späť na zoznam príznakov

Neschopnosť udržať moč

Autor: Michal Hrebík

Neschopnosť udržať moč sa nazýva aj inkontinencia a ide o poruchu zvieračov močovej trubice. Tie sú ovládané nervami a je aj priamy súvis medzi nimi a napnutím stien močového mechúra. Pokiaľ je tlak na steny močového mechúra veľký, príde k úniku moču bez ohľadu na to, či nervy vedome povolili zvierače močovej trubice. Bežný je únik moču u detí obvykle do 5 rokov, pokiaľ však prichádza vo vyššom veku alebo u dospelých ľudí, ide už o ochorenie.

Samovoľný únik moču charakterizuje aj choroba, ktorá sa volá inkontinencia. Dochádza k pomočovaniu, pričom inkontinenciou trpia najmä starší ľudia u ktorých už nefungujú tak dobre zvierače močovej trubici v dôsledku zhoršenia prenosu nervových signálov. Ak dochádza k inkontinencii, vo všeobecnosti sa rozlišuje niekoľko druhov tohto stavu a to stresová inkontinencia, urgentná inkontinencia a inkontinencia z preplnenia spôsobená nervovou poruchou.

U mužov môže byť za neschopnosťou udržať moč aj zväčšenie prostaty, čo je predstojná žľaza nachádzajúca sa pod močovým mechúrom. V prípade jej zväčšenia, čo je nezhubné ochorenie, dochádza k tlaku na močový mechúr, čo spôsobuje jednak častejšie močenie, ale aj častejšie nutkanie na močenie, ktoré je priam záchvatovité a v prípade niektorých takýchto záchvatoch môže dôjsť až k samovoľnému úniku moču. Niekedy aj po vymočení a v menšom množstve.

Väčšinou je samovoľný únik moču typický pre viaceré ochorenia nervového systému. Napríklad dochádza k inkontinencii v pokročilých štádiách Parkinsonovej choroby, keď už dochádza aj poruchám rovnováhy a tiež k poruchám vyprázdňovania, najmä k zápche. Choroba je charakteristická postupnou stratou nervových buniek v strednej časti mozgu, ktorá produkuje dopamín dôležitý pre prenos signálov medzi nervovými bunkami a človek tak prestáva ovládať svoj pohyb.

Aj pri Alzheimerovej chorobe sa vyskytuje neschopnosť udržať moč, avšak až v konečnom štádiu choroby, keď už má pacient problémy s chôdzou, príjmom jedla, plynulou rečou a je úplne odkázaný na starostlivosť iných ľudí. Ide o závažné ochorenie mozgu, pri ktorom dochádza k úbytku mozgovej hmoty. Alzheimerova choroba väčšinou postihuje najmä starších ľudí vo vysokom veku a rizikovou skupinou sú najmä ženy, ktorých choroba postihuje viac.

Aj pri diabetickej neuropatii nastávajú problémy s inkontinenciou a to v dôsledku postihnutia nervov alebo ich bolesťou. Pri chorobe môže byť znížená citlivosť napríklad dolných končatín, ale aj neurologické problémy so srdcom, cievami, tráviacou sústavou a tiež močovou sústavou. Pri autoimunitnej neuropatii dochádza k poruchám vyprázdňovania močového mechúra, kedy časť moču zostane v mechúre aj po vyprázdnení a neskôr môže dôjsť k inkontinencii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Neschopnosť udržať moč patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: inkontinencia, samovoľný únik moči
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Metóda Ludmily Mojžíšovej:  Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže? Metóda Ludmily Mojžíšovej: Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže?

Fyzioterapeutická metóda Ludmily Mojžíšovej je založená na špecifických cvičeniach a polohách, ktoré pomáhajú pri liečbe gynekologických diagnóz. Metóda je známa najmä pre svoju...

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Počet ľudí so sklerózou multiplex je vysoký! Poznáte varovné príznaky? Počet ľudí so sklerózou multiplex je vysoký! Poznáte varovné príznaky?

Sclerosis multiplex je jedným z tých ochorení, u ktorých je pozorovaný geografický výskyt. Bohužiaľ Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom prípadov. Diagnostika je zložitá,...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.