späť na zoznam článkov

Pozor na zápal vaječníkov v tehotenstve. Aké má príčiny a príznaky?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Pozor na zápal vaječníkov v tehotenstve. Aké má príčiny a príznaky?
Zdroj foto: Getty images

Zápal vaječníkov je pomerne časté gynekologické ochorenie. Na svedomí môže mať rôzne zdravotné komplikácie, v rátane neplodnosti. V tehotenstve toto zápalové ochorenie predstavuje riziko i pre plod a jeho liečba vyžaduje špecifický prístup.


Zápal, ktorý postihuje súčasne vajíčkovody i vaječníky, sa odborne nazýva adnexitída. Samotný zápal vajcovodu je salpingitída. Zápal vaječníkov zas oophoritída.

Keďže zápal vaječníka sa takmer nikdy nevyskytuje izolovane, používa sa prevažne pojem adnexitída. Znamená teda zápalové ochorenie vajíčkovoduvaječníka.

Adnexitída postihuje najčastejšie mladé ženy, ktorým značne komplikuje kvalitu života. Infekcia sa šíri z krčka maternice cez maternicu, vajíčkovody až na vaječníky. Vo vážnych prípadoch môže postihnúť aj celú panvovú oblasť.

Vaječníky i vajíčkovody sú párový orgán, ktorý sa nachádza v panvovej oblasti. Vajíčkovody majú tvar tenkej trubice, ktoré po stranách vedú z maternicevaječníkom. Pri nich sa rozširujú a voľne vaječníky obopínajú.

Ich úlohou je, počas plodných dní ženy, zachytiť vaječníkom vylúčené vajíčko. To následne vo vaječníku čaká na oplodnenie mužskou spermiou. Až potom, či už oplodnené alebo neoplodnené vajíčko putuje do maternice. Tu sa buď uhniezdi, alebo vylúči z tela ženy von, počas menštruácie.

Typy adnexitídy:

rozdelenie podľa cesty šírenia ascendentný zápal pôvodcovia infekcie sa šíria z pošvy cez maternicu až k vajíčkovodom
  descendentný zápal šírenie sa z iných susedných zapálených orgánov (zápal slepého čreva...)
  krvnou cestou vírusová chrípka, mumps, šarlach a iné
rozdelenie podľa štádia choroby akútne štádium náhle vzniknuté bolesti, horúčka, výtok z pošvy
  chronické štádium ťažkosti pretrvávajú po odznení akútneho štádia, alebo sa zápal vyskytuje opätovne. Trvať môže i roky.
rozdelenie podľa miesta zápalu pravá adnexitída postihnutý je pravý vajíčkovod a pravý vaječník
  ľavá adnexitída postihnutý je ľavý vajíčkovod a vaječník
  obojstranná adnexitída postihnuté sú obe vajíčkovody a vaječníky na oboch stranách
Prečítajte si viac o zápale maternice a vaječníkov.

Čo môže spôsobiť adnexitídu

Zápal vaječníkov nevzniká na základe prechladnutia, ani sedenia na studenej zemi. Chlad, či nevhodné oblečenie, môže len zhoršiť už prebiehajúce ochorenie.

Chronické štádium často predstavuje nebezpečenstvo trvalej neplodnosti. 

Ochorenie je spôsobené vlastne vaginálnou mikroflórou, ktorá postupuje vyššie, do ostatných častí pohlavných orgánov. Spolu s choroboplodnými mikroorganizmami, ktoré za vhodných podmienok prenikajú do pohlavných orgánov ženy, zapríčiňujú zápal.

Medzi rizikový faktor, ktorý k infekcií dopomáha, je najmä časté a rizikové sexuálne správanie. V jeho dôsledku sa baktérie množiaputujú cez pohlavné orgány. K stavu značne prispieva i oslabený imunitný systém.

Adnexitída môže postihnúť i ženy po viacnásobnom pôrode, potrate, alebo ako prenos zápalu z iných orgánov brušnej dutiny.  

Menej časté príčiny zápalu vaječníkov:

 • potrat
 • viacnásobný pôrod
 • prenos z iných orgánov brušnej dutiny, napríklad zápal slepého čreva
 • zavedenie vnútromaternicového telieska
 • zranenia počas gynekologického vyšetrenia
 • kyretáž
K zápalu môže taktiež dôjsť po pôrode, teda v období šestonedelia.

Rizikové faktory

 • časté striedanie sexuálnych partnerov
 • chlad
 • hormonálne výkyvy
 • nedostatočná hygiena
 • oslabený imunitný systém
 • zneužívanie antibiotík

Pôvodcami ochorenia sú najčastejšie baktériechlamýdie. Menej častými pôvodcami sú stafylokokystreptokoky.

