späť na zoznam chorôb

Cholera - liečba

Späť na Cholera

Liečba sa realizuje na infekčných oddeleniach v nemocnici, keďže táto choroba patrí medzi vysokoinfekčné a rizikové ochorenia s možným vznikom šírenia sa. Na úvod liečby je potrebné nahradiť a doplniť chýbajúce tekutiny, takže sa pacientovi podáva veľa tekutín, najmä minerálnych vôd s obsahom iontov. Pri vážnejších stavoch je potrebné infúzne podávanie, pričom práve rýchle doplnenie tekutín môže zabrániť srdcovému infarktu myokardu.

Druhá fáza liečby cholery spočíva vo farmakologickej forme, kedy sa nasadzujú postihnutému jedincovi antibiotiká, ktoré pôsobia proti ďalšiemu množeniu baktérie v tenkom čreve, čiže majú bakteriostatický účinok. V rámci podávania liekov sa používajú najmä látky z kategórie tetracyklínov. Pri správnej a účinnej liečbe, ktorá bola začatá včas, je viac ako 99 percentná šanca na úplné vyliečenie pacienta, pričom samozrejme najlepšie je správnou prevenciou predchádzať infekcií.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.