späť na zoznam príznakov

Začervenaná koža

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Začervenaná koža obvykle vzniká v dôsledku náhleho prekrvenia v určitej oblasti, pričom takéto začervenanie je len lokálne. Niekedy sa v dôsledku nervozity môžu prostredníctvom nervových vlákien prekrviť tiež určité oblasti na krku a dekolte, pričom v tomto prípade nejde ani tak o zdravotný ako o kozmetický problém. Veľakrát je koža začervenaná aj v dôsledku lokálnej mykotickej infekcie, dokonca môže nastať aj mierne zvýšenie telesnej teploty u človeka.

Červená koža je typická pre viaceré kožné ochorenia, napríklad pre žihľavku, ktorá postihne aspoň raz za život skoro každého tretieho človeka. Choroba je charakteristická začervenaním kože, ktorá svrbí a môžu sa objaviť aj menšie pupienky. V postihnutej oblasti sa nachádza viac krvi, čo spôsobí začervenanie a zároveň dochádza aj k výskytu menších pupienkov, ktoré intenzívne svrbia. Niekedy je tento stav aj reakciou na nejaký druh alergie alebo podráždenia kože.

Ženy postihuje zas veľmi často tzv. Rosacea alebo ľudovo ružovka. V tomto prípade dochádza k začervenaniu v oblasti tváre a typicky sa začína choroba prejavovať po 30. roku života. Ide o zápalové ochorenie pokožky, pre ktoré je typická začervenaná koža, ale pôvod choroby zatiaľ nie je známy. Predpokladá sa, že vplyv môže mať genetická predispozícia alebo ochorenia krvného tlaku. Liečba je skôr symptomatická, v niektorých prípadoch aj cez antibiotiká.

Červená koža môže trápiť aj ľudí s mykózami, čo sú tiež kožné ochorenia vyvolané plesňami. Plesne ako také sú hubovité mikroorganizmy a je ich viacero druhov, napríklad dermatofyty, kvasinky alebo mycélie. Typickým príznakom napadnutia pokožky hubami je intenzívne svrbenie a začervenanie. Najčastejšie trápia človeka mykózy pokožky na nohách, ale aj rôzne typy kandidóz, čo spôsobujú kvasinky. Pri výskyte týchto problémov je veľmi dôležitá návšteva dermatológa.

Začervenanie kože môže vzniknúť aj pri poraneniach kože spôsobených vonkajšími faktormi a príčinami. Napríklad pri omrzlinách nastáva bolesť na postihnutom mieste, pričom tiež k poruchám prekrvenia, ktoré sú spôsobené chladom. Začervenaná koža môže byť buď len lokálne, pokiaľ je pôsobenie chladu len na určitých miestach na telo, alebo aj globálne, pokiaľ je podchladené celé telo. Okrem toho sa môžu na koži vyskytnúť pľuzgiere a neskôr aj opuchy.

Opačným problémom sú popáleniny, kedy dochádza k styku medzi kožou a neprimeraným tepelným podnetom vysokej teploty. Popáleniny tiež môžu byť lokálne alebo aj globálne, pričom pokiaľ ide o viac ako desatinu povrchu kože, ide už o život ohrozujúci stav. Je viacero stupňov popálenín, podľa toho, aké intenzívne sú poškodenia a či ide len o poškodenie kože alebo aj podkožných vrstiev. Aj popáleniny sa prejavujú začervenaním kože, bolesťou a pľuzgiermi.

Začervenanie je typické aj pre lupienku, čo je kožné ochorenie prejavujúce sa najmä šupinami na koži, bolesťou a aj svrbením kože. Veľakrát ide o chronickú chorobu, ale napríklad pri akútnej je typický nielen rýchly nástup, ale aj ústup choroby. Typický výskyt lupín sa spája aj s problémami na hlave vo vlasoch, kedy je pokožka v niektorých prípadoch tiež začervenaná. Mladé ženy môže trápiť aj periorálna dermatitída, čo je ochorenie podobné už zmienenej rosacei.

Okrem kožných ochorení je začervenanie pokožky signálom aj viacerých infekčných chorôb, ktoré sa prejavujú práve na koži. Napríklad ide o šarlach, ktorý je typický tzv. šarlachovou vyrážkou na koži, horúčkami, bolesťou v krku a svojim priebehom sa veľakrát podobá na angínu. Pľuzgiermi na koži, jej začervenaním, bolesťou a výskytom pupienkov sa prejavuje aj pásový opar, čo je bolestivé ochorenie vírusového pôvodu, ktoré sa musí liečiť čo najskôr po zistení príznakov.

Začervenaná pokožka je prítomná aj v niektorých prípadoch lymskej boreliózy, čo je systémové ochorenie, ktoré postihuje ale nielen kožu, ale aj nervovú sústavu, kĺby a srdce. Táto choroba sa najčastejšie prenáša kliešťom a v pokročilom štádiu je prítomné aj lokálne začervenanie pokožky. Menšie červené až ružové škvrny na pokožke sa objavujú aj pri brušnom týfe, aj keď nejde o typický príznak tohto infekčného ochorenia, ktoré má bakteriálny pôvod.

Typické je začervenanie kože pri ochoreniach žíl a tepien, napríklad pri zápale žíl. Pri tomto ochorení dochádza jednak k spomaleniu žilového odtoku, ale aj k poškodení steny žily a môže prísť aj k vzniku krvných zrazenín. Najčastejšie sa zápal žíl vyskytuje na dolných končatinách, ktoré následne sprevádzajú aj iné symptómy, či už ide o bolesti dolných končatín, prípadne pocit teplých končatín, svrbenie kože a človek má v prípade vážnejšej formy aj problémy s chôdzou.

Pri problémoch so žilami vznikajú na pokožke aj tzv. Bércové vredy, ktoré najčastejšie trápia ľudí vo veku nad 65 rokov. Okrem začervenania v postihnutom mieste dochádza aj k stenčeniu kože a niekedy aj k jej začervenaniu či strate ochlpenia. K zápalu stien malých a stredne veľkých tepien dochádza aj pri Kawasakiho ochorení, ktoré najčastejšie postihuje deti, avšak u nás sa toto ochorenie príliš často nevyskytuje. Typické je najmä horúčkami počas jeho priebehu.

Začervenaná pokožka sa niekedy prejavuje aj pri ochoreniach pečene, prípadne je prítomná aj pri výskyte atopického ekzému. V tomto prípade ide o chorobu, ktorá sa prejavuje na koži, ale je podmienená genetickou odchýlkou, pričom dochádza k patologickej odpovedi imunitného systému na nejaký neškodný podnet. Častokrát je teda atopický ekzém sprevádzaný rôznymi typmi alergických chorôb alebo podnetov. Aj v tomto prípade ide o lokálny typ začervenania kože.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Začervenaná koža

Začervenaná koža patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: erytém
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Trápia vás výtoky z pošvy? Trápia vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov

Otázka znie, ako sa dá znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Pri znížení krvného tlaku sa podieľajú viaceré faktory, a to napríklad strava, obmedzenie alkoholu...

Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak? Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré vás môže sprevádzať životom bez povšimnutia. V tomto je ukrytá jeho nebezpečnosť. Rizikom je hlavne vypuknutie komplikácií, ktoré...

Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život

Vysoký krvný tlak prebieha dlhoročne a pritom sa nemusí nijako prejaviť. Až do doby, keď nastanú komplikácie ohrozujúce zdravie a život.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lea 03.12.2019 20:56

mavala som suche zacervenane svrbiace flaky na krku a pomohla terapia s protopanom