späť na zoznam príznakov

Pupienky: Vyrážky ako štípance či žihľavka a dôvod ich vzniku?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Pupienky: Vyrážky ako štípance či žihľavka a dôvod ich vzniku?
Zdroj foto: Getty images

Sú príznakom alergickej reakcie, a to na potraviny, lieky alebo iné látky. Odborne sa nazývajú ako urtikaria. Samozrejme, ich príčinou môže byť aj ochorenie či oslabenie imunity. Často vznikajú pri strese a psychickom preťažení.


Pupienkykožná vyrážka pripomínajúca svojim vzhľadom popálenie od žihľavky a aj podľa tejto podobnosti sa tento typ vyrážky takto volá.

Pupenec môže byť bledšej červenej, ružovej farby v strede a so začervenaním po okolí.

Je vyvýšený nad okolitý povrch kože

Väčšinou je prítomné aj silné svrbenie. Niekedy je začervenanie prítomné aj na okolitej koži, niekedy aj na väčších miestach.

Tento príznak netreba nikdy podceňovať, hoci niekedy zmizne sám.

Pupenec vzniká na základe opuchu kože okolo rozšírených ciev. Obsah môže unikať do okolitého tkaniva, pričom pupence sa prejavujú u mužov aj u žien. Najčastejšie v detskom veku, ak ide o prejav choroby zvanej žihľavka.

Do okolitého tkaniva z cievnej štruktúry uniká pri vzniku pupencov najmä histamín. Histamín sa zúčastňuje pri alergických reakciách, ale aj pri zápale.

Reguluje mikrocirkuláciu a iné fyziologické deje, ktoré nie sú celkom objasnené.

Okrem histamínu sa vylučujú, napríklad aj:

 • sérotonín
 • bradykinín
 • bazofily
 • prostaglandíny a iné látky

Pupienky ako žihľavka

Najčastejšie možno nájsť žihľavkové pupence na koži ako dôsledok žihľavky, odborne aj urtikária. Tá môže byť alergická, nealergická, autoimúnna alebo infekčná.

Žena má na chrbáte urtikáriu, teda žihľavku, ukazuje prstom na ňu
Kožné zmeny vo forme urtikárie na chrbte. Zdroj foto: Getty images

Urtiku rozoznáme aj podľa prejavov:

 • ružovo až červene sfarbená
 • presne ohraničená
 • plošná, niekedy vytvára mapovité plochy
 • výrazne svrbí
 • v niektorých prípadoch bledé centrum (stredné časti)

Niekedy môže byť vyvolávacím faktorom pupencov, napríklad aj chlad, teplo, slnečné žiarenie. Sú ľudia, u ktorých sa vyhádžu pupence na pokožke tela aj bez jasného zistenia presnej príčiny.

Je niekoľko druhov ochorení, ktoré môžu vyvolať tento symptóm na pokožke. Ide buď o žihľavku ako samostatné ochorenie, prípadne o alergickú reakciu. Alergická reakcia môže vyústiť až do anafylaktického šoku, čo je silná imunitná odpoveď organizmu.

Pupienky, čiže urtikária pri alergickej reakcii

Z potravín najčastejšie vyvolajú žihľavku citrusové plody, ryby a morské plody, jahody, mak, orechy, tvrdé a plesňové syry, kakao, čokoláda, salámy, paradajky, špenát, banány, figy, ale aj vajcia, obilniny, zeler, mliečne výrobky alebo med.

Niektoré antibiotiká, ale aj poštipnutie včelou môžu tiež vyvolať vznik pupencov. Toto sú príklady, keď vznikajú pupienky ako alergická reakcia. Okrem pupienkov a rozsahu alergickej reakcie sa môže pridružiť opuch očných viečok, pier, slizníc dutiny ústnej, ale aj dýchacích ciest.

Ťažkou formou alergickej reakcie je spomínaná anafylaktická reakcia. Hrozí aj riziko vzniku anafylaktického šoku.

Muž, noha, svrbenie
Jedným z príznakov je aj nepríjemné svrbenie. Zdroj foto: Getty images

Medzi symptómy sa zaraďuje:

 • začervenanie, urtikária, pálenie, svrbenie
 • opuchy, a to angioedém pier, dlaní, jazyka
 • úzkosť, nepokoj
 • bolesť hlavy
 • tachykardia
 • nízky krvný tlak
 • zhoršené dýchanie
 • pocit na vracanie, vracanie

Pri ťažkom anafylaktickom šoku vzniká:

 • stiahnutie dýchacích ciest (bronchospazmus) a výrazne sťažené dýchanie
 • modraniekončekov prstov, pier (cyanóza)
 • porucha vedomia
 • zlyhanie krvného obehu a dýchania

Z liekov sú pomerne častým spúšťačom tejto reakcie, napríklad penicilín, niektoré lieky proti bolesti, lieky obsahujúce kyselinu salicylovú, vitamíny B1 a B2 a tiež aj niektoré lieky proti bolesti. Dosť často sa stáva, že za vznikom môžu byť aj niektoré kozmetické prípravky, parfumované mydlá alebo pracie prostriedky. 

Koža prudko reaguje výskytom akútnej žihľavky.

Existujú aj špecifické formy urtiky, a to sú urticaria vasculitis, urticaria pigmentosa a angioedém.

Ostatné príčiny pupienkov

V rámci autoimunitnej formy je spúšťačom najčastejšie ochorenie štítnej žľazy

Informácie v článku: Štítna žľaza: Aké sú príznaky zníženej či zvýšenej poruchy funkcie? 

Infekčnú žihľavku a teda aj výskyt žihľavkových pupencov spôsobujú vírusy (infekčná mononukleóza, hepatitída B, helicobacter pylori), baktérie, kvasinky, ale aj parazitárne organizmy. A to sú napríklad mrle alebo škrkavky.

Liečba týchto pupencov spočíva v aplikácií špecifických roztokov, a to lokálne. Pri väčšom výskyte lekár aplikuje aj antihistaminiká a ďalšie podporné látky. Pričom v tomto prípade sa liečba zameriava na potlačenie symptómov a zmiernenie svrbenia i ďalších symptómov.

Pupienky vo forme urtikárie si netreba mýliť s akné, čo je iný typ vyrážky. Ktoré sa tak tiež ľudovo a nesprávne nazýva. Pri akné vznikajú pupienky, čiže vyrážky na koži tváre, krku, ale aj na chrbte a zadku.

Žena má akné na tvári, zväčšenie pod lupou
Akné na tvári. Zdroj foto: Getty images

Pričom, príčinou vyrážok na zadku je často nevhodné oblečenie, spodná bielizeň, tesné oblečenie, nohavice. A to hlavne, ak sú vyrobené z neprievzdušeného materiálu. Iný dôvod môže byť potenie kože pri dlhodobom sedení. 

Iným prípadom je, ak vznikajú na jazyku a v hrdle. Vtedy sú príznakom, napríklad vírusovej infekcie. U detí sú časté pupienky v ústach, na pere, na jazyku, ale aj pupienky v hrdle. Čo môžu byť vlastne afty.

Pri pohlavne prenosných ochoreniach, ako sú herpetické a HPV infekcie, môžu vznikať vyrážky, pupienky, bradavice, papilómy na penise, žaludi, u žien na vonkajších rodidlách a v ich okolí. Pridružuje sa svrbenie, bolesť, výtok aj s prítomnosťou krvi, zvýšená telesná teplota, zväčšenie lymfatických uzlín v slabinách.

Medzi iné príčiny vzniku pupienkov a vyrážok sa uvádzajú:

 • stres, úzkosť, psychická záťaž
 • nedostatočná hygiena
 • zvýšené potenie
 • oslabená imunita
 • ochorenia pečene, pankreasu a obličiek
 • ochorenia tráviaceho systému
 • nevhodná strava, porušenie diéty
 • metabolické poruchy
 • endokrinné ochorenia
 • syfilis
  Infografika uvádza informácie o pupienkoch
  Súhrn najčastejších príčin urtikárie

Video o urtikárii

Video o urtikárii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pupienky: Vyrážky ako štípance či žihľavka a dôvod ich vzniku? patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: vyrážky, kožné pupienky, kožné vyrážky
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Potničky u detí a dospelých v lete môžu potrápiť. Čo na ne pomáha? Potničky u detí a dospelých v lete môžu potrápiť. Čo na ne pomáha?

Potničky sú kožným prejavom, ktorý sa vyskytuje nielen v letných mesiacoch. Tieto drobné vyrážky sa najčastejšie tvoria u detí, no nie sú nezvyčajné ani u dospelých. Nejde o vážny stav,...

Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Akné: Vyrážky v puberte i v dospelosti? (+ ako sa zbaviť akné) Akné: Vyrážky v puberte i v dospelosti? (+ ako sa zbaviť akné)

Vyrážky, akné či iné nepríjemné prejavy na pokožke, znamenajú estetický, zdravotný a často i psychický problém.  Dopláca na to súkromná aj pracovná oblasť. V snahe zamaskovať a prekryť...

Domáca liečba akné? Ako sa ho zbaviť s najlepšími prírodnými receptami Domáca liečba akné? Ako sa ho zbaviť s najlepšími prírodnými receptami

Neexistuje človek, ktorého by aspoň raz počas života nepotrápilo akné . Toto zápalové ochorenie mazových žliaz sa vyskytuje v prevažnej miere v mladom veku a to v období puberty.

Naposledy aktualizované 18.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.