späť na zoznam chorôb

Mimomaternicové tehotenstvo

Autor: Michal Hrebík
Mimomaternicové tehotenstvo
Zdroj foto: Getty images

Mimomaternicové tehotenstvo, nazvané aj ektopická gravidita, je stav uloženia plodu mimo miesta uhniezdenia v maternici. Po počatí sa oplodené vajíčko umiestní mimo maternice, vo väčšine prípadov je to vo vajcovode, vaječníku, brušnej dutine alebo v hrdle maternice. Keďže len v maternici sú pre vývoj plodu vytvorené správne a zdravé podmienky, častokrát končí toto tehotenstvo predčasnou smrťou plodu. Zároveň môže byť tento stav nebezpečný a smrteľný aj pre ženu.


Charakteristika

Mimomaternicové tehotenstvo je pomerne vzácne, vyskytuje sa obvykle len v 1 až 2 percente prípadov, pričom ide o uloženie oplodneného vajíčka mimo bežné uhniezdenie v maternici. Tento stav je spojený s veľkým rizikom tak pre plod ako aj pre matku, pričom drvivá väčšina plodov odumiera v dôsledku nedostatočných podmienok pre vývoj. Ideálne podmienky pre vývoj plodu totiž môže zaistiť len prostredie maternice a len výnimočne sa stane, že je plod donosený mimo nej.

Až 95 percent prípadov mimomaternicového tehotenstva sa odohráva vo vajcovode, kde sa plod uhniezdi. Zvyšných 5 percent prípadov môže byť v hrdle maternice, vaječníku alebo v brušnej dutine. Tehotenstvo tohto typu je pomerne rizikové, napríklad vo vajcovode hrozí v prípade vývoja embrya krvácanie, niekedy dokonca prasknutie vajcovodu. Tento stav je teda rizikový nielen pre samotný plod, ale aj pre matku. Kvôli dôvodom a rizikovým faktorom však počet týchto tehotenstiev stúpa. Riziko pre mimomaternicové tehotenstvo je vyššie aj po IVF (In Vitro Fertilizácia, čiže mimomaternicové oplodnenie).

Príčiny

Najčastejšou príčinou vzniku takéhoto tehotenstva sú zápaly v panve, najviac spôsobené baktériou chlamydia trachomatis. Vzácnejšími rizikovými faktormi a príčinami, ktoré môžu spôsobiť ektopickú graviditu, sú rôzne vrodené vývojové vady vajcovodu alebo maternice u ženy. V niektorých prípadoch dochádza k tomuto typu tehotenstva aj v prípade asistovanej reprodukcie, čiže umelého oplodnenia, keď je vajíčko vložené do maternice, ale pohybom sa presunie mimo jej dutinu.

Príznaky

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Mimomaternicové tehotenstvo sa zo začiatku prejavuje ako každé iné bežné tehotenstvo, čiže sa u ženy nedostaví menštruačné krvácanie a postupne prichádzajú ako prejavy ranné nevoľnosti, zmeny nálad, poruchy zažívania a podobne. Obvykle sa dostavia ako prvý symptóm bolesti v podbrušku a to medzi 6 a 10. týždňom od uhniezdenia oplodneného vajíčka. Bolesti môžu byť veľmi intenzívne najmä v prípade tehotenstva vo vajcovode, kedy dochádza často k jeho prasknutiu.

Pokiaľ príde k prasknutiu, pridružia sa aj ďalšie vážne príznaky a to krvácanie, šok, bledosť, vo výnimočných prípadoch dochádza k strate vedomia. Bolesti sú stupňujúce a intenzívne, niekedy prerušené kratším obdobím kľudu. Pokiaľ príde ku komplikáciam, sú bolesti kolikoidného charakteru. Len výnimočne sa mimomaternicové tehotenstvo neprejavuje žiadnymi bolesťami alebo komplikáciami, pričom v tomto prípade ho odhalí až vyšetrenie u gynekológa.

Diagnostika

 • Čo sa týka diagnostiky, tá spočíva jednak v anamnéze a porovnaní príznakov
 • Taktiež vykonáva gynekológ fyzikálne vyšetrenie spočívajúce v pohmate a prezretí dutiny pošvy a hrdla maternice a palpačnom vyšetrení brucha, ale základom je najmä zobrazovacie vyšetrenie a vyšetrenie hladiny HCG
 • Využíva sa vaginálna echografia a test cez ultrazvuk (ultrazvukové vyšetrenie), ktoré najlepšie preukážu umiestnenie vajíčka mimo priestor maternici a presne ukážu lekárovi, či sa nachádza vo vajcovode alebo okolí

Video o tom, čo je mimomaternicové tehotenstvo a ako sa prejavuje

Video o tom, čo je mimomaternicové tehotenstvo a ako sa prejavuje

Priebeh

Mimomaternicové tehotenstvo zo začiatku prebieha podobnými príznakmi ako klasické, čiže u ženy absentuje menštruácia a ráno začína mať nevoľnosti. Problém ale je, že sa plod nevyvíja v maternici, kde má ideálne prostredie, ale mimo nej. To sa prejavuje bolesťami, najmä intenzívnymi a kolikoidnými, ktoré môžu byť prerušené obdobím pokoja. Obvykle do 10. týždňa oplodnené vajíčko odumiera, avšak môže spôsobiť aj komplikácie, napríklad krvácanie alebo narušenie okolitých tkanív.

Mimomaternicové tehotenstvo a menštruácia

Pre mimomaternicové tehotenstvo je typické, že sa od bežného vnútromaternicového odlišuje rôznymi príznakmi. Žena ako prvé môže pocítiť bolesti v podbrušku a nepravidelné krvácanie z maternice spôsobené rôznymi hormonálnymi zmenami. Počas tehotenstva v období obvyklom pre menzes nastáva ľahké špinenie. Postupne sa stupňujú bolesti a spravidla v období 6 až 8 týždňov, odkedy bola posledná menštruácia, sa môže objaviť nepravidelné krvácanie, niekedy viac viditeľné, inokedy len menej.

Ak sa k tomu pridá akútna prudká bolesť, mohlo prísť aj k prasknutiu vajíčka a v tomto prípade je potrebné čo najskôr ísť do nemocnice, inak hrozí masívne krvácanie do brušnej dutiny a žena môže dokonca upadnúť do bezvedomia.

 • Ak žena už vie, že je tehotná a zrazu spozoruje, že u nej nastala menštruácia, samozrejme, nejde o klasickú menštruáciu, len o krvácanie z maternice rôznej intenzity
 • Počas prvých troch až štyroch mesiacov v čase, kedy by mala prísť klasická menštruácia, sa môže toto krvácanie objaviť
 • Pokiaľ je len veľmi mierne, nemusí ísť hneď o problém. Ak je ale intenzívne a spojené aj s bolesťou, môže to byť signál, že žena má mimomaternicové tehotenstvo, ale aj signál hroziaceho potratu

Čo na to tehotenský test?

Mimomaternicové tehotenstvo sa pri bežnom testovaní prejavuje podobne ako klasické tehotenstvo. V praxi to znamená, že žene vynechá menštruácia a pri získaní podozrenia, že by mohla byť tehotná si spraví bežný test na tehotenstvo. Tento tehotenský test urobený zo vzorky moču ukáže samozrejme pozitívny výsledok rovnaký ako pri normálnom vnútromaternicovom tehotenstve. Na odhalenie konkrétne mimomaternicového tehotenstva je totiž bežný test príliš krátky.

V praxi to znamená, že je potrebné zistiť hladinu hormónu HCG, ktorá býva u mimomaternicového tehotenstva nižšia ako u normálneho tehotenstva. Je možné vôbec zistiť túto hladinu aj inak ako u lekára až na základe niektorých príznakov a prejavov? Niekedy totiž hrozí odhalenie príliš neskoro a v tom prípade nastáva problém aj pre matku, kedy je ohrozené jej zdravie a život. Existuje skorý tehotenský test, ktorý slúži aj na detekciu HCG a tento test sa nazýva Skorý tehotenský test - Viola. Nemusí však byť stopercentný.

Ako sa lieči: mimomaternicové tehotenstvo

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 14.11.2015

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie? Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie?

Oplodnenie vajíčka spermiou, jeho vývoj a následné uhniezdenie v maternici je veľmi dôležité pre priebeh tehotenstva a život samotný.

Ako dlho trvá tehotenstvo? Koľko dní, týždňov a mesiacov? Ako dlho trvá tehotenstvo? Koľko dní, týždňov a mesiacov?

Ako dlho trvá tehotenstvo, presne koľko dní, týždňov, mesiacov, aká je fetálna a gestačná dĺžka tehotenstva? To všetko sa dočítate v článku aj spolu s možnými poruchami trvania dĺžky...

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Pojem mimomaternicové tehotenstvo je strašiakom mnohých žien. Kedy môže nastať, ako sa prejaví, ale i to čo obnáša tento problém sa dočítate v našom článku.

Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať? Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať?

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.

Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. František Hvizdák, PhD.
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Námestie SNP 10, 814 6 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:00 17:30 
    Utorok 09:00 14:00 
    Streda 09:00 14:00 
    Štvrtok 13:00 17:30 
    Piatok 09:00 14:00 
 • Trnavský kraj
  • NsP Piešťany - Nemocnica Alexandra Wintera n.o.

   Winterova 66, 92163 Piešťany

   Web: http://www.nemocnicapiestany.sk/
   Telefón - ústredňa: 033 7955 111

   Gynekologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jaromír Niepel
    Adresa: Gynekologická ambulancia NAW piešťany, Winterova 66, 92101 Piešťany
    deň oddo
    Pondelok  10:00 12:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Bojnice – Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach

   Nemocničná 2, 97201 Bojnice

   Web: http://www.hospital-bojnice.sk/

   Gynekologické ambulancie (1)

   • Doc. MUDr. Ernest Lányi, CSc.
    Adresa: Gynekologická ambulancia NsP Prievidza, Nemocničná 2, 97201 Bojnice
    deň oddo
    Pondelok  11:30 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Piatok 11:30 15:00 
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • MUDr. Kamil Vaško
    Adresa: Ambulancia gynekologickej primárnej starostlivosti, Nemocničná 1, 92719 Šaľa
    deň oddo
    Pondelok  07:00 13:30 
    Utorok 07:00 13:30 
    Streda 07:00 12:00 
    Štvrtok 07:00 13:30 
    Piatok 07:00 13:30 
 • Žilinský kraj
  • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

   Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín

   Web: http://www.donsp.sk/

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jozef Tholt
    Adresa: GynAT s. r. o. , Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda 07:00 15:30   
    Štvrtok 07:00 18:00   
    Piatok 07:00 15:30   
    Sobota    3D ultrazvuk- objednané pacientky  
    Nedeľa    3D ultrazvuk- objednané pacientky 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Július Häring
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:00 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 07:00 14:00  12:00-12:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: JAS - Gynekologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ÚPS, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo
    Pondelok  16:00 07:30 
    Utorok 16:00 07:30 
    Streda 16:00 07:30 
    Štvrtok 16:00 07:30 
    Piatok 16:00 07:30 
   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: Ambulancia rizikovej gravidity, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Igor Mihók
    Adresa: Mammárna poradňa, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.