Rozpad zuba

Rozpad zuba môže súvisieť najčastejšie so vznikom zubného kazu, ktorý človek zanedbal a ignoroval príznaky, takže sa kaz rozšíril a natoľko narušil štruktúru zubného tkaniva, že došlo až k deštrukcii zuba. Niekedy môže ale byť príčina zložitejšia a spočíva napríklad v odumretí zuba z rôznych príčin, najčastejšie v dôsledku zápalu a infekcie zubného koreňa. Pri odlomení časti zuba môže ísť aj o problém so...

Rozpad zuba môže súvisieť najčastejšie so vznikom zubného kazu, ktorý človek zanedbal a ignoroval príznaky, takže sa kaz rozšíril a natoľko narušil štruktúru zubného tkaniva, že došlo až k deštrukcii zuba. Niekedy môže ale byť príčina zložitejšia a spočíva napríklad v odumretí zuba z rôznych príčin, najčastejšie v dôsledku zápalu a infekcie zubného koreňa. Pri odlomení časti zuba môže ísť aj o problém so zápalom ďasna a samozrejme aj o reakciu na úraz.

Veľakrát je totiž rozpad a zlomenie zuba spôsobené mechanickým pôsobením, napríklad pri páde alebo narazení dochádza k poškodeniu stability zubnej skloviny v horizontálnom a tiež aj vertikálnom smere a to môže zapríčiniť zlomenie. Odlomenie väčšej časti zuba môže byť príznak aj pre zápal ďasna, prípadne pre paradentózu alebo paradontopatiu, čo sú zápalové ochorenia ďasna, ktoré môžu ovplyvniť aj fixný aparát zuba a rozšíriť sa priamo do zubnej skloviny.

Najčastejšie je však rozpad zuba spôsobený zubným kazom. Zubný kaz je jedno z najčastejších ochorení, ktoré trápi ľudstvo a najmä v súčasnosti je pomerne častým aj vďaka zmene stravy, ktorá obsahuje viac vlákniny a je chemicky a mechanicky upravovaná. Najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu je zubný povlak, ktorý sa vyskytuje najmä v miestach, ktoré si človek nevie pri bežnom čistení zubov vyčistiť kvôli ich sťaženej dostupnosti kefkou.

Ide najmä o krčky zubov, jamy a ryhy medzi zubami a tiež priestory na zubných korunkách. Najčastejšie súvisí množstvo zubného povlaku so zubnou hygienou človeka a preto má aj správna zubná hygiena najväčší podiel na predchádzaní vzniku kazu. Zubný povlak obsahuje totiž množstvo baktérií, ktoré premieňajú najmä cukry na organické kyseliny a tie následne spolu s enzýmami týchto baktérií narušujú zubnú sklovinu a dostanú sa aj do tvrdých zubných tkanív.

Zubný kaz sa z poškodenej skloviny následne šíri smerom do hĺbky až do dreni zuba a tiež až k fixačnému aparátu zuba, ktorý tak oslabuje. Sklovina zubu je následne oslabovaná pravidelne aj pri prežúvaní či hryzení tvrdej stravy a tak je len otázkou času, kedy príde rozpad zuba alebo jeho čiastočné nalomenie či odlomenie časti zuba. Komplikáciou niekedy následne býva aj zápal nervu zuba, čo môže spôsobiť problémy aj v ďasnách a celom fixačnom aparáte.

Zubný kaz sa najčastejšie prejavuje citlivosťou na sladké, kyslé, chlad a teplo. Až v neskoršej fáze začne zub typicky bolieť, čo je už znamenie pre človeka, aby navštívil zubára. Pri zápale nervu môže dôjsť nielen k rozpadu zubu, ale napríklad aj k jeho odumretí a následnom vyhnisaní do vnútra fixačného aparátu. To sa prejavuje bolesťami a najmä tupou bolesťou pri dotyku alebo poklopaní na zub. Aj v tomto prípade hrozí rozpad zuba alebo častejšie jeho zlomenie.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané