- vpl.sk - poruchy hlasu prezentácia
Aké príčiny má zhrubnutie hlasu? + Mutácia v puberte
Za zhrubnutím hlasu môže byť vysušenie hlasiviek, k nemu dochádza hlavne počas vykurovacej sezóny, ale aj cez leto. Často je príčina v preťažení hlasiviek. Ale aj ochorenia dýchacích ciest. V ľahších prípadoch sú to zápaly, v horších nádor. Za zhrubnutím hlasu môžu byť aj iné príčiny, napríklad hormonálne zmeny.
Hormonálne zmeny
Zhrubnutie hlasu je typické najmä pre chlapcov v puberte. Keď v dôsledku hormonálnych zmien prichádza k fyziologickému zhrubnutiu hlasu, čo je prirodzenou súčasťou dospievania.
Mutácia = fyziologické zhrubnutie hlasu.
Vďaka zvýšenej hladine hormónov nastáva rozšírenie hrtanu, čím sa vytvorí aj väčší priestor na rezonanciu hlbšieho tónu hlasu.
V mnohých prípadoch ale dochádza k týmto zmenám aj u dievčat v dôsledku nadbytku hormónu. Čo už je chorobný stav spôsobený zvýšenou produkciou hormónov.
Pokiaľ však u chlapcov nie je dostatočná tvorba hormónov, tak u nich k zhrubnutiu hlasu nepríde, a to je treba tiež riešiť. Zhrubnutie hlasu ale sprevádza aj ľudí s hypotyreózou. Ochorenie štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. A toto ochorenie trápi najmä ženy.
Hypotyreóza sa prejavuje rôznymi príznakmi. Napríklad, únavou, búšením srdca, zimomrivosťou, ale napríklad aj zhrubnutím hlasu a chrapotom namiesto rozprávania.
Vplyv fajčenia a respiračných ochorení
S hlasom sa môžu ale vyskytnúť aj iné problémy, okrem zhrubnutia môžu byť problémy celkovo s hlasom a rečou. To je typické či už pre silných fajčiarov alebo pre ľudí s respiračnými ochoreniami.
Niekedy súvisí strata hlasu alebo jeho zhrubnutie aj s rôznymi infekciami v dýchacích cestách. Najčastejšie ide o prejavy infekcie horných dýchacích ciest, ako sú napríklad angína alebo laryngitída.
Laryngitída je zápalové ochorenie hrtanu, prebieha buď v akútnej, alebo chronickej forme. Typické pre takéto infekčné ochorenia je podráždenie hrdla, jeho bolestivosť, vyskytuje sa aj suchý kašeľ a chrapot. Takéto zhrubnutie alebo strata hlasu sú však našťastie vždy len dočasné.
Po presilení hlasiviek a pri ich ochoreniach
Zhrubnutie hlasu sa vyskytuje aj pri presilení hlasiviek alebo pri zvýšenej námahe hlasiviek počas kratšieho obdobia. Veľakrát postihuje napríklad deti, ktoré často kričia a namáhajú si tak ešte rozvíjajúce sa hlasivky.
To môže mať vplyv aj na vývoj ich hlasu do budúcnosti. Hrozí nielen dočasná strata hlasu, ale aj problémy v čase dospievania a dospelosti s kvalitou hlasu. Každopádne by nemal byť tento príznak ignorovaný, pokiaľ nejde o symptóm respiračného ochorenia.
Po námahe alebo pri ochorení je dôležité, aby hlasivky oddychovali. Inak je riziko vzniku komplikácií. A to v podobe vytvorenia uzlíkov, polypov či opuchu hlasiviek.
Nádor ako príčina zhrubnutia hlasu
Niekedy sa zhrubnutím hlasu prejavujú aj nádorové ochorenia. Či už v ústnej dutine alebo v hrtane. Môžu spôsobiť problémy aj s výslovnosťou a bolestivé prehĺtanie. To je typické najmä vtedy, ak sa vytvorí v krku prekážka v podobne nádoru alebo aj zdurenia.
Práve toto je spolu s chrapotom príznakom napríklad pre nádor hrtanu, ktorý môže byť zhubný ale aj nezhubný. Najčastejším typom nádoru je papilom a jeho príčinou je HPV vírus. Najčastejšie sa týmto typom vírusu nakazia deti od matky a vytvorí sa u nich nezhubný nádor.
Zhubná podoba má tri formy, a to glotickú, supraglotickú a infraglotickú. V každom prípade, nádor v hrtane ohrozuje pacienta. Hlavne obmedzením príjmu potravy, ale aj dýchania, a preto sa musí vždy odstrániť.
Samotné hlasivky môžu byť postihnuté onkologickým procesom. Hlavný dôvod je fajčenie, ale aj dlhodobé pôsobenie dráždivých látok, plynov.
Ostatné príčiny zhrubnutia
Okrem uvedených príčin, existujú aj iné, ktoré sú príčinou zhrubnutia hlasu. Nie vždy je to len ochorenie. Medzi najčastejšie príčiny zhrubnutia hlasu sa zaraďujú:
- lieky, a to inhalácia kortikosteroidov, pri ochoreniach pľúc a astme
- alergia
- pooperačné stavy, ale aj poškodenie počas operácie
- úraz
- okrem fajčenia sa podieľa na zhrubnutí aj alkohol
- znečistené prostredie
- vyschnutie v hrdle, suché prostredie
- psychogénne príčiny
- gastroezofágový reflux
- neurologické príčiny, napríklad Skleróza multipex, Parkinsonova choroba, po cievnych mozgových príhodách
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →