Zhoršenie sluchu je typické najmä pre starších ľudí u ktorých dochádza k starnutiu sluchového aparátu a k vzniku poruchy sluchu v dôsledku vyššieho veku. Ide o nedoslýchavosť typickú pre seniorov, ktorá postihuje zhruba 5 percent populácie ľudí vo veku nad 65 rokov. Okrem toho ale môže byť zhoršenie sluchu spôsobené aj inými príčinami, či už chorobnými alebo vplyvmi vonkajšieho okolia a takéto...
Zhoršenie sluchu je typické najmä pre starších ľudí u ktorých dochádza k starnutiu sluchového aparátu a k vzniku poruchy sluchu v dôsledku vyššieho veku. Ide o nedoslýchavosť typickú pre seniorov, ktorá postihuje zhruba 5 percent populácie ľudí vo veku nad 65 rokov. Okrem toho ale môže byť zhoršenie sluchu spôsobené aj inými príčinami, či už chorobnými alebo vplyvmi vonkajšieho okolia a takéto poruchy trápia bežne aj mladších ľudí.
Pomerne bežne môže byť za zhoršeným sluchom aj upchatie zvukovodu ušným mazom, s čím si pomerne ľahko poradí každý ušný lekár. Taktiež môže byť sluch ale poškodený aj natrvalo, napríklad prácou v hlučnom prostredí alebo pri dlhodobom vystavení nadmernému hluku. Tento problém sa začína práve prejavovať zhoršením sluchu, ktoré je čím ďalej tým väčšie a ide o dlhodobo prítomný príznak. Takéto zhoršovanie je ale neodvratné a hrozí trvalé poškodenie sluchu.
U starých ľudí je najčastejšie porucha sluchu a jeho zhoršenie spôsobené presbyakúziou, čo je ochorenie, ktoré je vyvolané starnutím sluchového aparátu. Laicky sa tomuto stavu hovorí aj starecká nedoslýchavosť a na úvod sa prejavuje najmä neschopnosťou počuť tóny vyššej frekvencie. Ide o degeneratívne ochorenie, ktoré sa postupne zhoršuje a jediným riešením je používanie naslúchacieho prístroja, ktoré umožní seniorovi počuť zvuky, ktoré by inak nemohol.
Viaceré zápalové ochorenia v ušiach tiež môžu spôsobiť poruchy sluchu. Napríklad zápal stredného ucha sa typicky prejavuje bolesťou ucha, pocitom pichania v uchu a tiež zhoršením sluchu. Obvykle prepukne takýto zápal v akútnej podobe a veľakrát môže byť spôsobený aj nejakým infekčným ochorením horných dýchacích ciest. môže byť jednostranný aj obojstranný a človeka sprevádza aj pocit zaľahnutia v uchu, kedy horšie počuje podnety z okolia.
Zápal môže postihnúť aj vonkajšie ucho a zvukov a práve zhoršenie sluchu nastáva pri zápale zvukovodu. Najčastejšie vzniká na podklade nejakej infekcie kože, ktorá môže byť vírusová, bakteriálna alebo mykotická, ale pokiaľ ide o neinfekčný pôvod, zvukovod sa môže zapáliť aj v dôsledku upchatia ušným mazom. Na rozdiel od zápalu stredného ucha je typická pre tento zápal bolestivosť ucha na dotyk. Najčastejšie sa tento stav lieči prepláchnutím ucha a lokálnymi antibiotikami.
Postihnutie sluchu môže nastať aj v prípade niektorých infekčných ochorení, napríklad pri príušniciach alebo pri zápale mozgových blán, pokiaľ sa dostane infekcia do sluchového aparátu, kedy nastáva obvykle jednostranné zhoršenie sluchu a poruchy počutia. Zhoršený sluch podobne ako aj zrak trápi aj ľudí s mnohými neurologickými ochoreniami, napríklad detskou mozgovou obrnou. Sluchové problémy majú aj epileptici počas epileptických záchvatov.