Pomalý rast ochlpenia

Pomalý rast ochlpenia, nazvaný odborne aj hypotrichóza, sa týka najmä rastu sekundárneho ochlpenia. Ide o ochlpenie, ktoré rastie počas pohlavného dospievania každého človeka a najviac ho ovplyvňujú hormóny. Aj z toho dôvodu môže za pomalší rast hladina týchto pohlavných hormónov. U žien sú tieto hormóny najmä estrogén a progesterón, u mužov sú to androgény a testosterón. Ochlpenie začína rásť počas puberty a je...

Pomalý rast ochlpenia, nazvaný odborne aj hypotrichóza, sa týka najmä rastu sekundárneho ochlpenia. Ide o ochlpenie, ktoré rastie počas pohlavného dospievania každého človeka a najviac ho ovplyvňujú hormóny. Aj z toho dôvodu môže za pomalší rast hladina týchto pohlavných hormónov. U žien sú tieto hormóny najmä estrogén a progesterón, u mužov sú to androgény a testosterón. Ochlpenie začína rásť počas puberty a je to veľmi individuálne u každého.

Nedostatočný rast ochlpenia môže byť spôsobený buď nedostatkom hladiny niektorých pohlavných hormónov, ktoré najviac rast tohto ochlpenia ovplyvňujú, prípadne poruchou chemickej syntézy týchto hormónov. V niektorých prípadoch sa problémy týkajú aj iných pohlavných znakov a nielen ochlpenia. Výnimočne ovplyvňuje rast hormónov aj ochorenie cievneho systému, pričom v tomto prípade môže ísť o lokálne problémy s pomalým rastom ochlpenia.

Ochlpenie druhotného typu o ktorom je reč zahŕňa rast fúzov a brady u mužov a tiež ochlpenie na hrudníku, pričom práve u mužov rastie ochlpenie na hrudníku oveľa dlhšiu dobu ako na tvári. U žien naopak toto ochlpenie nerastie a jeho výskyt súvisí s inými ochoreniam, väčšinou tiež hormonálneho typu. Vzhľadom na to, že rast ochlpenia môže byť u každého iný, nie je treba sa hneď obávať nejakého závažného ochorenia, ale nie je vylúčené, že je to aj nejaký symptóm.

Problémy s hladinou hormónov v tele vyvoláva aj hypotyreóza, čo je ochorenie štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. Najčastejšie choroba postihuje ženy, pričom prejavuje sa celkovým spomalením organizmu, únavou, spavosťou, niekedy aj zimomrivosťou postihnutého človeka. V dôsledku spomalenie organizmu dochádza aj k pomalému rastu ochlpenia, ale aj vlasov, dokonca niekedy dochádza k vypadávaniu vlasov a plešatosti.

Problémom sú aj Klinefelterov a Turnerov syndróm. Ide o ochorenia vyvolané nadbytočným pohlavným chromozómom X v genetickej výbave, pričom je to dedičná choroba. Klinefelterovým syndrómom trpia muži, ktorí sú neplodní alebo majú zníženú plodnosť a majú aj málo testosterónu, takže im chýba ochlpenie. Turnerov syndróm postihuje ženy a aj u nich je ochlpenie nedostatočné, taktiež sa u nich veľakrát neobjavuje menštruácia a iné sekundárne pohlavné znaky.

Pomalý rast ochlpenia alebo dokonca strata ochlpenia môžu byť vyvolané aj niektorými srdcovo-cievnymi chorobami, napríklad ischemickou chorobou dolných končatín. V tomto prípade dochádza k trofickým zmenám v pokročilej fázy choroby, objavuje sa suchá koža, pomalší rast ochlpenia na dolných končatinách, niekedy aj úplná strata ochlpenia. Pomalý rast ochlpenia môžu vyvolávať aj problémy syntézy pohlavných hormónov, takže je treba radšej vždy navštíviť lekára.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané