späť na zoznam príznakov

Horúčka

Horúčka

Horúčka je príznak, ktorý súvisí s telesnou teplotou človeka, pričom môže ísť buď len o symptóm neškodného prehriatia organizmu v dôsledku nadmernej fyzickej námahy alebo v dôsledku vystavenia veľkému teplu napríklad zo slnka, ale ide vo väčšine prípadov o príznak niektorých vírusových alebo bakteriálnych ochorení, výnimočne aj o alergické reakcie alebo nádorové ochorenia. Dôležitá je totiž aj prítomnosť iných príznakov, okrem samotnej horúčky, ktoré môžu viac špecifikovať, aký pôvod tento príznak má.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Horúčka patri medzi príznaky Systémových príznakov
Ďalšie názvy: febrília
V obsahu nájdete:


U dospelých niekedy aj neznámeho pôvodu

Keď sa hovorí o horúčke, má sa na mysli teplota obvykle nad 38 stupňov Celzia, čiže 39 a viac. V tomto prípade ide o klasickú horúčku, nazvanú odborne aj febrília. Vo väčšine prípadov ide o bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje takúto teplotu. Naopak pri teplote do 38 stupňov Celzia ide len o zvýšenú teplotu, nazvanú aj subfebrília. Okrem toho môžu nastať aj prípady, keď je telesná teplota človeka nad hranicou 40 stupňov Celzia a ide o stav nazvaný hyperpyrexia.

Niekedy sa vyskytne mierna a krátkodobejšia horúčka aj po očkovaní. Ak je bez iných príznakov, nie je treba sa ďalej obávať. U dospelých vznikajú horúčky najčastejšie v čase sezónnych ochorení a niekedy ide len o jediny príznak, pretože absentujú napríklad kašeľ či bolesti hlavy a nevoľnosť. Napríklad chrípka môže byť sprevádzaná len horúčkami a neskôr zimnicou v ich dôsledku. Ak je ale horúčka neznámeho pôvodu a trvá dlhšiu dobu, treba čo najskôr navštíviť lekára.

Najčastejšie sprevádza respiračné choroby

Veľmi často sa horúčka prejavuje pri ochoreniach dýchacej sústavy, napríklad pri tuberkulóze, zápale nosohltanu, zápale hrtanu chrípke, angíne, zápale pľúc alebo pri pneumokonióze. To sú asi aj najčastejšie ochorenia, ktoré postihujú ľudí, pričom je možné podľa konkrétneho druhu ochorenia pozorovať aj iné príznaky. Väčšinou ide o problémy s dýchaním, rôzne druhy suchého alebo vlhkého kašľa, únavu, malátnosť, niekedy sa pridá aj zimnica, potenie alebo plný nos.

Horúčka alebo zvýšená teplota však môžu byť prítomné napríklad aj pri pohlavne prenosných ochoreniach, ktoré napádajú pohlavné ústrojenstvo, napríklad pri kvapavke alebo chlamýdiovej infekcii, prípadne aj pri zápale vaječníkov. Nič neobvyklé nie je, ak je horúčka prítomná aj pri infekčných ochoreniach obličiek, močových ciest, obličkových kameňoch a podobne. Vyskytuje sa dokonca aj pri artritíde, čiže pri zápalovom ochorení kĺbov, ale aj pri iných problémoch s pohybovou sústavou.

Pohybový aj srdocovocievny systém

Lieky na horúčku
Najčastejšie sa horúčka lieči rôznymi liekmi

V rámci ochorení pohybového aparátu môže byť horúčka aj príznakov Bechterevovej choroby, čo je tiež zápalové kĺbové ochorenie. Známa je aj reumatická horúčka, ktorá môže mať vážnejšie následky. Vo všeobecnosti sa vyskytuje horúčka pri zápalových ochoreniach a to rôzneho druhu. Typickým príznakom môže byť zvýšená teplota alebo niekedy aj horúčka napríklad pri zápale stredného ucha, pri zápale mozgových blán, ale aj pri zápalových ochoreniach srdca a žíl. Zvýšená telesná teplota a únava sú napríklad pri myokarditíde.

Ide o zápal myokardu, čiže srdcovej svaloviny, ktorý je spôsobený vírusmi. Zápal endokardu, čo je vnútorná sliznica srdca a ide o bakteriálne ochorenie, sa môže tiež prejavovať zvýšená telesná teplota až horúčka a tiež únava. V rámci srdcovo-cievneho systému je horúčka prítomná aj pri zápale steny malých a stredne veľkých tepien, čo sa volá Kawasakiho choroba. Leukémia, čo je ochorenie rakovinového typu a postihuje krv, je charakterizovaná tiež horúčkou, ale oveľa viac ďalšími príznakmi.

Pozor na infekcie a zápaly tráviacej sústavy

Horúčka sprevádza aj viaceré zápalové ochorenia v tráviacej sústave alebo črevách. Ide napríklad o zápal žlčníka, nazvaný aj cholecystitída, prípadne o pomerne vzácny zápal hrubého čreva. Ulceróza kolitída je ochorenie, ktoré sa u nás nevyskytuje príliš často a je známe tým, že striedajú obdobia prejavovania príznakov a asymptotické obdobia. Zápal pankreasu aj pobrušnice sa tiež prejavujú horúčkou, pri zápale pobrušnice je prítomná aj triaška.

Najčastejšie je prítomná horúčka pri infekčných ochoreniach, či už ide napríklad o salmonelózu, brušný týfus alebo paratýfus, čo postihujú črevá, prípadne maláriu, ovčie kiahne, parotitídu alebo rubeolu, čo sú typické detské infekčné ochorenie. Aj šarlach, infekčná mononukleóza a detská hlísta sa prejavujú zvýšenou telesnou teplotou alebo horúčkou. Vo všeobecnosti teda horúčka indikuje nejaký zdravotný problém alebo ochorenie v organizme.

Horúčka u detí
U detí horúčka sprevádza infekcie a zápaly

Ako na horúčku u detí?

Deti sa stretávajú s horúčkami pomerne bežne. U tých najmenších sa môže vyskytnúť horúčka zo zubov (teda pri prerezávaní zúbkov), ale napríklad aj v lete, ak dostanú infekciu enterovírusmi. Niekedy sa môžu s horúčkou vyskytovať aj studené končatiny, vtedy sa neodporúčajú dávať zábaly na zrazenie horúčky. Bolesť brucha a bolesť hlavy spolu s horúčkou sú tiež typické, najmä pokiaľ ide o angínu. Ak sa pridá napríklad aj hnačka, dá sa uvažovať o nejakej infekcii v dutine brušnej.

U novorodenca, dojčiach a malých detí je treba sledovať:

  • či nedochádza ku kŕčom, kedy sa už jedná o fibrilnú horúčku
  • či sú prítomné nejaké iné symptómy, najmä respiračného charakteru, ako napríklad hlieny, plný nos, kašeľ a podobne
  • či dochádza k dostatočnému prekrveniu periférnych častí tela, najmä končatín
  • či organizmus reaguje na snahu znížiť horúčkou cez medikamentóznu liečbu
  • či je úspešná snaha znížiť horúčku fyzikálnym spôsobom, napríklad studenou sprchou alebo studenými zábalmi

Horúčka v tehotenstve

Počas tehotenstva je potrebné sledovať telesnú teplotu oveľa intenzívnejšie, ako inokedy. Zvýšená teplota ešte nemusí byť nebezpečná, ale napríklad horúčka nad 38 stupňov Celzia už je problémom. Aj bežná choroba, ako napríkad chrípka, môže zapríčiniť v prípade nedostatočného liečenia poškodenie orgánov plodu, prípadne dokonca vyvolať predčasný pôrod. Najnebezpečnejšie je, ak sa zanedbá horúčka v 2. a 3. trimestri. Liečbu musí v prípade akejkoľvek horúčky naordinovať vždy len odborný lekár.

Ktoré lieky sa môžu a ktoré sa nemôžu na horúčku počas tehotenstva užívať:

Horúčka počas tehotenstva a lieky

A čo ak nastane horúčka už po pôrode? Existuje naozaj len veľmi málo prípadov, kedy by choroba mohla byť prekážkou pre dojčenie. Kojenie môže dieťaťu paradoxne pomôcť, pretože väčšina infekcií je najnákazlivejšia ešte predtým, než sa objavia vonkajšie príznaky, napríklad aj horúčka. Ak by matka kojit prestala, môže prestať dodávať dieťaťu aj svoje vlastné a prirodzené protilátky. Niektorí lekári však zároveň upozorňujú, že kojiť by malo prestať v momente, keď horúčka presiahne 39 stupňov Celzia.

Ako znížiť horúčku

Ako znížiť horúčku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kedy a aké hrozí nebezpečenstvo pri zvracaní dieťaťa Kedy a aké hrozí nebezpečenstvo pri zvracaní dieťaťa

Zvracanie u detí je pomerne časté. Tento príznak so sebou nesie pomerne širokú škálu rôznych príčin jeho vzniku. Priblížme si situácie, kedy by mal každý rodič zbystriť.

Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz! Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz!

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Obličky a ich ochorenia Obličky a ich ochorenia

Obličky sú rovnako, ako ostatné orgány ľudského tela veľmi dôležité pre jeho fungovanie. Čo to však spôsobí, ak sa ich funkčnosť naruší? V článku si povieme niečo o ich úlohe a...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.