Začervenanie kože nad kĺbom

Začervenanie kože nad kĺbom môže byť spôsobené buď na základe nejakého vonkajšieho pôsobenia priamo na kĺb, prípadne je to v dôsledku chorobných a patologických zmien v tejto oblasti. Najčastejšie dochádza k začervenaniu v dôsledku pohmoždenia kĺbov, prípadne v dôsledku vykĺbenia a vyskočenia kĺbu z kĺbovej jamky alebo aj pri narazení kĺbu. V týchto prípadoch je typické aj opuchnutie a človek by mal radšej navštíviť lekára,...

Začervenanie kože nad kĺbom môže byť spôsobené buď na základe nejakého vonkajšieho pôsobenia priamo na kĺb, prípadne je to v dôsledku chorobných a patologických zmien v tejto oblasti. Najčastejšie dochádza k začervenaniu v dôsledku pohmoždenia kĺbov, prípadne v dôsledku vykĺbenia a vyskočenia kĺbu z kĺbovej jamky alebo aj pri narazení kĺbu. V týchto prípadoch je typické aj opuchnutie a človek by mal radšej navštíviť lekára, aby predišiel komplikáciám.

Niektoré systémové ochorenia, ako napríklad lymská borelióza, sa tiež môžu prejavovať začervenaním kože nad kĺbom v prípade, že postihujú aj kĺby. V prípade lymskej boreliózy ide o infekčné ochorenie postihujúce napríklad aj kožu, kĺby, nervovú sústavu a tiež srdce a dochádza k začervenaniu aj opuchu kĺbov v dôsledku infekcie vo vnútri organizmu a nie na základe vonkajších príčin. Vo väčšine prípadov je ale postihnutie kĺbov práve v dôsledku porúch pohybového aparátu.

Napríklad pri tzv. tenisovom lakti dochádza k poruchám svalových a šľachových úponov, pričom toto ochorenie je typické nielen začervenaním kože nad lakťovým kĺbom, ale aj celkovou svalovou slabosťou a tiež bolesťou, ktorá vystreľuje jednak do ramena a jednak aj do predlaktia. Choroba môže mať buď akútnu alebo chronickú formu, pričom môže byť spôsobená buď jednorázovou funkčnou poruchou alebo napríklad aj dlhodobým preťažovaním.

Kĺby postihujú aj rôzne zápalové ochorenia. Napríklad pri Bechterevovej chorobe dochádza k chronickému kĺbovému zápalu a tuhnutiu kĺbov. Typické je aj začervenanie pokožky nad postihnutým kĺbom, pričom človek má aj poruchy hybnosti postihnutej končatiny. Tento typ zápalu postihuje najmä veľké kĺby, ale v niektorých prípadoch aj menšie periférne kĺby. Choroba v súčasnosti nie je úplne vyliečiteľná a liečba je zameraná na zmiernenie a spomalenie symptómov.

Začervenanie kože nad kĺbom je príznakom aj pre artritídu. Ide o zápalové ochorenie kĺbov, ktoré môže byť infekčné aj neinfekčné, pričom v prípade neinfekčnej formy ide najčastejšie o dôsledok autoimunitného procesu a najznámejšou formou je reumatoidná artritída, ľudovo nazvaná aj reuma. Tá postihuje drobné kĺby ruky, zápästia a členkov. V prípade infekčných foriem je pôvod vo vírusovej alebo bakteriálnej infekcii, ktorá sa dostane do kĺbu prestupom z jeho okolia.

Ochorením pohybového aparátu je aj artróza, ktorá postihuje skoro každého desiateho človeka v spoločnosti a vedie dokonca aj k invalidite, najmä u seniorov. Ide síce o nezápalové, ale vážne degeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kĺbovej chrupavky a k vyrastaniu kostného tkaniva do oblasti kĺbu, čo sprevádza intenzívna bolesť. Samozrejmé je aj začervenanie pokožky nad kĺbom, ktorý je artrózou postihnutý a typické sú aj deformácie daného kĺbu.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané