späť na zoznam príznakov

Škrabance na koži

Autor: Michal Hrebík

Škrabance na koži vznikajú pri svrbení, ktoré môže mať pôvod v niektorom z kožných ochorení, infekčných parazitárnych ochorení alebo iných chorôb v organizme. Väčšinou je možné pozorovať buď generalizované svrbenie, kedy svrbí človeka pokožka viac menej na celom tele, ale sú aj niektoré prípady lokalizovaného svrbenia. To nastáva napríklad pri lokálnom poškodení kože pri bodnutí hmyzom alebo podráždení, čo sa prejaví svrbením kože.

V tomto prípade svrbenie po zahojení tohto poškodenia prestane a liečba tak spočíva v liečbe príčiny poškodenia pokožky. Najčastejšie sa prejavujú škrabancami spôsobenými svrbením parazitárne a infekčné ochorenia či už kože alebo iných orgánov, ktoré sa priamo na koži prejavujú. Za škriabaním môže byť niekedy aj alergia, ale tiež aj poruchy odtoku žlče, pokiaľ sa žlčové látky hromadia v krvi, prípadne môže byť svrbenie prítomné pri poruchách štítnej žľazy alebo pri zlyhaní obličiek.

Jednou z chorôb kože, ktorá sa prejavuje svrbením, je napríklad mykóza, čo je hubové ochorenie vyvolané plesňami. Typické je svrbenie kože aj jej začervenanie, pričom človek priamo na koži nemusí vidieť žiadne poškodenia. Najčastejšie takto svrbia ruky a nohy. Svrbením kože sa prejavuje aj chronické kožné ochorenie periorálna dermatitída, ktorá sa vyskytuje už zriedkavejšie a to najmä u mladých žien. Typické sú pupienky a začervenanie pokožky.

Žihľavka sa tiež prejavuje pupienkami a je to veľmi rozšírená kožná choroba, ktorá je charakteristická začervenaním a najčastejšie chorobou tiež trpia mladí ľudia. Prítomné je silné svrbenie v ohraničenom a začervenanom ložisku. Medzi veľmi časté kožné choroby patrí aj lupienka, ktorá postihuje až 3 percentá populácie a prejavuje sa začervenaním, bolesťou a šupinami na koži. Niekedy sú prítomné aj rôzne pľuzgiere alebo začervenané zápalové ložiská.

Medzi ochorenia kože patrí aj bulózna epidermolýza, čo je buď získaná alebo dedičná choroba, pri ktorej vznikaj na koži pľuzgiere, najmä na rukách a nohách, ktoré sa hoja jazvami. Prítomné je pálenie, svrbenie a aj bolesť kože. Niekedy sa môže svrbenie na koži vyskytovať aj pri ochoreniach žíl, konkrétne pri ich zápale, pokiaľ nastane stvrdnutie postihnutej žily. V okolí stvrdnutia žily je koža teplejšia, bolestivá na dotyk a človek cíti aj svrbenie.

Viaceré infekčné ochorenia sa tiež prejavujú na pokožke rôznymi príznakmi, typické svrbenie je napríklad pri svrabe, čo je parazitárne a prenosné ochorenie kože, ktoré vzniká v dôsledku nízkej hygieny, kedy sa na pokožke usídlia zákožky svrabové. Problémová je aj kandidóza, čiže kvasinková infekcia, ktorá sa na koži prejavuje v záhyboch kože v rôznych častiach tela a človeka trápia pálenie, svrbenie, začervenanie a vznik rôznych ekzémov alebo pľuzgierov.

Vysoko nákazlivou infekčnou chorobu sú najmä ovčie kiahne, typická nemoc detí v predškolskom veku, ale niekedy ich dostanú aj dospelí ľudia. Spôsobuje ich vírus varicella a sprevádza ich nielen svrbenie a vyrážka na koži, ale aj horúčka. Podobne vyrážkou na koži sa prejavuje šarlach, pri ktorom sú tiež prítomné horúčky a škrabance na koži, ale veľakrát má toto infekčné ochorenie podobný priebeh ako angína, takže človeka bolí v krku a má zväčšené uzliny. Ak si človek tieto vyrážky škriabe, dochádza k výskytu škrabancov na pokožke.

Veľmi známou chorobou je aj opar, u nás známy pod označením herpes. Prejavuje sa lokálnymi vyrážkami a pľuzgiermi na koži, pálením kože a jej svrbením a je spôsobený vírusom Herpes simplex. Pásový opar je tiež bolestivé vírusové ochorenie s výskytom pľuzgierov, ktoré spôsobuje vírus varicella, ale kôža skôr viac bolí ako svrbí a prítomné je najviac jej začervenanie. Najčastejšie sa pľuzgiere na koži vyskytujú v ohraničených pásových ložiskách.

Niekedy sa vyskytuje svrbenie aj pri infekcii pásomnicou, pokiaľ spôsobí ochorenie zvané Hymenolepióza. Pôvodcom je tzv. pásomnica detská a vyskytuje sa v čreve, kde sa prejavuje bolesťami, nechutenstvom ale aj svrbením pokožky. Medzi ochorenia, ktoré sa prejavujú na koži, ale ide o ochorenie imunitného systému dané geneticky je aj atopický ekzém, pri ktorom sa typicky na koži vyskytujú ekzémy. Koža je tiež suchá, začervenaná, niekde zdurená a svrbí.

Medzi ochorenia imunitného systému, pri ktorých sa vyskytuje svrbenie, patrí aj alergia. Je to všeobecný pojem pre imunopatologickú reakciu organizmu, čiže precitlivenosť, na nejaký alergén. Alergén je látka, ktorá je pre človeka v podstate neškodná, avšak imunitný systém z dôvodu poruchy a zlého nastavenia reaguje na prítomnosť tejto látky prehnanou reakciou. Najčastejšie sa prejavuje svrbením kože, ale aj plným nosom, zvýšeným slzením či ekzémom.

Pri cukrovke, konkrétne cukrovke 2. typu je možné tiež spozorovať svrbenie kože. Tento typ cukrovky postihuje obéznych dospelých ľudí, niekedy sa vyskytuje aj pri tehotenstve a človek je aj ospalý, unavený a môžu u neho nastať rôzne kožné infekcie. Prejavy sú veľmi špecifické a tak aj ľahko rozoznateľné. Niekedy sa prejavujú na pokožke svrbením aj choroby tráviaceho systému alebo iných vnútorných orgánov, napríklad pri cirhóze pečene môže koža tiež svrbieť.

Pri ochorení lymfatických uzlín, napríklad pri Hodgkinovom lymfóme, ktorý postihuje najmä mladých ľudí, sa môže vyskytovať napríklad teplota, chudnutie, potenie a tiež aj bolesti alebo svrbenie na pokožke a typickým príznakom je nebolestivé zväčšenie postihnutých lymfatických uzlín. Pri chronickom zlyhávaní obličiek sú tiež prítomné viaceré vonkajšie symptómy, medzi nimi svrbenie pokožky, ale choroba má aj oveľa negatívnejšie dôsledky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je blcha ľudská, čo spôsobuje a ako vyzerajú jej štípance? Čo je blcha ľudská, čo spôsobuje a ako vyzerajú jej štípance?

Blcha ľudská je nepríjemný hmyz predstavujúci iba jeden druh z celkového počtu takmer 2000 druhov bĺch. V Európe ide o jedného z najčastejších cudzopasníkov parazitujúcich na zvieratách,...

Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Syndróm nepriateľskej ruky: Mali by sme sa báť? Syndróm nepriateľskej ruky: Mali by sme sa báť?

Viete si predstaviť, že niektorá časť vášho tela si tak trochu žije svojím vlastným životom ? Myslíte, že to nie je možné? Omyl! Existuje podivuhodný syndróm, pri ktorom si jedna vaša...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.