späť na zoznam príznakov

Aké sú príčiny bolesti na hrudi? Vyžaruje vpravo, vľavo, medzi lopatky

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Aké sú príčiny bolesti na hrudi? Vyžaruje vpravo, vľavo, medzi lopatky
Zdroj foto: Getty images

Tento príznak môže mať veľa príčin. Medzi nimi sú menej závažné ochorenia svalov a mäkkých štruktúr medzi rebrami. Vyžaruje sem bolesť od chrbtice. Alebo bolesť z brušných orgánov. Avšak, niekedy je príčina vážnejšia. Kardiovaskulárne ochorenie, choroba pľúc, zápal, nedokrvenie. Stav čo ohrozuje zdravie a život.


Choroby s príznakom "bolesti na hrudníku"

Byliny používané na bolesť na hrudníku

Bolesť na hrudníku môže značiť problém v rámci srdcovo-cievneho systému. Častá je však bolesť na hrudi z chrbtice. Pripadá i pre ostatné časti v oblasti hrudníka. Dokonca, do tejto oblasti môžu vyžarovať problémy z brucha. 

Hrudník je oblasť tela, kde sa nachádzajú životne dôležité orgány. Srdce a pľúca. S krvným obehom súvisia veľké cievy. Cez hrudník prechádza tráviaca trubica. Hrudný kôš chráni oblasť hrudnej dutiny. Svaly, rebrá, chrbtica. Každá časť môže bolieť.

Bolesť na hrudníku môže signalizovať problém s chrbticou, s dýchacím ústrojenstvom, srdcovo - cievnym systémom. Cez hrudník prechádza tráviaca trubica. Ale bolieť môžu aj svaly, rebrá

Celková variabilita a zložitosť si vyžaduje pozornosť.

V niektorých prípadoch ide o symptóm vážnejšieho ochorenia. Niekedy ide aj o život ohrozujúci stav. Jeho skorá diagnostika zlepšuje vyhliadky na liečbu a tá môže byť život zachraňujúca.

Miesto a charakter bolesti

Bolesť ľudia opisujú zväčša ako bolesť na hrudníku, za hrudnou kosťou, na prsiach, pod prsami. Môže byť v strede, na ľavej strane, na pravej strane hrudníka. Iba v jednom bode alebo plošne na celom hrudníku. 

Charakterizujú ju ako:

 • tlak, pocit ťažoby na hrudi, ako keby kameň na hrudi, ako by niekto sedel na hrudníku
 • zvieranie
 • pálenie
 • pichanie
 • neurčitý pocit, teda odborne aj diskomfort

Vzniká rýchlo a vyžaruje do inej časti?

Bolesť na hrudi môže byť akútna, ktorá vznikla náhle. Alebo chronická, tá pretrváva dlhšie. Trvá minúty, alebo naopak hodiny, či dni. Pri niektorých ochoreniach sa opakuje. Vyžarovať môže do chrbtice, do brucha, horných končatín, do krku, sánky, hlavy.

Pohyb, poloha, úľava - súvisí s ťažkosťami, či nie?

Môže súvisieť s pohybom.

Napríklad, že sa zhoršuje pri zohnutí, otočení či v určitej polohe (v ľahu, sede, v stoji). Vzniká pri námahe, behu, dlhšej chôdzi či chôdzi do schodov.

Ak človek pri bolesti netoleruje, teda nevydrží, polohu v ľahu a sťažuje sa na zhoršenie dýchania. Alebo naopak, bolesť ho núti chodiť, alebo si vynucuje určitú polohu? Uľavuje od nej poloha, lieky?

Mladá žena má bolesti na hrudníku, pri behu
Zisťuje sa, či je viazaná na pohyb, otočenie, zohnutie alebo nastala po námahe. Zdroj foto: Getty images

Sprevádzajú ju iné príznaky? 

Pri bolesti na hrudi je dôležité aj to, či ju sprevádzajú iné pridružené príznaky. Niekedy môže byť prítomná samostatne, ale v niektorých prípadoch, a pri niektorých chorobách je ťažkostí viac.

Pridružiť sa môžu príznaky ako:

 • dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu
 • búšenie srdca
 • nepokoj, strach, úzkosť, strach zo smrti
 • slabosť, únava
 • bledosť
 • potenie
 • ťažoba na žalúdku, pocit na vracanie
 • vracanie
 • kašeľ
 • chudnutie
 • pálenie záhy

Pri sprievodných ťažkostiach je dôležité, kedy začali, ako dlho pretrvávajú, či sa opakujú pravidelne pri bolesti na hrudníku. Niekedy sa pri opakujúcich ťažkostiach mení ich charakter či intenzita oproti minulým prípadom.

