Čo sú to bradavice a ako sa chrániť prenosu? (+ druhy bradavíc)

Čo sú to bradavice a ako sa chrániť prenosu? (+ druhy bradavíc)
Zdroj foto: Getty images

Bradavice sú nenádorové infekčné výrastky na koži, ktoré nie sú esteticky pekné a môžu znepríjemňovať život a spôsobovať bolesť. U ľudí sa vyskytujú pomerne často v každom veku, ale prečo vznikajú, čo je ich vyvolávateľ a ako sa ich zbaviť? 

Charakteristika

Bradavice nie sú škodlivé a u väčšiny ľudí sa vyskytnú v priebehu života. 

Najčastejšie ich spôsobuje papilomavírusová infekcia, ktorá sa vyskytujú jak u dospelých, tak i u detí. 

Existuje viac typov a jednotlivé typy týchto vírusov sa rôzne prejavujú u ľudí. Môžu sa prejaviť ako obyčajne bradavice na koži, papilómy na prechode medzi kožou a sliznicou, alebo kondylómy na genitáliách, ktoré sa podieľajú aj na vzniku rakoviny.

Negenitálne bradavice sa často prejavujú u detí a mladistvých na rukách, tvári a stupajach. Anogentitálne bradavice sa u detí nevyskytujú často, považujú sa za sexuálne prenosné infekcie. 

Toto kožné ochorenie trápi každého desiateho človeka.

Najčastejšie možno nájsť bradavicena ruke, nohe, prste, krku, niekedy aj na oboch rukách a nohách súčasne, v oblasti genitálií, vo vlasoch, na tvári, v nose, pod pazuchou, ale aj na iných častiach tela a slizniciach. 

Vo väčšine prípadov nie sú bolestivé a nemusia so sebou prinášať ani žiadne vážnejšie problémy. Niekedy ide len o záležitosť kozmetického charakteru. Nie sú esteticky pekné a niektorým ľudom môžu pôsobiť až odpudzujúco. 

Bolestivé bradavice sa nachádzajú na citlivých častiach, ako napríklad na chodidle, kde v dôsledku nadmerného tlaku na chodidlo vyvolávajú bolesť, alebo na konci prstov, kde narúšajú jemnú motoriku rúk. 

Väčšina bradavíc sú nákazlivé, prenášajú sa priamym kontaktom s nakazeným človekom, ale i nepriamym kontaktom použitím infikovaného predmetu, ako uteráku, ale aj pri návšteve bazénu. 

Na svoj prenos potrebujú blízky kontakt pokožky s pokožkou postihnutého s bradavicami. Infekcia sa prenáša rýchlejšie, ak je pokožka porušená s rankami. Prenos sa môže uskutočniť aj v prípade premočenej pokožky, ktorá je v kontakte s drsným povrchom, napríklad v bazénoch. 

Príčiny

Bradavice spôsobuje vírus HPV - Human Papilloma Virus, ľudsky papilomavírus, ktorý napáda ľudské bunky najvrchnejšej vrstvy kože, alebo slizníc a spôsobuje na nich zmeny. Toto napadnutie kože vírusom vytvára určitú reakciu na koži, ktorá sa prejaví v tvare malých kožných hrbolčekov, hrudiek, čím dochádza k vzniku bradavíc. 

Vyskytujú sa kdekoľvek na tele, ale najčastejšie na rukách a nohách. Veľkosť sa pohybuje od 1 mm do viac ako 1 cm. Objavujú sa buď jednotlivo, prípadne dve bradavice, alebo niekoľko bradavíc v jednej oblasti kože. Tieto vírusy spôsobujú následne pomalé zmnoženie buniek na vrchnej vrstve pokožky, ktorý môže prebiehať pomaly, alebo v niektorých prípadoch rýchlo. 

Môžu pretrvávať rôzne dlho, mesiace až roky, alebo sa  zahojiť bez následnej jazvy s imunitou. 

Poznáme viac ako 100 rôznych typov HPV vírusov. Bradavice najčastejšie spôsobuje HPV typu 2, 3, a 4, iné typy môžu spôsobovať genitálne bradavice, alebo až nádorové ochorenia, najčastejšie krčka maternice. 

Príčinou vzniku bradavice je infikovanie sa HPV vírusom.

Prenáša sa priamym kontaktom s nakazenou osobou, nepriamym prenosom z infikovaného miesta, alebo možnosť prenosu z infikovanej matky počas pôrodu. 

HPV vírusy sa rozdeľujú na kožné a sliznicové typy. 

Kožné typy sú príčinou vzniku bradavíc. 

U niektorých ľudí sa vytvorí jedna bradavica, u niekoho viac, čo závisí aj od jeho imunity. Pokiaľ je váš imunitný systém oslabený, telo nedokáže s bradavicami bojovať a vyskytuje sa masívny výsev viacerých bradavíc, ktoré sa už ťažko odstraňujú. 

Čítajte tiež:
Čo je HPV a očkovanie proti HPV vírusu? Nie sú to len bradavice...

Príznaky

K prvým príznakom infekcie je výskyt bradavíc vo forme pľuzgierov, ktoré je charakteristickým a najčastejším znamením. 

Vznik bradavíc môže trvať aj niekoľko mesiacov. Prejavuje sa pomalým zväčšovaním malej vydutiny, ako keby vyrážky s rovnakou farbou kože, ktorá sa následne po týždňoch začne trochu olupovať. Niekedy nespôsobujú žiadne príznaky a vymiznú bez liečby. 

Bradavice sa podľa príznakov rozdeľujú na viac druhov: 

  1. Bežné bradavice
  2. Rovinné bradavice
  3. Plantárne bradavice
  4. Filiformné bradavice
  5. Seboroické bradavice
  6. Kontagiózne bradavice
  7. Análne a genitálne bradavice 

1. Bežné bradavice 

Klasické, obyčajné - Verruca vulgares sa najčastejšie vyskytujú u detí a dospievajúcich vo veku 5 - 20 rokov, niekedy aj u ľudí okolo 30 roku života. Majú guľatý vyvýšený tvar v priemere od 1 mm do 1 cm, sivastú, žltosivú farbu a na dotyk sú hrubé a tvrdé. Niekedy môžu byť rozpraskané s drobným olupovaním a praskliny môžu bolieť a krvácať. V okolí prvej bradavice sa niekedy vyskytuje aj výsev menších bradavičiek. 

Pre ne je typické, že sa v priebehu niekoľko týždňov až mesiacov zväčšujú. Najčastejšie sú na rukách, dlaniach, v okolí nechtov, ale môžu sa rozniesť aj na iné časti tela. Spravidla vymiznú do 2 rokov. 

Bežná bradavica guľatého vyvýšeného tvaru na prste. Zdroj: Getty Images
Bežná bradavica guľatého vyvýšeného tvaru na prste. Zdroj: Getty Images

2. Rovinné (ploché) bradavice - Verruca planae

sa vyskytujú najmä u detí a adolescentov, veľmi zriedkakedy u dospelých.

menšie než bežné bradavice, v priemere 1 - 4 mm, oválneho tvaru, ružovkastej, sivastej, žltohnedej, tmavohnedej, hnedočervenej, alebo slabo rozdielnej farbe kože.

Tvar v podobe malých plochých pľuzgierikov s drsným povrchom so slabým olupovaním.

Vyskytujú sa vo väčšom množstve, najčastejšie na hlave, krku, chrbtoch ruky a končatinách.

Často svrbia a následne sa rozškriabu hlavne u detí, čím sa môže ich prenos rozšíriť na iné miesta kože. Zhoja sa spontánne po mesiacoch až rokoch bez jazvy. 

3. Plantárne bradavice - Verruca plantaris

sú časté u dospelej populácie, vyskytujúce sa na chodidlách, najmä na miesta so zvýšeným tlakom pri chôdzi, ako päta, na brušku chodidla. Postupným tlakom na bradavicu sa dostáva hlbšie do koži, preto trvá dlhšie kým si ju človek všimne. 

Na začiatku je výrastok plochýhladkým povrchom, až postupom času vystupuje nad úroveň kože, kde dochádza k jeho zatvrdnutiu a zdrsneniu.

Niekedy sa v okolí bradavice vytvorí zatvrdnutý prstenec podobný pľuzgieru. Občas sa v strede bradavice vyskytnú malé tmavé bodky, ktoré sú spôsobené drobným krvácaním. Preto po rozškriabaní dochádza k miestnemu slabému krvácaniu.

Tento typ bradavíc je veľmi bolestivý, čo spôsobuje problém pri dostupovaní na chodidlo. Môžu sa zhlukovať do skupiniek, kedy sa hovorí o mozaikovej bradavici

Plantárna bradavica s typickým zatvrdnutým prstencom na chodidle. Zdroj: Getty Images
Plantárna bradavica s typickým zatvrdnutým prstencom na chodidle. Zdroj: Getty Images

4. Filiformné (nitkovité) bradavice - Verruca filiformis

sú časte u dospelých, ale môžu sa objaviť aj u detí. Vyskytujúce sa v oblasti, kde je koža tenká a jemná, najmä v oblasti okolo očí, na mihalniciach a perách. Ich tvar je úzky, oválnejší a vystupujú nad úroveň kože. Je časté že sa zaškrabnú a narušia, najmä pri holení, čo spôsobuje následné krvácanie a ich povrch stvrdne, a zrohovatie.

Tento typ sa rýchlo šírimnoží do väčších skupiniek. 

5. Seboroické bradavice

sú známe ako seboroické keratózy alebo starecké bradavice.

Nie sú infekčné, nespôsobil ich vírus, sú to nerakovinové výrastky na koži. Ich vzhľad je mastná, chrastovitá škvrna, prilepená k pokožke, okrúhleho, alebo oválneho tvaru. Veľkosť môže byť od 1 cm až do niekoľko centimetrov. Ich farba je rôzna, ale zvyčajne sú tmavohnedé alebo čierne. Spravidla nevyžadujú liečbu.

Vyskytujú sa prevažne okolo 40. roku života, kdekoľvek na tele. 

Seboroická bradavica okrúhleho tvaru na koži. Zdroj: Getty Images
Seboroická bradavica okrúhleho tvaru na koži. Zdroj: Getty Images

6. Kontagiózne bradavice

nazývané aj ako Mollusky vyvoláva vírus proxivirus mollusi, alebo molluscum contagiosum. Prenos je pohlavným stykom, intímnym dotykom infikovanou osobou. Bradavice sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na tele.

Čas od infikovania po prepuknutie prvých príznakov sa môže prejaviť po týždni, ale aj po pol roku. 

Mollusky sú drobné ružovobiele voskovité výrastky s malým prehĺbením v strede. Mollusky vyvolané molluscum contagiosum majú červenkastú farbu a sú oválneho tvaru. Nie sú bolestivé, ale môžu dráždiť pokožku a svrbieť, vytláčaním si môžete preniesť infekciu a vytvoriť jazvičky. 

Molusky, Kontagiózne bradavice sú drobné nebolestivé vyrážky na koži. Zdroj: Getty Images
Mollusky, Kontagiózne bradavice sú drobné nebolestivé vyrážky na koži. Zdroj: Getty Images

7. Análne a genitálne bradavice

Sú ďalšou skupinou, ktoré sa od seba líšia. 

Výskyt genitálnych bradavíc v posledných rokov rastie, následkom skorej sexuálnej aktivity, striedaným sexuálnych partnerov.

Osoba trpiaca výsevom genitálnych bradavíc je vysoko infekčná na prenos ochorenia, veľkým rizikom je orálny sex.

Od momentu nákazy po prvý výsev môže prebehnúť 6 týždňov až 2 roky. Najčastejšie však 3 – 4 mesiace. Genitálne bradavice sa často prejavia pálením, bolesťou, krvácaním a svrbením. 

Anogenitálne bradavice sa vyskytujú v miestach so zvýšeným zaparením, na rozhraní sliznice s kožou, na slizniciach podobné mäsovým výrastkom

Rozdeľujú sa na: 

  • Condylomata acuminata sa vyskytuje v oblasti genitálií a konečníka, v slabinách v podobe malých výčnelkov červenkastej, alebo belavej farbe, ktoré sa časom zväčšujú a vytvárajú karfiolové útvary. Na suchom mieste majú belavú farbu. Vo vlhkých miestach na vrchu belavé, mäkké, môžu byť klzké, mokvajúce, so zápachom. U žien sa často vyskytuje na pyskoch ohanbia a vagíny. U mužov na vnútornej strane predkožky. Ich rast je rýchly 
  • Condylomata plana vyskytuje sa v genitálnej oblasti na krčku maternice, slizniciach v ústach, ale aj na jazyku. Sú to belavé ploche ložiská, na jazyku môžu byť drsného vzhľadu 
  • Condylomata gigantea pripomínajú nádor, ale iba zriedkakedy sa z nich vyvinie rakovina. Bývajú veľmi veľképoškodením okolitého tkaniva. Vyskytujú sa často u ľudí s poruchou imunity 

Diagnostika

Vyšetrenie a diagnostiku vykonáva odborný lekár, dermatológ, venerológ. 

Pri diagnostike sa lekár zameriava na anamnestické údaje, kde získava informácie, kedy sa objavila bradavica, ako rýchly bol jej rast, či má drsný povrch, nachádzajú sa v nej čierne bodky. 

Tvar a veľkosť rôznych typov bradavíc sa líši a podľa toho sa klasifikujú

Kožný lekár podľa tvaru, farba a miesta výskytu bradavice dokáže presne určiť o aký typ bradavice sa jedná. Pokiaľ si nie je istý, vykonáva sa následná biopsia, kde sa odoberie vzorka tkaniva a odosiela sa na presné vyšetrenie. 

Niektoré typy bradavíc sa nachádzajú na slizniciach. Pre lepšie spozorovanie na slizniciach  sa aplikuje 3% kyselina octová, ktorá zlepší ich viditeľnosť a následnú diagnostiku. 

Priebeh

Prenos je z človeka na človeka priamym kontaktom, alebo prenosom z infikovaných predmetov, ako uterákov. Prenos prechádza cez poranenú vrstvu kože, pri záderoch, poškriabaní, poranení, alebo premočením pokožky, kedy je priepustnejšia pre infekciu, napríklad na verejných kúpaliskách. Vírus musí preniknúť do hlbšej vrstvy kože, aby sa vyvinula infekcia a následný vznik infekčných bradavíc. 

Najviac infekčný sú ľudia so zjavnými, alebo navonok skrytými prejavmi. 

Rozvoj choroby závisí od viacerých faktorov, ako je miesto kde prenikla infekcia, od množstva nálože infekcie, od imunity a vrodenej náklonnosti k HPV infekciám. 

Vekom sa však výskyt bradavíc znižuje odolnosťou organizmu a rozpoznaním vírusu, s ktorým sa už v priebehu svojho života stretli. 

Negenitálne bradavice sú časté u detí a mladých ľudí. 

Anogenitálne bradavice sú častejšie u mladých ľudí, ktorý žijú už pohlavným životom. U detí je menej častý, ale môže sa vyskytnúť z prenosu infikovanej matky pri pôrode na plod, alebo nakazením od človeka s bradavicami použitím napríklad rovnakého uteráku. 

Inkubačná doba je rôzna. Od nakazenia po vypuknutie prvej bradavice môže trvať týždnemesiace

Najviac náchylný sú ľudia s oslabenou imunitou, alergici, ekzematici. 

Prenos bradavíc na inú časť tela je možný. Najmä ak si bradavice škriabete, vírus sa zachytí pod nechtom a rozšíria sa v oblasti nechtov, alebo ich tak môžete rozšíriť na iné miesto tela. Ak si bradavice hryziete môžu sa rozšíriť v okolí pier, úst. 

Príznaky a priebeh niektorý typov bradavíc sa odlišujú svojim tvarom, veľkosťou a farbou. Ich priebeh môže byť variabilný. Niektoré môžu spontánne vymiznúť po niekoľkých mesiacoch a iné pretrvávajú roky. Môžu sa vyskytovať jednotlivo, alebo mnohopočetne. Niektoré môžu byť aj bolestivé. 

Bradavica sa najprv prejavuje len menším hrboľom na koži, ktorý je mäkký a na prvý pohľad neviditeľný, pretože sa nenachádza príliš vysoko nad pokožkou. Tento hrboľ má spočiatku mäkký a hladký povrch. Neskôr už bradavica stvrdne, povrch sa zvraští, zrohovatie a bradavica dostane svoj typický tvar, pričom zároveň mierne vystúpi nad kožu. U každého typu bradavice je potom individuálna výška vystúpenia aj bolestivosť na dotyk. 

Bradavica, kurie oko?

Je to bradavica, alebo kurie oko?

Aký je rozdiel medzi nimi?

Kurie oko rastie smerom dovnútra s dierkou v strede.

Bradavica naopak, vystupuje z kože navrch.

Kurie oko je nahromadenie odumretej kože, žltkastej farby, v jeho strede je sfarbene do čierna. Vyskytuje sa na nohách, päte, na bruškách prstov. 

Fibrómy sú kožné výrastky rastúce smerom dohora, ktoré sú spájané s pokožkou len tenkou stonkou. Často sa nachádzajú na krku, pod pazuchou, na očných viečkach, a kde sa často trie odev o pokožku, ako napríklad pod prsníkmi. Nepatria medzi vírusové ochorenia, nie sú nijak infekčné a prenosné. 

Ako sa chrániť prenosu a nešíriť ich?

  • Nepoužívať uteráky s viacerými členmi rodiny, každý člen by mal mať vlastný uterák 
  • Používajte šľapky v spoločných sprchách a nezdieľajte topánky ani ponožky s inými 
  • Neškrabte bradavice, ani sa ich nesnažte nejako odstrániť 
  • Nehryzte si nechty, nevkladajte prsty do úst, ani si necmúľajte bradavice 
  • Výmena spodnej bielizne a ponožiek každý deň 
  • Miesta s výskytom bradavíc nedrhnite špongiou ani uterákom nech si nepodráždite a neporaníte 
  • Miesta s výskytom bradavíc nehoľte 
  • Zvýšte príjem vitamínov C, E a B pre posilnenie imunity 

Bradavice v tehotenstve 

V tehotenstve ohrozujú matku aj dieťa najčastejšie genitálne bradavice.

Prenos vírusu počas tehotenstva na plod nehrozí.

Plod sa môže nakaziť iba počas pôrodu, prechodom cez infekčné pôrodné cesty. V prípade bradavíc na iných častiach tela je riziko prenosu na plod nižšie a pri pôrode prakticky nič nehrozí.

Genitálne bradavice sa odporúča odstrániť ešte pred pôrodom, ale domáca liečba nie je správnym riešením.

Pri lokálnej anestézie sa robí najmä vypaľovanie tekutým dusíkom u odborného lekára.

Problém je pri vnútorných bradaviciach, ktoré sa musia vypaľovať pri celkovej anestézie, avšak ide o problematický zákrok.

Nebezpečenstvo hrozí v prípade zväčšenia bradavíc tak, že by mohli byť prekážkou v pôrodných cestách. Navyše počas pôrodu môže vírus prejsť do hrtanu u dieťaťa a spôsobiť dýchacie problémy.

Dobrou správou ale je, že vo väčšine prípadov po pôrode bradavice z tela matky zmiznú, nakoľko sa zvýši imunita organizmu. 

Domáca liečba 

Trápia Vás bradavice a premýšľate ako ich odstrániť a zbaviť sa ich?

Okrem konzervatívnej liečby rôznymi medicínskymi prípravkami sa dajú použiť aj homeopatiká, alebo bylinky, či rôzne domáce recepty. Je viacero možností, avšak treba pamätať na to, že si musíte byť istí, že sa jedná o bradavice a nie o iné kožné ochorenie. 

Zaručený domáci liek na bradavice nefunguje, ale existuje zopár zaujímavých postupov, ktoré vyskúšalo viacero ľudí a prostredníctvom internetových fór ich zverejnilo, že im pomohli. 

Ak máte doma banány, tak banánová šupka, ktorá sa vždy na noc priloží na bradavicu počas jedného týždňa, by Vám mohla pomôcť sa jej zbaviť. 

Podobne na noc sa dá použiť aj cesnak, konkrétne rozkrojený, na ktorý sa nalepí náplasť a leukoplast, aby cesnak držal priamo na bradavici. Ďalším popisovaným spôsobom je roztlačený cesnak, ktorý sa natrie na bradavicu a nechá pôsobiť 4 – 5 hodín. 

Citrón a ocot.

Kôru z citróna pokrájajte na malé kocky, približne veľkosti bradavice, dajte ich do pohára a zalejte octom, môžete použiť aj jablčný ocot 5%, tak aby kocky boli octom celé zaliate. Pohár prikryte a nechajte 24 hodín odstáť. Takto pripravenú kôru môžete použiť maximálne do 48 hodín.

Miesto okolo bradavice natrite krémom, alebo vazelínou, nech je chránená pred roztokom a na noc priložte takto pripravenú kôru na bradavicu a prelepte. Nechajte účinkovať celú noc. Kôru treba prikladať každú noc, kým bradavica nestmavne, až nesčernie, potom už neprikladať a čakať kým bradavica odpadne, v žiadnom prípade ju sami nestrhávajte.

Tento spôsob liečby je vhodný na obyčajné, plantárne bradavice a bradavice na nohách. 

Urinoterapia. Potieranie bradavíc ranným močom zo stredného prúdu, až kým nezmiznú. Tento spôsob liečby môže trvať aj dva týždne. Vhodné na plantárne a ploché bradavice. 

Sóda bikarbóna. Pripravte si kašičku so sódy bikarbóny zmiešanú s vodu. Kašičku natrite na bradavicu a prekryte náplasťou. Je možné použiť počas dňa, alebo na noc. 

Voľne potrieť bradavicu môžete aj cibuľou, prípadne sa používa cibuľová masť, na natieranie sa využíva aj ricínový olej

Bylinky na bradavice 

Na bradavice pomáhajú aj bylinky. Sila byliniek sa odjakživa považuje za liečivá pre svoj účinok. 

Lastovičník je vynikajúci pomocník pri liečbe bradavíc. Jeho šťava z čerstvých kvetom, v podobe žltého mlieka sa natierala na bradavice. Použiť môžete aj tinktúru z lastovičníka. 

Ďalšími možnosťami je použitie tinktúry z arniky horskej, šťava z nechtíka lekárskeho, čajovníkový olej, aloe vera. 

Viaceré ľudové recepty spomínajú tiež propolis, ktorý sa prikladá na bradavicu a následne sa leukoplastom zalepí. 

Pri samoliečbe buďte ale opatrný, nie každá rastlina pomáha. 

Pokiaľ si neviete poradiť s vyššie spomenutou domácou liečbou, alebo bylinkami, či prírodnými produktmi, radšej navštívte lekára

Ako sa lieči: Bradavice

Liečba a lieky: Ako sa zbaviť bradavíc, čo ich pomôže odstrániť?

Zobraziť viac

Laserové odstránenie bradavice

Galéria

Molusky, Kontagiózne bradavice sú drobné nebolestivé vyrážky na koži. Zdroj: Getty Images
Bežná bradavica guľatého vyvýšeného tvaru na prste. Zdroj: Getty Images
Plantárna bradavica s typickým zatvrdnutým prstencom na chodidle. Zdroj: Getty Images
Seboroická bradavica okrúhleho tvaru na koži. Zdroj: Getty Images
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané