Prečo vzniká pľuzgier? Môže sa prepichnúť, aká je liečba a pomoc

Prečo vzniká pľuzgier? Môže sa prepichnúť, aká je liečba a pomoc
Zdroj foto: Getty images

Pľuzgier za život potrápi skoro každého. Najbežnejší druh pľuzgiera je spôsobený trením, a teda mechanickým poškodením. Pľuzgiere môžu však vznikať i v dôsledku rôznych nielen kožných ochorení. Čoho môže byť pľuzgier príznakom? Ako ho správne ošetriť?

Pľuzgier, odborne nazývaný vezikula, je dutý útvar vznikajúci na pokožke človeka. Etiológia vzniku je pomerne rôznorodá, no najčastejšie pľuzgier vzniká na chodidlách v dôsledku zvýšeného trenia a fyzickej námahy.

Príčiny vzniku, ošetrenie, prvá pomoc, prevencia a mnoho iných zaujímavých informácií sa dočítate pokračovaním v článku.

Ako vzniká pľuzgier?

Pľuzgier je poranenie, pri ktorom sa časť pokožky odtrhla (vzdialila) od hlbšej vrstvy kože. Medzi vrstvami kože vznikla dutina vyplnená tkanivovým zápalovým výpotkom.

Pokiaľ dôjde k odtrhnutiu vrchnej vrstvy od nižších vrstiev, začne v rámci poškodenia tkanív vytekať tekutina, ktorá vyplní vzniknutý priestor. Následne vzniká dutý útvar pľuzgier.

Pľuzgiere môžu mať podľa etiológie vzniku rôznu výplň: tkanivový mok, krvná plazma, krv či hnis.

Pľuzgier, ktorý vznikol dôsledkom trenia je obranná reakcia organizmu pred ďalším poškodením. Telo sa pľuzgierom snaží ohraničiť poškodenú časť tkaniva a zabrániť ďalšiemu narušeniu okolia.

Tekutina vnútri pľuzgiera podporuje regeneráciu lokálnych tkanív.

Približne za dva dni od vzniku pľuzgieru je možné na koži možné spozorovať novú vrstvu kože. Spolu s rastom nových kožných buniek dochádza k vstrebávaniu tekutiny z pľuzgierov a k ich následnému samovoľnému spľasnutiu.

Pľuzgiere na chodidlách alebo dlaniach rúk sú často spôsobené práve fyzickým namáhaním. Vrstvy kože sa nachádzajú v tesnej blízkosti nervových zakončení a preto môžu byť pľuzgiere na chodidle a dlani bolestivé.

Pľuzgier však môže byť i príznakom viacerých nielen kožných ochorení. Taktiež dôsledok alergickej reakcie, popálenia, uhryznutia hmyzu a iné.

Pľuzgier na ploske nohy
Pľuzgier na ploske nohy z dôvodu mechanického trenia. Zdroj foto: Getty Images

Delenie a príčiny vzniku pľuzgierov

Trenie a poranenie

Ako už bolo spomenuté vyššie, pľuzgiere často vznikajú v dôsledku opakovaného trenia kože. Najčastejšie na rukách a chodidlách. Akékoľvek miesto, kde pôsobí sila trenia, časom utrpí roztrhnutie pokožky. Trenie a tlak spočiatku nemusíte byť veľmi cítiť.

V prípade poranenia, napríklad priškripnutia kože, dochádza k prasknutiu drobných lokálnych ciev. Môže sa objaviť mierne krvácanie, no ak sa krv dostane pod odtrhnutú časť pokožky, vzniká pľuzgier vyplnený krvou.

Teplotné výkyvy

Pľuzgiere môžu vznikať taktiež pri vystavení kože extrémnym teplotám. V prípade vysokých teplôt môžu vzniknúť popáleniny a naopak v prípade nízkych teplôt pod bodom mrazu môžu vzniknúť omrzliny.

U popálenín prvého stupňa vznikajú pľuzgiere približne niekoľko dní po popálení. U popálenín druhého a tretieho stupňa vznikajú charakteristické pľuzgiere okamžite.

Účinok chemikálií a látok

V niektorých prípadoch vznikajú pľuzgiere ako následok pôsobenia chemických látok. Jedná sa o alergickú reakciu pokožky na podráždenie silnými chemickými látkami (alkálie a kyseliny).

Príkladom sú určité rozpúšťadlá a odmasťovače, nikel, ortuť, formaldehyd, insekticídy, uhoľný decht, smola, jed rôznych druhov hmyzu či rôzne vojenské plyny.

Pľuzgier ako príznak ochorenia

Pľuzgiermi sa môžu prejavovať rôzne nielen kožné ochorenia.

Pľuzgier je prítomný ako súčasť symptómov viacerých infekčných ochorení. Príkladom je celosvetovo rozšírená vírusová infekcia Herpes simplex virusči Varicella spôsobujúca ovčie kiahne apásový opar.

Ovčie kiahne sú práve charakteristické výskytom malých pľuzgierov. Typická je vyrážka po celom tele, horúčka a svrbenie kože.

Opary (herpesy) sú spôsobené herpes vírusmi. Prejavujú sa hlukmi malých pľuzgierikov vyplnených čírou tekutinou. Pľuzgier sa nemusí objavovať výhradne na povrchu kože, no aj na slizniciach organizmu, ako sú napríklad mandle, ústa, pery či intímne miesta.

Impetigo je kožné infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu spôsobené Staphylococcus aureus alebo Streptococcus pyogene. Základným prejavom je tvorba hnisavých pľuzgierov. Najčastejšie postihuje jedincov v detskom veku.

Ekzémy sú skupina kožných ochorení, ktoré sa okrem pľuzgierov prejavujú suchosťou, olupovaním kože a tvorbou šupín. Ďalším príkladom je atopická dermatitída.

Autoimunitnými a kožnými ochoreniami spojenými s tvorbou pľuzgierikov je dishidróza, pemfigus, pemfigoid, bulózna epidermolýza (choroba motýlích krídiel) a iné.

Pľuzgier – opar (herpes) v okolí sliznice úst
Pľuzgier – opar (herpes) v okolí sliznice úst. Zdroj foto: Getty Images

Liečba a prvá pomoc pri pľuzgieri

Pri pľuzgieroch v dôsledku kožných či infekčných ochorení, alergických reakcií, popálenia či poškodenia chemikáliou, je potrebná odborná liečba lekárom.

Pri bežných pľuzgieroch spodobených trením, je možná samoliečba a domáce ošetrenie. Pri neistote pôvodu pľuzgierov vždy navštívte predom lekára.

Násilné strhávanie pľuzgierov sa vo všeobecnosti neodporúča.

Pľuzgier predstavuje ochranu pred infekciou hlbších tkanív. Pri násilnom odstránení tejto ochrannej bariéry ešte pred úplným zahojením pľuzgiera, sa môže hojaci proces predĺžiť a zvýšiť riziko prenosu infekcie.

Najvhodnejším spôsobom liečby pľuzgierov je ich prekrytie vhodnou náplasťou alebo odborné prepichnutie a ošetrenie.

Pokiaľ dôjde k samovoľnému k prasknutiu pľuzgieru, neodstraňujte ihneď vrchnú časť odumretej kože. Najprv tekutinu nechajte odtiecť, umyte teplou vodou a miesto dezinfikujte.

Keď už sa rozhodnete pľuzgier prepichnúť, postupujte vždy opatrne a pomaly. Neprepichujte pľuzgier hneď po jedno vzniku. Strhnutý pľuzgier je akákoľvek iná rana, ktorá potrebuje základnú starostlivosť.  

Pri prepichnutí a neošetrení pľuzgiera sa zvyšuje riziko prenosu infekcie z vonkajšieho prostredia.

Postup prepichnutia a ošetrenia pľuzgiera:

  1. Umyte a dôkladne si dezinfikujte ruky.
  2. Umyte pľuzgier a okolité miesto antibakteriálnym prostriedkom.
  3. Sterilizujte ihlu v alkohole. Stačí mierne plytké prepichnutie.
  4. Vytlačte nenásilne všetku tekutinu z pľuzgiera von.
  5. Odumretú kožu môžete opatrne odstrániť (netrhať).
  6. Po prepichnutí ošetrite pľuzgier dezinfekčným kožným prípravkom.
  7. Miesto jemne vysušte sterilnou gázou/tampónom.
  8. Aplikujte na postihnuté miesto špeciálnu náplasť (leukoplast) na pľuzgiere, ktorá má v strede mäkký kruh.
  9. Pokiaľ takú náplasť nemáte, prelepte pľuzgier sterilným obväzom alebo gázou.

Ako spoznám infekciu/zápal pľuzgiera?

Pokiaľ sa potrebné ošetrenie pľuzgiera neurobilo alebo sa do rany dostala špina/patogén, môže sa daný pľuzgier a okolité miesto zapáliť. Pri zhoršujúcich sa príznakoch vyhľadajte lekára.

Príznaky zápalu:

  • Okolie pľuzgiera je značne začervenané a opuchnuté
  • Pri dotyku je pľuzgier a okolie bolestivé
  • V pľuzgieri je alebo z neho tečie hnisavá tekutina
  • Zvýšená telesná teplota, horúčka, triaška

Ak trpíte cukrovkou (diabetes mellitus), venujte pľuzgierom zvláštnu starostlivosť. Pľuzgiere sa horšie hojiť a pri nedostatočnej starostlivosti hrozí vznik zápalu, infekcie až prerastenie do chronickej rany.

Ako urýchliť proces hojenia pľuzgiera?

Pľuzgier pokryte vrstvou gélu (krém na ošetrenie kožných poranení, oparov či podporu hojenia kože) a zakryte fóliou. Pľuzgier je tak chránený pred infekciou a zahojí sa o niečo rýchlejšie.

Vhodné sú špeciálne hydrokoloidné náplasti, ktoré poskytujú ochranu, urýchľujú hojenie a obsiahnutý hydrogél, ktorý absorbováva výpotok z rany.  

Typ hydrokoloidnej náplasti vhodný na pľuzgier
Typ hydrokoloidnej náplasti vhodný na pľuzgier. Zdroj foto: Getty Images

Aká je prevencia vzniku pľuzgiera?

Je vhodné náchylné miesta ošetriť ešte predtým, než sa na mieste plne vytvorí pľuzgier a spôsobí následné problémy.

Vo chvíli, keď začnete cítiť nekomfort, zastavte sa a dané miesto prevenčne ošetrite. Ak sa jedná o chodidlá, vyzujte sa a aplikujte formu ochrany pred trením (napr. náplasť s mäkkým stredom).

Snažte sa udržiavať svoje nohy čo najsuchšie, a to najmä počas teplých dní. Pri túre či výlete si pravidelne vymeňte ponožky. Dbajte, aby boli ponožky z prírodných materiálov, ktoré lepšie absorbujú vlhkosť.

Obuv nesmie tlačiť, nesmie byť moc tvrdá a utiahnutá. Vhodná je obuv s odvetraním. Keď topánky tlačia päte alebo v prednej časti chodidla, vysteľte si topánku špeciálnymi vložkami alebo gélovými vankúšikmi, ktoré tlmia nárazy a tlak pôsobiaci na problematické miesta.

Pľuzgiere na rukách sa tykajú najmä fyzicky pracujúcich ľudí športovcov. Pri používaní rôznych nástrojov alebo športových pomôcok je vhodné používať ochranné prostriedky, ako sú rukavice, špeciálne pásky či kriedovitý magnéziový prášok.

Tento článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Hemp Point CBD Slovensko.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • internimedicina.cz - Léčba recidivujících klinických projevů herpetických infekcí. Interní medicína. doc. MUDr. Michal Holub, Ph.D
  • healthline.com - Blisters on Feet: What You Need to Know. Healthline. Sarah Taylor, M.D., FAAD
  • praktickelekarenstvi.cz - Ošetření drobných poranění. Praktické lékařenství. Markéta Koutná
  • medicalnewstoday.com - Where do blisters come from? Medical News Today. Tim Newman
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané