Aj vy sa pri prechádzke lúkou snažíte natrafiť na šťastie v podobe štvorlístka? Ďatelina vám okrem šťastia dokáže priniesť oveľa viac. Táto jednoduchá a nenáročná rastlinka nachádzala využitie už u našich predkov. V súčasnosti je v oblasti zdravia cenená hlavne kvôli vysokému obsahu biologicky účinných fytoestrogénov.
Charakteristika
Ďatelinu lúčnu pozná takmer každý z nás, ak nie pod jej oficiálnym názvom, tak minimálne pod ľudovým názvom trojka, štajerka či červená ďatelina.
Jej latinský názov je Trifolium pratense. Rodové meno Trifolium je odvodené z latinských slov tres = tri a folium = list.
Je divoko-rastúca, často je považovaná za burinu. Niektoré vyšľachtené odrody sa cielene pestujú a využívajú na kŕmne účely pre hospodárske zvieratá. Je taktiež významnou medonosnou rastlinou.
Ide o trvácu bylinu patriacu do čeľade bôbovité (Fabaceae).
Dorastá do výšky 10 až 50 cm. Ide o pomerne nenáročnú rastlinu, rastie v nížinách aj vo vyšších horských oblastiach.
Už z názvu je zrejmé, že ju môžeme nachádzať najmä na lúkach a pastvinách, ďalej tiež na trávnatých územiach, v záhradách či parkoch, ale aj na okrajoch lesov či okrajoch ciest.
Obľubuje pôdy s dostatočným obsahom živín, dusíka a vápnika. Má tiež rada vlhkosť, avšak ani mierne vlhké alebo suchšie pôdy nie sú pre ňu prekážkou.
Jej výskyt je typický pre takmer celú Európu, Ameriku, severozápadnú Afriku, Malú Áziu, strednú Áziu, Japonsko aj Sibír. V hojnom množstve sa nachádza aj u nás na Slovensku.
Ďatelina vyrastá z dlhého guľovitého a rozvetveného koreňa. Stonka je hranatá a priama. Je jednoduchá alebo len málo vetvená. Rastie vzpriamene alebo je mierne plazivá s dĺžkou niekoľko desiatok centimetrov. Na povrchu je hladká alebo na nej môžu byť bielo zafarbené chĺpky. Stonka je niekedy zafarbená do červena.
Listy sú na stonke uložené striedavo, sú trojpočetné (trojlístky). Zriedkavo môžeme nachádzať aj štvorpočetné listy (už spomínaný štvorlístok), tie sú však považované skôr za abnormalitu.
Štvorlístok ďateliny sa dodnes považuje za talizman prinášajúci šťastie.
V dolnej časti rastliny sú listy stopkaté, dĺžka stopiek sa smerom k vrchnej časti rastliny skracuje. Najvrchnejšie listy môžu byť až sediace. Môžu byť prítomné aj palisty. Listy majú rôzny tvar – od podlhovasto kopijovitých, vajcovitých až po okrúhle. Na okraji sú listy celistvé.
Vrchná strana listov je hladká a nachádzame na nej svetlú alebo červeno-hnedú škvrnu v tvare polmesiaca alebo šípu (nie vždy je škvrna prítomná). Spodná strana listov je chlpatá.
Na koncoch stoniek sú prítomné voňavé kvety vytvárajúce hlávkovité súkvetia podopreté palistami. Na jednej stonke vyrastá 1 až 3 hlávkovitých súkvetí.
Hlávkovité súkvetia s priemerom približne 2 až 4 cm majú guľovitý prípadne vajcovitý tvar a pozostávajú z malých a dlhých kvietkov (cca 13 až 20 mm). Kvety sú sfarbené od bielej cez ružovú až po červeno-fialovú farbu. Sú obojpohlavné, majú medovú chuť a vôňu.
Ďatelina kvitne od mája do októbra.
Plody ďateliny sú nepukavé struky obsahujúce jedno až dve semená. Semená majú nesúmerne srdcovitý tvar, sú sploštené, hladké a lesklé. Majú žlté až pieskovo-hnedé sfarbenie.
Obsahové látky ďateliny a ich účinky
Ďatelina lúčna disponuje pomerne širokou škálou obsahových látok – z tých najviac zastúpených sú to:
Z pohľadu priaznivých účinkov na zdravie človeka sú najvýznamnejšie jednoznačne flavonoidy a izoflavonoidy. Tie nachádzame hlavne v koreňoch, stonkách a listoch tejto rastliny, pomenej v kvetoch.
Zo skupiny izoflavonoidov sa v ďateline nachádzajú 4 najdôležitejšie – genisteín, daidzeín, biochanín A a formononetín.
Kým genisteín a daidzeín predstavujú už priamo účinné formy izoflavonoidov, biochanín A a formononetín sa po príjme do organizmu musia metabolizovať v čreve na aktívne molekuly genisteínu a daidzeínu.
Hlavná podstata izoflavonoidov spočíva v tom, že sa svojou štruktúrou podobajú na molekulu 17 β-estradiolu, čo je jedna z najúčinnejších foriem ženských pohlavných hormónov – estrogénov.
Izoflavonoidy sa preto nazývajú aj fytoestrogény. Ide o spojenie predpony „fyto“ = s významom rastlina/rastlinný a slova „estrogény“ = hormóny.
Medzi fytoestrogény patria okrem izoflavonoidov aj lignány, stilbény alebo kumestrany.
Vďaka štrukturálnej podobnosti s estrogénmi dokážu izoflavonoidy v organizme pôsobiť na tých receptoroch, na ktorých prirodzene pôsobia hormóny, a dokážu tak navodiť estrogénny účinok rôznej intenzity. Pôsobia nielen na estrogénových receptoroch, ale aj na progesterónových receptoroch a receptoroch mužských pohlavných hormónov.
Estrogénové receptory sa nachádzajú napríklad v tkanivách prsníkov a maternice (ide o receptory typu α) alebo tiež v kostiach, krvných cievach, prostate a centrálnej nervovej sústave (tu ide o receptory typu β).
K receptorom typu β majú fytoestrogény o niečo vyššiu afinitu a aj preto sa im pripisuje priaznivý účinok na funkciu ciev a srdca a tiež predchádzajú vzniku osteoporózy a srdcovo-cievnych ochorení.
Fytoestrogény vykazujú tiež inhibičný efekt na niektoré enzýmy, vďaka čomu dokážu znižovať výskyt nádorových ochorení závislých od prítomnosti hormónov.
Tak napríklad enzým aromatáza sa vyskytuje v tukových tkanivách pŕs a podieľa sa na tvorbe 17 β-estradiolu. Tvorba a prítomnosť 17 β-estradiolu je nevyhnutná pre rast niektorých nádorov. Tým, že fytoestrogény inhibujú účinok enzýmu aromatáza, tvorba 17 β-estradiolu sa znižuje, čo v konečnom dôsledku vedie k protinádorovej aktivite.
Rovnako inhibične pôsobia fytoestrogény aj na ďalší enzým 5-α-reduktázu, čím znižujú množstvo derivátu testosterónu v mužskej prostate. To má priaznivý vplyv u pacientov s nádorovým ochorením prostaty.
Okrem iného sa ďateline vďaka jej obsahovým látkam pripisuje aj antioxidačná a protizápalová aktivita. Pôsobí tiež dezinfekčne, adstringentne (sťahujúci účinok) a ako expektorans (napomáha odstraňovať hlien z dýchacích ciest).
Štvorlístok ďateliny sa považuje za talizman prinášajúci šťastie. Zdroj foto: Getty Images
Vnútorné použitie
Účinkom ďateliny lúčnej bola a aj stále je venovaná pomerne veľká pozornosť, čo dokazuje aj niekoľko prevedených klinických štúdií. Tieto štúdie však z niekoľkých dôvodov poskytujú viac-menej nejednotný obraz o celkovej klinickej účinnosti ďateliny.
Medzi hlavné dôvody nejednoznačných výsledkov patrí menší počet relevantných štúdií, ktoré by napĺňali prísne kritériá, rôznorodosť zloženia skúmaných ďatelinových prípravkov a tiež rozdielnosti v spôsobe metabolizmu aktívnych látok z ďateliny u pacientov zúčastňujúcich sa štúdií.
Použitie ďateliny lúčnej v oblasti zdravia sa dá jednoducho odvodiť od už spomínaných účinkov jej obsahových látok.
Zmiernenie príznakov menopauzy
V prevažnej väčšine odbornej literatúry je ďatelina lúčna spájaná so zmierňovaním príznakov vyskytujúcich sa v období menopauzy.
Menopauza predstavuje ukončenie menštruačného cyklu ženy a zároveň ukončenie obdobia jej plodnosti. Dochádza vtedy k významnej redukcii až zastaveniu funkcie vaječníkov a k poklesu produkcie ženských hormónov – estrogénov a gestagénov.
Vplyvom týchto zmien sa u žien vyskytuje niekoľkých typických príznakov. Ide napríklad o návaly tepla, potenie (aj v noci), zvýšený srdcový tep, poruchy spánku, únava, podráždenosť, depresia, priberanie na váhe, vaginálna suchosť a pod.
Zdravotne závažnejšími príznakmi menopauzy sú osteoporóza, zvýšený krvný tlak a zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.
Menopauza ovplyvňuje celkovú kvalitu života – zasahuje nielen do fyzického a psychického zdravia ženy, ale tiež do rodinných vzťahov a sociálneho života.
Zmiernenie príznakov menopauzy sa dá dosiahnuť prostredníctvom liekov, ktoré v organizme nahrádzajú chýbajúce hormóny. Hovoríme o hormonálnej substitučnej liečbe.
Čoraz častejšie sa však ženy popri klasických estrogénoch zaujímajú aj o alternatívne spôsoby liečby. Dôvodom je najmä riziko výskytu pomerne závažných vedľajších účinkov pri dlhodobom užívaní syntetických estrogénov, ako sú tromboembolické príhody, mozgová príhoda či rakovina prsníka.
Alternatívu predstavujú práve fytoestrogény, ktoré sú prítomné aj v ďateline. Fytoestrogény zmierňujú príznaky menopauzy, najmä návaly tepla. Ďalej tiež redukujú potenie, vaginálnu suchosť, osteoporózu a zvýšené krvné hladiny cholesterolu.
V porovnaní so živočíšnymi resp. syntetickými estrogénmi majú fytoestrogény nesteroidnú štruktúru, menšie spektrum vedľajších účinkov a nespôsobujú napríklad priberanie na hmotnosti.
Sú vhodné pre ženy s prvotnými príznakmi menopauzy alebo ženy, ktoré nemôžu či nechcú užívať hormonálnu substitučnú liečbu.
Prevencia osteoporózy
Osteoporóza je ochorenie postihujúce kosti, pri ktorom dochádza k úbytku kostnej hmoty. Kosti sa stávajú slabšie, krehkejšie a strácajú svoju funkciu.
Riziko vzniku osteoporózy prirodzene rastie s pribúdajúcim vekom, ochorenie je však typické aj pre ženy v menopauze z dôvodu poklesu hladiny estrogénov v organizme.
Ďatelina má vďaka obsahu fytoestrogénov pozitívny vplyv na zdravie kostí tým, že ovplyvňuje ich metabolizmus. Podporuje tvorbu nových kostných buniek, vychytávanie vápnika do kostí a tiež zvyšuje tvorbu vitamínu D (vitamín D tiež napomáha vstrebávaniu vápnika do kostí).
Zníženie cholesterolu v krvi
Vysoké hladiny cholesterolu v krvi sú rizikovým faktorom vzniku ochorení ciev, najmä aterosklerózy, a s tým súvisiacich ochorení srdca či mozgovej príhody.
Účinok fytoestrogénov obsiahnutých v ďateline spočíva v tom, že zvyšujú mieru vylučovania žlčových kyselín do čriev a stolice.
Keďže sa žlčové kyseliny vylučujú vo väčšom množstve, organizmus si musí vytvoriť ich nové zásoby. Na tvorbe žlčových kyselín sa podieľa práve cholesterol, a tak organizmus vychytáva sérový LDL-cholesterol, čím sa znižuje jeho hladina v krvi.
Prevencia rakoviny
Protinádorové účinky fytoestrogénov vychádzajú najmä z ich antioxidačného pôsobenia, tzn. sú schopné vychytávať voľné kyslíkové radikály v organizme spôsobujúce poškodzovanie buniek a ich DNA.
Istý význam sa pripisuje aj inhibičnému účinku fytoestrogénov na niektoré enzýmy v organizme, vďaka čomu dokážu znižovať výskyt nádorových ochorení závislých od hormónov (napríklad nádory prsníka alebo prostaty).
Ďalšie využitie ďateliny
Okrem spomenutých účinkov môžeme ďateline a jej obsahovým látkam pripisovať aj ďalšie využitie:
Ovplyvňuje srdcovo-cievny systém – znižuje zrážanlivosť krvi a má dilatačný účinok na cievy, čím znižuje krvný tlak.
Zlepšuje kvalitu vaginálnej sliznice, jej hydratáciu a vyživenie.
Tiež na liečbu infekcií tráviaceho traktu, pri hnačkách, či na zlepšenie trávenia. Ľudia používali ďatelinu aj na tzv. prečistenie krvi alebo pri dne.
Vonkajšie použitie
Ďatelina lúčna vykazuje rôznorodé účinky aj pri jej externom použití.
Ako súčasť tekutých extraktov alebo mastí sa používa lokálne pri ekzémoch, psoriáze, akné či vyrážke. Vo forme obkladov alebo kúpeľa sa využíva pri kožných ochoreniach a svrbení kože.
Má dezinfekčné a protizápalové účinky, dokonca tiež podporuje rast vlasov.
Tradične sa dezinfekčné účinky ďateliny sa využívali aj pri zápaloch ústnej dutiny alebo ošetrovaní hnisavých rán.
Ďatelina bola v minulosti považovaná za magickú rastlinu – chránila ľudí proti zlým duchom a kúzlam.
Zber a skladovanie
Zber ďateliny prebieha zvyčajne za slnečného počasia v období kvitnutia rastliny, tzn. od mája do cca septembra. Zber sa robí ručne.
Predmetom zberu sú v prvom rade kvety, využiť sa však dajú aj listy. Zbierame najmä kvety ružovej alebo červeno-fialovej farby bez podporných listov, biele kvety pomenej.
Hlávky kvetov by mali byť v počiatku kvitnutia a nerozpadnuté. Odkvitnuté kvety sú už menej hodnotné.
Na zber nie je vhodný druh ďateliny cielene pestovaný na poliach a určený ako krmivo pre zvieratá. Ide o prešľachtené a umelo hnojené rastliny.
Kvety sa môžu spotrebovať v čerstvom stave, alebo sa sušia. Sušenie kvetov by malo prebehnúť ihneď po ich zbere.
Droga sa suší v tieni na vzdušnom mieste rozložená v tenkých vrstvách na papieri alebo sitách. Môže sa sušiť aj v sušičkách alebo tiež krátkodobo na slnku, dosušenie však prebieha v tieni. Teplota pri sušení by mala byť maximálne do 35 °C.
Sušením kvety nadobudnú hnedasté zafarbenie. Pri sušení je potrebné drogu častejšie kontrolovať, aby nedochádzalo k zapareniu.
Vysušená droga sa uchováva ideálne v papierových vreckách. Časom môže trošku stmavnúť. Je potrebné ju chrániť pred vlhkom a svetlom, a aj počas uchovávania ju pravidelne kontrolovať. Usušená droga je totiž tiež náchylná na skazu.
Čo sa týka zberu listov, zbierajú sa listy v dobrom a nenapadnutom stave. Sú zvyčajne určené na priamu konzumáciu.
Ďatelinu môžete konzumovať čerstvú a aj v podobe doplnkov výživy
Ďatelina je považovaná za pomerne dostupný a lacný zdroj fytoestrogénov. Z jednotlivých častí ďateliny sa využívajú hlavne nerozpadnuté hlavičky kvetov, v menšej miere aj listy.
Kvety prípadne listy sa môžu používať v čerstvom stave alebo sa sušia. Obidvoje sú jedlé.
Kvety a listy v čerstvom stave sú určené na priamu konzumáciu a môžu sa pridávať do šalátov, polievok, štiav alebo koláčov. Z čerstvých aj sušených kvetov sa pripravuje najčastejšie čaj, výplachy, zápary či kúpele. Môžu sa tiež spracovávať na sirupy, tinktúry, extrakty alebo masti.
V súčasnosti nájdeme ďatelinu dostupnú na trhu aj v podobe rôznych doplnkov výživy. Sú spracované do podoby tabliet, kapsúl prípadne prášku. Zvyčajne ide o produkty, ktoré kombinujú ďatelinu s ďalšími rastlinami s rovnakým alebo obdobným účinkom.
Môže užívanie ďateliny predstavovať riziko pre zdravie?
Napriek skutočnosti, že ďatelina je rastlina a má prírodný pôvod, jej používanie sa riadi určitými pravidlami. Dôležité je dbať na správne dávkovanie.
Na prípravu čaju sa používa približne 1 čajová lyžička čerstvej alebo sušenej drogy, ktorá sa zalieva 200 ml vody. Čaj sa môže piť 2 až 3-krát denne a jeho dlhodobé pitie je bezpečné. Pri produktoch zakúpených v lekárni je potrebné riadiť sa dávkovaním odporúčaným výrobcom.
Z hľadiska vedľajších účinkov je ďatelina v organizme pomerne dobre tolerovaná. Výskyt vedľajších účinkov sa pri správnom dávkovaní nepredpokladá.
V niektorých prípadoch sa pri užívaní ďateliny vyskytla nevoľnosť, bolesť brucha a hlavy, predĺženie menštruácie. Pri externom použití tiež podráždenie kože.
Opatrnosť pri užívaní ďateliny je potrebná v prípade, ak už užívate niektoré druhy liekov. Ide o lieky s obsahom hormónov (estrogény, progesteróny, testosterón a pod.), hormonálnu antikoncepciu, lieky na riedenie krvi a produkty s obsahom ginka, zázvoru, cesnaku alebo vitamínu E.
V takom prípade ďatelinu nekonzumujte, resp. o vhodnosti jej používania sa poraďte so svojím lekárom.
Rizikové populácie, ktoré by nemali ďatelinu užívať sú pacienti s rakovinou prsníka, rakovinou vaječníkov, rakovinou maternice či endometriózou.
Ďatelina sa kvôli obsahu fytoestrogénov neodporúča taktiež ani v tehotenstve a v období dojčenia.
Predmetom zberu sú najmä kvety ďateliny ružovej alebo červeno-fialovej farby bez podporných listov. Zdroj foto: Getty Images
Ostatné rastliny s obsahom fytoestrogénov
Porovnateľné účinky s ďatelinou lúčnou a podobný účel určenia má aj niekoľko ďalších rastlín, ktoré sú u nás bežne dostupné. Tieto rastliny tiež obsahujú fytoestrogény a veľmi často sa kombinujú vo výživových doplnkoch alebo čajových zmesiach práve s ďatelinou.
Vysoký obsah fytoestrogénov nachádzame napríklad v sóji (Glycine max), semienkach ľanu siateho (Linum usitatissimum), ploštičníku strapcovitom (Cimicifuga racemosa), semienkach slnečnice a maku, vlašských orechoch, karfiole alebo v brokolici.
V menšom množstve sú fytoestrogény prítomné aj v hrachu, fazuli, šošovici, cíceri, brusniciach, paradajkách, jablkách či jahodách.
Medzi známe druhy rastlín z rodu ďatelina (Trifolium) patrí aj ďatelina plazivá (Trifolium repens), ďatelina poľná (Trifolium campestre) alebo ďatelina roľná (Trifolium arvense).
Slabšie liečivé účinky vykazuje len ďatelina plazivá a aj tieto účinky sú nedostatočne klinicky podložené.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Clinical studies of red clover (Trifolium pratense) dietary supplements in menopause: a literature review, Nancy L Booth, Colleen E Piersen, Suzanne Banuvar, Stacie E Geller, Lee P Shulman, Norman R Farnsworth
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Red clover for treatment of hot flashes and menopausal symptoms: A systematic review and meta-analysis, M. Ghazanfarpour, R. Sadeghi, R. Latifnejad Roudsari, I. Khorsand, T. Khadivzadeh, B. Muoio
ncbi.nlm.nih.gov - The effects of red clover on quality of life in post-menopausal women, Soheila Ehsanpour, MSc, Kobra Salehi, MSc, Behzad Zolfaghari, PhD, Soheila Bakhtiari, MSc
sciencedirect.com - RED CLOVER, Aviva Romm, Mary L. Hardy, Simon Mills
healthline.com - Red Clover: Benefits, Uses, and Side Effects
Absolvovala som 5 ročné štúdium na Farmaceutickej fakulte univerzity Komenského v Bratislave v odbore farmácia, so ziskom titulu Mgr. Po ukončení štúdia som od roku 2016 pracovala v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv na sekcii registrácie liekov, kde som zotrvala 4 roky. Počas zamestnania som absolvovala rigorózne štúdium opäť na Farmaceutickej fakulte v Bratislave. Tentoraz so ziskom titulu PharmDr. Od roku 2020 som zamestnaná v spoločnosti Essity Slovakia s.r.o., kde pracujem na pozícii odborníka na registračné procesy a legislatívu v súvislosti so zdravotníckymi pomôckami. Moje štúdium a zároveň praktické skúsenosti považujem za dostatočný predpoklad na poskytovanie odborných a relevantných informácií k zdravotníckym témam. Vo všeobecnosti sa najviac zaujímam o témy liekov, liečiv alebo zdravotníckych pomôcok, prípadne o legislatívu a registračné záležitosti v oblasti farmácie.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.