späť na zoznam príznakov

Popraskané pery: Prečo sú moje pery suché a popraskané?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Popraskané pery: Prečo sú moje pery suché a popraskané?
Zdroj foto: Getty images

Vysušené a popraskané pery vedia znepríjemniť chvíle. Hlavne, ak sa k popraskaniu pridruží zápal. Popraskanie je častým prejavom dehydratácie. Negatívne vplýva aj nevhodná kozmetika, ale aj vplyv počasia. V niektorých prípadoch môže praskanie pier značiť iné ochorenie.


Choroby s príznakom "popraskaných pier"

Popraskané pery môžu vzniknúť najčastejšie v dôsledku počasia, pričom na pery zle vplýva príliš veľká zimachlad, ale tiež aj dlhé vystavenie slnku a vysokej teplote. V kútikoch pier sa môžu vyskytnúť bolestivé menšie praskliny.

Tiež k nim dochádza v dôsledku nedostatku niektorých minerálov alebo vitamínov v organizme. Ale aj pri zníženom príjme tekutín. V niektorých výnimočných prípadoch treba hľadať aj ochorenie.

Nedostatok tekutín, vitamínov a minerálov

Za popraskané a vysušené pery môže tiež dehydratácia a nedostatok tekutín v organizme. K tomu dochádza nedostatočným príjmom, ale aj pri zvýšenom výdaji, kedy nie je zabezpečená potrebná náhrada stratených tekutín.

V detskom veku a u starších ľudí dochádza k dehydratácii rýchlo. Príznakom môže byť práve vysušenie pier a jazyka. Seniori často trpia na znížený pocit smädu a aj preto dochádza u nich často k dehydratácii.

Znížený prísun tekutín je potreba napraviť aj pri hnačke, vracaní, horúčke, ale aj pri zvýšenej fyzickej námahe. V letných mesiacoch kedy stúpa teplota ovzdušia je taktiež dôležitá úprava príjmu tekutín.

farebné guličky znázorňujú vitamíny a minerály, majú čierny popis
Vyvážená strava zabezpečí potrebné vitamíny a minerály. Zdroj foto: Getty images

Niekedy sa môžu popraskané pery vyskytnúť aj ako príznak nedostatku zinkuželeza alebo vitamínov skupiny B (B2 a B12) a vitamínu C v organizme. Je to následkom nevyváženej stravy alebo ako dôsledok hladovania.

Vitamíny skupiny B sú zastúpené v mlieku, mliečnych výrobkoch, hydinovom a rybom mäse. Vitamín C v ovocí a zelenine, ako sú napríklad citrusy, čierne ríbezle, kiwi, ale aj paprika, kapusta, listová zelenina, paradajky, karfiol, petržlen a nájdeme ho aj v šípkach a rakytníku.

Popraskané pery pri chudokrvnosti

Ako už bolo písané, aj nedostatok železa môže spôsobiť ťažkosti. Pri zníženej koncentrácii železa v krvi dochádza k anémii, ľudovo nazývanej aj chudokrvnosti. Nakoľko železo je dôležitým stavebným prvkom. 

Táto choroba krvi je spôsobená znížením hladiny hemoglobínu, čo je červené farbivo, na ktoré sa viaže kyslík. Z nedostatku železa tak môže vzniknú anémia, pretože práve železo je potrebné pre tvorbu hemoglobínu. Prítomné sú teda aj popraskané pery.

Zapálené tepny a popraskané pery

Ochorením cievneho systému je aj Kawasakiho choroba, pri ktorej dochádza k zápalu malých a veľkých tepien, konkrétne k zápalu ich stien. Najčastejšie trpia týmto ochorením deti vo veku do 4 až 5 rokov

Choroba sa prejavuje horúčkou, zväčšením lymfatických uzlín v oblasti krku, začervenaním sliznice v ústach a niekedy aj vyrážkou na koži. Ako jeden zo symptómov ochorenia je možné u deťoch pozorovať aj popraskané peryzačervenanie jazyka.

Pri kožných problémoch

Problém môžu spôsobiť aj zápaly kože. A to hlavne kontaktné dermatitídy. Kedy je reakciou na chemické či iné pôsobenie práve zápal a popraskanie pier. Preto treba dbať na výber správnych kozmetických prostriedkov.

Pre tento prípad platí, že je lepšie dôverovať overenej kozmetike a iným prostriedkom v úzkom kontakte s pokožkou. Aj keď je niekedy vyššia cena. Prípadný zápal je nepríjemný a aj finančne náročnejší.

Cheilitída je zápalové ochorenie pier a za jeho vznikom sú viaceré príčiny. Napríklad aj baktérie alebo kvasinky, alergická reakcia, či nadmerné UV žiarenie. Prejavuje sa vysušením pier, ich praskaním, šupinatením, opuchom. Na perách vznikajú vriedky, priehlbiny, záhyby.

U malých detí sa niekedy prejavuje popraskanými perami aj atopický ekzém. Pery sú suché, popraskané, na krajoch môžu byť menšie prasklinky a okolo úst sa nachádza taktiež veľakrát tento druh ekzému.

Toto ochorenie je dané geneticky, pričom výsledkom je patologická imunitná reakcia organizmu, ktorá sa prejavuje na koži. Tá je častokrát veľmi suchá, svrbí a vyskytujú sa tu menšie vyrážky. Chorobu spôsobujú rozličné alergény vrátane potravín.

čiernobiela tabuľka, výstraha pred chemikáliou, naklonená skúmavka kvapka nad rukou
Dráždenie chemikáliami z okolia. Zdroj foto: Pixabay

 

Iným príkladom je ochorenie ichtyóza. Je to vrodené geneticky podmienené ochorenie. Vyznačuje sa rohovatením, šupinatením kože a vznikom tuhých suchých máp. Typicky sa vyskytuje na končatinách a trupe. Ale postihnúť môže ktorékoľvek miesto a aj pokožku pier.

Ichthys je názov odvodený z gréckeho slova ryba. A to hlavne pre podobu šupín, ktoré sa odlupujú. Častý pri tomto ochorení je aj atopycký ekzém. Okrem šupín a vysušením sa prejavuje svrbením.  

Ale aj pre iné príčiny

Znakom, že niečo nie je v poriadku s organizmom, môžu byť suché a popraskané pery vtedy, ak indikujú napríklad oslabenie imunity. Vplyv na kvalitu pier majú aj vek, takže starší ľudia majú skôr problémy so suchými alebo popraskanými perami.

Veľký vplyv majú aj produkty s chemickými konzervantami, tie majú tiež zlý vplyv na pery. U seniorov môže byť problém aj pri nádore sliznice pier, ktorý sa odborne nazýva spinocelulárny karcinóm a je treba ho liečiť.

Niekedy môžu popraskané kútiky na okrajoch pier signalizovať aj rôzne zápaly v tele, prípadne cukrovku alebo Crohnovu chorobu. Pri nich ide ale o veľmi necharakteristické symptómy. Každopádne je lepšie navštíviť radšej lekára.

Hryziete si pery?

Žena si hryze pery, má zatvorené oči
Hryzenie a oblizovanie patrí k častým príčinám. Zdroj foto: Getty images

Aj tento zlozvyk môže vytvoriť problém. Neustále hryzenie pier ich dráždi. Dráždenie vyvolávajú hlavne sliny. Rovnako je na tom aj ich neustále oblizovanie. Sliny obsahujú enzým amylázu a ten negatívne pôsobí na citlivú a jemnú pokožku pier.

Dôležité je, aby mal človek dostatok vitamínov, najmä skupiny B a C, ale aj zinka, železa a celkovo treba zmeniť jedálniček k zdravšej a vyváženej strave, najmä smerom k ovociuzelenine. Rovnako dôležitý je dostatočný príjem tekutínPozor tiež na kozmetiku, ktorú človek používa na pery, nemala by obsahovať alkohol.

V prípade ak sa vyskytujú iné príznaky, môže byť praskanie pier ako následok iného ochorenia. A v tom prípapde je lepšie odborné vyšetrenie. Ako je napríklad odber krvi a jej laboratórne vyšetrenie.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny praskania pier
Najčastejšie príčiny praskania pier zhrnuté na jednom mieste

Video o príčinách popraskaných pier

Video o príčinách popraskaných pier

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • fmed.uniba.sk - informácie o rôznych problémoch v oblasti úst v pdf
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Popraskanými perami

Popraskané pery: Prečo sú moje pery suché a popraskané? patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie? Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie?

Leto a krásne opálená pokožka sfarbená luxusne bronzovo idú k sebe. Avšak nadobudnúť vzhľad zdravo opálenej pokožky bez nežiaducich prejavov, či už na samotnej pokožke, alebo celom...

Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp? Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp?

Nastalo obdobie leta, slnka, vody a dovoleniek. Je ťažké zorientovať sa v množstve ochranných prípravkov. Vybrať vhodný opaľovací krém nemusí byť až taký zmätok ako sa na prvý pohľad...

Naposledy aktualizované 19.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
balzam,med, uhorka - Phiniex 30.11.2016 16:10

Nato aby mi pery nepopraskali pouzivam balzam vajicko eos z notino-a a ak už mám pery popráskané tak na noc ich potieram medom a cez deň uhorkou :)

Čo mi pomohlo

med, uhorka, eos