Hrach siaty: Aké zdravotné benefity a účinky má hrach? Proteíny, vláknina, chudnutie a iné výhody..

Hrach siaty: Aké zdravotné benefity a účinky má hrach? Proteíny, vláknina, chudnutie a iné výhody..
Zdroj foto: Canva

Hrach siaty je celosvetovo rozšírená strukovina s liečivými vlastnosťami. Obsahuje veľké množstvo liečivých látok. V divej forme pochádza zo Stredomoria.

Charakteristika

Hrach siaty (Pisum sativum), jednoročná strukovina patriaca do čeľade bôbovité (Fabaceae), sa dá nájsť celosvetovo. Pestuje sa pre svoje jedlé semená. Hrášok je možné kúpiť čerstvý, zaváraný v konzerve alebo zmrazený.

Zvyčajne sa používa v kuchyni pri príprave jedál. Hrach ako zelenina sa bežne konzumuje už stovky rokov. Najčastejšie sa jedáva zelený hrach v jeho okrúhlej podobe. Je sladký a škrobový.

Hrach sa vyskytuje v rôznych varietách. Cukrový hrach je pre svoju sladkú chuť využiteľný pri príprave polievok. Iná odroda, tzv. Snehový hrach, má malé semená a je populárny v ázijskej kuchyni. Rastliny rýchlo rastú a ich semená sú bohaté na vlákninu. Ešte poznáme aj Anglický hrach.

Hrach siaty je jednou z najstarších kultivovaných plodín. Divý hrach pochádza z oblasti Stredomoria. Na Blízkom východe sa našli jeho zvyšky ešte z obdobia neolitického obdobia, teda mladšej doby kamennej.

Po svete bol hrach rozšírený vďaka európskej kolonizácií. Mních Gregor Mendel skúmal základy dedičnosti so semenom hrachu a prišiel k zaujímavým výsledkom.

Hrach siaty je mrazuvzdorná, listnatá rastlina, ktorej byľ môže vyrastať až do výšky 1,8 metra. Stonka má na svojom konci koncové úponky, ktoré sa podieľajú na lezení. Rastlina hrachu rodí listy s tromi pármi lístočkov.

Pisum sativum je rastlina, ktorá je hmyzom opelivá. Vďačí za to svojim pekne sfarbený kvetom. Sú červené, ružové alebo biele. Plodom je struk, ktorý má dĺžku okolo 10 centimetrov. Po dozretí zvykne puknúť a tak sa semeno dostáva opäť do zeme. Semeno je zelené, žlté, biele alebo varírované.

Hrach obsahuje veľké množstvo nutrientov (výživných látok). Semená obsahujú proteín, vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerály.

Účinkuje na trávenie, tým, že ho zlepšuje. Tiež sa podieľa na znižovaní hmotnosti, zdraví srdca, regulácií cukrov a zdraví očí.

Látky katechínepikatechín obsiahnuté v hrachu majú antibakteriálne pôsobenie. Vykazujú však aj protizápalovú aktivitu.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g čerstvého hrachu

Energia 81 kcal
Sacharidy 14,4 g
Vláknina 5,7 g
Tuky 0,4 g
Bielkoviny 5,42 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g čerstvého hrachu

Vitamín A 765 IU Draslík 24 mg
Vitamín B1 0,266 mg Horčík 33 mg
Vitamín B2 0,132 mg Vápnik 25 mg
Vitamín B3 2,09 mg Sodík 5 mg
Vitamín B5 0,104 mg Železo 1,47 mg
Vitamín B6 0,169 mg Zinok 1,24 mg
Vitamín B9 65 mcg Fosfor 108 mg
Vitamín C 40 mg Meď 0,176 mg
Vitamín E 0,13 mg Mangán 0,41 mg
Vitamín K 24,8 mcg Selén 1,8 mcg

Účinky (zhrnutie)

  • Vysoký obsah proteínov – stavba organizmu, svaly, kosti, koža, chrupavky, ...
  • Digestívum – semená hrachu obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá zlepšuje trávenie. Vytvára správne prostredie pre „dobré“ črevné baktérie. Potrava bohatá na vlákninu znižuje možnosť zápchy (obstipácie).
  • Zníženie váhy – nielen vďaka vláknine obsiahnutej v hrachu. Spomaľuje trávenie a spúšťa pocity naplnenia po jedle.
  • Kardioprotektívum – vedci odporúčajú 400 gramov strukovín týždenne k optimálnej ochrane srdcového svalu. Hrach obsahuje vlákninu, horčík a draslík, ktoré chránia myokard.
  • Regulácia krvného cukru (glykémie) – hrášok má nízky glykemický index (GI). Znamená to, že po jeho zjedení hladina glukózy v krvi rýchlo nenarastie. Mohol by byť vhodnou prevenciou pred vznikom cukrovky 2.typu.
  • Anticancerogenicum – zistilo sa, že hrach by mohol mať potenciál v prevencii vzniku rakoviny. Obsahuje tiež saponíny, ktoré chránia pred rakovinou.
  • Ochrana zraku – hrach obsahuje vitamín A, luteín aj zeaxantín, ktoré chránia oči pred makulárnou degeneráciou súvisiacou s vekom.
  • Protizápalové účinky – obsahuje látku katechínepikatechín, ktoré majú antibakteriálne a protizápalové pôsobenie
Semená zeleného hrachu
Semená zeleného hrachu. Zdroj foto: Canva

Vnútorné použitie

Hrach siaty našiel už dávno svoje uplatnenie v kulinárstve. Používa sa väčšinou ako príloha k jedlám, no môže byť použitý aj pri príprave polievok. Z hrachu pripravujeme studené aj teplé jedlá.

Sú to rôzne šaláty, cestoviny, polievky, dusené či jedlá z obilia. Varené semená hrachu sa veľmi hodia spolu s olivovým olejom alebo maslom.

Hrachový proteínový prášok - je k voľnému nákupu na trhu. Vyrába sa zo žltých hrachov. Obsahuje veľké množstvo proteínovželeza, jeho liečivé účinky sú zrovnateľné s klasickým hrachom.

Vonkajšie použitie

Rastlina sa nezvykne touto cestou používať.

Vyskúšajte náš Recept na zdravú a ľahkú hrachovú polievku pre celiatikov aj vegánov

Zber a skladovanie

Hrach siaty sa zvykne pestovať v záhradách na dobre drénovanej pôde, na mieste bez tieňa. Je vhodné prevzdušňovanie. Ideálne rastie pri teplotách od 12,8 °C do 18,3 °C.

Pestuje sa od marca, zber sa má vykonať v júli. Hrach nemá rád teplo. Niektoré odrody sa vysádzajú aj na neskorú jeseň.

Po úrode sa zvykne hrach zmraziť. Po krátkom prevarení sa môže dať do igelitového uzatvárateľného vrecúška a odložiť do mrazničky.

Hrach je možné aj zavárať.

Rastlina hrachu
Rastlina hrachu. Zdroj foto: Canva
Hrach siaty môžu postihnúť niektoré choroby rastlín. Koreňová hniloba, múčnatka či rôzne vírusové infekcie sú tie ochorenia, ktoré môžu zabrániť rastu a prerušiť úrodnosť.

Existujú aj divoké varianty hrachu. Zahŕňajú trpasličí hrach, vlečný hrach, hladkosemenný hrach a zmraštený hrach.

Vigna čínska (Vigna unguiculata) nie je pravý hrach, aj keď anglický názov black-eyed peas by mohol pomýliť.

Jeden hrnček uvarených hrachov obsahuje 134 kalórií, 24 gramov karbohydrátov, 8,58 gramov proteínov, 8,8 gramov vlákniny, 2,26 mg železa, 62,4 miligramov horčíka, 1,9 miligramu zinku, 101 mikrogramov folátu, 434 miligramov draslíka, 22,7 mg vitamínu C a 41,3 mikrogramov vitamínu K.

Hrach tiež obsahuje vitamín A.

Hrach je strukovina
Hrach je strukovina. Zdroj foto: Canva

Vedľajšie účinky hrachu

Aj napriek tomu, že hrach je požívatina spojená so zdravotnými benefitmi, existujú aj niektoré jeho vedľajšie účinky.

U ľudí, ktorí konzumujú strukoviny vo veľkých množstvách, môže dôjsť k zhoršenému vstrebávaniu niektorých živín. Súvisí to s tým, že aj hrach obsahuje tzv. antinutrienty. Aj tu platí staré príslovie „všetkého s mierou“.

Medzi hlavné antinutrienty v hrachu patrí kyselina fytoválektíny. Kyselina fytová síce znižuje absorpciu železa, vápnika, zinku a magnézia, zároveň však správne reguluje hladinu glukózy v krvi. Lektíny zas vedú k zvýšenej plynatosti.

Hrach môže viesť k nadúvaniu (meteorizmus). Správna príprava nadúvanie zmierňuje. Ideálne je pred varením či inou prípravou namočiť ho do vody a nechať odstáť, aby zmäkol.

Zaujímavosť: Hrach siaty je požívatina obsahujúca rôzne fytochemikálie. Krajinou pôvodu je Blízky východ. Vo všeobecnosti zlepšuje trávenie, pomáha znížiť hmotnosť a chráni srdce.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.