Pneumokonióza

Pneumokonióza
Zdroj foto: Getty images

Pneumokonióza je profesionánla pľúcna choroba vznikajúca vdýchnutím minerálneho prachu priamo do pľúc, pričom dochádza k vyvolaniu reakcie v podobe pľúcnej fibrotizácii. Ide o proces zvýšenej produkcie väziva v oblasti pľúc a dôsledkom sú problémy s dýchaním a poruchy pľúc. Je viacero druhov tohto pľúcneho ochorenia, pričom ide o typickú chorobu z povolania. V dôsledku hromadenia minerálneho prachu v pľúcach dochádza k postupnému odumieraniu organizmu.

Charakteristika

Ochorenie môže mať akútnu aj chronickú formu. Pri akútnej pneumokonióze dochádza k rýchlemu vývoju fibrotizácie a dostavujú sa intenzívnejšie príznaky, pričom veľakrát je toto ochorenie smrteľné. Chronická forma trvá aj dlhé desaťročia, bežne okolo 20 rokov, pričom priebeh ochorenia ako aj výskyt príznakov je miernejší a dochádza k tejto forme pri dlhodobom vystavení pľúc a organizmu takému pracovnému prostrediu, kde človek prichádza pravidelne do kontaktu s minerálnym prachom.

Podľa typu sa choroba delí na nekolagénnu a kolagénu. Nekolagénny typ je typický neprogresívnym a pomalším vznikom väziva a patrí sem napríklad antrakóza vznikajúca vdychovaním uhlíka. Kolagény typ choroby je agresívnejší a dochádza k tvorbe veľkého množstva väziva v pľúcach. Do tohto typu pneumokoniózy patria niektoré jej špecifické druhy ako napríklad silikóza, azbestóza alebo talkóza. Každý druh sa môže prejavovať mierne inak, avšak patria do tej istej skupiny ochorení pľúc.

Príčiny

Príčinou vzniku pneumokoniózy je vdychovanie anorganických čiastočiek minerálneho prachu rôznych druhov látok do pľúc, najčastejšie v dôsledku dlhodobého povolania a práce. Aj preto toto ochorenie pľúc postihuje najčastejšie mužov a typicky prebieha dlhodobejšie v chronickej forme. Je viacero druhov choroby, napríklad oxid kremičitý spôsobuje silikózu, čiastočky azbestu azbestózu, kremičitan horčíkový talkózu a uhlík antrakózu. Vždy však ide o získané ochorenie.

Príznaky

Vzhľadom na to, že ide o ochorenie dolných dýchacích ciest a konkrétne pľúc, tak sa typicky prejavuje choroba najmä problémovým dýchaním a ťažkým dýchaním spojeným so suchým a dráždivým kašľom, ktorý je neproduktívny, čiže nedochádza k vykašliavaniu. Tento kašeľ spôsobuje človeku svojou dlhodobou prítomnosť aj únavu a celkové vysilenie. Okrem toho sa medzi príznakmi objavuje aj bolesť v oblasti hrudníka spôsobená fibrotizáciou a tiež celkovým dráždením pľúc.

Človek s pneumokoniózou môže mať aj horúčky, trpieť nechutenstvom do jedla a v pokročilom štádiu ochorenia prichádza v dôsledku narušeniu funkčnosti pľúc aj k nedostatočnému okysličeniu všetkých tkanív v organizme, čo sa prejaví typicky zmodraním pokožky, pier, nechtových lôžok a ústnej dutiny a jej sliznice. Sekundárnym prejavom je preťažovanie pravej časti srdca, čo sa tiež môže neskôr prejaviť ako komplikácia. Niekedy dochádza aj k opuchu dolných končatín.

Diagnostika

Ochorenie sa diagnostikuje na základe anamnézy, kedy lekár zisťuje možný kontakt človeka s rizikovými látkami a tiež sa vykonáva fyzikálne vyšetrenie. Vykonáva sa aj RTG pľúc a hrudníka, kde je možné pomerne rýchlo zistiť postupujúcu fibrotizáciu pľúc, prípadne sa v prípade azbestózy prejavia zmeny aj na pohrudnici. Na detailné vyšetrenie pľúc je možné v prípade potreby použiť aj CT. Znížená hodnota kapacity pľúc pri spirometrii môže diagnózu potvrdiť.

Priebeh

Choroba môže mať akútny a chronický priebeh. Pri akútnom priebehu dochádza k zvýšenej a intenzívnej tvorbe väziva v pľúcach a tento typ je smrteľný obvykle už do pár rokov, častokrát vôbec skôr, ako sa príde na diagnózu. Častejším typom je ale chronická pneumokonióza, ktorá sa rozvíja po dlhodobom vystavovaní nevhodným podmienkam, pričom tu je progres niekedy aj 20 rokov, príznaky sú menej intenzívne, ale postupne sa stupňujú.

Ako sa lieči: Pneumokonióza

Liečba pneumokoniózy

Zobraziť viac

Príčiny a prejavy ochorenia

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané