Z čoho vzniká a aké má príčiny začervenaná koža a jej svrbenie?

Z čoho vzniká a aké má príčiny začervenaná koža a jej svrbenie?
Zdroj foto: Getty images

Začervenanie kože je bežným javom zvýšeného prekrvenia pokožky, ktoré môže vyvolať emócia či zvýšená fyzická aktivita. Avšak, v niektorých prípadoch je za červenou farbou závažnejší problém.

Začervenaná pokožka je bežným javom zvýšeného emocionálneho či fyzického zaťaženia. Rozrušenie či vzrušenie, stres, tréma, strach, nervozita, ale i cvičenie, či iná telesná námaha.

Človek sa červená z rôznych nechorobných príčin.

A ide skôr o kozmetickú záležitosť. Podobne je to i s príliš citlivou pleťou...

Citlivú a hypersenzitívnu pleť môže podráždiť slnko, prašné prostredie, teplo, naopak, chlad. A niektorí ľudia majú rozšírené cievky, či už na tvári alebo po tele.

Avšak, nezávažné kozmetické problémy môžu vystriedať tie závažnejšie, ktoré predstavujú hrozbu potencionálneho ochorenia.

Niekedy ako predzvesť, inokedy priamo, ako príznak choroby.

Príčiny začervenania kože predstavujú širokú paletu nezávažných i vážnejších zdravotných problémov. V článku uvádzame tie najbežnejšie a najčastejšie, či hlavné.

Čítajte s nami a dozviete sa viac...

Keď za začervenaním nestojí choroba

Krehká a citlivá pokožka, ale i povaha človeka.

I takto by sa dali rozdeliť dve najhlavnejšie a najbežnejšie príčiny, ktoré nie sú prejavom ochorenia. 

Človek denne zažíva situácie, ktoré zvyšujú jeho duševnú či telesnú námahu. Tá má za následok zvýšenú činnosť srdcovo-cievneho systému. A i tie najdrobnejšie cievky v pokožke tváre nezostanú nedotknuté.

A teda...

Cvičíte, namáhate sa, manuálne pracujete. Alebo naopak, prežívate stres, rozrušenie, vzrušenie, bojíte sa? I tieto emočné zložky majú rovnaký efekt. 

Výsledkom bude zvýšené prekrvenie pokožky, tváre i tela. Naviac, pocítiť môžete i nával teplahorúčavy do tváre, hlavy. Nič neobvyklé a nič chorobné.

Úplne bežné. 

V tomto prípade ide o zmiešaný efekt cievneho a nervového zásobenia.

Reaktívna pokožka nesie známky začervenania, popri ktoré býva prítomné i rozšírenie drobných cievok. I keď ide o prechodný stav, je možné, že sa bude zhoršovať či nakoniec pretrvá v trvalej forme.

A vtedy nie len u žien tvorí tento problém estetickú a kozmetickú prekážku.

Citlivá, reaktívna, hypersenzitívna pokožka, pocity tepla a návalov.
Pýtate sa:
Čo všetko môže tento jav provokovať?

Medzi provokačné faktory patrí:

  • fyzická námaha
  • psychické napätie
  • teplota prostredia, teplo a zima, hlavne náhle zmeny a prechod
  • vlhkosť a teda príliš suché prostredie
  • veterné počasie
  • prašné a znečistené prostredie, hlavne v meste
  • slnečné žiarenie
  • nedostatok tekutín a dehydratácia
  • jedlo a tekutiny - korenisté, pálivé, štipľavé jedlá, ale tiež sýtené nápoje
  • alkohol
  • chemikálie a prostriedky bežnej dennej hygieny
  • hormonálne zmeny, u žien i menštruačný cyklus
  • mechanické podráždenie, tlak na kožu, ťah, trenie, holenie

Začervenanie pokožky tváre po holení - na základe mechanického podráždenia. 
Ale i pod pazuchov či v oblasti slabín a dolných končatín. 
S výskytom bolesti či svrbenia. 

Ďalej sú významné i činitele ako vek a suchosť pleti. Je prirodzené, že vekom je pokožka suchšia, menej pružná a tým pádom i viac náchylná pri pôsobení ostatných faktorov.

Pridružuje sa i pigmentácia kože, fototyp, etnický pôvod a celkovo životný štýl.

Začervenanie ako možný príznak ochorenia

Samozrejme, príliš červená koža môže byť prejavom zdravotného problému. Ten môže mať nezávažný, ale i závažný základ.

Naviac, k estetickej stránke sa môžu pridružiť tiež iné nepríjemné príznaky, a to svrbenie, opuch, ale i celkové ako zvýšenie telesnej teploty až horúčka, únava a iné.

Kuperóza je jedným z pojmov, ktoré označujú rozšírenie drobných cievok uložených v povrchových vrstvách pokožky. Stretnúť sa môžete i s pojmom teleangiektázie

Tieto rozšírenia môžu byť iba lokálne v malom rozsahu, napríklad na nose, lícach a na iných miestach tela. Niekedy však môžu tvoriť väčšie plochy a pokrývajú podstatnú časť spomenutých oblastí.

Cievky sú drobné, ako pavúčia sieť, ale i väčšie, splývajúce do plôch. 

Teleangiektázie môžu mať červenú, sýtočervenú, fialovú až modrú farbu. 

Podobne je možné v podkoží objaviť i rozšírené žily. Tie sa odborne označujú ako venektázie, alebo tiež metličkové - pavúčikové névy, žilky. 

Prečítajte si tiež článok 
Metličkové žilky: Tento estetický problém trápi najmä ženy

Kuperóza nemá presne určenú príčenu vzniku.

multifaktoriálny základ a pri spustení problému sa zúčastňujú faktory ako dedičnosť, genetická predispozícia, porucha cievnej steny, a teda i spojivového tkaniva a elasticity ciev.

Provokačne pôsobia vonkajšie činitele, ako je UV žiarenie (slnko), chlad, teplo, sucho, vietor, prach a znečistenie i stres, aktivita či alkohol.

Komplikáciou je zvýšená priepustnosť cievnej steny a ich praskanie. Čo zhoršuje tento kozmetický problém. 

Časom sa môže cievna kresba rozširovať a zvýrazňovať.

Pri riešení problému sú nápomocné rozličné kozmetické prípravky, hydratácia pleti a dostatočná ochrana pred podráždením. Samozrejme, prispeje i dostatočný pitný režim a vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov.

Pleti prospeje kolagén, zinok, selén, meď, vitamín C, E, A, B komplex, betakarotén (provitamín A).

Zaujímavé články

Rosacea alebo tiež ružovkaje chronické zápalové ochorenia kože. Vyskytuje sa častejšie u žien po 30. až 40. roku života. 

3x častejšie postihuje ženy.

Zväčša postihuje pokožku v oblasti tváre a najmä čelo, nosa, líca a bradu. Zriedkavejšie kožu hrudníka, dekolt, vlasatú časť hlavy či v okolí uší.

Začervenanie je zapríčinené rozšírením cievok, ktoré je sprvoti dočasné. Flushing, čiže opakované vypuknutie príznakov v neskoršom štádiu prechádza do trvalej formy.

Na povrchu pokožky sa vyhadzujú i pupence, teda vyrážky - papuly. Vyrážky môžu byť vyplnené hnisavým obsahom. Rizikom je sekundárne bakteriálne znečistenie pri poranení či porušení kože.

Najzávažnejšou komplikáciou ochorenia je uzlovitá premena dlhodobo zapálenej kože a zhrubnutie mazových žliaz.

Typickým je karfiolovité zhrubnutie pokožky nosa karfiolovitý nos, ktoré sa odborne označuje ako rinofýma.

Nie, rinofýma nie je prejavom alkoholizmu.

Okrem týchto dvoch príkladov je kožná problematika pestrá.

Dermatóza = všeobecný pojem pre ochorenia kože.
Zlučuje viac než 600 rozličných kožných ochorení.

Zápaly kože majú rôznorodú paletu pôvodu. Delia sa na vonkajšie i vnútorné. Príkladom sú patogény ako baktérie, vírusy, kvasinky (mykózy), ale tiež mnohé vnútorné ochorenia. A to i autoimunitné a vrodené.

Štartérom ťažkostí sú i spomínané faktory ako slnečné žiarenie, zmeny teploty, potraviny či alkohol.

