späť na zoznam príznakov

Zápach z úst

Autor: Michal Hrebík
Zápach z úst
Zdroj foto: Getty images

Zápach z úst môže mať rôzne príčiny od pomerne prirodzených až po chorobné, kedy je treba sa týmto symptómom vážnejšie zaoberať. Odborne sa tomuto stavu hovorí foetor ex ore a je veľmi dôležité aj to, či sa zápach objavil náhle alebo trvá už dlhšie. V niektorých prípadoch nie je možné jednoducho zistiť príčinu a hovorí sa o chronickom zápachu z úst, ktorý nemá žiadnu chorobnú príčinu a v tomto prípade je potrebné takýto zápach prekrývať rôznymi prostriedkami počas dňa.


Mandle aj iné choroby ústnej dutiny

Veľakrát je na príčine zápachu z úst napríklad problém priamo v ústnej dutine, či už ide o pokazené zuby, parantopatiu, gingivitídu, čiže zápal ďasna, paradontózu, paradontitídu alebo atrofia paradontu. Niekedy aj viaceré infekčné ochorenia, ako je napríklad angína, môžu spôsobiť dočasne zápach z úst, napríklad to platí v prípade hnisavej angíny v krku. Podobne sa môžu prejavovať aj nádorové ochorenia, či už priamo v ústnej dutine alebo v jej blízkosti, aj keď to skôr až v pokročilom štádiu.

Pri niektorých infekčných ochoreniach, ako napríklad pri angíne, môže človek cítiť zápach z úst v dôsledku prebiehajúcej infekcie v krku alebo horných dýchacích cestách. Tiež pri chronickom zápale mandlí je takýto zápach prítomný aj trvale. Pri tvorbe aftov môže niekedy z ústnej dutiny vychádzať zápach a človek môže mať nepríjemnú chuť v ústach, najmä pokiaľ vytváranie aftov je zapríčinené kvasinkovou infekciou, ktorá postihla aj tráviacu sústavu, čo sa prejaví aj inými príznakmi.

Acetón ukazuje na cukrovku

Zápach z úst môže byť aj príznakom vážnejšej choroby, napríklad cukrovky. Takýto zápach je prítomný najmä vtedy, ak u človeka stúpa prudko hladina glukóz v krvi a pokiaľ nie je tento stav liečený inzulínom, z úst možno cítiť acetónový zápach. Pri problémoch s vylučovacou sústavou, najmä keď ide o zlyhávanie obličiek, dochádza tiež k viacerým príznakom, mimo iného ide aj o zápach z úst, ktorý pripomína amoniak. Samozrejme, zlyhávanie obličiek sa prejavuje aj inak.

Čo sa týka cukrovky, tak acetónový zápach z ústnej dutiny je typickým prejavom len v prípade, ak ide o diabetes mellitus prvého typu, čiže o vrodenú cukrovku. Táto je charakteristická zvýšenou hladinou krvného cukru a zápach z úst je prejavom neliečenia tohto stavu. Tento stav vzniká tak, že nedostatok inzulínu vedie v organizme k tvorbe zlúčenín nazývaných ketolátky a medzi ne patrí aj plynný acetón. Pri výdychu tak je cítiť v dychu neliečeného diabetika práve takýto typ zápachu.

Medzi príčiny treba rátať aj alkohol, fajčenie a jedlo

Zápach v ústach z alkoholu
Za zápach úst môže často aj alkohol

Niekedy je zápach z úst pomerne prirodzený, napríklad ak človek zje veľké množstvo aromatického jedla alebo koreneného jedla, tak je takýto zápach dočasný a súvisí s trávením jedla. Pri nadmernom užívaní alkoholu je cítiť z úst alkohol a pokiaľ to príde až do štádia alkoholizmu, môže takýto zápach pripomínať aj vôňu pečienky, avšak nechutný zápach alkoholu je tiež prítomný. Dalo by sa teda povedať, že zápach z úst je v určitom zmysle aj zrkadlo zdravia organizmu.

Podobne sa môže rôzny druh zápachu z ústnej dutiny objaviť aj u fajčiarov a to preto, že samotné cigarety obsahujú zmes rôznych agresívnych chemických zlúčenín. Pri vydychovaní dymu dochádza k usádzaní takýchto látok aj v ústnej dutine, čo prirodzene pôsobí na vznik zápachu. Navyše, fajčenie ústnu dutinu aj vysušuje a to je ďalší negatívny faktor. Prirodzene ovplyňuje zápach z úst aj jedlo, najmä aromatická zelenina typu cesnak, cibuľa a podobne.

Za zápach z úst môže aj žalúdok

Veľa ľudí s pálením záhy sa tiež stretáva so zápachom z úst, ale typické sú aj pocity kyslosti alebo bolesti žalúdku. Pálenie záhy môže mať rôzne príčiny, od podráždenia sliznice až po návrat žalúdočných štiav do pažeráka, prípadne za zápachom môžu byť nádorové ochorenia v pažeráku alebo v žalúdku. Vylúčené nie je ani to, že za tým môžu byť nádory v oblasti pľúc, prípadne gangréna. Najčastejšie ale nejde o príliš vážne situácie a príčina sa nachádza práve v tráviacom trakte.

V súvislosti s pálením záhy treba pripomenúť najčastejšie ochorenie a to je reflux žalúdčných štiav, čo vyvolá okrem samotného pocitu pálenia aj negatívny pach z úst. Druhou častou príčinou týkajúcou sa žalúdka je porucha vyprázdňovania žalúdka, ktorá sa nazýva odborne aj gastroparéza. Menej častou príčinou vyvolávajúcou zápach môžu byť aj žalúdočné vredy, najmä pokiaľ ide o neliečené vredy prerastajúce cez žalúdočnú stenu do okolitých orgánov, napríklad do čriev. Ak sa dostane do hrubého čreva, typický je zápach z úst ako stolica alebo hnilobný zápach.

Cukrovka a zápach z úst
Ak máte diabetes mellitus, zápach z úst je typický prejav

Liečba? Najprv treba zistiť, čo zápach spôsobuje

Základom akejkoľvek liečby musí byť samozrejme určenie príčiny. Toto rozhodne netreba nechať len na laickom posúdení a obzvlášť, pokiaľ je stav dlhodobejší. Ako prvé treba ale vylúčiť napríklad jedlo, fajčenie, alkohol a užívanie liekov. V prípade, že je príčina v zanedbanej ústnej hygiene, je treba v tejto oblasti stav napraviť. Až v momente, že zápach nie je spôsobený ani jedným z týchto faktorov, treba začať riešiť problém s lekárom, keďže zápach môže poukazovať aj na vážnejšie ochorenie.

Ako spoľahlivo zistiť zápach z úst? Môže to byť aj pomocou týchto pomocných prejavov, ktoré sú obvykle so zápachom naraz prítomné:

  1. biely povlak na jazyku
  2. suché ústa
  3. pálenie na jazyku
  4. trpá, kovová či horká chuť v ústnej dutine
  5. častý výskyt hlienu v ústach

Čo môže za zápach z úst u detí?

U detí a mládeže môže byť za zápachom úst v zásade to isté, čo aj u dospelých - najmä problém s nedostatočnou ústnou hygienou, zubným kazom alebo nejakým zápalom ši infekciou v ústnej dutine, prípadne môže byť príčina v potrave. Najmenšie deti sú však v špecifickej situácii, pretože u nich dochádza k významným fyziologickým zmenám a rastu a to najmä počas prvých rokov. Typicky ide najmä o formovanie zubov a celej ústnej dutiny, čo je komplikovaný proces sám o sebe.

Čo všetko môže vyvolať najmä u malých detí zápach z úst ukazuje nasledujúca infografika:

Zápach z úst u detí a príčiny

Veľmi často je zápach z úst sprevádzaný u detí a dospevajúcej mládeže aj zápalom v krku, či už ide o angínu alebo inú infekciu mandlí a ich okolia. Treba tiež skúmať prítomnosť iných príznakov, napríklad hlieny alebo naopak tráviace ťažkosti, čo by mohlo ukazovať na problémy so žalúdkom alebo črevami. Nádorové ochorenia či zlyhávanie pečene sú u malých detí veľmi nepravdepodobné, avšak ak je zápach prítomný dlhšie, je nutné navštíviť lekára pre vylúčenie týchto príčin.

Ako je možné riešiť a liečiť zápach z úst?

Ako je možné riešiť a liečiť zápach z úst?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zápach z úst patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: foetor ex ore
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Liečba a diéta pri pálení záhy: Čo jesť a ktoré potraviny sú nevhodné? Liečba a diéta pri pálení záhy: Čo jesť a ktoré potraviny sú nevhodné?

Patríte aj Vy medzi tých, ktorých občas trápi nepríjemný pocit pálenia pažeráka alebo k tým, ktorý s týmto problémom bojujú denne mnoho rokov? Ak ste odpovedali áno, tak práve pre Vás...

Naposledy aktualizované 12.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.