Aké príčiny má malátnosť a nadmerná únava? Môže byť príčinou ochorenie?

Aké príčiny má malátnosť a nadmerná únava? Môže byť príčinou ochorenie?
Zdroj foto: Getty images

Môže sa vyskytnúť po ťažkej fyzickej aktivite, strese, ale aj pri dehydratácii. Avšak, ak pretrváva a pridružujú sa iné príznaky, treba myslieť na ochorenie. Od nervového systému, cez endokrinný, srdcovo - cievny, respiračný, vylučovací. Je prítomná pri chrípke, ľahkých zápaloch horných dýchacích ciest. Ale aj pri závažných ochoreniach.

Ide o stav, kedy je mozgová aktivita utlmená, prípadne je celý organizmus v útlme. 

U postihnutého človeka sa zhoršujú schopnosti sústredenia, aktivity, veľakrát aj udržania vzpriameného postoja. Pokiaľ nie je na príčine malátnosti fyzické vyčerpanie spôsobené predošlou aktivitou, môže ísť o príznak choroby.

V prípade, ak je malátnosť spojená s únavou alebo bolesťou hlavy a je len krátkodobá, pričom sa neopakuje a nejde ani o dlhodobejší stav, nie je treba hneď navštíviť lekára. Až v spojení s ďalšími príznakmi možno začať uvažovať o tom, že môže byť symptómom pre niektoré z ochorení.

Telesné tekutiny a slabosť

Môže byť spojená s nedostatočným pitným režimom, keď organizmu chýbajú tekutiny. Vtedy sa spolu s malátnosťou vyskytujú aj bolesti hlavy.

Dehydratácia je nebezpečná hlavne u detí a starých ľudí, ktorí majú viaceré ochorenia. V prípade týchto dvoch skupín nastupuje rýchlo a môže náhle skomplikovať celkový stav.

Dehydratácia je spojená so zníženým príjmom tekutiny, ale aj s jej vyšším výdajom. Teda keď je nepomer medzi prijímaním a vylučovaním. Príkladom takého stavu je napríklad horúčka, hnačka, vracanie. Ale aj zvýšená teplota prostredia, napríklad v lete alebo aj pracovného prostredia.

TIP: príznaky dehydratácie uvádzame aj v magazínovom článku ako zvládnuť hnačku u detí s rozvahou.

Malátnosť a chorobné stavy

Väčšinou je zapríčinená zvýšenou telesnou teplotou alebo horúčkou.
A to v súvislosti so zápalovými a infekčnými ochoreniami spôsobenými baktériami aj vírusmi. 

Infekčné ochorenia a horúčkové stavy

Najčastejšie je malátnosť spojená s infekčnými ochoreniami. Je typickým príznakom chrípky, spolu s únavou, zvýšenou teplotouzimnicou. Chrípka ako taká je infekčné ochorenie dýchacieho systému, ktoré spôsobujú RNA vírusy a vyžaduje si liečbu praktickým lekárom.

Podobne je to aj pri tuberkulóze, ktorá postihuje pľúca, ale tiež niekedy aj obličky, mozgové obaly a kosti. A tu je okrem malátnosti prítomná aj únava, sťažené dýchanie, kašeľhorúčky.

Malátnosť sa vyskytuje aj pri kliešťovej encefalitíde a meningoencefalitíde. To je infekčné a vírusové ochorenie, ktoré postihuje mozog a mozgové blany. Nazýva sa aj kliešťový zápal mozgových blán.

Prejavuje sa tiež bolesťami hlavy, horúčkoupocitom na zvracanie.

Bolesťami hlavy, malátnosťou aj zväčšeným uzlinami sa prejavuje tiež toxoplazmóza. Toxoplazmóza je parazitárne infekčné ochorenie. Prenáša sa priamym kontaktom a spôsobuje ho prvok Toxoplasma Gondii.

Človek je malátny aj pri niektorých kožných infekčných ochoreniach. Napríklad ovčie kiahne, ktoré sa prejavujú vyrážkou, svrbením kože, horúčkami a tiež malátnosťou a ide o veľmi nákazlivé ochorenie spôsobené ľudským herpesovým vírusom HHV-3.

Ide o DNA vírus, ktorý je príbuzný aj vírusom infekčnej mononukleózy alebo oparu. Vírus Herpes zoster spôsobuje pásový opar. Je tiež bolestivé vírusové ochorenie kože, prejavujúce sa malátnosťou a pľuzgiermi na koži.

Malátnosť pri otrave

V súvislosti s malátnosťou sa hovorí aj o intoxikácii. Čiže o otrave, a to rôzneho druhu. Otrava môže byť náhodná alebo s úmyslom. Úmysel môže byť mierený na druhú osobu, ako trestný čin, ale aj proti svojej osobe.

Môže pri nich dochádzať k stratám vedomia a iným vážnym komplikáciám, a to podľa zneužitej látky.

Tiež pri cukrovke

Únavou a malátnosťou je sprevádzaná aj cukrovka. A to aj pri nízkej či vysokej hladine cukru v krvi.

Okrem malátnosti sú pre každý stav mierne rozdieľne príznaky. Presné symptómy uvádzame aj v magazínovom článku -  Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?.

Ostatné stavy a ochorenia

V rámci ochorení nervového charakteru sa malátnosťou, únavou a bolesťami hlavy dlhodobo prejavuje aj chronický únavový syndróm. Alebo rôzne autoimunitné a degeneratívne nervové ochorenia, ako napríklad skleróza multiplex, myasthenia gravis.

Častý výskyt je pri cievnej mozgovej príhode.

Ak je človek liečený na vysoký krvný tlak a hodnoty tlaku vystúpia nad dlhodobý normál, aj vtedy môže byť cítiť túto nepríjemnú slabosť. Samozrejme, aj pri nízkom krvnom tlaku, teda hypotenzii.

V oboch prípadoch sa môže pridružiť únava a závraty.

Sprevádza rôzne iné kardiovaskulárne ochorenia, ako napríklad zlyhávanie srdca, infarkt srdcového svalu. Častá je malátnosť pri zníženej či zvýšenej srdcovej činnosti, teda bradykardii a tachykardii. Pri pľúcnych ochoreniach taktiež, napríklad pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. A ani pri anémii nie je tento príznak výnimkou.

Skôr, jeden z typických celkových príznakov.

Rovnako, vyskytuje sa aj v prípade porúch žliaz s vnútornou sekréciou. Rozličné onkologické procesy a rast nádorov oslabuje organizmus. Keď je jedným pridruženým príznakom aj nechutenstvo a náhle chudnutie.

Muž je pracovne vyšerpaný, preťažený
Pracovné vyťaženie, dlhodobý stres sú rizikom vzniku malátnosti. Zdroj foto: Getty images

Tráviace ústrojenstvo môže postihnúť zápal, vredová choroba, autoimunitné ochorenia, intolerancia zložky stravy. Všetky tie rozličné chorobné stavy prispievajú k výskytu malátnosti.

Tiež steatóza a cirhóza pečene, čo je najčastejšia metabolická porucha pečene spôsobená buď alkoholom alebo obezitou, má sprievodný príznak malátnosť. A rovnako je to aj v prípade ochorenia vylučovacieho systému.

Podobne, aj dlhodobý stres, pracovné vyťaženie, psychická záťaž, poruchy spánku alebo jeho nedostatok. Rôzne psychické poruchy majú príznaky slabosť, únavu aj malátnosť.

Medzi psychické poruchy sa zaraďuje aj abstinenčný syndróm, poruchy príjmu stravy (anorexia).

Jedna z nechorobných, naopak, prirodzených príčin malátnosti, vyčerpanosti a únavy je známa hlavne ženám. Tehotenstvo. Okrem tohto obdobia sa vyskytuje i pri hormonálnych zmenách v prípade PMSmenštruačného cyklu či v čase menopauzy.

Infografika znázorňuje príčiny malátnosti
Súhrn príčin malátnosti
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané