späť na zoznam príznakov

Popraskané pery

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Popraskané pery
Zdroj foto: Getty images

Vysušené a popraskané pery vedia znepríjemniť chvíle. Hlavne, ak sa k popraskaniu pridruží zápal. Popraskanie je častým prejavom dehydratácie. Negatívne vplýva aj nevhodná kozmetika, ale aj vplyv počasia. V niektorých prípadoch môže praskanie pier značiť iné ochorenie.


Choroby s príznakom "popraskaných pier"

Popraskané pery môžu vzniknúť najčastejšie v dôsledku počasia, pričom na pery zle vplýva príliš veľká zimachlad, ale tiež aj dlhé vystavenie slnku a vysokej teplote. V kútikoch pier sa môžu vyskytnúť bolestivé menšie praskliny.

Tiež k nim dochádza v dôsledku nedostatku niektorých minerálov alebo vitamínov v organizme. Ale aj pri zníženom príjme tekutín. V niektorých výnimočných prípadoch treba hľadať aj ochorenie.

Nedostatok tekutín, vitamínov a minerálov

Za popraskané a vysušené pery môže tiež dehydratácia a nedostatok tekutín v organizme. K tomu dochádza nedostatočným príjmom, ale aj pri zvýšenom výdaji, kedy nie je zabezpečená potrebná náhrada stratených tekutín.

V detskom veku a u starších ľudí dochádza k dehydratácii rýchlo. Príznakom môže byť práve vysušenie pier a jazyka. Seniori často trpia na znížený pocit smädu a aj preto dochádza u nich často k dehydratácii.

Znížený prísun tekutín je potreba napraviť aj pri hnačke, vracaní, horúčke, ale aj pri zvýšenej fyzickej námahe. V letných mesiacoch kedy stúpa teplota ovzdušia je taktiež dôležitá úprava príjmu tekutín.

farebné guličky znázorňujú vitamíny a minerály, majú čierny popis
Vyvážená strava zabezpečí potrebné vitamíny a minerály

Niekedy sa môžu popraskané pery vyskytnúť aj ako príznak nedostatku zinkuželeza alebo vitamínov skupiny B (B2 a B12) a vitamínu C v organizme. Je to následkom nevyváženej stravy alebo ako dôsledok hladovania.

Vitamíny skupiny B sú zastúpené v mlieku, mliečnych výrobkoch, hydinovom a rybom mäse. Vitamín C v ovocí a zelenine, ako sú napríklad citrusy, čierne ríbezle, kiwi, ale aj paprika, kapusta, listová zelenina, paradajky, karfiol, petržlen a nájdeme ho aj v šípkach a rakytníku.

Popraskané pery pri chudokrvnosti

Ako už bolo písané, aj nedostatok železa môže spôsobiť ťažkosti. Pri zníženej koncentrácii železa v krvi dochádza k anémii, ľudovo nazývanej aj chudokrvnosti. Nakoľko železo je dôležitým stavebným prvkom. 

Táto choroba krvi je spôsobená znížením hladiny hemoglobínu, čo je červené farbivo, na ktoré sa viaže kyslík. Z nedostatku železa tak môže vzniknú anémia, pretože práve železo je potrebné pre tvorbu hemoglobínu. Prítomné sú teda aj popraskané pery.

Zapálené tepny a popraskané pery

Ochorením cievneho systému je aj Kawasakiho choroba, pri ktorej dochádza k zápalu malých a veľkých tepien, konkrétne k zápalu ich stien. Najčastejšie trpia týmto ochorením deti vo veku do 4 až 5 rokov

Choroba sa prejavuje horúčkou, zväčšením lymfatických uzlín v oblasti krku, začervenaním sliznice v ústach a niekedy aj vyrážkou na koži. Ako jeden zo symptómov ochorenia je možné u deťoch pozorovať aj popraskané peryzačervenanie jazyka.

Pri kožných problémoch

čiernobiela tabuľka, výstraha pred chemikáliou, naklonená skúmavka kvapka nad rukou
Dráždenie chemikáliami z okolia

Problém môžu spôsobiť aj zápaly kože. A to hlavne kontaktné dermatitídy. Kedy je reakciou na chemické či iné pôsobenie práve zápal a popraskanie pier. Preto treba dbať na výber správnych kozmetických prostriedkov.

Pre tento prípad platí, že je lepšie dôverovať overenej kozmetike a iným prostriedkom v úzkom kontakte s pokožkou. Aj keď je niekedy vyššia cena. Prípadný zápal je nepríjemný a aj finančne náročnejší.

Cheilitída je zápalové ochorenie pier a za jeho vznikom sú viaceré príčiny. Napríklad aj baktérie alebo kvasinky, alergická reakcia, či nadmerné UV žiarenie. Prejavuje sa vysušením pier, ich praskaním, šupinatením, opuchom. Na perách vznikajú vriedky, priehlbiny, záhyby.

U malých detí sa niekedy prejavuje popraskanými perami aj atopický ekzém. Pery sú suché, popraskané, na krajoch môžu byť menšie prasklinky a okolo úst sa nachádza taktiež veľakrát tento druh ekzému.

Toto ochorenie je dané geneticky, pričom výsledkom je patologická imunitná reakcia organizmu, ktorá sa prejavuje na koži. Tá je častokrát veľmi suchá, svrbí a vyskytujú sa tu menšie vyrážky. Chorobu spôsobujú rozličné alergény vrátane potravín.

Iným príkladom je ochorenie ichtyóza. Je to vrodené geneticky podmienené ochorenie. Vyznačuje sa rohovatením, šupinatením kože a vznikom tuhých suchých máp. Typicky sa vyskytuje na končatinách a trupe. Ale postihnúť môže ktorékoľvek miesto a aj pokožku pier.

Ichthys je názov odvodený z gréckeho slova ryba. A to hlavne pre podobu šupín, ktoré sa odlupujú. Častý pri tomto ochorení je aj atopycký ekzém. Okrem šupín a vysušením sa prejavuje svrbením.  

Ale aj pre iné príčiny

Znakom, že niečo nie je v poriadku s organizmom, môžu byť suché a popraskané pery vtedy, ak indikujú napríklad oslabenie imunity. Vplyv na kvalitu pier majú aj vek, takže starší ľudia majú skôr problémy so suchými alebo popraskanými perami.

Veľký vplyv majú aj produkty s chemickými konzervantami, tie majú tiež zlý vplyv na pery. U seniorov môže byť problém aj pri nádore sliznice pier, ktorý sa odborne nazýva spinocelulárny karcinóm a je treba ho liečiť.

Niekedy môžu popraskané kútiky na okrajoch pier signalizovať aj rôzne zápaly v tele, prípadne cukrovku alebo Crohnovu chorobu. Pri nich ide ale o veľmi necharakteristické symptómy. Každopádne je lepšie navštíviť radšej lekára.

Hryziete si pery?

Žena si hryze pery, má zatvorené oči
Hryzenie a oblizovanie patrí k častým príčinám

Aj tento zlozvyk môže vytvoriť problém. Neustále hryzenie pier ich dráždi. Dráždenie vyvolávajú hlavne sliny. Rovnako je na tom aj ich neustále oblizovanie. Sliny obsahujú enzým amylázu a ten negatívne pôsobí na citlivú a jemnú pokožku pier.

Dôležité je, aby mal človek dostatok vitamínov, najmä skupiny B a C, ale aj zinka, železa a celkovo treba zmeniť jedálniček k zdravšej a vyváženej strave, najmä smerom k ovociuzelenine. Rovnako dôležitý je dostatočný príjem tekutínPozor tiež na kozmetiku, ktorú človek používa na pery, nemala by obsahovať alkohol.

V prípade ak sa vyskytujú iné príznaky, môže byť praskanie pier ako následok iného ochorenia. A v tom prípapde je lepšie odborné vyšetrenie. Ako je napríklad odber krvi a jej laboratórne vyšetrenie.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny praskania pier
Najčastejšie príčiny praskania pier zhrnuté na jednom mieste

Video o príčinách popraskaných pier

Video o príčinách popraskaných pier

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • wikipedia.org - informáce o zápale pier v anglickom jazyku
  • fmed.uniba.sk - informácie o rôznych problémoch v oblasti úst v pdf
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie? Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie?

Leto a krásne opálená pokožka sfarbená luxusne bronzovo idú k sebe. Avšak nadobudnúť vzhľad zdravo opálenej pokožky bez nežiaducich prejavov, či už na samotnej pokožke, alebo celom...

Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp? Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp?

Nastalo obdobie leta, slnka, vody a dovoleniek. Je ťažké zorientovať sa v množstve ochranných prípravkov. Vybrať vhodný opaľovací krém nemusí byť až taký zmätok ako sa na prvý pohľad...

Ako žiť s atopickým ekzémom? Ako žiť s atopickým ekzémom?

Atopický ekzém je geneticky predurčené zápalové ochorenie. Jeho zvládnutie si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, diétne obmedzenia i iné opatrenia. Len tak ho môžete dostať pod kontrolu.

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
balzam,med, uhorka - Phiniex 30.11.2016 16:10

Nato aby mi pery nepopraskali pouzivam balzam vajicko eos z notino-a a ak už mám pery popráskané tak na noc ich potieram medom a cez deň uhorkou :)

Čo mi pomohlo

med, uhorka, eos