späť na zoznam príznakov

Neschopnosť udržať moč

Autor: Michal Hrebík

Neschopnosť udržať moč sa nazýva aj inkontinencia a ide o poruchu zvieračov močovej trubice. Tie sú ovládané nervami a je aj priamy súvis medzi nimi a napnutím stien močového mechúra. Pokiaľ je tlak na steny močového mechúra veľký, príde k úniku moču bez ohľadu na to, či nervy vedome povolili zvierače močovej trubice. Bežný je únik moču u detí obvykle do 5 rokov, pokiaľ však prichádza vo vyššom veku alebo u dospelých ľudí, ide už o ochorenie.

Samovoľný únik moču charakterizuje aj choroba, ktorá sa volá inkontinencia. Dochádza k pomočovaniu, pričom inkontinenciou trpia najmä starší ľudia u ktorých už nefungujú tak dobre zvierače močovej trubici v dôsledku zhoršenia prenosu nervových signálov. Ak dochádza k inkontinencii, vo všeobecnosti sa rozlišuje niekoľko druhov tohto stavu a to stresová inkontinencia, urgentná inkontinencia a inkontinencia z preplnenia spôsobená nervovou poruchou.

U mužov môže byť za neschopnosťou udržať moč aj zväčšenie prostaty, čo je predstojná žľaza nachádzajúca sa pod močovým mechúrom. V prípade jej zväčšenia, čo je nezhubné ochorenie, dochádza k tlaku na močový mechúr, čo spôsobuje jednak častejšie močenie, ale aj častejšie nutkanie na močenie, ktoré je priam záchvatovité a v prípade niektorých takýchto záchvatoch môže dôjsť až k samovoľnému úniku moču. Niekedy aj po vymočení a v menšom množstve.

Väčšinou je samovoľný únik moču typický pre viaceré ochorenia nervového systému. Napríklad dochádza k inkontinencii v pokročilých štádiách Parkinsonovej choroby, keď už dochádza aj poruchám rovnováhy a tiež k poruchám vyprázdňovania, najmä k zápche. Choroba je charakteristická postupnou stratou nervových buniek v strednej časti mozgu, ktorá produkuje dopamín dôležitý pre prenos signálov medzi nervovými bunkami a človek tak prestáva ovládať svoj pohyb.

Aj pri Alzheimerovej chorobe sa vyskytuje neschopnosť udržať moč, avšak až v konečnom štádiu choroby, keď už má pacient problémy s chôdzou, príjmom jedla, plynulou rečou a je úplne odkázaný na starostlivosť iných ľudí. Ide o závažné ochorenie mozgu, pri ktorom dochádza k úbytku mozgovej hmoty. Alzheimerova choroba väčšinou postihuje najmä starších ľudí vo vysokom veku a rizikovou skupinou sú najmä ženy, ktorých choroba postihuje viac.

Aj pri diabetickej neuropatii nastávajú problémy s inkontinenciou a to v dôsledku postihnutia nervov alebo ich bolesťou. Pri chorobe môže byť znížená citlivosť napríklad dolných končatín, ale aj neurologické problémy so srdcom, cievami, tráviacou sústavou a tiež močovou sústavou. Pri autoimunitnej neuropatii dochádza k poruchám vyprázdňovania močového mechúra, kedy časť moču zostane v mechúre aj po vyprázdnení a neskôr môže dôjsť k inkontinencii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Neschopnosť udržať moč patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: inkontinencia, samovoľný únik moči
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Počet ľudí so sklerózou multiplex je vysoký! Poznáte varovné príznaky? Počet ľudí so sklerózou multiplex je vysoký! Poznáte varovné príznaky?

Sclerosis multiplex je jedným z tých ochorení, u ktorých je pozorovaný geografický výskyt . Bohužiaľ Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom prípadov. Diagnostika je zložitá,...

Ženy a únik moču? Postihuje i mladšie + príčiny a liečba, čo pomáha? Ženy a únik moču? Postihuje i mladšie + príčiny a liečba, čo pomáha?

Inkontinencia trápi prevažne nežné pohlavie. Nevyhýba sa ani mladým ženám. Nečakajte a riešte tento problém čo najskôr.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.