Vavrín pravý známy ako bobkový list: Aké má účinky? Vhodný je nielen do kuchyne, pomáha tiež zdraviu

Vavrín pravý známy ako bobkový list: Aké má účinky? Vhodný je nielen do kuchyne, pomáha tiež zdraviu
Zdroj foto: Canva

Bobkový list pochádza zo Stredomoria a má antioxidačné vlastnosti. Podporuje trávenie a uvoľňuje dýchacie cesty. Konzumuje sa zásadne usušený.

Charakteristika

Vavrín pravý (Laurus nobilis, L.), bežne známy ako „bobkový list“ alebo „turecký bobkový list“, je vždyzelená voňavá rastlina patriaca do čeľade vavrínovité (Lauraceae). Má všestranné využitie ako korenina v gastronómií. Pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti si našiel svoje miesto aj v liečení.

Rastlina sa v používala v starovekom Grécku ako symbol víťazstva, napríklad pri venčení vencom počas olympiády. Ako prísada do jedál sa používa tisícky rokov.

Chrám v Delfách, ktorý býval zasvätený Apolónovi, mal strechu urobenú z listov vavrínu. Aj kňazi používali túto rastlinu pri svojich obradoch a veštení, asi pre jej mierne sedatívne (uspávacie) účinky. Malo by byť poukázané aj na náboženské využitie bobkového listu v dejinách.

Táto rastlina je známa v rôznych krajinách pod rôznymi názvami. V angličtine sa jej hovorí „bay leaf“, v arabčine „waraq ghaar“, v nemčine sa zvykne volať „lorbeer“. V gréčtine prezývajú bobkový list názvom „dafni“, v Indii „teejpatta“.

Bobkový list pochádza z oblasti Stredozemia, avšak rozšíril sa do ďalších svetových regiónov. Rastie v podnebnom pásme tiahnucom sa od Karibiku až po Indiu. Vyskytuje sa aj v subtrópoch a trópoch východnej Ázie, na Balkáne či v Malej Ázií.

Vavrín pravý rastie aj do výšky 18 metrov. Tuhé, striedavé, oválne listy sú bez ostrej čepieľky, tupé, s dĺžkovou veľkosťou 7,5 - 10 centimetrov. Okraje lístkov sú často vlnité a hladké. Malé a nenápadné kvety sú žlto-zeleno-biele. Plodom je purpurová až čierna kôstkovica obsahujúca jedno semeno.

Bobkový list sa používa teda ako korenie na ochutenie polievok, mäsa a rýb. Má delikátnu jemnú, ľahkú, bylinnú arómu. Niekedy je predávaný v obchodoch pomletý na prach, no najčastejšie sa stretávame s celým listom.

Poznáme aj varianty bobkového listu, využívané v kulinárstve. Patria sem rastliny Umbellularia californica, Cinnamomum tamala, Syzygium polyanthum, Litsea glaucescens, Pimenta Racemosa.

Bylina vavrínu pravého nemá veľa kalórií. Obsahuje vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. Podporuje zdravie imunitného systému. Je zdrojom vitamínov A, B6 a C. Riboflavín (B2) je tu tiež prítomný. Z minerálov obsahuje hlavne vápnik, železo a mangán, ale aj meď a zinok.

Ďalšou výhodou je podpora trávenia. Ako stomachikum má význam jeho pridávanie práve do jedál. Zlepšuje chuť a vitalitu tráviaceho systému.

Je pozoruhodné, že sa dá z bobkového listu pripraviť čaj. Ten je vhodný pri zápaloch prínosových dutín, na očistu ústnej dutiny, pre svoju vôňu uvoľňuje i zapchatý nos. Je preto účinné dekongestívum.

Boli vykonané nepriekazné výskumy ohľadom účinkov bobkového listu pri cukrovke 2. typu. Zistilo sa totiž, že by potencionálne mohol znižovať krvný cukor. Bolo by však potrebných viac štúdií k danej problematike.

Medzi hlavné účinné látky obsiahnuté v bobkovom liste radíme taníny, flavóny, flavonoidy, alkaloidy, eugenol, linalool, metyl chavikol a anthocyaníny. Obsah týchto látok varíruje hlavne od kultivaru, ale aj od podložia, na ktorom rastlina rastie.

Účinky (zhrnutie)

  • Antioxidačné účinky – účinkuje proti pôsobeniu voľných radikálov poškodzujúcich bunky, znižuje oxidačný stres a je cytoprotektívny (chráni bunky pred bujnením a pod.).
  • Antiinflamatórne účinky – protizápalový účinok spomaľuje v organizme zápal, čo môže priaznivo vplývať pri niektorých chronických ochoreniach jednotlivých systémov organizmu.
  • Antimikrobiálne účinky – pôsobí proti mikróbom ako dezinficiens, rastlina stimuluje imunitný systém.
  • Dekongetstívum – uvoľňuje dýchacie cesty, spriechodňuje nos a prínosové dutiny.
  • Stomachikum – podporuje a zlepšuje trávenie, zlepšuje chuť do jedla, zmierňuje odchod vetrov a nadúvanie, je dobrý v liečbe anorexie.
  • Antidiarhoicum – pôsobí proti hnačke.
  • Antidiabetikum – zatiaľ vedecky nepodložený účinok bobkového listu. Hypotézy tvrdia, že rastlina znižuje hodnoty glykémie u pacientov s cukrovkou 2.typu (diabetes mellitus).
  • Sanatio vulneris - hojenie rán – výťažok z vavrínu pravého bol používaní v minulosti na hojenie, prikladaním listov.
  • Antikonvulzívum – protizáchvatovitá aktivita pozorovaná zatiaľ len u myší, možná liečba epilepsie (nie je zatiaľ dostatok relevantných štúdií).
Vavrín pravý a možnosti jeho použitia - čerstvý list a rastlina a sušený list - čaj a olej
Použitie má široké, nielen ako okrasná rastlina. Príkladom je čaj či olej. Zdroj foto: Canva

Vnútorné použitie

Vavrín pravý má hlavné využitie v kulinárstve pri príprave pokrmov.

Je možné si z neho pripraviť aj čaj, ktorý je príjemný ako chuťou, tak aj vôňou.

Nie je vhodné jesť surový bobkový list. Je horšie požuteľný a stráviteľný.

Je možné vyrobiť aj olej s bobkovým listom, ktorý sa používa na liečebné účely.

Vonkajšie použitie

Olej, obklad – rastlina môže byť použitá pri bolestiach kĺbov.

Zber a skladovanie

Vavrín pravý nie je v zásade zložité pestovať. U nás rastie do výšky 2 - 3 metre. V zime vydrží teploty len do -5 °C. Rastlina má rada priame slnečné svetlo, preto nie je vhodné, aby bola v tieni. Nie je náročná na zeminu.

Listy by sa nemali nikdy jedávať čerstvé. Zbierajú sa počas celého roka a dajú sa riadne vysušiť. Ideálne je, aby boli lámavé, no nie úplne krehké.

Skladujeme ich v papieri, alebo v skle.

Niektorí ľudia veria, že bobkový list je jedovatý, avšak to nie je pravda.

Nie sú zatiaľ vykonané relevantné štúdie, ktoré by sa zaoberali možnosťou požívania bobkového listu tehotnými ženami. Tiež nie je zrejmé, či je táto byľ bezpečná v období kojenia.

Bobkový list patrí do tzv. stredomorskej diéty.

Používa sa tradične pri príprave jedál v tejto oblasti sveta. Diéta je chudobná na tuky, spojená s pitím menšieho množstva vína a prísunom zeleniny. Koreniny ako bobkový list však v nej tiež zohrávajú veľkú úlohu. Je považovaná za kardioprotektívnu.

Pri podozrení na alergiu treba vysadiť bobkový list z bežného použitia a vyhľadať lekársku pomoc (pri vyrážke, sťažení dýchania a pod.).

Odporúča sa nekonzumovať bobkový list dva týždne pred plánovanou operáciou.

Tým, že list v surovom stave nie je možné stráviť, prechádza celý tráviacim systémom nezmenený. Žalúdok a črevá môžu byť potom podráždené. To môže viesť ku hnačke, pocitu na vracanie a zvracaniu.

Využíva sa aj repelentná aktivita bobkového listu.

Za vôňu a chuť bobkového listu sú zodpovedné hlavne látky ako eugenol, metyl-eugenol a elemicín.

Bobkový list pochádza z oblasti Stredozemného mora. Používa sa tisícročia v kulinárstve, náboženstve i medicíne. Ako čaj je vhodný na uvoľnenie dýchacích ciest.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • britannica.com - THE EDITORS OF ENCYKLOPAEDIA BRITANNICA. Bay Laurel. Britannica [online] [cit. 04.12.2024]
  • webmd.com - ZELMAN M. KATHLEEN a WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTOR. Bay Leaf: Health Benefits, Nutrition, and Uses. 2022. WebMD [online] [cit. 04.12.2024]
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - BOWER A. a kol. The Health Benefits of Selected Culinary Herbs and Spices Found in the Traditional Mediterranean Diet. 2016. PubMed [online] [cit. 04.12.2024] 
  • ncbi.nlm.nih.gov - BATOOL S. a kol. Bay Leaf. 2019. PubMed [online] [cit. 04.12.2024]
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.