späť na zoznam príznakov

Bolesť pri prehĺtaní

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť pri prehĺtaní
Zdroj foto: Getty images

Ako častý príznak zápalového ochorenia v ústnej dutine, dýchacích cestách, ale aj v tráviacej sústave. Okrem zápalu sa vyskytuje aj pri onkologických procesoch. Menej vážna príčina môže byť kŕč pažeráka alebo jeho psychogénne stiahnutie. Rôznorodosť príčin a výskyt počas dlhšej doby vyžaduje odborné vyšetrenie.


Bolesť pri prehĺtaní nemusí znamenať hneď vážne ochorenie. Veľakrát ide najmä o sprievodný symptóm pri zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest alebo pri nachladnutí.

Väčšina prípadov, keď je prítomná odynofágfia, čiže bolesť pri prehĺtaní, súvisí so zápalmi v krku, hrdle. Ide napríklad o bežné prechladnutie, chrípku, prípadne angínu, teda tonzilitídu. Niekedy môže byť symptómom pre niektoré nádorové ochorenia či rakovinu.

Bolesť pri prehĺtaní je niekedy spojená aj s vyžarovaním bolesti do ucha. Pri prehltnutí môže vzniknúť bolesť na hrudníku. Dôvodom je spoločná inervácia týchto častí alebo blízke uloženie susedných štruktúr.

Zápal v ústnej dutine a dýchacích ciest

Bolestivé prehĺtanie vo väčšine prípadov súvisí s bolesťou v krkuochoreniami infekčného pôvodu. To sú napríklad angína alebo laryngitída. Vo väčšine prípadov je pridružený aj kašeľ.

Ženu bolí hrdlo, má zápal, tonzilitídu, sprej na lokálnu liečbu
Bolesť v krku zhoršená pri prehĺtaní je príčinou, napríklad tonzilitídy

Pri laryngitíde a s ním aj zápale hlasiviek je okrem bolestivého prehĺtania možné pozorovať aj symptómy ako suchý a neproduktívny kašeľ, bolesť v krku, zachrípnutie, prípadne stratu hlasu, zvýšenie telesnej teploty. Neskôr aj vlhký kašeľ a vykašliavanie hlienu.

Podobne sa prejavuje aj chronický zápal nosohltanovej mandle, chronický zápal prínosových dutín. Bolesť hrdla pri prehĺtaní a na jednej strane je príznakom aj predĺženého styloidného výbežku. Vtedy je cítiť aj bolesť pri pohybe hlavy.

Príklady iných zápalov:

  • zápal hltanu, čiže faryngitída
  • zápal pažeráka, ezofagitída
  • zápal hrtanovej príklopky, teda epiglotitída
  • príušnice alebo aj parotitída, čiže zápal slinnej žľazy

Zápal krčných mandlí

Tonzilitída je bakteriálneho ale aj vírusového pôvodu. Je to pomenovanie pre zápal podnebných, teda krčných mandlí.  Je sprevádzaná silnými bolesťami v krku škriabaním v hrdle. Bolesť mandlí je zhoršená pri prehĺtaní. Zápal môže byť jednostranný, a vtedy je aj bolesť hrdla pri prehĺtaní jednostranná.

Bolesť pri prehĺtaní a ostatné ochorenia

Bolesť pri prehĺtaní je možné cítiť aj pri refluxovej chorobe pažeráka. Žalúdočná šťava sa pri tomto ochorení vracia do pažeráka. To je spojené s pálením záhy.

Vyskytuje sa aj ako jeden zo symptómov ochorení, ktoré nesúvisia priamo s ústnou dutinou alebo hornými dýchacími cestami. Napríklad syfilis, keď vzniká syfilická angína. Ale prejavuje sa aj na rôznych iných slizniciach.

Niekedy sa stáva, že okrem bolestivosti pri prehĺtaní je prítomný aj pocit uviaznutia sústa pri jedle v hrdle. Ide o príznak zvaný dysfagia. V niektorých prípadoch ide o neurologické ochorenie.

Model ľudského tela, výrez s viditeľnou tráviacou sústavou - pažerák a žalúdok
Bolesť pri prehĺtaní má viacero príčin v ochoreniach pažeráka alebo žalúdka

Pocit cudzieho telesa v krku, niekedy opisovaná aj ako pocit gule, hrče, sústa jedla v krku, spôsobuje aj psychogénne stiahnutie svalstva pažeráka. Odborne sa označuje aj pojmom globus hystericus.

Bolesť pri prehĺtaní môže byť spôsobená aj pažerákovým divertikulom. Toto rozšírenie vytvorí slepo ukončenú dutinu. Tá sťažuje prechod sústa do žalúdka. Pridružuje sa aj bolesť na hrudi, zápach z úst.

Podobne, bolesť sa vyskytuje aj pri zúžení pažeráka. Zúženie je dôsledkom viacerých príčin. Pri vredovej chorobe a pri zjazvovaní steny, keď sa po poškodení steny pažeráka pôvodné tkanivo nahrádza nefunkčnou jazvou.

Príčiny môžu byť aj neurologické, napríklad achalázia pažeráka, ale aj pri útlaku z vonka. Ten sa vytvorí pri ochoreniach štítnej žľazy, rakovine pľúc, pri zväčšení uzlín v mediastíne.

Príkladom je aj kŕč pažeráka. Inak sa dá nájsť aj pod názvom difúzny ezofágový spazmus. Dochádza pri ňom ku kŕču, stiahnutiu svaloviny pažeráka. Ten môže byť následkom príjmu príliš studenej či horúcej stravy, niekedy pri prehltnutí väčšieho sústa, keď pri prehĺtaní vznikne bolesť pažeráka.

Onkologické ochorenia a bolesť pri prehĺtaní

Veľakrát je spojená aj s nádorovými ochoreniamiústnej dutine alebo v horných dýchacích cestách. Takto sa prejavujú napríklad rakovina pažeráka, hrtanu alebo rakovina ústnej dutine, ale aj iné nezhubné, čiže benígne nádory.

V týchto prípadoch je prítomná dlhodobá bolesť, človek môže mať pocit, ako keby mu v hrdle uviazlo nejaké neprežuté sústo jedla. V rámci rakoviny ústnej dutiny je možné nájsť nádory na jazyku, mandliach alebo slinných žľazách.

Nádorové ochorenia sa vyskytujú častejšie u rizikových skupinách. Medzi tie patria najmä fajčiari. Pri týchto nádorových ochoreniach alebo formách rakoviny v ústnej dutine, hrtanu či pažeráku je dôležitá rýchla diagnostika odstránenie nádoru. Práve preto nemožno dlhodobejšie bolesti pri prehĺtaní nikdy zanedbať.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny bolesti pri prehĺtaní
Zhrnutie najčastejších príčin ťažkostí pri prehĺtaní

Video o ťažkostiach pri prehĺtaní

Video o ťažkostiach pri prehĺtaní

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s bolesťou pri prehĺtaní

Bolesť pri prehĺtaní patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolestivé prehĺtanie, odynofagfia, odynofágia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vši a iné parazity, či choroby v našich školách a škôlkach Vši a iné parazity, či choroby v našich školách a škôlkach

Začiatok školského roka je za nami a malí škôlkari i školáci si musia zvyknúť nielen na školský režim či školské povinnosti. Ich organizmus a imunita sa musí...

Parazitická pleseň - kandidóza Parazitická pleseň - kandidóza

Všade prítomná pleseň trápi dospelých ale aj deti, už od novorodeneckého obdobia. Plesňové ochorenia bývajú banálne aj vážne. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je...

Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí  či laicky  „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri...

Naposledy aktualizované 14.06.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
julkaQ 19.12.2019 22:53

bolave tazke prehltanie a pomohol halset sprej