späť na zoznam príznakov

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť je stav, ktorý je charakteristický ťažkým dýchaním, niekedy nedostatkom dychu alebo až dusením a človek má problémy aj s nadýchnutím sa. Ťažké dýchanie tohto druhu je obvykle sprevádzané problémami aj s nadýchnutím sa alebo akútnou dychovou tiesňou. V niektorých prípadoch, ako napríklad zadýchanie pri intenzívnej fyzickej námahe, nejde o chorobný príznak, ale o odpoveď bežnej príčiny a to tak u dospelých, ako aj u detí. Dýchavičnosť pri malej námahe však už patrí medzi vážnejšie príznaky.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Dýchavičnosť patri medzi príznaky Dýchacej sústavy
Ďalšie názvy: ťažké dýchanie
V obsahu nájdete:


Typické pre pľúcne choroby

Najčastejšie sa ťažké dýchanie pľúc vyskytuje pri pľúcnych ochoreniach. Môže ísť napríklad o pľúcny emfyzém, pri ktorom dochádza k progresívnej deštrukcii pľúcneho tkaniva a môže mať akútnu aj chronickú formu, prípadne o výskyt nádoru v oblasti pohrudnice, čo sa prejavuje aj suchým kašľom. Toto nádorové ochorenie je ale pomerne vzácne, podobne ako aj pneumokonióza, čo je profesionálna choroba spôsobená vdychovaním minerálneho prachu do pľúc.

U nás častejším ochorením, ktoré sa prejavuje dýchavičnosťou, je napríklad zápal priedušiek, čo je choroba dolnej časti dýchacích ciest a môže mať vírusový aj bakteriálny pôvod, v prípade chronickej bronchitídy aj problém z okolia. Pneumónia, zápal pľúc, sa prejavuje tiež ťažkým dýchaním, no najmä suchým kašľom a neskôr vlhkým kašľom, kedy sú prítomné tiež hlieny. Pokiaľ u človeka nastane chronická bronchitída súčasne s výskytom pľúcneho emfyzému, hovoríme o chronickej pľúcnej chorobe, čo je veľmi ťažké ochorenie typické dýchavičnosťou.

Čo robiť, ak sú prítomné aj problémy s prehĺtaním

Niekedy môže byť dýchanie sťažené aj v dôsledku vytvorenia nejakej prekážky v dýchacích cestách, čo je napríklad typické pre výskyt nádorov, najmä v horných dýchacích cestách. Ide napríklad o nádor na hrtane, kedy nastávajú aj problémy s prehĺtaním a pokiaľ sa tento nádor nelieči, môže skončiť dokonca udusením postihnutého. Menším problémom sú prekážky v podobne nosných polypov, ktoré upchajú nosné prieduchy a dýchanie nosom je tak sťažené.

Niekedy nastávajú problémy s dýchaním a dýchavičnosť aj pri ochoreniach štítnej žľazy, napríklad pri rakovine štítnej žľazy, pričom v tomto prípade môže nastať aj útlak priedušnice alebo problémy s prehĺtaním a z dôvodu takejto prekážky človek dýcha oveľa ťažšie, či už cez deň, alebo aj v noci. Tiež pri obezite majú ľudia problémy s dýchaním a to najmä vtedy, pokiaľ sa zadýchajú z dôvodu nadmernej a pre nich netypickej fyzickej námahy. Vyskytnúť sa tiež môžu aj bolesti chrbta.

Dýchavičnosť a búšenie srdca

Ťažké dýchanie a bolesť srdca
Dýchavičnosť sprevádza aj ochorenia srdca

Celkovo viaceré ochorenia kardiovaskulárneho systému sťažujú dýchanie a po respiračných chorobách je to tiež početná skupina, pri ktorej je dýchavičnosť jedným zo symptómov. Môže ísť napríklad o aneuryzmus, ktorý vzniká výduťou na cieve a ťažké dýchanie je pri námahe, alebo aj o problémy s vysokým krvným tlakom, kedy sa objavuje ťažké dýchanie aj s bolesťami na hrudníku. Problémy s dýchaním vznikajú aj pri angíne pectoris, čo je ischemická choroba srdca, alebo pri pľúcnej embólii.

Medzi ochorenia srdca, ktoré môžu postihovať aj dýchanie, patria napríklad zápal srdcovej svaloviny zvanej myokard, ktorý môže byť spôsobený vírusmi ale aj baktériami a môže prísť dokonca k odumretiu tejto svaloviny. Pri zápale perikardu, čo je blana, v ktorej sa nachádza srdce, dochádza tiež k problémom s dýchaním. Únavou aj ťažkým dýchaním sa prejavuje tiež defekt siení a komôr, kedy ide o vrodenú vadu spôsobujúcu miešanie odkysličenej a okysličenej krvi v srdci.

