Zvýšená tvorba slín: Čo signalizuje nadbytok slín a ústa plné slín?

Zvýšená tvorba slín: Čo signalizuje nadbytok slín a ústa plné slín?
Zdroj foto: Getty images

Dochádza k nej reflexne, teda ak sa dráždia senzorické zmysly. Napríklad pri pohľade na jedlo alebo ak zacítime jeho vôňu. Vyvolá ju aj žutie. V tehotenstve sa vyskytuje hlavne v prvom trimestri. A v niektorých prípadoch je príznakom rôznych ochorení.

Zvýšená tvorba slín, odborne aj hypersalivácia, môže byť spôsobená podráždením slinných žliaz v ústach. 

Napríklad z dôvodu mechanického podráždenia pri konzumácii ostrej a korenenej potravy, alebo z dôvodu zápalového procesu v ústnej dutine.

Typická a normálna hypersalivácia

Nadmerná tvorba slín je typická aj pre rôzne psychické alebo senzorické podnety. Reflexne k nej dochádza napríklad, ak človek vidí či cíti chutné jedlo. Rovnako, aj pri žuvaní nastane zvýšenie tvorby slín a aktivovanie chuťových receptorov.

Sekréciu slín riadi parasympatikus, ktorý sa nachádza v čele. Medzi psychické faktory, ktoré môžu spôsobiť zvýšené slinenie, patrí napríklad aj stres alebo strach.

Hamburger, chutné jedlo, zvyšuje tvorbu slín
Zrakový a čuchový vnem chutného jedla zvyšuje tvorbu slín. Foto: Thinkstock photos

V tehotenstve

V prvom trimestri sa zvýšená tvorba slín objavuje hlavne ako sprievodný príznak ranných nevoľností. Ale môže byť prítomná počas celého obdobia tehotenstva. Presná príčina nie je známa.

Avšak, aj keď nie je príznakom choroby, znepríjemňuje a znižuje komfort života. Prípady, keď sa zvýšeným slinením vyprodukuje aj liter slín, zhoršujú zdravotný stav, a to dehydratáciou. Preto je vhodná konzultácia s lekárom.

Ptyalizmus pri ochoreniach

Zvýšená tvorba slín, inak odborne aj ptyalizmus, sa vyskytuje pri viacerých ochoreniach. Je sprievodným príznakom napríklad pri vracaní.

Zvýšená sekrécia slín môže nastať pri:

  • neurologických chorobách (epilepsii, cievna mozgová príhoda, skleróza multiplex, ALS, myasthenia gravis)
  • poruchách CNS, teda centrálnej nervovej sústavy
  • ťažkostiach s tráviacou sústavou (napríklad GERD, môže byt cítiť pachuť v ústach a nadmerné slinenie, aj pri ochoreniach pankreasu a pečene)
  • otravách (ťažké kovy, hríby, alkohol)
  • zápaloch a infekciách v ústnej dutine (stomatitídy)
  • zápale horných dýchacích ciest
  • psychiatrických poruchách (mentálne retardácie, demencia)
  • užívaní niektorých liekov (parasympatikomimetiká)
  • alergickej reakcii
  • poranení v ústnej dutine, aj priamo slinných žliaz
  • cukrovke, pre zhoršenú imunitu sú časté zápaly v ústnej dutine, ale aj pri hypoglykémii
  • porucha prehĺtania napríklad pri nádore v ústnej dutine

Slinenie pri otrave

Pesticídy, poľnohospodárske hnojivá
Ako príznak otravy hnojivom. Foto: Thinkstock photos

Aktivácia parasympatika nastáva aj pri intoxikácii, čiže otrave, pričom v tomto prípade ide aj o život ohrozujúci stav. V prípade otravy dochádza k tomuto javu len v niektorých prípadoch.

Najčastejšie ak ide o otravu pesticídmi, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve. Prípadne, ak sa človek otrávi ťažkými kovmi, insekticídmi, organickými rozpúšťadlami alebo hríbmi.

V prípade otravy hríbmi sa prvé príznaky prejavia obvykle do hodiny. Človeku sa zúžia zreničky, nastanú bolesti bruchazvýšená tvorba slín. Po krátkej dobe však sliny vymiznú a vystrieda ich sucho, niekedy človek upadne do kómy a treba okamžite privolať lekársku pomoc.

Zvýšená tvorba slín v tomto prípade je varovným príznakom. Pokiaľ sa dá, treba vyvolať zvracanie. Jed sa musí dostať čo najskôr preč z tráviacej sústavy aby nenastalo jeho natrávenie v črevách a rozšírenie do celého organizmu.

Pri zápale v ústnej dutine

Často dochádza k nadmernej produkcii slín pri zápaloch v ústnej dutine. Sprievodným problémom môže byť aj bolestivé prehĺtanie. Bolesť sa pri hltaní zhoršuje, sliny sa hromadia v ústach. 

Malé dieťa, kojenec, slintá, raste mu prvý zub
U malých detí ako prejav rastu zubov. Foto: Thinkstock photos

Napríklad, je to tak pri angíne, teda tonzilitíde. Prejavuje sa tiež začervenaním mandlí, ich opuchom, bielym povlakom. Ale aj nepríjemnou bolesťou v krku, ktorá môže mať charakter škriabania, zhoršená je prehĺtaním, a to je príčinou zvýšeného slinenia.

U detí sú časté chronické ťažkosti s hornými dýchacími cestami. Ale, nebezpečná je napríklad epiglotitída. Keď je jedným z príznakov zvýšené slinenie, zhoršené dýchanie a vynútená poloha hlavy čuchajúceho psa.

Nadmerná tvorba slín, a teda aj slinenie sa vyskytuje u malých detí aj pri raste zubov. V tom prípade to nie je prejavom ochorenia. Deti v tomto prípade môžu byť nepokojné, majú potrebu viac žuť rôzne predmety, a to hlavne v mieste, kde sa im tlačí nový zub.

Pri niektorých neurologických ochoreniach

Viaceré ochorenia nervového systému sa prejavujú tiež nadmerným slinením a niekedy dokonca aj vytekaním slín z úst. Napríklad Huntingtonova choroba, čo je neurodegeneratívne ochorenie spôsobujúce poruchy hybnosti a kontroly pohybu.

Okrem toho aj poruchy hybnosti kĺbovpsychické poruchy ako demenciu, depresiu či poruchy reči, prejavuje sa aj hypersaliváciou. Poruchy reči, prehĺtania a tiež nadmerná produkcia slín sú typické najmä v neskorších fázach ochorenia.

Zvýšená sekrécia slín, ale napríklad aj sĺz a potu, nastáva tiež na úvod Parkinsonovej choroby, čo je tiež neurologické ochorenie. Podstatou choroby je úbytok nervových buniek v strednej časti mozgu. Z toho plynú problémy s ovládaním a koordináciou pohybu. Typická je aj stuhnutosť svalovneustále trasenie.

Slinenie a besnota

Slintanie u psa, možný prenos ochorení, napríklad besnoty
Prenos vírusu po pohryzení, slinami. Foto: Thinkstock photos

Nadmerné slinenie je príznakom aj pre besnotu. Spôsobuje ju vírus prenášaný práve slinami a najčastejšie sa človek nakazí po kontakte s postihnutými zvieratami. Ochorenie sa prejavuje nielen slinením, ale aj záchvatmi a treba okamžite začať liečbu.

V každom prípade, pokiaľ nie je nadmerná tvorba slín vyvolaná bežnou príčinou alebo vonkajším podnetom, je vždy potrebné sa zaoberať diagnostikou tohto stavu.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny nadmernej tvorby slín
Najčastejšie príčiny zvýšenej tvorby slín

Video o príčinách nadmerného slinenia

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané