Znížený počet červených krviniek (anémia) môže viesť k únave, bledosti či problémom s dýchaním. Spoznajte varovné príznaky a možné príčiny.
Zníženie počtu červených krviniek sa ukáže na celkovej výkonnosti a je rizikom napríklad i pádu. Varovné ťažkosti nie je vhodné ignorovať.
Červené krvinky (erytrocyty) sú zodpovedné za prenos kyslíka a živín do tkanív. Ich nedostatok vedie k zníženej zásobe kyslíka v organizme, čo sa prejavuje rôznymi zdravotnými problémami. Príkladom je únava, malátnosť, bledosť a vyčerpanie aj po nízkom stupni záťaže či nástup dýchavičnosti.
Spoznajte hlavné príčiny a sprievodné príznaky.
Príčiny
Anémia je stav, pri ktorom je v krvi nižšia hladina červených krviniek alebo hemoglobínu (červené krvné farbivo).
Znížený počet červených krviniek môže byť spôsobený:
Nedostatkom železa (najčastejšia príčina anémie) - nízky príjem v strave alebo zhoršené vstrebávanie.
Najčastejšie príznaky zníženého počtu červených krviniek zahŕňajú:
Únava a slabosť.
Závraty alebo mdloby.
Studené ruky a nohy.
Bledá pokožka a sliznice.
Rýchly alebo aj nepravidelný srdcový tep a búšenie srdca.
Dýchavičnosť pri námahe.
Diagnostika
Stanovuje sa na základe krvného obrazu, kde sa hodnotí počet červených krviniek, hemoglobínu a hematokritu. Ďalšie testy môžu zahŕňať stanovenie hladiny železa, vitamínu B12 či folátov.
Liečba
Liečba závisí od príčiny: podávanie železa, vitamínu B12 či folátov, liečba základného ochorenia alebo transfúzia krvi pri vážnych stavoch a krvných stratách.
Prevencia a podpora liečby sú najmä zdravá a vyvážená strava bohatá na železo (mäso, strukoviny, špenát a iná listová zelenina).
Choroby s príznakom "Zníženia počtu červených krviniek"
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.