späť na zoznam príznakov

Suchý kašeľ

Autor: Michal Hrebík
Suchý kašeľ
Zdroj foto: Getty images

Suchý kašeľ je neproduktívny a dráždivý kašeľ, pri ktorom nedochádza k produkcii hlienu a najčastejšie je príznakom ochorení horných dýchacích ciest. V niektorých prípadoch respiračných alebo iných ochorení sa môže vyskytovať následne po ňom aj vlhký kašeľ. Kašeľ ako taký je prirodzený ochranný mechanizmus, ktorý má zaistiť priechodnosť dýchacích ciest. Niekedy je však príčina tohto kašľu aj pri hystérii alebo u osôb s nervovou labilitou, kedy je bez teploty.


Sprevádza ho aj dusenie a bolesť na hrudi

Nebezpečné je, ak sa takýto kašeľ vyskytol náhle a má až záchvatový charakter. Môže to poukazovať na zlomené rebro, pneumotorax alebo iné tlaky v hrudníku a hrozí aj strata vedomia. Vtedy treba okamžite privolať lekársku pomoc. Suchý kašeľ sa vyskytuje aj pri viacerých nádorových ochoreniach, či už ide priamo o nádory vzniknuté v dýchacej sústave, alebo také, ktoré sa sem rozšírili z iných častí organizmu. Napríklad pri nádore semenníkov, ktoré sa rozšíria do hrudníka.

Najčastejšie sa neproduktívny a suchý kašeľ vyskytuje pri respiračných ochoreniach. Napríklad pri zápale nosohltanu, čo je ochorenie horných dýchacích ciest, je typický kašeľ aj plný nos, bolesti v krku a tiež zvýšená teplota. Pri zápalovom ochorení hrtanu, čiže laryngitíde, je okrem kašľu a bolesti v krku prítomný aj vlhký kašeľ a človek má problém aj s prehĺtaním. Laryngitída obvykle prepukne ako akútne ochorenie, ale ak sa nelieči, stane sa chronickým.

Medzi časté príčiny patria problémy pľúc

Suchý kašeľ je symptómom aj respiračných ochorení dolných dýchacích ciest. Nemusí ísť ale len o zápaly, ale napríklad aj o nádorové ochorenia. Vzácnou formou je mezoteliom, čo je nádor na pohrudnici, ktorý vyvoláva napríklad častý styk človeka s azbestovými vláknami. Vdýchnutím minerálneho prachu do pľúc sa vzniká pneumokonióza, ktorá sa prejavuje nielen suchým kašľom, ale aj ťažkosťami s dýchaním. Aj pri tomto ochorení je teda veľký vplyv prostredia.

Medzi bežné zápalové ochorenia, ktoré ľudí postihujú, patria napríklad zápal pľúc, ktorý ma infekčný charakter a prejavuje sa suchým kašľom zvýšenou teplotou a niekedy aj vlhkým kašľom. Veľmi dôležité je jeho riadne preliečenie, aby sa nestal chronickým. Podobne je to pri zápale priedušiek, čiže bronchitíde, kedy dochádza k chronickému alebo akútnemu zápalu výstelky dýchacích ciest v pľúcach. Tento zápal je spôsobený vírusmi, baktériami alebo aj znečisteným ovzduším.

Suchý kašeľ a hlieny
Niekedy prichádzajú po suchom kašli hlieny

U dospelých pozor na vážnejšie respiračné problémy

V súvislosti s dráždivým kašľom sa hovorí aj o chronickej obštrukčnej pľúcnej chorobe, čo je pojem pre súčasnú chronickú bronchitídu a pľúcny emfyzém. Pre ochorenie je typický vlhký kašeľ a vykašliavanie hlienu, ale vyskytuje sa aj suchý kašeľ. Dýchacie cesty a priedušky postihuje aj astma, ktorá je ale ochorením imunitného systému a prejavuje sa astmatickými záchvatmi, kedy nastávajú náhle a akútne problémy s dýchaním. Astma veľmi úzko súvisí s alergiami.

Medzi veľmi časté ochorenia patrí aj chrípka, čo je už infekčné ochorenie dýchacieho systému a prejavuje sa na celom tele. Chrípku spôsobuje RNA vírus a je veľmi infekčný, pretože sa prenáša kapienkovou cestou, čiže aj vzduchom. Je niekoľko typov chrípky, pričom u nás sú najčastejšie typy A a B a typ A je závažnejší z pohľadu priebehu ochorenia. Typickými príznakmi chrípky sú suchý kašeľ, ale aj vykašliavanie hlienu, únava, malátnosť a zvýšená teplota.

Suchý a dráždivý kašeľ u detí

Problémom sú aj ďalšie infekčné ochorenia, napríklad osýpky. Osýpky sú typické detské ochorenie infekčného pôvodu, ktoré postihujú najčastejšie deti vo veku okolo 5 rokov, ale niekedy sa vyskytujú aj u dospelých, ktorí ich v detstve neprekonali. Ochorenie je vírusového pôvodu a prenáša sa kontaktom s nakazeným človekom, takže je veľmi infekčné. Prejavuje sa zvýšením teploty, začervenaním spojiviek, suchým a dráždivým kašľom či nádchou a to najmä večer a v noci.

Suchý kašeľ je prítomný aj pri iných infekčných ochoreniach, ale nemusí byť ich typickým a charakteristickým symptómom. Napríklad pri kliešťovej encefalitíde, čo je infekčné a vírusové ochorenie, ktoré postihuje mozog, sa kašeľ vyskytuje len v prípade komplikácii. Podobne pri napadnutí organizmu pásomnicou, ktorá spôsobuje askaridózu, je kašeľ len veľmi zriedka typickým príznakom a to preto, že pásomnica najčastejšie parazituje priamo v čreve.

Suchý kašeľ z alergie
Na jar býva za suchým kašľom veľmi často aj alergia

Nie vždy je ideálne tlmenie

Niekedy je suchý kašeľ spôsobený aj podráždením dýchacích ciest, napríklad v dôsledku vdýchnutia nejakej látky, plynu alebo škodlivej prchavej chemikálie a dochádza tu len k prirodzenej reakcie organizmu. Pomocou kašľu sa snaží organizmus odstrániť alebo vypudiť príčinu podráždenia sliznice dýchacích ciest, čo je samozrejme prirodzené a žiadúce. Veľakrát sa vyskytuje kašeľ aj ako súčasť alergických reakcií, častejšie však možno pozorovať príznaky ako plný nos alebo častejšie slzenie.

Samozrejme, najčastejší liek na suchý kašeľ spočíva v jeho tlmení, ale ako sa ukazuje v týchto prípadoch, dôležitejšie je odstránenie príčiny, na čo by sa mala zamerať aj liečba. V prípade intoxikácie je kašeľ len jej prejavom, ktorý má upozorniť okolie na to, že v organizme sa nachádza niečo, čo by tam byť nemalo. U alergických reakcií je potrebné riešiť samotnú alergiu a to tak cez lieky, ako aj cez režimové opatrenia - súčasťou nich môže byť aj domáca liečba.

Aj problémy s tráviacou sústavou a srdcom

Neproduktívny a dráždivý kašeľ sa môže vyskytovať aj napríklad pri nebolestivom zväčšení lymfatických uzlín v hrudnej dutine okolo pľúc, kedy je prítomná aj dýchavičnosť a tieto príznaky nastávajú napríklad aj pri Hodginovom lymfóme, čo je ochorenie lymfatického systému. Kašľom sa môže prejavovať aj perikarditíta, čo je srdcové ochorenie, kedy dochádza k problémom v osrdcovníku, čiže blany, ktorá sa nachádza pri bránici a môže spôsobiť bolesti na hrudníku.

Problémy s tráviacou sústavou sa môžu tiež prejaviť kašľom, napríklad ak ide o problémy s pažerákom. Ten môže byť napríklad zapálený, pokiaľ príde k podráždeniu alebo infekcii jeho sliznice, čo sa prejavuje aj bolesťami na hrudi. Pažerák postihuje aj tzv. refluxná choroba, pri ktorej dochádza k spätnému chodu obsahu žalúdka a najmä k preniknutiu žalúdočných kyslých štiav do pažeráka, kde spôsobia aj pálenie záhy a veľakrát aj dráždivý kašeľ. Tento problém je častý aj počas gravidity, takže tu treba veľmi dobre zvážiť, čo na suchý kašeľ v tehotenstve naozaj pomôže.

Prírodná liečba a domáce recepty

Základom akejkoľvek liečby by malo byť riešenie príčiny, avšak napríklad pri niektorých respiračných ochoreniach je potrebná aj symptomatická liečba, ktorá uľaví pacientovi od neustáleho kašľu. Veľmi často sa na suchý kašeľ pre deti používa sirup, ktorý ponúka viacero výrobcov a je voľne dostupný v lekárni. Obľúbený je aj čaj, ktorý sa dá rovnako kúpiť, prípadne môžete vyskúšať aj nejaký domáci recept zložený z rôznych byliniek, napríklad skoroceľu, materinej dúšky alebo lipy.

Čo môžete spraviť doma so suchým kašľom ukazuje nasledujúca infografika:

Domáce recepty na suchý kašeľV prípade vážnych problémov však treba brať prírodnú a domácu liečbu len ako doplnkovú a rozhodne sa netreba spoliehať len na ňu. Týka sa to najmä vážnych respiračných chorôb, ale aj problémov spojených so srdcovocievnou sústavou, imunitným systémom alebo tráviacimi problémami. Veľmi často sa pri rôznych chorobách strieda suchý kašeľ s vlhkým, čomu treba prispôsobiť aj terapiu. Dôležité je tiež udržovať v izbe správnu vlhkosť a odpočívať, aby sa organizmus ešte viac nenamáhal.

Vysvetlenie suchého kašľa aj iných typov kašľa

Vysvetlenie suchého kašľa aj iných typov kašľa

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Suchý kašeľ patri medzi príznaky Dýchacej sústavy
Ďalšie názvy: neproduktívny kašeľ, dráždivý kašeľ
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? Môže škodiť? Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? Môže škodiť?

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí

Tuberkulóza v minulosti spôsobila enormné straty na ľudských životoch . Počty nakazených a mŕtvych sa eliminovali s objavom vakcíny , ktorá prestala byť povinnou pre klesajúcu...

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a individuálnym...

Aký respirátor je účinný proti koronavírusu / COVID-19? Je potrebná ochrana FFP1, FFP2 či FFP3? Alebo postačuje maska, rúško? Aký respirátor je účinný proti koronavírusu / COVID-19? Je potrebná ochrana FFP1, FFP2 či FFP3? Alebo postačuje maska, rúško?

SARS-CoV-2 sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Z infikovaného človeka do zdravého organizmu preniká dýchacími cestami v podobe drobných kvapôčok. Aký respirátor nás dokáže ochrániť?

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.