späť na zoznam článkov

Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka a chudnutie

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško
Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka a chudnutie
Zdroj foto: Getty images

Je vplyv takzvanej stredomorskej diéty na zdravie človeka naozaj taký veľký? Bola podrobená rôznym vedeckým výskumom. Pomáha pri civilizačných ochoreniach alebo chudnutí. Z čoho pozostáva a bude to stačiť na vyriešenie všetkých problémov so zdravím?


Stredomorská diéta nie je nič, čo by bolo objavené v blízkej minulosti. Nie je to ani výmysel nejakého odborníka na výživu. Ale stojí za povšimnutie pre tých, ktorým naozaj záleží na vlastnom zdraví.

Stredomorská diéta je jednoducho spôsob stravovania populácie žijúcej v stredomorskej oblasti Európy. Prirodzene vyplýva z možností, ktoré im toto vegetačné pásmo poskytuje.

Jej pozitívny vplyv na zdravie človeka je benefit, ktorý má a ktorý bol v minulosti podrobený rôznym výskumom. Je teda vedecky podložený a určite pre väčšinu z nás motivujúci.

Diéta

Na začiatok si treba uvedomiť pravý význam slova diéta. Je odvodený od gréckeho slova "diaita". Znamená riadený príjem jedla a tekutín za účelom dosiahnutia určitého zámeru.

Z toho vyplýva, že stredomorská diéta je vlastne diétou pre tých ľudí, ktorí chcú vďaka nej dosiahnuť určitý cieľ. Napríklad schudnúť, alebo si upevniť zdravie. V krajinách ako Španielsko, Taliansko alebo Grécko je to však prirodzený spôsob stravovania. So všetkými pozitívnymi účinkami, ktoré k tomu patria.

Stredomorská diéta a výskum

Podľa výskumov veľká časť tajomstva spočíva v prísadách, ktoré strava stredomorského regiónu obsahuje. Najväčší podiel má na tom olivový olej a oriešky.

Stredomorská diéta doplnená o tieto prísady má značný vplyv na zvrátenie takzvaného metabolického syndrómu.

Metabolický syndróm

Je to odborný termín pre skupinu ochorení, ktoré sa vyskytujú spoločne a vedú ku komplikáciám zdravotného stavu. Jeho základom je inzulínová rezistencia a vedie k rozvoju cukrovky 2. typu. Ďalej sa môže prejaviť ako komplikácia obehového systému v podobe aterosklerózy, infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody a iných.

Jeho nebezpečenstvo je v tom, že človek sa necíti chorý. Nič ho neobmedzuje v osobnom živote a preto nemá ani vôľu dodržiavať zdravý režim a prípadne užívať lieky.

Metabolický syndróm a jeho zložky

Medzi hlavné zložky, ktoré tvoria tento stav patria:

Predmetom výskumu boli osoby, ktoré sa stravovali podľa stredomorskej diéty doplnenej o extra panenský olivový olej alebo oriešky. Na opačnej strane boli ľudia, ktorí mali nízkotučnú diétu.

Do sklenenej misky sa nalieva olivový olej zo sklenenej fľaše. Okolo misky sú uložené zelené olivy.
Dôležitou zložkou stredomorskej diéty je olivový olej. Foto: Pixabay

Skupina na stredomorskej diéte s panenským olivovým olejom dosiahla o 35 % väčšiu pravdepodobnosť zvrátenia stavu metabolického syndrómu, ako skupina na diéte s nízkym obsahom tuku.

Skupina na stredomorskej diéte doplnenej orieškami, tiež nebola na tom zle. Dosiahla pravdepodobnosť zvrátenia tohto stavu o 28 % lepšie.

Stredomorská diéta a jej priaznivé účinky

Stredomorská diéta doplnená o extra panenský olivový olej alebo veľké množstvo orieškov vo veľkej miere zvyšuje možnosť zvrátenia metabolického syndrómu. Táto strava pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Má priaznivý účinok na cukrovku 2. typu alebo je nápomocná aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Samozrejme je vhodná pri nadváhe alebo obezite. Tu však už len zmena samotného jedálneho lístku nestačí.

Ako na obezitu a nadváhu sa dočítate v našom článku o chudnutí.

Táto strava pomáha odbúravať brušný tuk, ktorý zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení. Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré obsahuje olivový olej pomáha udržať ideálnu hladinu cholesterolu v organizme. Rovnako udržuje aj citlivosť na inzulín a tak zabraňuje vzniku cukrovky 2. typu. Bohaté na nenasýtené mastné kyseliny sú aj oriešky.

Celkovo sa výskumami potvrdilo, že stredomorská diéta je prospešná nielen ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení, ale je účinná aj pre celkové zlepšenie zdravia.

Stredomorský model stravovania je užitočný proti onkologickým aj srdcovocievnym ochoreniam.

Stredomorský spôsob stravovania

Tento spôsob stravovania je braný ako príklad zdravej výživy. V našich končinách tvorí základ takzvanej stredomorskej diéty.

Spočíva v konzumácii veľkého množstva čerstvej zeleniny a ovocia. Nesmie chýbať veľký podiel obilovín a cereálií. Všetko býva doplnené strukovinami, hubami, cibuľou, cesnakom a orechmi.

Sú to účinné antioxidanty, vitamíny, minerály a bioaktívne látky s veľkým množstvom nenasýtených mastných kyselín. Ich príjem je zabezpečený aj častou konzumáciou olivového oleja, ktorý slúži ako náhrada tukov. 

Na ľade sú uložené morské živočíchy a ryby.
Strava musí obsahovať veľké množstvo rýb a plodov mora. Foto: Pixabay

Keď mäso, tak hydinové. Dominantná je častá konzumácia rýb a morských živočíchov. Aspoň 2 až 3 krát do týždňa. Všetko sa môže doplniť striedmou konzumáciou červeného vína. Nie viac ako jeden pohár denne. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov.

Redukuje sa konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov.

Znížiť treba príjem soli. Ako dochucovadlá sa používajú rôzne koreniny, bylinky a vňate.

Pokrmy treba upravovať skôr varením a dusením. Vyprážať a fritovať len výnimočne a najlepšie pri nízkych teplotách do 150 °C.

V tabuľke uvádzame zásady stredomorskej diéty a jej priaznivé účinky

Zásady stredomorskej diéty Priaznivé účinky

častá konzumácia rýb a morských živočíchov, minimálne 2x do týždňa

veľká pravdepodobnosť zvratu metabolického syndrómu

vysoké množstvo čerstvej zeleniny a ovocia

prevencia pred vysokým krvným tlakom a jeho znižovanie

strukoviny, hríby, cibuľa, cesnak

prevencia proti cukrovke 2. typu

veľký podiel obilovín, cereálií a celozrnného pečiva

odbúravanie brušného tuku

ako dochucovadlá použiť koreniny, bylinky a vňate

zmenšovanie nadváhy a obezity

obmedziť príjem mlieka a mliečnych výrobkov

pomáha udržiavať priaznivú hladinu cholesterolu v krvi

znížiť príjem soli

znižuje hladinu LDL cholesterolu, teda zlého

vyhnúť sa údeným výrobkom

zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, teda dobrého

okrem rýb, môže byť mäso ešte hydinové

účinná proti kardiovaskulárnym a onkologickým ochoreniam

častá konzumácia olivového oleja a orechov

prospešná pre celkové zlepšenie zdravia

Stredomorská diéta je určite zárukou zdravého jedálnička a stojí za to vyskúšať ju. Dá sa nájsť veľa spôsobov a kombinácií jedál, ktoré ulahodia nejednému človeku. Hlavne však urobíme niečo pre svoje zdravie. To je najväčší kredit tohto spôsobu stravovania.

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - článok o metabolickom syndróme
  • solen.cz - článok o skúmaní vplyvu stredomorskej diéty na zdravie človeka

Naposledy aktualizované 09.03.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Vyštudoval bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Od roku 2006 pracuje v záchrannej zdravotnej službe. Je kondičným trénerom 2. stupňa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 9. 4. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 9. 4. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 9. 4. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 9. 4. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Čo presne znamená Hantavírus, ktorý sa nedávno objavil v Číne? Čo presne znamená Hantavírus, ktorý sa nedávno objavil v Číne?

Akoby nestačila pandémia koronavírusu , médiami otriasli správy o podivnom úmrtí muža z Číny . Pitva za účelom potvrdenia, alebo vylúčenia ochorenia COVID-19, potvrdila...

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 9. 4. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 9. 4. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Vyrobte si domácu dezinfekciu, ktorá bude účinná proti koronavírusu a zároveň bezpečná pre vás Vyrobte si domácu dezinfekciu, ktorá bude účinná proti koronavírusu a zároveň bezpečná pre vás

Nenašli ste už v obchode vhodný dezinfekčný prostriedok? Môžete si doma pripraviť vlastnú dezinfekciu. Prezradíme vhodné prísady, správne použitie, ale i to, ako sa...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.