Tabuľka uvádza niektoré ďalšie príčiny začervenania kože

Alergia Alergická - prehnaná reakcia na alergén, ako sú potraviny, lieky, chemikálie, čistiace či hygienické prostriedky, dezinfekcia a iné Kontaktná dermatitída - nemusí znamenať alergickú reakciu, len podráždenie následkom kontaktu kože s dráždivou látkou či alergénom Ekzém - alergický či atopický Príznaky... Koža je červená, podráždená, s vyrážkou až pľuzgiermi, ale i bez (nemusí byť prítomné vystúpenie pokožky nad povrch), svrbenie, pálenie, s opuchom či s tvorbou šupín
Urtikária Žihľavka - môže sa vyskytovať popri alergickej reakcii i samostatne, keď je prejavom začervenanie a lokálny opuch, ktorý vytvára typické zdurenie pokožky nad povrch, ako pri popŕhlení žihľavou, prítomné je i svrbenie Minimálne 1x počas života 20 - 30 % populácie Môže mať množstvo príčin
Opuch Taktiež môže byť prítomný popri alergii, ale i pre mnohé iné stavy, opuch mäkkého tkaniva, takzvaný  Quinckeho edém môže sprevádzať i začervenanie
Lieky Pre nežiadúce účinky alebo alergiu 
Plienková dermatitída U malých detí, ktoré nosia plienky Koža je vystavená dráždeniu močom a stolicou, je vo vlhkom prostredí Vyrážka je v miestach prekrytia plienkou, je červená, vlhká a teplá na dotyk, svrbí
Vplyv tepla a chladu Termické úrazy ako popáleniny, obarenie, horenie, chemické pôsobenie či omrzliny a poškodenie kože pri podchladení, ale taktiež spálenie pokožky pri nadmernom slnení, opaľovaní na slnku Existujú 3 stupne poškodenia, ktoré sa klasifikujú na základe rozsahu a hĺbky
  1. stupeň - povrchové začervenanie
  2. stupeň - tvorba pľuzgierov
  3. biela až tmavo/svetlo-hnedá koža či spálená pokožka 
Príznakom je začervenanie, opuch, pľuzgier, bolesť, pálenie, pokožka je následne suchá a hojí sa podľa miery poškodenia
Celulitída Nie ako všeobecne známa pomarančová koža, ale ako zápal buniek kože Koža je červená, opuchnutá, bolestivá, s výtokom, alebo bez, koža je na dotyk horúca, jemná, napätá Pridružiť sa môžu ťažkosti ako horúčka, únava či nevoľnosť a iné
Šarlach Scarlatina - ako závažné infekčné ochorenie s horúčkou, angínou a kožným výsevom a vyrážkou 
Lupus Systémový lupus erythematosus - autoimunitné ochorenie, ktoré má bohatú paletu príznakov Kožný prejav - začervenaná pokožka na tvári v tvare motýľa - motýľový exantém
  • začervenanie tváre v oblasti oboch líc, spájajúce sa na nose
Opar Pásový opar či bežnejší herpes simplex - vyvolávajú ich vírusy
Psoriáza Lupienka ako autoimunitné ochorenie, okrem začervenania je typická tvorba šupín 
Borelióza Lymská borelióza - po uštipnutí kliešťom Má množstvo prejavov, ale typickým je kožná kruhová vyrážka
  • migrujúci erytém, teda erythema migrans v mieste uštipnutia
  • erytém môže vymiznúť a objaviť sa na inom mieste tela
Prečítajte si tiež:
Vyrážky Objavujú sa v rozmanitej podobe, a to ako jedna či viac vyrážok, malé veľké, mokvajúce príkladom je furunkul, kožný absces, akné
Svrab Parazitárne ochorenie kože, ktoré vyvoláva Zákožka svrabová, parazit si v pokožke vytvára drobné chodbičky, kde žije a v ktorých kladie vajíčka Ochorenie je infekčné, a teda sa prenáša z človeka na človeka
Ruža Erysipelas ako zápal vyvolaný prevažne baktériami streptokokov či stafylokokov Okrem začervenania sa pridružujú i celkové ťažkosti ako je horúčka, zimnica, triaška, slabosť, únava, nechutenstvo
Zápal žíl Začervenanie na nohách pre... Tromboflebitída - zápal povrchových žíl, pričom sa na koži prejaví začervenaním, rizikom je vznik trombov, teda krvných zrazenín, ktoré môžu ako embolus putovať cievami a zapríčiniť embóliu a nedokrvenie iného vzdialeného orgánu, príkladom je embólia do pľúc Zápal kože na nohe... Podobne sa pri problémoch s cievami dolných končatín môže vytvoriť vred predkolenia. Známe je tiež označenie Bércove vredy, pri ktorých sa tvorí hlboký kožný defekt s problematickým hojením
Iné Začervenanie kože môže sprevádzať i stavy: 

V tabuľke je uvedená iba časť problémov, ktoré môže tento príznak sprevádzať.

Pri akútnom priebehu, pri pretrvávaní ťažkostí či v prípade pridruženia vážnejších problémov je nutné vyhľadať odborné vyšetrenie u praktického, kožného lekára či iného špecialistu podľa zistenej príčiny.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané