späť na zoznam príznakov

Bolesť brucha

Autor: Michal Hrebík
Bolesť brucha
Zdroj foto: Getty images

Bolesť brucha je všeobecný pojem a existuje niekoľko druhov konkrétnych typov bolestí brucha. Buď ide o bolesť viscerálnu, čiže orgánovú, ktorá je tupého charakteru, alebo o somatickú ostrú bolesť, ktorá sa dá presnejšie ohraničiť, prípadne o bolesť viscerálnu s projekciou, čiže o bolesť vystreľujúcu zo strednej čiary do konkrétnych miest. Každá táto bolesť je prítomná ako symptóm iného typu ochorenia, zdravotných problémov, choroby alebo zdravotného stavu.


Choroby s príznakom "bolesti brucha"

Byliny používané na bolesť brucha

Na ľavej aj na pravej strane brucha

Veľmi často je podobná bolesť typická aj v prípade zvýšeného obsahu plynov v čreve, prípadne ide o bolesti krátkodobé týkajúce sa tráviacich ťažkostí alebo diétnych opatrení. Lekára je potrebné väčšinou navštíviť až vtedy, ak ide o bolesti dlhodobejšieho charakteru, ktoré sa viackrát opakujú a vracajú. Druhým typom bolesti je tiež viscerálna bolesť, ale táto už vystreľuje do rôznych častí tela, napríklad pod pravú lopatku, do bedrovej chrbtice a podobne.

V tomto prípade je treba väčšej opatrnosti, nakoľko takto vystreľujúca bolesť môže znamenať aj vážnejšie problémy v orgánoch a môže prichádzať aj k narušeniu hlbších vrstiev tráviacich orgánov a sústavy. Veľmi často krát ide o rôzne ochorenia zápalové, vredové, prípadne o problémy týkajúce sa tuhých kameňov rôzneho typu, ktoré sa vytvorili z nevylúčených ložísk rôznych látok v tele a tlačia na vnútorné orgány. Niekedy je bolesť prerušená chvíľami kľudu.

Bolesti po jedle, nad pupkom, okolo pupku aj pod pupkom

Dobrým príkladom je kolika napríklad pri žlčníkových alebo obličkových kameňoch. Tretím druhom bolesti brucha je somatická bolesť, ktorá je už ostrá a dá sa presne ohraničiť, pričom jej umiestnenie zodpovedá aj anatomickému uloženiu orgánu, ktorý bolesť spôsobuje, čo je rozdiel medzi týmto typom bolesti a bolesťou orgánovou, ktorá zodpovedá nie anatomickému, ale vývojovému uloženiu orgánov. Somatická bolesť je ostrá, krutá a niekedy znemožňuje pohyb.

V tomto prípade sa snaží postihnutý jedinec napríklad nájsť takú polohu v sede alebo v ľahu, kedy je bolesť znesiteľnejšia. Jej súčasťou môže byť napríklad aj stuhnutie brucha. Tento typ bolesti je prítomný vtedy, ak sa problém alebo príčina problému konkrétneho orgánu preniesla do okolitej pobrušnice. Vo väčšine prípadov ide o bolesť, ktorá indikuje nevyhnutnosť nájsť čo najskôr lekársku odbornú pomoc a veľakrát je nutné privolanie aj rýchlej záchrannej služby.

Nevoľnosť a bolesť brucha
S bolesťou brucha môže súvisieť aj nevoľnosť

Ak sú prítomné kŕče alebo hnačka, pozor na niektoré choroby

Bolesť brucha môže signalizovať menej vážne aj vážnejšie ochorenia a problémy. Medzi tie menej vážne patria napríklad zápcha, plynatosť (nafukovanie) alebo podráždené črevo. Bolesť brucha ale môže indikovať a je aj príznakom pre vážnejšie ochorenia typu rakovina pankreasu, Salmonelóza, vredy na žalúdku a dvanástorníku, Crohnova choroba, rakovina hrubého čreva, rakovina pečene, rakovina vaječníkov, kvapavka alebo zápal obličiek. Dôležité je tiež to, či sú okrem bolesti brucha aj hnačky.

Nie vždy ale musí byť bolesť brucha príčinou, prečo vyhľadať lekársku pomoc. Prv, než sa začne človek zaoberať možnými ochoreniami, musí nájsť príčinu v predošlom stave. Niekedy je bolesť brucha len predzvesťou zvýšenej peristaltiky čriev, prípadne veľakrát ide o príznak spojený s dočasnými tráviacimi problémami, ktoré čoskoro pominú. Samozrejme, to platí, ak sa hovorí o miernej bolesti, ak ide o bolesť priam až neznesiteľnú, treba vyhľadať lekára bezodkladne.

Bolesti orgánové aj tie ostatné

Orgánová bolesť, nazvaná aj viscerálna bolesť brucha, je tupého typu a najčastejšie sa prejavuje ako bolesť v strednej čiare brucha. Tupá bolesť vo väčšine prípadov indikuje bolesti v oblasti žalúdku, dvanástorníka alebo tenkého čreva, prípadne bolesti slepého čreva a celkovo tráviacej trubice. Tento typ bolesti je charakteristický pre menej závažné problémy v rámci tráviacej trubice a sústavy, napríklad pôsobením mikroorganizmov či pri vredoch.

Niekedy netreba hľadať v prípade bolestí problém len vo vnútorných orgánoch. Veľmi často môže bolieť brucho v dôsledku len bežných tráviacich problémov. Laik však môže naozaj len veľmi ťažko určiť, o aký typ bolesti ide a preto sa treba sústrediť aj na sprievodné príznaky - najmä na výskyt iných symptómov a problémov, ktoré je možné dať do súvisu s bolesťou brucha, napríklad ak ide o hemoroidy, črevné problémy a podobne. Vtedy nepomôžu ani bežné lieky na bolesť.

Tráviace problémy
Najčastejšie majú na svedomí bolesti brucha tráviace problémy

Brucho môže bolieť aj "skryto"

Bolesti brucha sa niekedy nemusia prejaviť len priamo v jeho priestore, či už vľavo, vpravo, dole alebo "v bruchu". Veľmi časté sú aj nepriam bolesti, respektíve skryté, kedy pociťuje človek bolesť napríklad pod rebrami alebo v okolí krížov a chrbta. Ak je takáto bolesť prítomná len na dotyk, treba hľadať príčinu nielen v orgánoch, ale aj tkanivách a to v celej oblasti - niekedy môže problém v oblasti brucha pôsobiť tak, že bolesť vystreľuje dozadu alebo do boku mimo brucha.

Niekedy sú za bolesťami brucha rôzne druhy zápalov, infekcí a podobných ochorení. Ide najmä o nasledujúce choroby, stavy a príčiny:

  • zápal slepého čreva
  • zápal obličiek alebo obličkové kamene
  • zápal žlčníka
  • zápal pankreasu
  • črevné infekcie
  • pálenie záhy
  • zápcha

Veľký pozor si treba dať na bolesť brucha v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy sa môžu vyskytnúť niektoré bolesti a príznaky, ktoré by sa za bežných okolností nevyskytli a medzi ne patrí aj bolesť brucha. Tá môže byť prítomná na začiatku tehotenstva, ale aj v neskoršom období a to v ľubovoľnom mesiaci. Niekedy to môže byť len zo stresu, prípadne z chrbtice, ktorá je viac namáhaná v poslednom trimestri už najviac a dlhodobo. Na druhú stranu, sú aj situácie, kedy môže bolesť signalizovať problémy s plodom.

Tu sú bolesti brucha, ktoré sa môžu vyskytnúť pri tehotenstve:

Príčiny bolesti brucha v tehotenstveŽeny trápia bolesti brucha aj pri menštruácii, čo samozrejme už nemá súvis s tehotenstvom, ale môže nastať po ňom, čo nie je nič neobvyklé. Vždy si treba všímať, či sa vyskytujú aj iné príznaky, napríklad teplota, hnačka, zvracanie, bolesť čriev, nadúvanie. Všímať si treba, či je bolesť prítomná neustále, alebo len občas, napríklad pri kašli. Rozhodne treba v prípade týchto problémov navštíviť lekára, ktorý vie vyšetriť, či je "na vine" žalúdok, alebo niečo vážnejšie.

Niekoľko tipov, čo môže pomôcť na bolesti brucha

Niekoľko tipov, čo môže pomôcť na bolesti brucha

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prvé príznaky tehotenstva. Ako ich rozpoznať? Prvé príznaky tehotenstva. Ako ich rozpoznať?

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Naposledy aktualizované 11.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.