späť na zoznam príznakov

Únava

Autor: Michal Hrebík
Únava
Zdroj foto: Getty images

Únava je pocit, ktorým sa bráni organizmus nadmernému vyčerpaniu, keď vyšle varovný signál, že potrebuje oddych a regeneráciu. Pomerne bežne takto reaguje telo  na nadmernú fyzickú a psychickú vyčerpanosť a slabosť. Niekedy nastáva únava organizmu alebo ospalosť aj z tepla alebo po jedle po obede. Krátkodobá únava, napríklad ranná, by sa po zregenerovaní síl a odpočinku už nemala vracať, takže ak je únava častá a chronická, môže ísť už o príznak choroby, ktorú treba liečiť.


Choroby s príznakom "únavy"

Byliny používané na únavu

Jarná a jesenná únava tela sú prirodzené, pozor ale na iné príznaky

Niekedy sa môže aj náhla krátkodobá únava javiť ako nadmerná a bez zjavnej príčiny, pričom v tomto prípade je potrebné pozorovať ostatné príznaky a podľa toho určiť, či nejde o chorobný stav. Bežnými sú jarná a jesenná únava. Pokiaľ ani po odpočinku a regenerácii nedôjde k úplnému odstráneniu únavy, je načase vyhľadať lekára a začať pátrať po príčine. Častokrát je dlhodobá únava spojená s viacerými psychickými a duševnými ochoreniami, prejaviť sa môže aj strata energie.

Napríklad môže ísť syndróm vyhorenia, kedy je človek v stave, kedy pociťuje úplne vyčerpanie a vyhasnutie, väčšinou z dôvodu nadmernej pracovnej záťaže. Únava je prítomná aj ako súčasť porúch príjmu potravy, napríklad pri bulímii alebo anorexii, čo sú psychiatrické ochorenia, kedy postihnutý kladie veľký dôraz na chudnutie a zníženie svojej váhy na úkor zdravia. Vtedy sa môže objaviť nielen únava, ale aj bolesť hlavy, malátnosť, bolesť svalov a strata energie.

Únava, slabosť a vyčerpanosť aj pri nadváhe

Opakom je obezita, kedy dochádza k hromadeniu tukových zásob z dôvodu prejedenia sa a minimálneho pohybu, kde únava súvisí najmä s nadbytkom hmotnosti. V týchto prípadoch môže nastať napríklad aj nadmerné potenie v dôsledku fyzickej námahy. V dôsledku slabej alebo nedostatočnej kvality spánku hrozí únava aj ľuďom, ktorí trpia spánkovými poruchami, či už ide priamo o nespavosť, kedy nastávajú poruchy zaspávania alebo nepretržitého spánku, alebo ide o spánkové apnoe.

Problémom sú aj viaceré nervové ochorenia. Napríklad chronický únavový syndróm, kedy sa únava vyskytuje dlhšie obdobie, aj niekoľko mesiacov, bez zjavnej príčiny. Problémom je aj skleróza multiplex, ktorá napáda centrálny nervový systém, čiže mozog a miechu a dochádza k narúšaniu transportu nervových impulzov. Problém s únavou majú ľudia s otrasom mozgu, pokiaľ príde ku komplikáciam, môžu dlhodobo po zranení trpieť bolesťami hlavy a chronickou únavou.

Únava z tepla
Únava môže byť z fyzickej námahy, ale aj z tepla

Extrémna únava aj z fyziologických dôvodov

Niekedy má únava príčinu aj vo vyčerpanosti organizmu z fyziologických príčin. Napríklad je tomu pri cukrovke, kedy v dôsledku vysokej hladiny cukru v krvi trpí človek aj ospalosťou. Pri zápche je tiež prítomná únava a aj bolesti hlavy, tiež pocity nafúknutia a ťažkosti v bruchu. Opakom zápchy je hnačka, kedy sa môže človek tiež cítiť unavený a ide o typickú únavu z fyziologických dôvodov. Všeobecne platí, že viaceré tráviace ťažkosti sprevádza únava, ktorá ale pominie naraz s nimi.

Problém s únavou majú aj ľudia trpiaci celiakiou, kedy nie je tenké črevo schopné spracovať a vstrebať lepok, čiže zmes bielkovín. Človek trpí aj hnačkami, chudnutím a nadúvaním. Únava hrozí aj pri problémoch s hladinou hormónov, napríklad pri hypotyreóze, kedy dochádza k nedostatočnej produkcii hormónov v štítnej žľaze, organizmus sa spomalí a je unavený. Priam chronická a dlhodobá únava sprevádza aj chudkrvnosť, najmä jej autoimunitnú formu, tzv. pernicióznu anémiu. 

U dospelých aj u detí je typická tiež pre nádory a rakovinu

Únava sa vyskytuje aj pri problémoch s črevnou sústavou, napríklad pri Crohnovej chorobe, čo je chronické zápalové ochorenie postihujúce najmä hrubé a tenké črevo a prítomná je najmä hnačka. Únava je typická aj pre viacero rakovinových a nádorových ochorení. V tráviacej sústave môže postihnúť rakovina napríklad žalúdok ale aj pečeň a človek pri týchto nádorových chorobách pociťuje najmä bolesti v oblasti brucha a zníženú chuť do jedla.

Problém je aj rakovina hrubého čreva, jedna z najviac rozšírených rakovín v poslednej dobe, ktorá postihuje hrubé črevo najmä u ľudí, ktorí majú zlé stravovacie návyky alebo nadbytočný príjem tukov. Rakovina ale môže postihnúť napríklad aj pohybový aparát, typická je rakovina kostí, kde tiež človek pociťuje zníženú chuť do jedla a únavu. Leukémia je tiež rakovinové ochorenie, ktoré sa týka krvi a vzniká genetickou odchýlkou kmeňových buniek v kostnej dreni.

Únava z vyčerpania
Pracovné a psychické vyčerpanie spôsobuje tiež únavu

Infekčné ochorenia a chronická únava

Únava je typická aj pre viaceré infekčné ochorenia, počnúc enterobiózou, ktorú spôsobujú červy mrle, ktoré žijú v tenkom a hrubom čreve. Iné infekčné ochorenia sa tiež prejavujú únavou a zvyčajne aj bolesťou hlavy. Infekčnú žltačka, čiže infekčné ochorenie pečene, ktoré sa u nás vyskytuje vo formách hepatitídy A, B a C, sprevádza tiež únava a typické zožltnutie kože a očných bielok. Liečenie spočíva v tomto prípade najmä v riešení infekcie pečene.

Napríklad je to lymská borelióza, ktorá postihuje kožu, nervovú sústavu, kĺby aj srdce a je bakteriálnou infekciou, podobne zápal mozgových blán, pre ktorý je typické aj zvracanie a stuhnutosť svalstva, pričom zápal môže mať bakteriálny ale aj vírusový pôvod a veľmi silnou únavou je sprevádzaná aj infekčná mononukleóza, ktorá najčastejšie postihuje malé deti a tiež mládež. Únava očí zas môže nastať pri zápalových ochoreniach rohovky alebo spojivky.

Medzi časté príčiny patria aj respiračné choroby

Viaceré ochorenia respiračného systému sú tiež známe tým, že chorý človek je unavený, tiež malátny a obvykle sa únava spája aj s horúčkovitými chorobami. Napríklad je to chrípka, infekčné ochorenie dýchacieho systému, ktoré je typickým sezónnym ochorením. Medzi ochorenia horných dýchacích ciest, ktoré sa tradične prejavujú aj zvýšenou únavou a tiež celkovým vyčerpaním organizmu, patrí aj nádcha, ktorá je u nás pomerne bežná najmä ako sezónne ochorenie spojené s plným nosom.

Podobné príznaky majú aj niektoré iné choroby:

  • únavou sa prejavuje napríklad aj zápal dutín, najmä zápal vedľajších nosových dutín
  • podobne je na tom aj pneumokonióza, čo je pľúcne ochorenie, ktoré vzniká podráždením pľúc vdýchnutím minerálneho prachu, napríklad pri práci, avšak tu je okrem únavy prítomný najmä symptóm ťažkého dýchania
  • únava a malátnosť sú typické aj pre angínu, čo je bakteriálna infekcia postihujúca krk a mandle

Je treba sa báť v tehotenstve?

Únava môže byť počas tehotenstva úplne prirodzená, najmä 1. trimester býva pre prvorodičku veľmi vyčerpávajúci, keďže je to jej prvé tehotenstvo. Vyskytnúť sa môže únava a slabosť v nohách a celkovo svalov, ktorá sa bude stupňovať so štádiom tehotenstva a to prirodzene - nohy totiž musia niesť celú váhu tela v gravidite. Za únavou počas gravidity ale môže byť aj všeobecný nedostatok živín a niektorých iných dôležitých látok, ktoré potrebuje pre svoj rast plod a pre svoje fungovanie telo ženy.

V tejto súvislosti je najdôležitejšie železo. Kde ho získať a ako, to ukazuje nasledujúca infografika:

Železo v tehotenstveOkrem toho je možné zvládať únavu v tehotenstve aj lepším organizovaním dňa a kratším odpočinkom doobeda aj poobede. Dôležitá je nielne vyvážená strava, ale aj dostatočný príjem tekutín - no pozor, treba obmedziť pitie kávy a nápojov obsahujúcich kofeín. Vyhýbať sa treba tiež sladkostiam a jedlám, ktoré vyžadujú veľmi dlhé trávenie. U žien môže okrem tehotenstva únava prísť napríklad aj pred menštruáciou a vtedy je súčasťou tzv. predmenštruačného syndrómu.

Chronická únava a chronický únavový syndróm

Chronická únava a chronický únavový syndróm

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône? 25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône?

Vaše bruško sa zaguľatilo a vytŕča navonok. Dieťatku je v brušku najlepšie, rastie v ňom, priberá na váhe a dáva vám o sebe vedieť svojimi pohybmi. Reaguje na váš pohyb, na dotyk a na...

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Aké sú účinky SELÉNU na organizmus? Kde ho nájsť? Príznaky nedostatku Aké sú účinky SELÉNU na organizmus? Kde ho nájsť? Príznaky nedostatku

Aké sú účinky selénu na náš organizmus? Kde ho nájdeme? A aké sú príznaky jeho nedostatku či nadbytku?

Naposledy aktualizované 31.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.