späť na zoznam príznakov

Jazvy

Autor: Michal Hrebík
Jazvy
Zdroj foto: Getty images

Jazvy sú prirodzenou súčasťou kože, pokiaľ došlo k narušeniu jej povrchovej štruktúry nejakým zranením alebo iným procesom. Väčšinou pri menších jazvách nastáva rýchlejší proces hojenia, takže postupom času nie sú také viditeľné. Nevýhodou jaziev ale je, že nemajú také isté vlastnosti ako samotná koža a ide o kozmeticky nedostatočnú náhradu kože, ktorá je viditeľná aj bežným okom. Rozoznávať tiež treba to, či ide o klasické jazvy napríklad po operácii, alebo o tzv. strie.


Nie všetky jazvy sú rovnaké

3 najčastejšie typy jaziev sú jazvy hypertrofické, atrofické aj keloidné. Hypertrofické vznikajú na základe nadmerného tvorenia novej pokožky. sú zvyčajne červené, pevnejšej konzistencie a vystupujú viditeľne nad povrch pokožky. Naopak atrofické jazvy vznikajú pri nedostatočnej tvorbe spojivového tkaniva. Dochádza tak síce k vytvoreniu jazvy, takáto je ale pod úrovňou pôvodného povrchu pokožky, čo je tiež viditeľné voľným okom. Prvý typ je typický pre operačné jazvy, druhý pre jazvy po akné alebo ovčích kiahňach.

Tretím typom sú keloidné jazvy. Tie vznikajú nadmerným tvorením jazvovitého tkaniva a obvykle presahujú hranice pôvodnej rany, kde vznikli. Ide o nevzhľadné a pomerne veľké útvary s hrubým a stvrdnutým okrajom, obvykle červenej až fialovej farby. Bývajú bolestivé a sú najmenej estetické. Celý proces tvorenia každej jazvy, bez ohľadu na jej typ, začína hneď po porušení pôvodnej vrstvy pokožky. Jazvy ako také sa neliečia, ale je možné pomôcť celému procesu hojenia.

Strie môžu byť na tvári, chrbte a tiež v oblasti brucha

Strie sú drobné jazvy, trhlinky, ktoré sa objavujú zdanlivo bez dôvodu a príčiny, pričom ide o reakciu na veľmi rýchle zmeny na povrchu kože, napríklad pri zmenšení alebo zväčšení telesného povrchu kože. Strie sa vyskytujú napríklad u ľudí, čo pribrali pomerne rýchlo na hmotnosti, napríklad u kulturistov, prípadne u žien počas tehotenstva, keď sa im zväčší plocha brucha. Aj pri opačnom procese, čiže pri rýchlom schudnutí, vznikajú strie tam, kde sa povrch zmenšil.

Niekedy je možné objaviť strie aj ako súčasť príznaku ochorenia zvaného Cushingov syndróm, ktorý súvisí s nadprodukciou hormónu kortizolu. Pokiaľ však nejde o toto ochorenie, nie je dôvod, aby človek, ktorý si našiel strie na tele, navštevoval lekára, alebo sa snažil dostať veľkosť povrchu do pôvodnej veľkosti či stavu. Stačí si kúpiť napríklad rôzne krémy s vitamínom E alebo krémy určené špeciálne na strie a tieto prípravky aplikovať na postihnuté miesto.

Po akné, znamienkach aj operácii

Jazvy po akné
Veľmi časté sú jazvy po akné, najmä na tvári

Bežné jazvy sú väzivové náhrady kože v miestach, kde došlo k jej strane, narušeniu alebo priamemu poškodeniu. Táto náhrada za kožu ale nemá rovnaké funkčné vlastnosti ako pôvodná koža, nie je napríklad tak odolná voči UV žiareniu, prípadne nemá potné žľazy alebo v nej nemôžu vzniknúť vlasové korene. Podľa veľkosti jazvy potom záleží to, ako rýchlo sa miesto zregeneruje a ako bude viditeľné, pričom menšie jazvy majú lepšiu tendenciu sa prispôsobiť okoliu kože.

Niektoré jazvy, napríklad na jazyku, nevidno ako tie na pokožke. Ich nevýhodou je, že môžu viac komplikovať praktický život, než vzhľad. Problémom viacerých jaziev sú komplikácié. Tie sa vyskytujú najmä po operačných zákrokoch, kedy prišlo k zošitiu rany. Najčastejšími komplikáciami je vytvorenie keloidu, čiže nevzhľadného zhrubnutia, ale vyskytujú sa aj pruhy alebo prietrže jaziev. Často sa vyskytujú tiež infekcie alebo zápaly. Všetky tieto komplikácie je treba riešiť len s odbornou lekárskou starostlivosťou.

Pozor na ochoreniá sprevádzané pľuzgiermi

Jazvy vznikajú aj pri ochoreniach, ktoré sprevádzajú rôzne pľuzgieriky, vyrážky alebo chrasty, napríklad pri ovčích kiahňach alebo pri osýpkach. V tomto prípade jazvy vzniknú po rozškrabaní danej vyrážky alebo pľuzgiera, čiže dané miesto na koži sa nemôže zahojiť a zaceliť prirodzene a tak vznikne náhrada v podobe väzivovej jazvy. Jazvy po vyrážkach si vyžadujú aj väčšiu starostlivosť. Aj bulózna epidermolýza je ochorenie, kedy vznikajú pľuzgiere na pokožke, ktoré sa tiež hoja jazvami.

Podobne pri bozalióme, čo je nádorové ochorenie kože formou maligných nádorov, môžu na koži vo vzácnych prípadoch vzniknúť sklarodermiformné bazaliómy, čo sú tuhé a hladké jazvy. V niektorých prípadoch bulímie pri rýchlom schudnutí vznikajú na koži strie, čiže tiež určitá forma menších jaziev, ale aj rôzne mozoly a odreniny. Vo všeobecnosti by sa malo venovať jazvám viac pozornosti, aby ich hojenie bolo čo najviac prirodzené a bez zbytočných komplikácií.

Krém na jazvy
Na lepšie hojenie sa používajú krémy aj gély

Hojenie jazvy je zložitejší proces

Vďaka modernej medicíne je hojenie jaziev lepšie ako v minulosti, no stále existujú prípady a stavy, ktoré si vyžadujú určitý čas. Najkratšie sa hoja jazvy po laparoskopii, naopak po operácii brucha alebo pri väčších jazvách to trvá dhlšie. Najhoršie sú jazvy po popáleninách, ktoré si vyžadujú dlhodobejšiu a odbornejšiu starostlivosť. Typické býva aj svrbenie jazvy, pričom na bežné jazvy a na tie po operacii sa dá kúpiť ošetrujúci krém, rovnako ako na jazvy po akné.

Vyskúšať môžete aj niektoré domáce recepty, napríklad:

  • ak ide o jazvy po akné, typicky sa používa citrón, konkrétne citrónová šťava, ktorá sa ale musí naniesť vatovou tyčinkou priamo na postihnuté miesto
  • veľmi dobré je používať napríklad aj oleje - šípkový alebo kokosový
  • populárny je aj krém alebo gél z Aloe vera
  • med pomáha zjemniť pokožku a dodať jej živiny, no treba používať len kvalitný

Odstránenie jazvy? Najlepšie laserom

Niektoré jazvy, napríklad sprevádzajúce tetovanie, môžu byť natoľko problematické, že je nutná liečba alebo korekcia jazvy. V tomto prípade sa využíva čiastočné riešenie a to buď úprava existujúcej jazvy, alebo úplné odstránenie jazvy laserom. Cena už nebýva tak vysoká ako v minulosti a technológie rovnako pokročili dopredu, vďaka čomu je estetická a kozmetická chirurgia na vzostupe. Nie vždy je ale nutné využiť len laserový zákrok, môžu sa riešiť aj konzervatívnejšie metódy.

Prehľad všetkých typov jaziev ponúka nasledujúca infografika:

Typy jaziev

Liečba jaziev môže byť ale aj lokálna a to v závislosti od toho, o aký typ jazvy ide. Hypertrofické a keloidné jazvy sa môžu liečiť aplikáciou kortikoidov v injekčnej forme a to pri lokálnom znecitlivení. Na atrofické jazvy sa používa zas kyselina hyalurónová vo forme silikónových preparátov. Tie môžu byť aplikovateľné ako klasické gély, ale napríklad aj ako špeciálne plátky alebo tyčinky. Nevýhodou je ale nutnosť dlhodobejšieho pôsobenia takejto formy, obvykle až 3 mesiace.

Odstraňovanie jaziev najmodernejšími metódami

Odstraňovanie jaziev najmodernejšími metódami

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Potničky u detí a dospelých v lete môžu potrápiť. Čo na ne pomáha? Potničky u detí a dospelých v lete môžu potrápiť. Čo na ne pomáha?

Potničky sú kožným prejavom, ktorý sa vyskytuje nielen v letných mesiacoch. Tieto drobné vyrážky sa najčastejšie tvoria u detí, no nie sú nezvyčajné ani u dospelých. Nejde o vážny stav,...

Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Strie v tehotenstve nielen na bruchu? Viete, kedy vznikajú? Strie v tehotenstve nielen na bruchu? Viete, kedy vznikajú?

Strie vznikajú počas tehotenstva u mnoho žien. Ako vznikajú a ako sa im dá zabrániť, sa dočítate v našom článku. 

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Liečba bolesti chrbta: Ako pomôže fyzioterapia? Druhy terapie Liečba bolesti chrbta: Ako pomôže fyzioterapia? Druhy terapie

Existujú rôzne možnosti pri liečbe bolestí chrbta a pohybového aparátu. Patrí medzi ne aj fyzikálna terapia, ktorá má veľa možností ako pomôcť. Povedzme si o niektorých v našom článku.

Naposledy aktualizované 17.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.