späť na zoznam príznakov

Hrčka na viečku

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Hrčka na viečku
Zdroj foto: Getty images

Hrčky na očných viečkach vznikajú v dôsledku zvýšenej námahy, nesprávnej hygieny, pri poruche metabolizmu tukov, aj ako následok infekcie. Časté sú zápaly upchatej mazovej žľazy. Najčastejšie ochorenia sú jačmenné a vlčie zrno. Avšak, hrčka môže byť aj nádorového pôvodu.


Choroby s príznakom "hrčky na viečku"

Hrčka na viečku je obvykle symptóm pre zapálenie žľazy očného viečka. Či už ide o Meibomovu žľazu alebo iné žľazy. Niektoré zápaly sú aj hnisavé, iné nie. Pričom, nie je vždy podmienkou, že hrčka musí prasknúť a musí z nej vytekať hnis. Niekedy je to aj bez tohto symptómu.

Vždy však platí, že hnis by sa určite nemal násilím vytláčať z hrčky von. Podobne ani z akejkoľvek žľazy v očnej oblasti, ktorá je zapálená. Pretože hrozí skomplikovanie zápalu daného oka.

Jačmenné alebo vlčie zrno

Hrčka sa môže objaviť na dolnom aj hornom viečku oka. V podstate sú týmto symptómom charakteristické dve ochorenia. Buď ide o jačmenné zrno, odborne nazývané aj hordoleum, alebo vlčie zrno, nazývané aj chalazion.

Oba prípady si vyžadujú návštevu odborného lekára, ktorý môže stanoviť adekvátnu liečbu. Prípadne špecifickým zákrokom zefektívniť jej priebeh. Avšak, sú prípady, keď táto hrčka po čase zmizne sama. A to v prípade, ústupu zápalu v žľaze.

Muž má zapálené horné očné viečko pravého oka, zápal mazových žliaz, chalazion, teda vlčie zrno
K zápalu prispievajú uvedené rizikové faktory

K upchatiu a zápalu mazových vývodov prispievajú rizikové faktory:

  • mastný typ pleti
  • hormonálne zmeny
  • oslabená imunita
  • cukrovka
  • namáhanie očí, napríklad aj pri zanedbaní nosenia okuliarov
  • hygiena, a to chytanie očí špinavými rukami
  • syndróm suchého oka
  • vysoký vnútroočný tlak

Hrčka na oku, čiže jačmenné zrno

Jačmenné zrno je najčastejším ochorením očného viečka. Pričom, na dolnom alebo na hornom viečku sa objaví bolestivá hrčka. Tá vzniká na základe upchatia niektorej z povrchových žliaz viečka.

Toto upchatie vyvolá zápal, ktorý sa následne prejaví charakteristickým začervenaním, opuchombolesťou. Samotné ochorenie sa najprv prejaví bolesťou v oblasti celého oka, neskôr začervenaním a nakoniec vznikne opuch, teda hrčka. Hordoleum je vyplnená hnisom a je bolestivé.

Ak sa nevyskytujú komplikácie, je možné, že toto ochorenie sa vylieči aj bez zásahu lekára. Jačmenné zrno postupom času zreje, až hrčka na viečku praskne, hnis vytečie a opuch sa uvoľní.

Kto však nechce trpieť bolesťami alebo čakať dlhšiu dobu, aj dva týždne, kým celý proces sám od seba skončí, môže navštíviť lekára. Lekár v lokálnej anestézii jačmenné zrno nareže, hnis vytečie a následne lekár celú oblasť dezinfikuje. Potom sa lokálne aplikuje antibiotická masť.

Môže to byť aj vlčie zrno

Chalazion, teda vlčie zrno krvácajúce po napichnutí, pre uvoľnenie tlaku, očné viečko postinuté zápalom, pravé oko
Vlčie zrno, čiže chalazion, vytekanie krvavej tekutiny po narezaní

Druhým častým ochorením, ktoré sa tiež prejavuje boľavou hrčkou na viečku, je vlčie zrno. Toto ochorenie sa volá odborne aj chalazion. Pri chalazione dochádza k hnisavému zápalu v Meibomovej žľaze.

Meibomove žľazy sa nachádzajú na okraji očného viečka. Produkujú maz, ktorý zvlhčuje okraj viečka. Na oboch okrajoch ich je niekoľko desiatok, pričom, vyšší počet je na hornom.

Aj v tomto prípade nastávajú klasické symptómy ako začervenanie, zdurenie uzliny, bolestivosť. Komplikáciou je zvrhnutie až do abscesu alebo flegmóny. Toto skomplikovanie sa deje hlavne pri chronickej forme ochorenia. Tá vzniká blokovaním výtoku tejto žľazy s nahromadeným sekrétom.

Takto vzniknutá hrčka sa spontánne hojí zhruba 2 3 týždne. Aj tu platí, že je možné navštíviť lekára, ktorý odborným zásahom môže v prípade neúspešnej terapie antibiotikami uvoľniť chirurgickým rezom.

Hnis vytečie, uvoľní sa tlak a dochádza k rýchlejšiemu vyzdraveniu a skoršej rekonvalescencii. Výnimočné sa stáva, že z tohto zápalu môže vzniknúť aj nádor Meibomovej žľazy. To je síce vážne ochorenie, ale je veľmi vzácne, a vtedy sa musí vykonať biopsia a histológia odobratej vzorky.

Iné príčiny hrčiek na očnom viečku

Hrčka na očnom viečku, zápal očného viečka, teda abces, animovaný obrázok
Absces očného viečka

Okrem uvedených útvarov sa na očných viečkach môžu vyskytnúť aj iné útvary. Medzi tie patria napríklad rôzne bradavice, cysty, abcesy, tukové zdureniny. Tukové útvary sú najčastejšie príčinou chybného metabolizmu tukov. Podobne, vznikajú aj ako dôsledok zvýšeného príjmu tukov stravou.

Na viečkach môže prebiehať aj herpetická, čiže vírusová infekcia. Túto vírusovú infekciu vyvoláva herpes sipmplex vírus. V počiatočnej fáze je prítomné začervenanie, opuch viečka a typické herpetické zdureniny.

Táto infekcia je najčastejšie jednostranná a sama sa vyhojí. Dochádza k nej pri oslabení organizmu, podobne, ako je to v prípade herpes simplex na pere. Zdurenie kože a opuch je prítomný aj pri alergickom zápale očného viečka.

Alergický ekzém vzniká najčastejšie pri dráždení peľom, ale aj ako reakcia na kozmetické prípravky. Prítomné sú príznaky, napríklad ako je opuch, teda zdurenie, svrbenie, začervenanie.

Rôzne abcesy či flegmóny na očných viečkach vznikajú ako dôsledok kozmetickej epilácie obočia či mihalníc, pri infikovaní drobných rán na očných viečkach. Infekcia do oblasti viečok sa môže šíriť aj z prínosových nosových dutín.

Nádorové ochorenia

Na očných viečkach a v ich okolí môže vzniknúť aj bazalióm. Bazalióm je nádor mihalníc, ktorý je citlivý na dotyk a často po ňom krváca. Nie je bolestivý. V prvotných štádiách je dobre liečiteľný. Preto je významná jeho skorá diagnostika.

Bazalióm nie je nebezpečný a je najčastejším nádorom. Avšak, ak sa jeho vyšetrenie a liečba zanedbá, môže vážne komplikovať stav oka a okoloočnej oblasti. V najhorších prípadoch môže spôsobiť poškodenie, ktoré môže viesť ku strate oka.

Malígnou formou nádorového ochorenia samotného oka je malígny melanóm. Je najčastejšou formou vnútroočného nádoru. Nielen oko, ale aj blízku oblasť môžu postihovať rôzne nádory, a to očnicu, mihalnice či spojovku.

Podozrivé sú útvary, ktoré sa dlhodobo nehoja, svrbia, krvácajú. Dôležité je preto, pri ťažkostiach vyhľadať odbornú pomoc. A to vyšetrenie lekárom špecialistom, teda očným lekárom, čiže oftalmológom.

Infografika uvádza, čo pomôže pri hrčke na očnom viečku. Teplý obklad, čajový obklad, jablčný ocot, aloe vera, dostatočná hygiena a čisté ruky, vitamíny skupiny B, posilnenie imunity, liečba základných ochorení, ako je cukrovka, suché oko, nosenie predpísaných okuliarov, včasné vyšetrenie a liečba
Čo pomôže pri hrčke na očnom viečku?

Video o problémoch s očným viečkom

Video o problémoch s očným viečkom

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Je nádor a rakovina to isté? Je nádor a rakovina to isté?

Boli ste u lekára a povedal Vám, že máte nádor alebo tumor? Neprepadajte hneď panike, nemusí ísť bezpodmienečne o rakovinu. Rakovina (cancer) sa síce zaraďuje medzi nádory ale nie...

Naposledy aktualizované 15.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
hidradenokarcinóm - Vierenka59 15.12.2017 03:39

Na pravom hornom viečku na vonkajšom okraji som mala hidradenokarcinom. Najprv som pociťovala svrbenie, potom sa zdalo že sa mi urobil jačmeň(zápal povrchového lôžka mihalnice) , keď to neustúpilo - nevyhnisalo ani po troch týždňoch , išla som očnej - vraj to môže byť vlčie zrno (zápal hlbšieho lôžka ? mihalnice) nepomohli mastičky, a tak po ďalších týždňoch mastičiek a kvapiek ma poslali na očné do ružinovskej nemocnice - to už mi nádorčrk začal krvácať. nasledovalo chirurgické odtránenie - histológia ukázala hidradenokarcinóm...

Čo mi pomohlo

chirurgické odstránenie. Po roku pri neustále sa zvyšujúcom a každodennom svrbení viečok v oblasti vyrastania mihalníc som zistila, že žiadne lvapky ani maste ma nedokážu zbaviť svrbenie, ktoré je čoraz horšie, asi budem musieť ísť kožnej, a očnej - len kde nájsť tých najlepších...