späť na zoznam príznakov

Čo spôsobuje nevoľnosť a čo je príčinou náhlej nevoľnosti?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Čo spôsobuje nevoľnosť a čo je príčinou náhlej nevoľnosti?
Zdroj foto: Getty images

Je príznak, ktorý sa vyskytuje frekventovane. Prejavuje sa spolu s pocitom na vracanie, veľakrát priamo s vracaním. Jej príčiny sú mnohopočetné. Niekto ju pociťuje pri cestovaní, ženy počas hormonálnych zmien a aj počas tehotenstva. V závažnejších prípadoch je prejavom ochorenia.


Choroby s príznakom "nevoľnosti"

Byliny používané na nevoľnosť

Nevoľnosť je stav, kedy má človek pocity na zvracanie. Odborný termín je nausea (nauzea). A vo väčšine prípadov je nevoľnosť spôsobená buď príčinami v centrálnej nervovej sústave alebo v tráviacej sústave.

Pokiaľ sa vyskytujú aj iné symptómy a napríklad ide o dlhodobejšiu alebo akútnu nevoľnosť, môže to byť príznak nejakého ochorenia v organizme, ktoré treba diagnostikovať a začať čo najskôr liečiť.

Najčastejšie ťažkosti sprevádzajúce nevoľnosť:

 • nauzea, pocit na vracanie
 • slabosť
 • bledosť
 • tras
 • nechutenstvo
 • závraty

Cestovanie a psychický faktor

Pocit nevoľnosti sa pomerne často spája napríklad s cestovaním. Keď je nevoľnosť prítomná pomerne frekventovane a u niektorých ľudí, môže byť spojená aj so závratmi a vracaním. Odborný termín pre túto nevoľnosť je kinetóza, teda nemoc z pohybu.

Podľa wikipédie poznáme tieto druhy kinetózy:

 • nevoľnosť pri ceste v aute, autobuse alebo vo vlaku
 • nevoľnosť v lietadle
 • morská nemoc
 • vesmírna nemoc, čo je vlastne porucha adaptácie na stav beztiaže (SAS)
 • nevoľnosť v simulátore
Modrá obloha, lietadlo
Časté sú kinetózy pri leteckom cestovaní

Taktiež sa vyskytuje pri stresových situáciáchtréme. U ľudí so slabšou psychickou odolnosťou ju môžu vyvolať aj extrémne zmyslové vnemy. Obvykle je známa príčina, ktorá ide z vonkajšieho okolia. Nevoľnosť tohto druhu je zvyčajne krátkodobá a pominie súčasne s vonkajším podnetom.

Tráviaci systém a nauzea

Najčastejšie sú nevoľnosť a pocity na vracanie spojené s ochoreniami tráviacej sústavy. Sprevádzaná je bolesťou brucha, vracaním. V niektorých prípadoch zvýšenou telesnou teplotou alebo horúčkou.

Veľakrát môže byť za nevoľnosťou nadmerný príjem potravy, teda prejedenie sa. Ale aj nevhodná strava, ako je to napríklad pri diétnej chybe. Tá môže byť v prípade žlčníkových ťažkostí.

Žalúdok

Peptický vred, či už vred na žalúdku alebo dvanástniku, so sebou prinášajú najmä bolesti brucha a zvracanie, nevoľnosť sa často dostaví spolu so zníženou chuťou do jedla.

Problém je aj pri gastritíde, či už pri jej akútnej alebo chronickej forme. Gastritída vzniká podráždením, a ide o zápal žalúdka a jeho sliznice. Nauzea je prítomná aj v prípade rakoviny žalúdka. Keď má človek nielen pocity na zvracanie, ale aj často vracia.

Pankreas

Taktiež problémy s pankreasom môžu mať za následok nevoľnosť a pocity na vracanie. Napríklad pri pankreatitíde, čiže zápale pankreasu, sprevádzajú bolesti práve vracanie celková nevoľnosť.

Pankreatitídu najčastejšie vyvoláva alkohol, a preto je aj častá u alkoholikov. Pri rakovine pankreasu je časté vracanie aj niekoľkokrát za deň. Hoci typickými príznakmi sú najmä chudnutie a bolesti brucha.

Pečeň a žlčník

Problémy s nevoľnosťou spôsobujú aj ochorenia žlčníkažlčových ciest. Napríklad pri zápale žlčníka dochádza jednak v bolesti v pravom podbrušku, ale najmä k pocitom na vracanie, niekedy až priamo k vracaniu.

Problémom sú aj žlčníkové kamene, ktoré tiež môžu spôsobiť tento zápal, ale často krát aj problémy v žlčovodoch, ktoré sprevádza bolesť a tiež nauzea. Únavou a nevoľnosťou s pocitmi na vracanie sa prejavujú aj ochorenia pečene, napríklad zápal pečene, teda hepatitídasteatóza pečene alebo cirhóza.

Model, tráviaca sústava, žalúdok, pečeň, črevá
Ochorenia tráviaceho systému sprevádza nauzea

Peritonitída

Veľmi často nastávajú bolesti brucha a pocity na zvracanie aj pri peritonitíde, čo je zápal pobrušnice, čiže tenkej membrány v brušnej dutine. Tá môže vzniknúť aj pri apendicitíde. Keď následkom zápalu a odumretia, slepé črevo praskne a obsah čriev vyvoláva zápal.

Tento stav je závažnýintenzívne bolestivý. Ťažkosti nútia vyhľadať lekárske vyšetrenie. Pri neliečenej peritonitíde je vysoké riziko úmrtia.

Tenké a hrubé črevo

Aj pri niektorých ochoreniach čreva môže mať človek pocity na zvracanie. Ako je to napríklad v prípade Crohnovej choroby a ulceróznej kolitíy. Napríklad aj pri divertikulóze, čo je zápalové ochorenie hrubého čreva sa vyskytuje nevoľnosť.

Tá môže byť sprievodným príznakom pri syndróme dráždivého čreva. Zápal slepého čreva, čiže apendicitídu, sprevádzajú nevoľnosti a najmä bolesti, najprv prítomné okolo pupka, neskôr vystreľujúce najmä do pravého boku.

Pri zápche je nevoľnosť prítomná v dôsledku problémov s vyprázdňovaním stolice. Dochádza aj k pocitu plnosti žalúdka a tiež k bolestiam brucha. Podobne, aj v prípade črevnej nepriechodnosti, odborne sa tento stav nazýva ileus, sa vyskytujú spomínané ťažkosti. 

Neurologické ťažkosti

No nie vždy musia mať pocity na vracanie takýto pôvod, niekedy ide len o problém napríklad vo vnútornom uchu, napríklad pri točení alebo nepredvídanom pohybe, čo vyústi do nevoľnosti.

Bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie, ale aj citlivosť na svetlo sú časté pri migréne. Aj pri vertigu, teda záchvate závratov, sa vyskytujú podobné ťažkosti. Rovnako, vyskytnúť sa môžu pri Ménierovej chorobe, vestibulárnom syndróme. Ale aj pri bolestiach krčnej chrbtice.

Cukrovka

Prípadne aj diabetickú neuropatiu a cukrovku všeobecne, môžu sprevádzať nevoľnosti. A to v prípade, keď je hladina cukru nízka, alebo naopak vysoká. V magazínovom článku uvádzame bližší pohľad na cukrovku, hladinu cukru v krvi a aj diétu.

Srdcovo - cievne príčiny

Pri infarkte myokardu môže byť prítomná silná bolesť na hrudi, nepokoj, nervozita. Infarkt je spôsobený upchatím srdcovej cievy. Podľa miesta nedokrvenia srdcového svalu sa pridružujú príznaky. Ako je napríklad nevoľnosť, ťažoba na žalúdku, vracanie, potenie, bledosť.

Aj niektoré ochorenia srdca sa prejavujú nevoľnosťou. Napríklad ide o anginu pectoris, ktorá je prejavom ischemickej choroby srdca. Prejavuje sa bolesťou na hrudníku.

Niekedy je možné pozorovať pocity nevoľnosti aj pri perikarditíde, čo je tiež ochorenie srdca. Aj pri vysokom krvnom tlaku môžu mať ľudia problémy s nevoľnosťou a bolesťami hlavy.

Infekčné ochorenia

S nevoľnosťami sa spája aj viacero infekčných ochorení. Môže ísť napríklad o zápal mozgových blán, odborne nazvaný meningitída. Je sprevádzaný silnými bolesťami hlavy a aj nevoľnosťou spolu s vracaním.

Podobne mozog postihuje aj kliešťová encefalitída, čo je vírusové ochorenie, ktoré napadá nielen blany, ale aj iné časti mozgu. A je typické malátnosťou. Kliešťami sa prenáša aj lymská borelióza, bakteriálne ochorenie, ktoré napadá nervy a spôsobuje nevoľnosti.

Medzi častejšie infekčné ochorenia patrí napríklad salmonelóza, čo je hnačkovité ochorenie, spôsobené baktériou Salmonelou. Vyvoláva problémy v črevách a typické sú hnačka, nevoľnosťbolesti brucha.

Malária je u nás pomerne zriedkavé ochorenie, známe najmä z tropických krajín. Pričom charakteristické príznaky zahŕňajú tiež nevoľnosti a pocity na vracanie. Ale aj horúčku, zimnicu a bolesti svalov. Zníženú chuť do jedla, ale aj chudnutie, zvracanie a nevoľnosti tiež vyvoláva infekcia pásomnicou, ktorá sa dostane do organizmu formou lariev.

Príušnice sa tiež môžu v niektorých prípadoch prejaviť nevoľnosťou a ide o infekciu slinných príušných žliaz. Po určitých rokoch sa prejavuje častejšími nevoľnosťami a zvracaním aj vírus HIV, ktorý spôsobuje AIDS.

Otrava a nevoľnosť

Žena leží v posteli, intoxikovaná alkoholom, drží fľašu alkoholu v ruke, spí, alebo je v bezvedomí
Pri otrave alkoholom je riziko vdýchnutia zvratkov

Aj viacero akútnych a život ohrozujúcich stavov je spojených s nevoľnosťami, ktoré prídu veľmi náhle. Najčastejšie ide napríklad o intoxikáciu, čiže otravu organizmu nejakou látkou, čo zanecháva aj dlhodobé následky.

Častá je intoxikácia alkoholom, kedy nevoľnosť sprevádza vracanie. Pri ťažkých otravách alkoholom hrozí bezvedomie. To je následne rizikom pre vdýchnutie zvratkov.

Nevoľnosť a vracanie je príznakom množstva otráv. Pri poruchách vedomia hrozí aspirácia, teda vdýchnutie zvratkov a kyslého obsahu žalúdka. Tento stav ohrozuje život zadusením osoby, alebo ohrozuje zdravie komplikovaným zápalom pľúc.

Alergia a precitlivelosť na potraviny

Pri alergickej reakcii a anafylaktickom šoku, ktorá je prehnanou reakciou imunitného systému na alergén sa vyskytuje nauzea. Nevoľnosť nastáva aj po jedle. Okrem nej sa vyskytujú aj rôzne iné príznaky, napríklad kožné či opuchy.

Jednou formou je aj potravinová alergia a precitlivelosť na niektoré zložky. Tento prípad zahŕňa intoleranciu na laktózu, ale aj lepok. Okrem toho býva častá alergia na orechy, vajce, sóju, exotické ovocie.

Pri chrípke a ochoreniach dýchacieho systému

Nevoľnosť a ťažoba na žalúdku sprevádzajú tiež viaceré ochorenia respiračného charakteru, napríklad zápal pľúc. Časté sú aj pri chrípke alebo iných dýchacích chorobách, či už vírusového alebo bakteriálneho typu.

Úraz ako príčina

Nevoľnosť a vracanie sa môžu vyskytnúť aj po úraze. Typické sú pre otras mozgu. Okrem toho sa vyskytujú príznaky ako krátkodobé bezvedomie, strata pamäti na obdobie úrazu, dezorientácia. V prípade úrazu hlavy, a pri podozrení na otras mozgu, odporúčame vyšetrenie.

Žena má nevoľnosť na toalete, dávi ju na vracanie
U žien sprevádza hormonálne zmeny

Ženy a nevoľnosť

U žien počas plodného obdobia, dochádza k hormonálnym zmenám. A to počas ovulácie, ale aj pri menštruácii. Aj obdobie menopauzy je plné hormonálnych zmien. V týchto prípadoch niektoré ženy udávajú nevoľnosť, vracanie. Časté sú bolesti podbrušia.

Okrem týchto prípadov sa môžu ťažkosti vyskytnúť aj pri cystách na vaječníkoch, pri mimomaternicovom tehotenstve. Aj pri zápaloch pohlavného ústrojenstva ženy sa môže vyskytnúť nauzea, spolu s horúčkou a bolesťami.

Nevoľnosť v tehotenstve

Tehotná žena, biela košeľa
Nevoľnosť je príznakom tehotenstva. Pri opakovanom vracaní je dôležité vyšetrenie

Hormonálne zmeny prebiehajú aj v období tehotenstva. A môžu sa vyskytovať ráno, ale aj počas celého dňa. Ranná gestóza, pri ktorej dochádza k ranným nevoľnostiam a vracaniu, je prítomná približne v 70 % a najčastejšie sa vyskytuje od 6. až do 14. týždňa tehotenstva, teda hlavne v prvom trimestri.

Vracanie v gravidite sa odborne nazýva aj emesis gravidarum. Ako pomoc pri nevoľnosti počas tehotenstva sa odporúča psychická pomoc a podpora, pokoj, pri jedení menšie porcie. V niektorých prípadoch pomáha vitamín B6.

Veľkou komplikáciou je prehnané vracanie. Odborne sa označuje termínom hyperemesis gravidarum. Nadmerné vracanie ohrozuje ženu a plod, a to dehydratáciou a rozvratom vnútorného prostredia. V tomto prípade je nevyhnutné gynekologické vyšetrenie.

Infografika uvádza príznaky a príčiny nevoľnosti
Súhrnné informácie o nevoľnosti, pridružené príznaky a príčiny

Video o príčinách nevoľnosti

Video o príčinách nevoľnosti

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Čo spôsobuje nevoľnosť a čo je príčinou náhlej nevoľnosti? patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: nauzea, pocit na zvracanie
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Vitajte u neurológa: Najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii Vitajte u neurológa: Najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii

Vitajte u neurológa. Pozreli sme sa na najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii.

Ako liečiť a predchádzať migréne? + 9 prírodných tipov úľavy od bolesti Ako liečiť a predchádzať migréne? + 9 prírodných tipov úľavy od bolesti

Migréna patrí medzi tretie najčastejšie ochorenie a migrénové bolesti má pravidelne až 20 % populácie. Ženy trpia častejšie, no v detskom veku viac chlapci.

Naposledy aktualizované 21.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.