späť na zoznam príznakov

Pľuzgier


Pľuzgier je príznakom pre viaceré ochorenia a nemusí ísť vždy len o kožné choroby či defekty. Pľuzgiere môžu vzniknúť aj z úplne bežných príčin, napríklad na nohách, konkrétne na chodidlách, ak človek dlhšie chodil a nie je na to zvyknutý, prípadne kvôli nevhodnej či zlej obuvi. Aj pri popáleninách na koži vznikne pľuzgier, prípadne v dôsledku iného poškodenia kože napríklad pri kontakte s chemikáliou. Niekedy sa ale pľuzgiere vyskytnú bez príčiny.

Najčastejšie sa pľuzgiere vyskytujú v dôsledku kožných ochorení. Napríklad pri bulóznej epidermolýze môžu vznikať rôzne druhy pľuzgierov podľa toho, akú formu má ochorenie, čiže buď ide o klasickú nezápalovú formu alebo o zápalovú formu. Problematické je aj ochorenie zvané žihľavka, odborne urtica, ktoré postihuje aspoň raz za život tretinu populácie. Prejavuje sa drobnými pupienkami a pľuzgiermi, ktoré svrbia a typické je aj začervenanie kože.

Formou pľuzgiera je aj tlakový pľuzgier, ktorý vznikol na základe vonkajšieho podnetu tlakom alebo záťažou. Napríklad ide o mozol alebo o dermatózu, pričom v tomto prípade vzniká pľuzgier na podklade nezápalovej vrstvy. Intenzívnym tlakom alebo trením môže takýto pľuzgier vzniknúť aj za pomerne krátky čas, napríklad sa mozole objavujú na rukách a dlaniach pri manuálnej práci, na ktorú človek nie je zvyknutý. V prípade mozolov ide aj o obrannú reakciu kože.

Kým pri tlakových pľuzgieroch nie je potrebné venovať sa zvlášť ich liečbe, pri mozoloch sa odporúča aplikácia mastí. Pľuzgierom sa prejavuje aj kurie oko, čo je bolestivá ložisková hyperkeratóza, ktorá vzniká najčastejšie nad kĺbovými alebo kostnými vyvýšeninami. Najčastejšie sa kurie oko vytvorí na rukách alebo na nohách a vzniká pri sústredenom tlaku na kožu, napríklad v dôsledku nevhodnej obuvi. Aj preto je treba začať liečbu odstránením príčiny.

Pľuzgiermi sa môže prejavovať aj atopický ekzém, čo nie je kožné ochorenie, ako by sa mohol niekto mylne domnievať, ale ochorenie imunitného systému, ktoré sa prejavuje na koži a môže mať aj genetický podklad. Veľakrát je atopický ekzém sprevádzaný aj niektorými alergickými chorobami a medzi najčastejšie symptómy patria suchá koža, svrbenie kože a vznik menších pupienkov na koži. Toto ochorenie môže postihnúť kojencov, deti a tiež aj dospelých.

Problémami kože sú aj popáleniny alebo omrzliny. Tieto sa tiež prejavujú pľuzgiermi a to najmä vtedy, ak ide o väčší alebo silnejší rozsah poškodenia. Pri popáleninách aj pri omrzlinách ide o reakciu kože na vonkajšie extrémne podnety, či už tepla alebo chladu a odporúča sa vždy venovať takto vzniknutému pľuzgieru maximálnu pozornosť a to najmä z hľadiska riadneho a odborného preliečenia, pretože inak hrozí vznik jaziev a trvalé následky.

Pľuzgier je prítomný aj ako súčasť symptómov viacerých infekčných ochorení. Napríklad opar je celosvetovo najrozšírenejšia infekcia spôsobená vírusom Herpes simplex virus, ktorý môže byť v dvoch formách. Infekcia môže byť primárneho alebo sekundárneho typu. Pásový opar je tiež vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje vírus Varicella, ktorý tiež spôsobuje aj ovčie kiahne. Pokiaľ mu človek oslabenú imunitu a problémy s nervovými bunkami, prejaví sa touto formou.

Aj ovčie kiahne sú teda ochorenie, ktoré je charakteristické výskytom pľuzgierov a je spôsobené Herpes vírusom Varicella Zoster. Typická je yrážka po celom tele, horúčka a svrbenie kože, niekedy sú prítomné aj bolesti hlavy. Ochorenie sa šíri kvapôčkovou formou, teda vzduchom, takže je mimoriadne nákazlivé. Pľuzgier sa ale nemusí objavovať len na povrchu kože, ale niekedy aj na rôznych slizniciach v organizme, napríklad na mandliach pri zápale nosohltanu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Uštipnutie hmyzom môže byť aj smrteľné Uštipnutie hmyzom môže byť aj smrteľné

Letné mesiace sú ako stvorené pre zvýšený výskyt hmyzu . Je otravný, neustále na každého sadá, naráža priamo do tváre, bzučí za ušami a niektorí cyklisti ho majú doslova plné zuby....

Je uhryznutie hadom v našich podmienkach nebezpečné? Je uhryznutie hadom v našich podmienkach nebezpečné?

O hadoch koluje množstvo mýtov a faktov. Väčšinou tých mýtov. Ľudia sa ich vo všeobecnosti boja a pri pohryznutí neraz reagujú prehnane. Sú všetky tieto šupinaté plazy naozaj také...

Úpal, úžeh - leto, slnko, teplo, voda a naše zdravie Úpal, úžeh - leto, slnko, teplo, voda a naše zdravie

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Domáca liečba akné Domáca liečba akné

Neexistuje človek, ktorého by aspoň raz počas života nepotrápilo akné . Toto zápalové ochorenie mazových žliaz sa vyskytuje v prevažnej miere v mladom veku a to v období puberty. U...

Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ? Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ?

Výskyt ekzémov vo svete celosvetovo narastá . Ich nárast súvisí s neustálym zhoršovaním podmienok životného prostredia, kvality potravín, používaním kozmetických a čistiacich...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.