Izosporóza
Izosporóza je parazitárne ochorenie tenkého čreva, ktoré je vyvolané prvokom Isospora belli a vyskytuje sa najmä v exotických krajinách teplého tropického a subtropického pásma, najčastejšie ide o oblasti v Afrike, Ázii a v Južnej Amerike. Zdrojom nákazy je najmä človek, pričom v našich zemepisných šírkach sa choroba vyskytuje len v prípade, že ju sem importuje nakazený človek a bacilonosič, ktorý sa predtým nakazil v rizikovej oblasti niektorého zo spomenutých kontinentov.
Hlavné príznaky
- Malátnosť
- Bledosť
- Bolesť brucha
- Zvýšená telesná teplota
- Nevoľnosť
- Dehydratácia
- Hnačka
- Horúčka
- Nechutenstvo do jedla
- Strata telesnej hmotnosti
- Únava
Charakteristika
Ide o parazitické ochorenie, ktoré sa prenáša alimentárnou cestou, čiže vodou alebo potravinami, ktoré sú kontaminované cystickou formou prvoku. Ten prenikne cez žalúdočné ústrojenstvo a keďže je imúnny voči kyslým žalúdočným šťavám, dostane sa až do tenkého čreva, kde sa usadí na sliznici v klkoch čreva. Prevenciou je teda dodržiavanie hygienických štandardov a zásad, prípadné tepelné spracovanie potravín. Ochorenie je pomerne dlhodobé a trvá 2 až 4 týždne.
Príčiny
Príčinou ochorenia je parazitárny prvok zvaný Isospora belli, ktorí sa môže v cystickej forme nachádzať v kontaminovej vode alebo potravinách a v prípade nedostatočnej hygieny alebo tepelnej úprave potravín sa dostane až do ľudského organizmu. Tu prejde cez celé tráviace ústrojenstvo až do tenkého čreva, kde sa usadí a produkuje cysty, pričom zároveň narušuje absorbčné funkcie čreva, čím spôsobuje problémy pri trávení. Ochorenie je prenosné alimentárnou cestou z človeka na človeka.
Príznaky
Inkubačná doba je zhruba 1 týždeň, pričom choroba sa prejavuje najmä hnačkami, dehydratáciou, taktiež stratou hmotnosti a v prípade neliečenia môže prejsť ochorenie do chronickej formy, kedy sú hnačky trvalé. Prítomné je aj zvýšenie telesnej teploty, nie sú ani ojedinelé horúčkovité štádia, ktoré so sebou prinášajú celkové vyčerpanie a chradnutie organizmu a jeho slabosť. Človek postihnutý izosporózou má problémy s trávením a jeho organizmus je oslabený.
Diagnostika
Ochorenie je možné identifikovať na základe príznakov, ale najmä biologickým vyšetrením, pričom sa používa vzorka odobratá zo stolice postihnutého jedinca, prípadne už pri pacientovi podozrivom na prítomnosť Isospory belli. Mikroskopickým nálezom v laboratórnych podmienkach sa dá zistiť, či sú v stolici prítomné oocysty, ktoré prvok počas svojho pôsobenia v tenkom čreve pacienta vylučuje a v prípade preukázania ich prítomnosti aj bez ohľadu na intenzitu príznakov je treba začať liečbu.
Priebeh
Ochorenie začína nakazením najčastejšie cez požitie kontaminovanej vody alebo potravín, ktoré boli nedostatočne tepelne upravené a obsahujú cystickú formu parazita, ktorý je prítomný formou oocýst. Parazit sa dostane do tenkého čreva, kde začne uvoľňovať cysty, deliť sa a narušovať absorpčné schopnosti čreva, pričom spôsobuje komplikácie pri trávení aj pri odovzdávaní živín a iných látok z potravy do organizmu. Neliečená choroba prejde do chronického štádia s chronickými hnačkami.
Ako sa lieči: Izosporóza
Liečba Izosporózy
Zobraziť viacŽivotný cyklus izospóry
Izosporózu lieči
Izosporózu vyšetruje
Ďalšie názvy
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →