Tento príznak môže mať veľa príčin. Medzi nimi sú menej závažné ochorenia svalov a mäkkých štruktúr medzi rebrami. Vyžaruje sem bolesť od chrbtice. Alebo bolesť z brušných orgánov. Avšak, niekedy je príčina vážnejšia. Kardiovaskulárne ochorenie, choroba pľúc, zápal, nedokrvenie. Stav čo ohrozuje zdravie a život.
Choroby s príznakom "bolesti na hrudníku"
- Zápal pažeráka
- Infarkt myokardu
- Ochorenie srdcových chlopní
- Pľúcna embólia
- Perikarditída
- Pneumotorax
- Ochorenia aorty
- Angina pectoris
- Arytmia
- Ischemická choroba srdca
- Disekcia aorty
- Tamponáda srdca
- Zápal priedušiek
- Pľúcna hypertenzia
- Nádory srdca
- Tromboembolická choroba
- Refluxná choroba pažeráka
- Kardiomyopatia
- Aneuryzma
- Vysoký krvný tlak
- Pneumokonióza
- Mezotelióm
- Ateroskleróza
- Osteochondróza
- Hypertrofická kardiomyopatia
- Vertebrogénny algický syndróm
- Hypertenzná kríza
- Nádory chrbtice a miechy
- Kardiogénny šok
- Endokarditída
- Srdcové zlyhávanie
- Reaktívna artritída
- Askarióza
- Sarkoidóza
- Vrodené srdcové chyby
- Zápal pľúc
- Rakovina pažeráka
- Tuberkulózu pľúc
- Reumatická horúčka
- Leptospiróza
- Bechterevova choroba
- Spinálna stenóza
- Šok - šokový stav
- Myokarditída
- Marfanov syndróm
- Vyklenutie medzistavcovej platničky - hernia disku
- Kokcygodýnia - syndróm kostrče
- Prasacia chrípka
- Obezita
- Fibrilácia predsiení srdca
- Rakovina pľúc
Byliny používané na bolesť na hrudníku
Bolesť na hrudníku môže značiť problém v rámci srdcovo-cievneho systému. Častá je však bolesť na hrudi z chrbtice. Pripadá i pre ostatné časti v oblasti hrudníka. Dokonca, do tejto oblasti môžu vyžarovať problémy z brucha.
Hrudník je oblasť tela, kde sa nachádzajú životne dôležité orgány. Srdce a pľúca. S krvným obehom súvisia veľké cievy. Cez hrudník prechádza tráviaca trubica. Hrudný kôš chráni oblasť hrudnej dutiny. Svaly, rebrá, chrbtica. Každá časť môže bolieť.
Bolesť na hrudníku môže signalizovať problém s chrbticou, s dýchacím ústrojenstvom, srdcovo - cievnym systémom. Cez hrudník prechádza tráviaca trubica. Ale bolieť môžu aj svaly, rebrá.
Celková variabilita a zložitosť si vyžaduje pozornosť.
V niektorých prípadoch ide o symptóm vážnejšieho ochorenia. Niekedy ide aj o život ohrozujúci stav. Jeho skorá diagnostika zlepšuje vyhliadky na liečbu a tá môže byť život zachraňujúca.
Miesto a charakter bolesti
Bolesť ľudia opisujú zväčša ako bolesť na hrudníku, za hrudnou kosťou, na prsiach, pod prsami. Môže byť v strede, na ľavej strane, na pravej strane hrudníka. Iba v jednom bode alebo plošne na celom hrudníku.
Charakterizujú ju ako:
- tlak, pocit ťažoby na hrudi, ako keby kameň na hrudi, ako by niekto sedel na hrudníku
- zvieranie
- pálenie
- pichanie
- neurčitý pocit, teda odborne aj diskomfort
Vzniká rýchlo a vyžaruje do inej časti?
Bolesť na hrudi môže byť akútna, ktorá vznikla náhle. Alebo chronická, tá pretrváva dlhšie. Trvá minúty, alebo naopak hodiny, či dni. Pri niektorých ochoreniach sa opakuje. Vyžarovať môže do chrbtice, do brucha, horných končatín, do krku, sánky, hlavy.
Pohyb, poloha, úľava - súvisí s ťažkosťami, či nie?

Môže súvisieť s pohybom. Napríklad, že sa zhoršuje pri zohnutí, otočení či v určitej polohe (v ľahu, sede, v stoji). Vzniká pri námahe, behu, dlhšej chôdzi či chôdzi do schodov.
Ak človek pri bolesti netoleruje, teda nevydrží, polohu v ľahu a sťažuje sa na zhoršenie dýchania. Alebo naopak, bolesť ho núti chodiť, alebo si vynucuje určitú polohu? Uľavuje od nej poloha, lieky?
Sprevádzajú ju iné príznaky?
Pri bolesti na hrudi je dôležité aj to, či ju sprevádzajú iné pridružené príznaky. Niekedy môže byť prítomná samostatne, ale v niektorých prípadoch, a pri niektorých chorobách je ťažkostí viac.
Pridružiť sa môžu príznaky ako:
- dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu
- búšenie srdca
- nepokoj, strach, úzkosť, strach zo smrti
- slabosť, únava
- bledosť
- potenie
- ťažoba na žalúdku, pocit na vracanie
- vracanie
- kašeľ
- chudnutie
- pálenie záhy
Pri sprievodných ťažkostiach je dôležité, kedy začali, ako dlho pretrvávajú, či sa opakujú pravidelne pri bolesti na hrudníku. Niekedy sa pri opakujúcich ťažkostiach mení ich charakter či intenzita oproti minulým prípadom.
Na určenie diagnózy nepostačuje samotný opis ťažkostí. Anamnézu treba doplniť o rôzne vyšetrenia. Napríklad krvný tlak, pulz, EKG, RTG, CT, laboratórne vyšetrenie krvi.

Ochorenia s bolesťami na hrudníku
Podľa toho, o akú bolesť ide, je v niektorých prípadoch možné určiť predbežnú príčinu. Presná diagnóza sa opiera o viaceré vyšetrenia. Ťažkosti s chrbticou sa zhoršujú pri vykonaní nejakého pohybu.
Ak je problém v nedokrvení srdcového svalu, tak zmena polohy alebo otočenie trupu nemá význam a bolesť nezhoršuje. Pri určení diagnózy spolupracuje praktický lekár, neurológ, pneumológ, kardiológ, ortopéd a iný špecialista podľa potreby.
Infarkt srdcového svalu
Je akútne, teda náhle, nedokrvenie srdcového svalu. Ako následok trombózy alebo embolizácie srdcovej, koronárnej, cievy. Pri zastavení či obmedzení dodávok kyslíka bunkám dochádza k jeho postupnému odumieraniu.
Rozdeľuje sa aj na STEMI a NONSTEMI.
Viac informácií v článku: Infarkt srdcového svalu

Typicky sa vyskytuje zvieravá bolesť za hrudnou kosťou v oblasti, ktorá je veľká asi ako zovretá päsť ruky. Bolesť na hrudi sa nachádza v strede. Avšak, postupne prudko vystreľuje a vyžaruje smerom do ľavého ramena, paže, krku alebo do dolnej čeľuste (sánky), ale aj medzi lopatky, do chrbtice.
Tieto symptómy opisujú typicky, knižne, prejavujúci sa infarkt myokardu. Samozrejme, akútny infarkt srdcového svalu môže prebiehať aj inak. Jeho priebeh ovplyvňuje viac faktorov. Napríklad to, ktorá srdcová cieva je postihnutá.
Niekedy prebieha asymptomaticky, teda bezpríznakovo. Inokedy netypicky, napríklad pri ochorení diabetes mellitus, cukrovke, sa bolesti nemusia pre neuropatiu vyskytnúť vôbec. Iný príklad infarktu sa môže prejavovať ťažobou na žalúdku, bledosťou, potením, nauzeou (pocitom na vracanie), až vracaním.
V najhoršom prípade je prvým príznakom srdcového infarktu smrť.
TIP: Viac informácií je aj v magazínovom článku o prvej pomoci pri infarkte myokardu na Zdravotéke.
Angína pectoris a ischémia srdcového svalu
Podobne bolesť, ktorá sa nachádza na rovnakom mieste, je angína pectoris. Je symptómom pri ischemickej chorobe srdca. Keď vzniká dočasné, chvíľkové nedokrvenie srdca. Napríklad následkom zvýšenej námahy.
Stenokardia je bolesť zvieravého, tlakového či pálčivého charakteru. Nachádza sa za hrudnou kosťou. Stenokardie sú prevzaté z gréckeho stenos, teda zúženie a kardie, čiže srdce.
Pričom pre túto bolesť je typické, že v čase pokoja ustúpi a naopak v čase fyzickej aktivity zosilnie. Vtedy hovoríme o stabilnej angíne pectoris. Charakter, intenzita a lokalita bolesti je rovnaká, nemení sa.
Pri nestabilnej angíne pectoris sa ťažkosti vyskytujú necharakteristicky. Mení sa intenzita, vyvolávajúca príčina. Dostavuje sa pri minimálnej námahe, krátkej chôdzi, aj v pokoji.
Aneuryzma aorty alebo zápal srdca
Ak je bolesť akútna a vystreľuje do dolnej časti tela, najmä do brucha alebo na driek vzadu, môže sa jednať o aneuryzmu aorty. To je tiež veľmi vážny a život ohrozujúci stav. Bolesť je intenzívna a nepomáhajú ani lieky na jej utlmenie.
Prečítajte si tiež články:
Disekcia aorty
Ochorenia aorty
Všeobecne o aneuryzme
Bolesť v oblasti srdca môže indikovať zápal srdcového vaku, teda perikard. Zápal môže postihnúť rôzne časti srdcovej steny. Vnútornú sliznicu, teda endokard, vtedy hovoríme o endokarditíde, aj srdcové chlopne. Ale aj srdcový sval, teda myokard, vtedy sa označuje ako myokarditída.
Okrem uvedených kardiovaskulárnych príčin sa môže bolesťou na hrudníku prejaviť aj :
- pľúcna embólia
- vysoký krvný tlak
- pľúcna hypertenzia
- tamponáda perikardu
- tachykardia
Dýchacie cesty a bolesť na hrudi

Okrem srdcovo - cievnych problémov signalizuje bolesť v oblasti hrudnej kosti aj problémy s dýchacím ústrojenstvom. Ak ide o pichavú bolesť, ktorá sa zhoršuje pri nádychu alebo pri kašli, jedná sa obvykle o zápalové ochorenie alebo infekciu súvisiacu s dolnými dýchacími cestami.
Bolesťou v oblasti hrudníka sa vyznačujú napríklad:
- zápal priedušnice a priedušiek, pociťuje sa bolesť pri dýchaní, kašli
- zápal pľúc
- tuberkulóza, TBC
- rakovina pľúc
- zápal pohrudnice, pleuritída, bolesť na hrudi pri nádychu, kašli, zívaní
- pneumothorax, teda vzduch v pohrudnicovom priestore
- tekutina, krv v pohrudnicovom priestore
- vdýchnutie prachu, nečistôt, cudzieho telesa do pľúc
Tráviaca sústava ako jedna z možností
Veľakrát je bolesť vyvolaná aj nadmernou produkciou žalúdočných štiav, ktoré sa dostali do pažeráka. Tento stav poznáme aj pod názvom pálenie záhy, teda pyróza. Tento jav je častý pri GERD, čo je gastroesophageal reflux disease, čiže gastroezofágová refluxová choroba.
V tomto prípade sú ale prítomné aj ďalšie príznaky, nielen bolesť na hrudi alebo za hrudnou kosťou. Napríklad pocit horkosti, kyslosti v ústach, a to hlavne po jedle, v ľahu a v noci. Časté je vyžarovanie do chrbtice.
Medzi ostatné ochorenia, na ktoré treba myslieť, patrí spazmus, teda stiahnutie, pažeráku, vredová choroba gastroduodéna, ale aj ochorenia žlčníka a pankreasu. Niekedy sa bolesť môže vyskytnúť pri zlom prehltnutí alebo vypití tvrdého alkoholu.
Psychika = príčina bolesti na hrudníku
Aj psychika a jej zlý stav môžu byť príčinou tejto bolesti. Hlavne pri vysokej psychickej záťaži. Príkladom je aj neuróza, depresia, úzkosť. Jedným typickým príkladom je neurasténia, inak aj neurocirkulačná asténia.

Pohybový aparát, hrudná stena, svaly
Ak ide napríklad len o bežné preťaženie svalového tkaniva, cíti človek bolesť skôr nad hrudnou kosťou v oblasti mäkkých tkanív. Bolesť môže pochádzať zo svalov a ostatných mäkkých štruktúr z medzirebrových priestorov.
Svaly môže postihnúť aj zápal. Tietzov syndróm je zápal, ktorý postihuje chrupavky rebier. Bolesť na hrudný kôš sa presúva aj z oblasti chrbtice, pri vertebrogénnych ťažkostiach.
Pri úraze v oblasti hrudníka sú citeľné intenzívne bodavé, pichavé bolesti. A to rovnako v prípade narazeného, ako aj zlomeného rebra alebo viacerých rebier. Vážnejším príkladom je prenikanie vzduchu do pohrudnicového priestoru, teda pneumotorax, pri úraze.
Iný príklad je herpes zoster, teda pásový opar. Alebo ochorenie prsníkov, ako napríklad zápal, ale aj vážnejšie ochorenie, teda nádor prsnej žľazy. Ak ide o dlhodobý stav, treba zvážiť vyšetrenie u všeobecného lekára s možnosťou pozorovania ďalších príznakov.
Odborné vyšetrenie a pomoc je potrebné vyhľadať vždy, v prípade akútneho výskytu bolesti, ktorá sa napríklad zvyšuje, je veľkej intenzity a spôsobuje človeku vážne dýchacie problémy. Rovnako, aj narušenie hybnosti, prípadne ak sa k tejto bolesti pridávajú aj iné príznaky, ktoré sa objavili veľmi rýchlo a akútne.
Bolesť na hrudníku môže byť veľakrát aj jeden zo symptómov napríklad obezity, aterosklerózy, anémie a iných ochorení, ktoré na prvý pohľad nemusia mať s hrudníkom nič spoločné.

Video o príčinách bolesti na hrudníku
Video o príčinách bolesti na hrudníku