Ťažké dýchanie a akútne zhoršenie zdravotného stavu

Aj viaceré ochorenia a vady v rámci cievneho systému sa môžu prejavovať sťaženým dýchaním, napríklad menej rozšírená Fallotova tetralógia, čo je komplexná vrodená vada srdca a veľkých ciev, ale napríklad aj porucha srdcového rytmu, ktorá môže byť spôsobená vysokým krvným tlakom a typicky sa prejavuje aj nadmerným búšením srdca. Niekedy dochádza k sťaženému dýchaniu aj pri anémii a to v dôsledku nedostatočnej distribúcie kyslíka.

Problémom sú aj niektoré život ohrozujúce stavy spojené so srdcom, napríklad infarkt myokardu, kedy je typické ťažké dýchanie. Akútne zhoršenie zdravotného stavu, ktoré sa prejaví dýchavičnosťou, však nemusí byť vždy spojené len s kardiovaskulárnym systémom. Môže ísť napríklad aj o anafylaktický šok, čo je akútna a intenzívna patologická imunitná reakcia v rámci alergií, alebo o epiglotitídu, kedy dochádza k akútnemu zápalu hrtanovej príklopky.

Alergia a problémy s dýchaním
Za ťažším dýchaním hľadajte aj alergiu

Môže za tým byť aj horšia imunita

V súvislosti s alergiami je tiež možné typicky spozorovať problémy s dýchaním, pričom alergie ako také sú imunopatologické reakcie organizmu a imunitného systému na v podstate neškodné podnety z okolia. Problémy s imunitným systémom nastávajú aj pri astme, ktorá síce postihuje dýchací systém, konkrétne priedušky, avšak zároveň toto ochrenie je úzko spojené práve s alergiami a najčastejšie s alergiami na peľ, trávy, roztoče, prach alebo plesne.

Problémom sú aj viaceré infekčné ochorenia:

  • infekcia môže veľmi ľahko v dôsledku nedostatočnej imunity napadnúť respiračný systém a spôsobiť problémy s dýchaním
  • typická je tuberkulóza, ktorá sa prejavuje veľkým kašľom a napáda najmä pľúca, kde dochádza k rozpadu ich tkaniva
  • problémy môže spôsobiť aj tetanus, pri ktorom môže prísť k postihnutiu svaloviny bránice a to sťaží výrazne dýchani

Čo znamená v tehotenstve a kedy ju treba liečiť

Ťažké dýchanie počas tehotenstva je pomerne bežným problémom. Treba tu najmä rozoznať, či sa jedná o situáciu súvisiacu priamo s tehotenstvom, alebo ide už o vážnejší stav. Najviac sa dýchavičnosť vyskytuje v treťom trimestri, zlepšovať sa začne okolo 36. týdňa a to preto, že sa plod už pripravuje na pôrod a klesá nižšie do oblasti panvy. Ženy by mali ku koncu tehotenstva viac zvoľniť, nezaťažovať sa príliš namáhavými fyzickými aktivitami a šetriť energiu pomalšími pohybmi.

S čím súvisí dýchavičnosť v gravidite? Pozrite si zoznam najčastejších faktorov:

Dýchavičnosť v tehotenstve

Niekedy sa dýchavičnosť a ťažké dýchanie vyskytujú aj pri rôznych ochoreniach v tráviacej sústave alebo z dôvodu problémov so svalmi dýchacej sústavy. Počas tehotenstva vzniká v dôsledku zvýšenia váhy plodu u mnohých žien pocit, že majú plné pľúca kvôli tlaku z oblasti brucha. To môže tlačiť svaly riadiace dýchanie. Nikdy však netreba tento príznak podceňovať, ak trvá dlhšie, prípadne ak sa objavia aj iné symptómy. V takom prípade je lepšie zájsť radšej za lekárom na prehliadku.

Čo všetko môže byť za ťažkým dýchaním?

Čo všetko môže byť za ťažkým dýchaním?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Maskovaná hypertenzia = normálny krvný tlak u lekára, ale vysoký doma Maskovaná hypertenzia = normálny krvný tlak u lekára, ale vysoký doma

Maskovaný vysoký krvný tlak je možnou príčinou neliečenia hypertenznej choroby. Meranie u lekára preukáže normálnu hodnoty tlaku krvi. Avšak, realita je iná.

Vysoký krvný tlak v noci zvyšuje riziko zdravotných komplikácií a je príčinou srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody Vysoký krvný tlak v noci zvyšuje riziko zdravotných komplikácií a je príčinou srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody

Vysoký krvný tlak zapríčiňuje rôzne zdravotné komplikácie. Zistilo sa, že nočná hypertenzia to ešte zhoršuje.

Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch

Astma bronchiale je závažné ochorenie priedušiek, ktoré výrazne ovplyvňuje  kvalitu života pacienta . Ak chcete žiť plnohodnotnejšie, musíte ju mať pevne pod kontrolou . Ako na to?

Peľová sezóna útočí Peľová sezóna útočí

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých! Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých!

Cievna trombóza je ochorenie resp. stav predstavujúci závažný medicínsko - spoločenský problém . Postihuje prevažne dospelých, menej často mladistvých a výnimkou nie sú ani deti. Z...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.