Na určenie diagnózy nepostačuje samotný opis ťažkostí. Anamnézu treba doplniť o rôzne vyšetrenia. Napríklad krvný tlak, pulz, EKGRTG, CTlaboratórne vyšetrenie krvi.

Infografika znázorňuje otázky, ktoré sa pýtame pri bolestiach na hrudi
Cielené otázky pri bolestiach na hrudníku

Ochorenia s bolesťami na hrudníku

Podľa toho, o akú bolesť ide, je v niektorých prípadoch možné určiť predbežnú príčinu. Presná diagnóza sa opiera o viaceré vyšetrenia. Ťažkosti s chrbticou sa zhoršujú pri vykonaní nejakého pohybu.

Ak je problém v nedokrvení srdcového svalu, tak zmena polohy alebo otočenie trupu nemá význam a bolesť nezhoršuje. Pri určení diagnózy spolupracuje praktický lekár, neurológ, pneumológ, kardiológ, ortopéd a iný špecialista podľa potreby.

Infarkt srdcového svalu

Je akútne, teda náhle, nedokrvenie srdcového svalu. Ako následok trombózy alebo embolizácie srdcovej, koronárnej, cievy. Pri zastavení či obmedzení dodávok kyslíka bunkám dochádza k jeho postupnému odumieraniu. 

Rozdeľuje sa aj na STEMI a NONSTEMI.

Viac informácií v článku: Infarkt srdcového svalu
Model, muž má bolesť na hrudníku, uzáver cievy, nedokrvený srdcový sval, infarkt srdcového svalu
Krv nemôže prúdiť do srdcového svalu, nastáva infarkt myokardu. Zdroj foto: Getty images

Typicky sa vyskytuje zvieravá bolesť za hrudnou kosťou v oblasti, ktorá je veľká asi ako zovretá päsť ruky. Bolesť na hrudi sa nachádza v strede. Avšak, postupne prudko vystreľuje a vyžaruje smerom do ľavého ramena, paže, krku alebo do dolnej čeľuste (sánky), ale aj medzi lopatky, do chrbtice.

Tieto symptómy opisujú typicky, knižne, prejavujúci sa infarkt myokardu. Samozrejme, akútny infarkt srdcového svalu môže prebiehať aj inak. Jeho priebeh ovplyvňuje viac faktorov. Napríklad to, ktorá srdcová cieva je postihnutá.

Niekedy prebieha asymptomaticky, teda bezpríznakovo. Inokedy netypicky, napríklad pri ochorení diabetes mellitus, cukrovke, sa bolesti nemusia pre neuropatiu vyskytnúť vôbec. Iný príklad infarktu sa môže prejavovať ťažobou na žalúdku, bledosťou, potením, nauzeou (pocitom na vracanie), až vracaním.

V najhoršom prípade je prvým príznakom srdcového infarktu smrť.

TIP: Viac informácií je aj v magazínovom článku o prvej pomoci pri infarkte myokardu na Zdravotéke.

Angína pectoris a ischémia srdcového svalu

Podobne bolesť, ktorá sa nachádza na rovnakom mieste, je angína pectoris. Je symptómom pri ischemickej chorobe srdca. Keď vzniká dočasné, chvíľkové nedokrvenie srdca. Napríklad následkom zvýšenej námahy.

Stenokardia je bolesť zvieravého, tlakového či pálčivého charakteru. Nachádza sa za hrudnou kosťou. Stenokardie sú prevzaté z gréckeho stenos, teda zúženie a kardie, čiže srdce.

Pričom pre túto bolesť je typické, že v čase pokoja ustúpi a naopak v čase fyzickej aktivity zosilnie. Vtedy hovoríme o stabilnej angíne pectoris. Charakter, intenzita a lokalita bolesti je rovnaká, nemení sa.

Pri nestabilnej angíne pectoris sa ťažkosti vyskytujú necharakteristicky. Mení sa intenzita, vyvolávajúca príčina. Dostavuje sa pri minimálnej námahe, krátkej chôdzi, aj v pokoji.

Aneuryzma aorty alebo zápal srdca

Ak je bolesť akútna a vystreľuje do dolnej časti tela, najmä do brucha alebo na driek vzadu, môže sa jednať o aneuryzmu aorty. To je tiež veľmi vážny a život ohrozujúci stav. Bolesť je intenzívna a nepomáhajú ani lieky na jej utlmenie.

Prečítajte si tiež články: 
Disekcia aorty 
Ochorenia aorty 
Všeobecne o aneuryzme 

Bolesť v oblasti srdca môže indikovať zápal srdcového vaku, teda perikard. Zápal môže postihnúť rôzne časti srdcovej steny. Vnútornú sliznicu, teda endokard, vtedy hovoríme o endokarditíde, aj srdcové chlopne. Ale aj srdcový sval, teda myokard, vtedy sa označuje ako myokarditída.

Okrem uvedených kardiovaskulárnych príčin sa môže bolesťou na hrudníku prejaviť aj :

 • pľúcna embólia
 • vysoký krvný tlak
 • pľúcna hypertenzia
 • tamponáda perikardu
 • tachykardia

Dýchacie cesty a bolesť na hrudi

Starší muž má bolesť na hrudníku
Aj rôzne respiračné ochorenia vyvolávajú intenzívnu bolesť. Zdroj foto: Getty images

Okrem srdcovo - cievnych problémov signalizuje bolesť v oblasti hrudnej kosti aj problémy s dýchacím ústrojenstvom. Ak ide o pichavú bolesť, ktorá sa zhoršuje pri nádychu alebo pri kašli, jedná sa obvykle o zápalové ochorenie alebo infekciu súvisiacudolnými dýchacími cestami.

Bolesťou v oblasti hrudníka sa vyznačujú napríklad:

 • zápal priedušnice a priedušiek, pociťuje sa bolesť pri dýchaní, kašli
 • zápal pľúc
 • tuberkulóza, TBC
 • rakovina pľúc
 • zápal pohrudnice, pleuritída, bolesť na hrudi pri nádychu, kašli, zívaní
 • pneumothorax, teda vzduch v pohrudnicovom priestore
 • tekutina, krv v pohrudnicovom priestore
 • vdýchnutie prachu, nečistôt, cudzieho telesa do pľúc

Tráviaca sústava ako jedna z možností

Veľakrát je bolesť vyvolaná aj nadmernou produkciou žalúdočných štiav, ktoré sa dostali do pažeráka. Tento stav poznáme aj pod názvom pálenie záhy, teda pyróza. Tento jav je častý pri GERD, čo je gastroesophageal reflux disease, čiže gastroezofágová refluxová choroba.

V tomto prípade sú ale prítomné aj ďalšie príznaky, nielen bolesť na hrudi alebo za hrudnou kosťou. Napríklad pocit horkosti, kyslosti v ústach, a to hlavne po jedle, v ľahu a v noci. Časté je vyžarovanie do chrbtice.

Medzi ostatné ochorenia, na ktoré treba myslieť, patrí spazmus, teda stiahnutie, pažeráku, vredová choroba gastroduodéna, ale aj ochorenia žlčníka a pankreasu. Niekedy sa bolesť môže vyskytnúť pri zlom prehltnutí alebo vypití tvrdého alkoholu.

Psychika = príčina bolesti na hrudníku

Aj psychika a jej zlý stav môžu byť príčinou tejto bolesti. Hlavne pri vysokej psychickej záťaži. Príkladom je aj neuróza, depresia, úzkosť. Jedným typickým príkladom je neurasténia, inak aj neurocirkulačná asténia.

Model, kostra, hrudník, zlomené rebrá
Intenzívna bolesť vzniká pri zlomených rebrách. Zdroj foto: Getty images

Pohybový aparát, hrudná stena, svaly

Ak ide napríklad len o bežné preťaženie svalového tkaniva, cíti človek bolesť skôr nad hrudnou kosťou v oblasti mäkkých tkanív. Bolesť môže pochádzať zo svalov a ostatných mäkkých štruktúr z medzirebrových priestorov.

Svaly môže postihnúť aj zápal. Tietzov syndróm je zápal, ktorý postihuje chrupavky rebier. Bolesť na hrudný kôš sa presúva aj z oblasti chrbtice, pri vertebrogénnych ťažkostiach.

Pri úraze v oblasti hrudníka sú citeľné intenzívne bodavé, pichavé bolesti. A to rovnako v prípade narazeného, ako aj zlomeného rebra alebo viacerých rebier. Vážnejším príkladom je prenikanie vzduchu do pohrudnicového priestoru, teda pneumotorax, pri úraze.

Iný príklad je herpes zoster, teda pásový opar. Alebo ochorenie prsníkov, ako napríklad zápal, ale aj vážnejšie ochorenie, teda nádor prsnej žľazy. Ak ide o dlhodobý stav, treba zvážiť vyšetrenie u všeobecného lekára s možnosťou pozorovania ďalších príznakov.

Odborné vyšetrenie a pomoc je potrebné vyhľadať vždy, v prípade akútneho výskytu bolesti, ktorá sa napríklad zvyšuje, je veľkej intenzity a spôsobuje človeku vážne dýchacie problémy. Rovnako, aj narušenie hybnosti, prípadne ak sa k tejto bolesti pridávajú aj iné príznaky, ktoré sa objavili veľmi rýchlo a akútne.

Bolesť na hrudníku môže byť veľakrát aj jeden zo symptómov napríklad obezity, aterosklerózy, anémie a iných ochorení, ktoré na prvý pohľad nemusia mať s hrudníkom nič spoločné.

Infografika o najčastejších príčinách bolesti na hrudníku
Súhrn príčin bolesti na hrudníku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 5 skúseností užívateľov s bolesťou na hrudníku

Aké sú príčiny bolesti na hrudi? Vyžaruje vpravo, vľavo, medzi lopatky patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolesť na hrudi, bolesť za hrudnou kosťou, stenokardie, bolesť za sternom, bolesť na prsiach, bolesť pod prsiami
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to nočná hypertenzia? Ako zvyšuje riziko zdravotných komplikácií Čo je to nočná hypertenzia? Ako zvyšuje riziko zdravotných komplikácií

Vysoký krvný tlak zapríčiňuje rôzne zdravotné komplikácie. Zistilo sa, že nočná hypertenzia to ešte zhoršuje.

Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

7X - Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Stačí citrón či čaj? 7X - Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Stačí citrón či čaj?

Otázka znie, ako sa dá znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Pri znížení krvného tlaku sa podieľajú viaceré faktory, a to napríklad strava, obmedzenie alkoholu a fajčenia, ale aj stresu....

Čo je to trombóza cestovateľov: Príčiny a príznaky? Ako sa jej vyhnúť? Čo je to trombóza cestovateľov: Príčiny a príznaky? Ako sa jej vyhnúť?

Žilová trombóza je závažné a bolestivé ochorenie s vysokým rizikom ďalších zdravotných komplikácií. Na jej vzniku sa podieľa mnoho faktorov. Jedným z nich sú aj podmienky vznikajúce pri...

Naposledy aktualizované 27.08.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
pichanie hrudi - Jozef Timura 22.01.2021 20:18

Mam uš 2 den bolesti na pravej strane hrude na poprsi nieje to stale opcas ak sa natiahnem alebo sa teras tak tasie dicha neviem kcomu to mam prirovnat mošte mi poradit

Čo mi pomohlo

Zatial ešte nič trva to 2 dni ale nie stale

Bolesť na hrudi - Alena 04.12.2020 21:01

Neviem, či mi tu niekto poradí. Otec má asi dva mesiace bolesť na hrudi, prichádza to vždy večer trvá to hodinku niekedy dve, prejde to samo. Má to každý večer. Má za sebou (kardiologické, gastroskopické vyšetrenie, všetko zatiaľ OK). Vie mi tu niekto poradiť čo pomohlo, resp. čo to môže byť

Ghost 06.01.2020 22:02

Ja pocitujem asi 3-4 dni intezivnu tupu a niekedy aj palivu hlbkovu bolest asi ako keby vam na hrudi sedel slon alebo ako by mi niekto doslova drtil srdcre v ruke! A nelepsi sa to ani pri zmene polohy ti liekoch na zaludok.moze to bit infarkt alebo zlihavanie srdca?

Trskova - Monika 27.01.2019 11:53

Paleni na hrudi,zvieranie štípanie.

Bolesť na hrudniku. - Anna Bajužikova 28.12.2017 09:51

Velka bolesť na hrudi príde nahle a netva dlho,2x to zkončílo zvracaním.Som z toho vydesena a spotena,Prichadza to večer,ked som v klude.Neviem čo sa to deje,prosím poradte.Liečim sa na srdce,zo žaludkom som dosial nikdy problem nemala.

Čo mi pomohlo

Zobrala som Espumisan,ale hned som to aj vyzvracala.

Sima 04.12.2018 21:52

Ahoj Anna, Narazila som na tvoj príspevok. Síce je to už dávnejšie čo si ho napísala ale prežíva to isté už dlhšiu dobu a lekári nevedia nájsť príčinu. Ak si to prečítaš tak ťa prosím o odpoveď či si sa dopatrala k tomu odkiaľ táto bolesť v hrudníku pochádzala. Ďakujem