečbe týmto vitamínom. A okrem anorexie, negatívne pôsobí aj obezita alebo agresívne odtučňovacie kúry.

Preto by človek, ktorý na sebe spozoruje bez nejakej viditeľnej vonkajšej príčiny stratu ochlpenia, mal čo najskôr navštíviť lekára kvôli diagnostike niektorej z vyššie spomenutých chorôb.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny straty ochlpenia
Súhrn najčastejších príčin straty ochlpenia

Video o vypadávaní vlasov

Video o vypadávaní vlasov

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Aké príčiny má strata ochlpenia u žien i mužov? (Alopécia) patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: Vypadávanie ochlpenia, vypadávanie vlasov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky) Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...

Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu

Máte problém s vypadávaním vlasov a nové nie a nie rásť? Kvôli neustupujúcemu rednutiu vám presvitá pokožka hlavy, ktorú ste nútení zakrývať? Je to tak zlé, že ste začali zvažovať...

Vypadávanie vlasov trápi rovnako mužov ako aj ženy? Vypadávanie vlasov trápi rovnako mužov ako aj ženy?

Zdravé, silné, husté, hodvábne lesklé a plné života . Tak takto si predstavuje vlasy asi každý z nás. Patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí sú nositeľom skutočnej \"koruny krásy\"?...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.