Zápal vaječníkov v tehotenstve

Časté alebo neliečené zápaly môžu mať na svedomí neplodnosť, alebo mimomaternicové tehotenstvo. Zápalové zmeny na vaječníkoch a vajcovodoch, môžu spôsobovať takzvané zrasty. Vajíčko má tak sťažený pohyb cez vajcovody, i sťažené podmienky na usadenie.

Ochorenie môže byť i príčinou mimomaternicového tehotenstva, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice, napríklad vo vajíčkovode.

Plod počas tehotenstva, nie je voči infekciám dostatočne chránený. Tehotenstvo je z hľadiska infekcií rizikovým obdobím. Dieťa je ohrozené prenosom zápalu prostredníctvom krvného obehu, alebo placenty. Spôsob prenosu môže byť i počas pôrodu, prechodom pôrodnými cestami.

Riziko pre tehotenstvo a dieťa

 • potrat
 • odumretie plodu
 • predčasný pôrod
 • novorodenecká sepsa
 • iné nezvratné poškodenia dieťaťa

Ako rozpoznať zápal vaječníkov počas tehotenstva?

Tehotenstvo býva sprevádzané rôznymi nepríjemnými pocitmi i bolesťami brucha. Preto môžu byť príznaky zápalu vaječníkov zatienené, inými sprievodnými príznakmi tehotenstva.

Najčastejšie sa zápal spočiatku prejaví len akýmsi pobolievaním v podbrušku. Neskôr sa bolesť zmení na intenzívnu a dlhodobejšiu.

Podľa toho ako sa zápal šíri, rozrastá sa i oblasť bolesti. Pridruží sa zvýšená teplota, bolesť pri pohlavnom styku, únava alebo i výtok z pošvy.

Možno vás zaujmú i články o iných ťažkostiach v tehotenstve, ako napríklad zápcha, či svrbenie pokožky.

Liečba zápalu vaječníkov v tehotenstve

Charakter liečby sa odvíja od toho, čo zápal spôsobilo a v akom štádiu zápal je. Tehotné ženy s adnexitídou, musia dodržiavať prísny pokoj na lôžku.

Na zmiernenie bolestí sa môže aplikovať chladivý obklad, ktorý mierne uľaví od bolesti i predíde ďalšiemu šíreniu zápalu. Dôležitá je i strava. Jedlo by malo byť diétne s dostatočným prímom tekutín.

Podstatné je, aby bolo dieťa uchránené pred infekciou. 

V období tehotenstva sa všeobecne odporúča, užívať lieky len v malých množstvách a v čo najkratší čas. Avšak, na druhej strane, je nutné zápal v tehotenstve riadne preliečiť. Preto je veľmi dôležité riadiť sa pokynmi lekára a konzultovať s ním každý problém.

Neliečená infekcia postihuje vagínu i kŕčok maternice, teda celý pôrodný kanál. Počas pôrodu je dieťa nechránené a úplne vystavené infekcií, ktorá je v pôrodných cestách. Preto sa často vykonáva pôrod cisárskym rezom.

Pokiaľ adnexitídu spôsobili mikroorganizmy, ktoré sú pôvodcami sexuálne prenosných chorôb, odporúča sa ukončenie tehotenstva. Ide napríklad o mikroorganizmy spôsobujúce kvapavkusyfilis.   

Dôležitý je pokoj a dostatočný pitný režim. Pokiaľ je ochorenie sprevádzané silnými bolesťami, je dôležité užívať lieky tlmiace bolesť. Musia byť však skonzultované lekárom. Treba tiež podporiť oslabený obranný systém a to užívaním vhodných vitamínov a doplnkov stravy.

V tehotenstve akékoľvek užívanie liekov konzultujte s lekárom. Inak môžete ohroziť zdravie i život vášho nenarodeného dieťaťa.

Pokiaľ je adnexitída včasriadne liečená, zväčša nemá žiaden nepriaznivý vplyv na plodnosť ženy. Vznik zápalu vaječníkov počas gravidity si však vyžaduje špeciálne liečebné postupy a zodpovedný prístup zo strany tehotnej ženy.

Ako sa vyvarovať vzniku zápalu vaječníkov

Či už za normálnych okolností alebo počas tehotenstva, je dôležité chrániť svoje intímne partie pred nežiadúcimi vplyvmi. Najmä ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, by sa mali vyvarovať zanedbaniu, či nedoliečeniu infekcií ženských pohlavných orgánov.

Nezodpovedný prístup a zanedbanie liečby, môže mať za dôsledok problémy s otehotnením, či úplnú neplodnosť.

Prevencia spočíva vo vyvarovaní sa pred rizikovým pohlavným stykom, či častom striedaní sexuálnych partnerov. Vhodné je používanie kondómov ako bariérovej antikoncepcie.

Zdravýzodpovedný životný štýl, v rátane osobnej hygieny, vyváženej stravy a posilnenia imunity, sú nezanedbateľným prínosom v boji proti pôvodcom, nielen tohto ochorenia.

Prečítajte si tiež zaujímavý článok: Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 20.05.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.