späť na zoznam príznakov

Tvrdý vred: Aké má príčiny? (neinfekčné + infekčné)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Tvrdý vred: Aké má príčiny? (neinfekčné + infekčné)
Zdroj foto: Getty images

Tento príznak je hlavnou známkou pre pohlavne prenosné ochorenie. A to je syfilis. Avšak, k jeho prenosu nedochádza len pri pohlavnom akte. Prenáša sa telesnými tekutinami, a teda aj pri bozkávaní. Inou a neinfekčnou príčinou kožného vredu je upchatie vývodu potnej či mazovej žľazy.


Choroby s príznakom "tvrdého vredu"

Tvrdý vred je typickým príznakom infekčného ochorenia. Niektoré vredy nemusia byť nebezpečné a infekčné. V tom prípade môže ísť o upchatie potnej alebo mazovej žľazy. Avšak, najčastejšie to súvisí s vredmi, ktoré hnisajú.

Kožný neinfekčný vred

Príkladom neinfekčného podkožného vredu je upchatie mazovej alebo potnej žľazy. Upchatie vývodu spôsobí hromadenie a zápal. Vred je bolestivý, a môže vzniknúť kdekoľvek na tele.

A to hlavne tam, kde sa nachádzajú početné žliazky. Napríklad ako tvrdý vred na tvárina chrbte, v podpazuší. Vznikajú na bakteriálnom základe

Imunitný systém organizmu sa vyrovnáva s takýmto zápalom hromadením hnisu. To je hustá tekutina tvorená bielymi krvinkami, rozpadnutými bunkamibaktériami. Pričom sa tvorí tvrdý kožný vred, opuch, začervenanie a oblasť vredu je bolestivá.

Infekčné vredy

Baktéria Trepnema pallidum ako pôvodca ochorenia syfilis, teda lues
Treponema pallidum, pôvodca syfilisu. Zdroj foto: Getty images

Tvrdý vred, ktorý nemokvá a nejde z neho hnis, však nemá s najväčšou pravdepodobnosť s podobným zápalovým vredom nič spoločné. Takéto vredy sú totiž veľakrát bolestivé aj na dotyk a sú infekčné.

Infekcia z nich sa môže ďalej rozširovať. Pokiaľ je však tvrdý vred, odborne aj ulcus durum, bez hnisu a bez bolesti, ide najčastejšie o príznak syfilisu. Čo je síce tiež ochorenie bakteriálneho pôvodu, ale ide o nebezpečnú infekčnú chorobu.

Syfilis, odborne aj lues.

Syfilis sa prenáša pohlavným stykom a je označovaný ako pohlavne prenosné ochorenie. Prenos je zabezpečovaný telesnými tekutinami, takže k prenosu nemusí prísť len sexuálnym spojením. Ale napríklad aj prostredníctvom slín pri bozkávaní.

Syfilis je ochorenie spôsobené baktériou Treponema pallidum. Pričom, hostiteľom tejto baktérie môže byť len človek. Takmer výhrade sa ochorenie prenáša pohlavnou cestou a vyskytuje sa najčastejšie u ľudí vo veku do 30 rokov.

Baktéria je nebezpečná v tom, že postihuje viaceré orgánysústavy v tele, čiže nielen kožu, ale aj centrálny nervový systém, pohybový systém, srdcovocievny systém a tiež oporný systém človeka.

Vred pri syfilise sa objaví na mieste, na ktorom prišlo k prenosu ochorenia.

Tvrdý vred sa objavuje typicky na niekoľkých miestach na tele. Ide najčastejšie o okolie konečníka, ako tvrdý vred na genitáliách, na peráchsliznici úst a na jazyku. Ale jeho výskyt môže byť aj na rukách a prstoch.

Muž drží na prste, teda na palci kondóm, ako symbol ochrany pred pohlavne prenosnými ochoreniami a pred oplodnením vajíčka spermiou
Syfilis je pohlavne prenosné ochorene, ale k prenosu dochádza všetkými telesnými tekutinami. Zdroj foto: Getty images

Objaví sa zhruba do 3 týždňov po pohlavnom styku, pri ktorom prišlo k prenosu a nákaze. Vred sa najskôr objaví ako malá červená peha a až neskôr získa svoju tvrdosťveľkosť.

Jeho veľkosť je zhruba do 2 centimetrov. V niektorých prípadoch, ak sa vred vyskytne na penise, tak sa môže pri častom kontakte s kožou vyskytnúť aj na stehne z vnútornej strany.

Tento typ vredu je nebolestivý, čo ho odlišuje od klasických infekčných a zápalových vredoch na koži, ktoré sú bolestivé a môžu hnisať.

Naopak, zhruba do dvoch mesiacov vred zmizne a miesto zostane bez trvalých poškodení. Pokiaľ však tento symptóm človek podcení, môže sa mu to vypomstiť. 

Neliečený syfilis pokračuje v napádaniu organizmu aj ďalej. Typické je neskôr stvrdnutie lymfatických uzlín blízko postihnutého miesta, ktoré tiež nebolia.

V poslednom štádiu ochorenia dochádza k nenávratnému poškodeniu viacerých orgánov a systémov človeka. Napríklad k poruchám hybnosti, bolesti svalov, kĺbov alebo chrbta.

Poškodený je centrálny nervový systém, dochádza k zmenám správania sa, niekedy môže prísť aj k demencii alebo ochrnutiu.

Ochorenie sa lieči antibiotikamipomerne úspešne. Rozhodne, ak sa objaví u človeka tvrdý vred v niektorej z typických lokalít, nemal by tento symptóm podceniť a radšej navštíviť lekára.

Nesyfilitický tvrdý vred na genitíliách

Na penise sa môžu vyskytnúť aj vredy, ktoré neznačia syfilis. A to sú napríklad vredy pri upchatí mazových žliaz, vyskytujúce sa na žaludi. Na žaludi sa nachádza množstvo mazových žliaz. Ak sa upchajú, dochádza k bakteriálnemu zápalu.

Tento vred je ale bolestivý, a to hlavne na pohmat, začervenaný. Pri jeho prasknutí z neho vyteká hnis. Rýchlo sa hojí a pri liečbe pomáhajú lokálne aplikované antibiotiká, teda masti.

Iným prípadom je mäkký vred, označovaný aj ako ulcus molle. Tak isto je to infekčné ochorenie. Od vredu pri syfilise ho odlišuje bolestivosť a na pohmat nie je tvrdý. Jeho pôvodcom je Heamophilus durceyi.

Infografika uvádza kožné prejavy tvrdého vredu pri syfilise a iné kožné vredy nesyfilitického pôvodu
Tvrdý vred pri syfilise a nesifilitické vredy

Ako rozoznať syfilis?

Ako rozoznať syfilis?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Tvrdý vred: Aké má príčiny? (neinfekčné + infekčné) patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: Ulcus durum, tvrdý ulkus
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu? Výchova k zdraviu Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu? Výchova k zdraviu

Sedí vaše dieťa neustále za počítačom a nechce sa mu von? Najobľúbenejším jedlom je čokoláda a o ovocí nechce ani počuť? Potreba zakotviť v deťoch správne stravovacie návyky a dostatok...

Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus? Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus?

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.