späť na zoznam príznakov

Nechutenstvo do jedla

Nechutenstvo do jedla

Nechutenstvo je príznak, ktorý môže mať množstvo príčin. Tie môžu byť psychické, ale aj fyzické. Medzi najčastejšie psychické poruchy patrí anorexia a bulímia. Výskyt pri telesných problémoch je variabilný. Nechutenstvom sa môže prejavovať akékoľvek ochorenie.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s nechutenstvom do jedla

Nechutenstvo do jedla patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: nechutenstvo, nechuť do jedla, strata chuti do jedla, anorexia
V obsahu nájdete:


Nechutenstvo do jedla, alebo odmietanie jedla, má viac príčin. Pričom, môže ísť buď o príznaky nejakej choroby alebo len o dočasný stav. V prípade, ak má človek napríklad nevoľnosti od žalúdka, tak je celkom pochopiteľné odmietanie jedla a nechutenstvo.

S nevoľnosťou sa spája aj pocit na vracanie (nausea, nauzea), čo vylučuje príjem potravín. Taktiež pri zápche nastáva pocit plnosti brucha a človek tak nemôže prijať žiadnu ďalšiu potravu.

Anorexia a bulímia

Zároveň, strata chuti na jedlo býva príznakom niektorých ochorení a porúch príjmu potravy. Tak je to napríklad pri anorexii alebo bulímii.

Anorexia je psychická porucha, teda porucha príjmu jedla. Pričom ide o duševné ochorenie charakteristické neustálou snahou schudnúť. Človek sa snaží buď obmedziť prísun jedla, alebo sa snaží schudnúť extrémnym cvičením preťažovaním organizmu.

Žena s hráškom na tanieri, obmedzuje jedlo
Obmedzovanie jedla pri anorexii

Veľmi často sa ako symptómy, okrem odmietania jedla a nechutenstva, prejavujú aj chudnutie, nespokojnosť, nervozitanepokojnásledkom zníženého príjmu potravy aj iné symptómy nedostatku výživy v tele.

Nechutenstvo do jedla môže nastať aj v prípade bulímie. Je to menej časté, pretože táto psychická porucha, síce tiež spadá medzi poruchy príjmu potravy, je charakteristické fázami nadmerného prejedenianásledne nadmerného výdaja.

Výdaj je najčastejšie vo forme vracania alebo cestou preháňadiel. V tomto prípade sa objavuje nechutenstvo práve vo fáze po vyvolaní vracania. Niekedy sa bulímia a anorexia kombinujú a vyskytujú súčasne.

Nechutenstvo do jedla u detí

U malých detí je veľakrát spojené s bolesťami brucha. Ale veľakrát aj s inými problémami, napríklad s bolesťou zubov. Vyskytuje sa pri zápaloch či problémoch v ústnej dutine.

Zníženú chuť do jedla môžu spôsobiť aj bežné choroby respiračného charakteru. Pri zápaloch horných dýchacích ciest, ale aj pri angíne, kedy dochádza k bolesti hrdla a krku. Bolesť je zhoršená prehĺtaním.

Detský vek je na chorobné zmeny v organizme obzvlášť citlivý. Aj na zvýšenie telesnej teploty môže dieťa reagovať nechutenstvom. Pri odmietaní jedla je dôležité, aby bol zachovaný dostatočný príjem tekutín. Tým sa zabráni dehydratácii.

U detí je ťažšie odhaliť tieto príčiny, a to hlavne u tých malých, keďže najmenšie deti ešte nevedia presne popísať všetky príznaky a symptómy. V tom prípade je odporúčané navštíviť lekára.

Detská ruka, dva červené cukríky, zlé stravovacie návyky
Za odmietaním jedla u detí môžu byť zlé stravovacie návyky

Iné príčiny nechutenstva

Veľakrát sú za prirodzene zníženou chuťou do jedla onkologické ochorenia. Vtedy postihnutý človek nemusí pociťovať odpor k jedlu, ako skôr nechutenstvo, hoci mu nie je jedlo odporné. Pridružuje sa slabosť a únava.

Aj pri niektorých ochoreniach nervového systému je možné u postihnutých, hlavne starších ľudí, pozorovať nechutenstvo. Napríklad pri Alzheimerovej chorobedemencii alebo pri Parkinsonovej chorobe.

Nechutenstvo v tehotenstve

U tehotných žien sa nechuť do jedla vyskytuje hlavne počas obdobia nevoľnosti. Dôležitá je úprava stravy. Rovnako významné je rozdelenie porcií na menšie, ale frekventovanejšie počas celého dňa

Nechutenstvo môže byť jedným z príznakov tehotenstva.

Niektoré príčiny nechutenstva

Žena odmieta jedlo, na tanieri je jablko, nechutenstvo
U žien je časté nechutenstvo pri: anorexii, strese, v tehotenstve
 • porucha príjmu jedla, anorexia a bulímia
 • akútne, ale hlavne chronické zápaly a infekcie
 • septické stavy
 • zvýšená telesná teplota, horúčka
 • bolesť
 • nádory
 • ochorenia tráviaceho systému
 • zlyhávanie pečene
 • ochorenia obličiek
 • srdcovo - cievne ochorenia
 • neurologické ochorenia
 • autoimunitné ochorenia
 • pooperačné stavy
 • starší vek
 • u detí aj zlé stravovacie návyky
 • stres
 • lieky, a to hlavne pri ich veľkom počte, polypragmázia
 • tehotenstvo
 • alkoholizmus

Vo všeobecnosti je potrebné zamyslieť sa nad možnými príčinami, prečo nechce človek jesť, prečo mu nechutí. Za nechutenstvom u dospelých, ale aj detí môže byť množstvo ochorení. Každopádne, je to dôvod na návštevu lekára.

Infografika o najčastejších príčinách nechutenstva
Nechutenstvo spôsobuje množstvo ochorení, toto sú jeho najčastejšie príčiny

Video o nechutenstve

Video o nechutenstve

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Chrípka u detí - ako jej prechádzať, aký má priebeh a ako sa lieči Chrípka u detí - ako jej prechádzať, aký má priebeh a ako sa lieči

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka v tehotenstve Chrípka v tehotenstve

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
RaiNy 19.06.2018 18:05

V poslednej dobe mám obrovské problémy pri prijímaní potravy. Z jedla mi je zle a nič mi nechutí a aj tekutiny mi robia problém. Cvičím každý deň no po cvičení mám pocit na zvracanie tiež. Neviete čo by to mohlo byť?

Stela 15.10.2017 12:33

V posledných dňoch mávam nevoľnosti. Odmietam jesť, a ak sa najem, tak mi často býva zle. Zatiaľ som nevracala, no môže sa to stať. Nebývam hladná a ani smädná. Porcie obmädzujem na menšie, keďže z väčších vždy nechám. Bojím sa, že to prepukne do anorexie a nebudem to môcť zastaviť. Vážim sa niekoľkokrát do dňa a cvičím každý jeden deň...