späť na zoznam chorôb

Cholera

Autor: Michal Hrebík
Cholera
Zdroj foto: Getty images

Cholera je ochorenie, ktoré postihuje tenké črevo a jedná sa o infekčné ochorenie známe už od staroveku. Až začiatkom 19. storočia bola objavená baktéria, ktorá spôsobuje túto chorobu a nazvaná Vibrio cholerae. Baktéria sa vyskytuje v dvoch typoch, pričom je to buď klasický typ, alebo odolnejší, ktorý spôsobil napríklad aj poslednú známu epidémiu cholery v na začiatku 90. rokov 20. Storočia. V dnešnej dobe je už štandardné očkovanie a odporúča sa najmä pri cestovaní do exotických krajín.


Charakteristika

Cholera je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Vibrio cholerae, pričom táto baktéria sa vyskytuje buď v klasickej forme, prípadne vo forme rezistentnej, ktorá je viac odolná voči nepriaznivým podmienkam prostredia. Zdrojom ochorenia sú prevažne živočíchy žijúce v kontaminovanej vode, ktorá bola kontaminovaná výkalmi chorého človeka. Baktérie sa v tele živočíchov množia a človek sa nimi môže nakaziť následne po požití kontaminovaného mäsa.

Rovnako sa ochorenie šíri aj požitím priamo kontaminovanej vody. Pri ochorení je veľmi dôležitý počet baktérii, pretože obvykle množstvo do jedného milióna baktérií nie je ešte pre človeka nebezpečné a až nakazenie sa väčším počtom prepukne v chorobu. Baktérie sa dostanú do tenkého čreva, začnú produkovať cholerový toxín, ktorý preniká do tenkého čreva a tam pôsobí infekčne. Výstelka tenkého čreva ale zároveň zostáva nepoškodená touto bakteriálnou tekutinou.

Príčiny

Príčinou ochorenia je baktéria Vibrio Chloreae. Na Slovensku nebola vážnejšia epidémia zaznamenaná už viac ako 50 rokov, pričom baktéria má dva typy, z ktorých jeden je klasický a druhý je typ 0139 Bengal, ktorý je veľmi odolný voči liečba a ktorý vyvolal aj poslednú známu epidémiu. Táto baktéria totiž preniká cez žalúdok až do tenkého čreva, kde produkuje choleragen, čo je cholerový toxin, ktorý sa viaže na receptor bunkovej membrány v stene čreva.

Príznaky

Inkubačná doba je maximálne 5 dní a prvé príznaky sa môžu objaviť aj za pár hodín po nakazení či už tepelne neupraveným mäsom alebo po požití kontaminovanej vody. Dostaví sa bolesť v bruchu, kŕče, taktiež hnačka, pričom stolica je vodnatá. Má charakter hnedej alebo šedej tekutiny s hlienom. Komplikáciou ochorenia je určite to, že hnačka býva veľmi prudká, spontánna, bez nutkania a vo veľmi krátkych a častých intervaloch. Dôsledkom je silná dehydratácia.

Okrem toho medzi symptómy patria aj zvracanie, klesanie krvného tlaku, suchá koža s lepkavým potom a taktiež aj pokles telesnej teploty. Sliznica nosnej aj ústnej dutiny je veľmi suchá a jazyk je pokrytý povlakom. Okrem toho sa vyskytujú u postihnutého jedinca aj veľký smäd, svalové kŕče, únava a spánok. V dôsledku silnej dehydratácie a hnačky môže stratiť človek aj jednu tretinu svojej hmotnosti za niekoľko hodín až dní a dochádza k zníženiu až zastaveniu aj močenia.

Diagnostika

Zistenie cholery je možné jednak podľa príznakov, ale tiež aj biologickým a histologickým vyšetrením priamo kultiváciou baktérií zo stolice. Tak sa totiž dá spoľahlivo preukázať ich prítomnosť v organizme, konkrétne v tenkom čreve, kde pôsobia. Taktiež ak sa dá, je treba aj biologické vyšetrenie buď vody alebo mäsa, ktorými sa mohol postihnutý jedinec nakaziť. Súčasťou presného zistenia choroby je aj zisťovanie prítomnosti protilátok v krvi voči konkrétnej baktérii.

Vznik a pôvod cholery a jej toxínov

Vznik a pôvod cholery a jej toxínov

Priebeh

Ochorenie má pomerne rýchly priebeh a inkubačná doba je väčšinou len niekoľko hodín. Postihnutý začne pociťovať veľmi náhle bolesti a kŕče v bruchu, dostane hnačku a po nej ho zas napína na zvracanie. Kvôli vodnatej hnačke môže pacient stratiť veľmi veľa zo svojej hmotnosti a prejaví sa aj dehydratácia. Ak sa choroba nelieči, môže hroziť aj infarkt myokardu a zlyhávanie krvného obehu. Veľmi nebezpečná je cholera pre seniorov a pre tehotné ženy.

Ako sa lieči: cholera

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 22.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava) Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava)

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.

Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.