späť na zoznam príznakov

Citlivé zuby

Autor: Michal Hrebík
Citlivé zuby
Zdroj foto: Getty images

Citlivé zuby alebo zvýšená citlivosť zubov sú obvykle prejavom obnažovania zubných krčkov, prípadne môžu byť signálom aj narúšania zubnej skloviny, čo môže vyústiť do vzniku zubného kazu. Veľká väčšina prípadov súvisí s nedostatočnou ústnou hygienou a viac citlivé zuby sú symptómom, ktorý ukazuje na rozličné chorobné a patologické procesy v ústnej dutine. Väčšina prípadov citlivých zubov je pri reakcií na chlad alebo na teplo, prípadne aj na dotyk zubnej kefky.


Choroby s príznakom "citlivých zubov"

Častým sprievodným javom je bolesť

K citlivým zubom pricháza najčastejšie v dôsledku obnaženia krčkov, menej častým dôvodom je napríklad zubný kaz alebo vážnejší problém so zubom alebo celým závesným aparátom. Citlivé zubné krčky môžu byť napríklad pri nesprávnej zubnej hygiene, používaní príliš tvrdej zubnej kefky alebo v pri nesprávnom čistení zubov. V takomto prípade ide o mechanické vydratie skloviny v oblasti ďasna, kde je vrstva najtenšia a preto sa stane zub práve tu najzraniteľnejším.

Poškodenie ďasna a zubu môže mať niekedy aj príčinu v častom zvracaní. To nastáva pri rôznych infekčných chorobách alebo problémoch s tráviacou sústavou, prípadne pri bulímii, kedy si človek úmyselne vyvoláva zvracanie. V dôsledku zvracania sa dostane kyslý obsah žalúdka cez ústnu dutinu von, avšak môže narušiť zubnú sklovinu a tiež poškodiť ďasno, čiže tu hrozí jednak vznik zubného kazu, obnaženie zubov a v najhoršom prípade aj strata väčšieho počtu zubov z chrupu.

Citlivé zuby na studené a teplé

Zvýšenou citlivosťou v niektorej časti chrupu, prípadne na konkrétnom mieste, sa prejavuje aj začínajúci kaz, pričom tento symptóm neskôr prerastie až do bolesti daného postihnutého zubu. Zubný kaz vzniká v dôsledku jednak nesprávnej dentálnej hygieny, ale tiež aj vďaka častému príjmu jednoduchých cukrov, či už vo forme sladkostí, kyslých alebo sladkých nápojov, prípadne v dôsledku zvýšenej kazivosti na základe genetických a dedičných predispozícií.

Pokiaľ človek vo väčšej miere požíva potraviny obsahujúce lepivé cukry, tie môžu spôsobiť narušovanie zubnej skloviny, čo je prvý predpoklad pre vznik zubného kazu. Práve toto narušovanie zubnej skloviny je sprevádzané citlivosťou zubu na rôzne okolité podnety, väčšinou sa jedná o prítomnosť horúceho a studeného vzduchu alebo látky v ústnej dutine. Neliečený zubný kaz sa neskôr prejavuje bolesťou a môže z neho vzniknúť aj zápal v ústnej dutine alebo zubnej dreni.

Odhalené krčky zubu môžu mať na svedomí ochorenia ďasien

Citlivosť na chlad
Najčastejšia býva citlivosť na chlad

Veľmi častým dôvodom zvýšenej citlivosti zubov sú obnažené krčky, ktoré vznikajú v dôsledku paradontopatie. Ide o ochorenie postihujúce jednak ďasná, ale aj kostené lôžko, okosticu a celý závesný aparát zubu. Sú rôzne formy paradontopatie, či už ide o gingivitídu, čiže zápal ďasna, prípadne o paradontitídu, alebo o atrofické ochorenie celého paradontu, čiže o ochorenie celého tkaniva okolo zubu. Pri týchto ochoreniach je prítomná aj bolesť a krvácanie.

Paradontóza sa tiež prejavuje citlivými zubami, ale taktiež aj krvácaním z ďasní, neskôr kývaním zubov, bolestivosťou a ak sa nelieči, nastáva aj vypadávanie zubov z ich zubného lôžka. Toto ochorenie sa prejavuje aj obnaženými zubnými krčkami a práve v dôsledku tohto obnaženia sú zuby citlivé tak na chlad ako aj na teplo. Všetky tieto zmienené ochorenia je potrebné riešiť odborne na základe stomatologického vyšetrenia a viaceré si môžu vyžadovať aj lekárske zásahy.

Čo robiť, ak je zub citlivý na dotyk

Veľmi často sa stáva, že zub môže byť citlivý niekoľko dní po plombovaní. Ak trvá tento problém dlhšie, ide zrejme o následok buď nedostatočného preliečenia zubného kazu alebo dôsledok zle zbrúsenej plomby. Pokiaľ príde k citlivosti po dlhšej dobe a napríklad pod korunkou, najčastejšou príčinou je nerv. Ak je zub napríklad bolestivý pri poklepaní, môže sa už jednať o symptóm odumretia nervu a tým pádom aj celého zubu. V takomto prípade treba celý nerv vytiahnuť.

V niektorých prípadoch sú citlivé zuby prejavom pulpitídy, čo je bolestivý zápa zubnej drene. Tento zápal vzniká na podklade bakteriálnej infekcie a to v dôsledku porušenej zuboviny z kazového ložiska smerom do dreňovej dutiny. Neliečený alebo nesprávne liečený zubný kaz je najčastejším spúšťačom, menej častými sú chemické alebo fyzikálne dráždenie. Zápal sa prejavuje na úvod len citlivosťou na studený či teplý podnet, neskôr už aj bolestivosťou pri poklopaní na zub.

V tehotenstve sa môžu vyskytnúť tiež

Počas tehotenstva sa objavujú takmer u každej ženy komplikácie spojené s ústnou dutinou a chrupou, citlivé zuby nevynímajúc. Najčastejšie dochádza k trom situáciám a to k tehotenskej gingivitíde, tehotenskej epulititíde a k zubnému kazu. Citlivejšie zuby sa najviac objavujú pri gingivitíde, čo je zápal ústnej sliznice a v tomto prípade pozná problémy takmer 100 % tehotných žien. Problém si treba dávať pozor aj na časté zvracanie v prvom trimestry, ale netreba si po každom vracaní zuby čistiť, radšej opláchnuť studenou vodou.

V období gravidity sa odporúča:

  • zvýšiť prísun vitamínu C a kalcia
  • umývať si po konzumácii sladkých jedál zuby
  • používať zubnú kefku s mäkkým štetinami
  • používať zubnú pastu s fluoridom
  • navštíviť zubára častejšie, odporúča sa aspoň 3 krát za tehotenstvo, čiže pred koncom prvého trimestra, pred koncom druhého trimestra a pred pôrodom

Najčastejšia liečba je pasta na citlivé zuby

Základom je pri spozorovaní vyššej citlivosti zubov zmeniť používanú zubnú pastu, ktorú by mala byť nahradiť špeciálna pasta na citlivé zuby. Tá obsahuje napríklad chloridy stroncia alebo dusičnanu amónneho, ktoré pomáhajú remineralizácii zubov. Tvrdú zubnú kefku by mala nahradiť mäkšia a dôležitá je aj správna technika čistenia zubov. Odporúčajú sa používať aj fluoridové ústne vody alebo špeciálne gély, ktoré tzv. desenzibilujú zuby, takže citlivosť môže ustúpiť.

Zároveň treba eliminovať nasledujúce dôvody, prečo môžu byť zuby precitlivené:

Príčiny citlivých zubov

Dôležité je aj vyhnúť sa kyslým a studeným potravinám, ktoré môžu ešte zhoršiť citlivosť zubov. Podobne treba obmedziť aj prísun sladených nápojov a čajov. Ak bolesť pretrváva aj po používaní špeciálnej zubnej pasty a iných opatreniach, je na mieste navštíviť zubára. Ten môže diagnostikovať konkrétnu príčinu a začať s odbornou liečbou. Pokiaľ človeka okrem citlivosti sprevádzajú aj opakované bolesti alebo sa dostaví krvácanie z úst pri čistení zubov, treba zubára navštíviť okamžite.

Ako sa starať o citlivé zuby

Ako sa starať o citlivé zuby

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný? Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný?

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Cukor, ako náš najsladší nepriateľ? Cukor, ako náš najsladší nepriateľ?

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Pečatenie zubov u detí má svoj význam Pečatenie zubov u detí má svoj význam

Medzi najnovšie trendy v oblasti starostlivosti o chrup, patrí i pečatenie zubov. Jedná sa o úkon, ktorým cieľom je chrániť zub pred kazom. Má slúžiť teda ako prevencia. Uprednostňuje sa...

Naposledy aktualizované 30.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.