späť na zoznam chorôb

Mimomaternicové tehotenstvo. Čo je dôvodom jeho vzniku a ako sa prejavuje?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
Mimomaternicové tehotenstvo. Čo je dôvodom jeho vzniku a ako sa prejavuje?
Zdroj foto: Getty images

Mimomaternicové tehotenstvo nastáva vtedy, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternicu, najčastejšie v jednom z vaječníkov. Prečo sa tak stalo, kde všade sa môže vajíčko uhniezdiť a aké riziko to prináša? 


Charakteristika

Mimomaternicové tehotenstvo, gravidita extrauterina v skratke GEU, je nazývané aj ako ektopické tehotenstvo. 

Za normálnych podmienok začína tehotenstvo oplodnením uvoľneného vajíčka v rozšírenej časti vajcovodu. Oplodnené vajíčko následne putuje vajcovodom do maternice, a uhniezďuje sa na jej sliznici, kde prebieha jeho ďalší vývoj. Stáva sa však, že sa do dutiny maternice nedostane a uhniezdi sa na inom mieste. Tak dochádza k mimomaternicovému tehotenstvu.  

Ich výskyt sa udáva 1 : 200 tehotenstvám, čo však postupom rokov stúpa. 

Jedine maternica, ktorá je funkčne vyvinutá poskytuje ideálne miesto na vývoj dieťaťa, od jeho  uhniezdenia, vývoju, až po jeho porodenie. 

Mimomaternicové tehotenstvo nastáva, keď sa oplodnené vajíčko počas svojho putovania uhniezdi na mieste, ktoré nie je vhodné pre jeho ďalší vývoj

Najčastejšie dochádza k uhniezdeniu vo vajcovodoch, čo je až v 95 – 97 % prípadov, ostatné lokalizácie sú vzácne, ale môže dôjsť taktiež k uhniezdeniu priamo vo vaječníku, v dutine brušnej, ale aj na krčku maternice v mieste, kde sa spája s pošvou. 

Podľa miesta uhniezdenia oplodneného vajíčka sa rozdeľuje mimomaternicové tehotenstvo na: 

 • Tubárnu graviditu, uhniezdenie vo vajcovode 
 • Ovariálnu graviditu, oplodnenie a uhniezdenie nastalo na úrovni vajíčka 
 • Abdominálna gravidita, k vývoju plodu dochádza v dutine brušnej 
 • Cervikálna gravidita uhniezdenie na vonkajšej strane krčka maternice v mieste spájania s pošvou 

Mimomaternicové tehotenstvo a tak následný vývoj plodu nemôže prebiehať normálne, ako počas zdravého tehotenstva. Oplodnené vajíčko nemôže prežiť a následným rastom môže spôsobiť komplikácie žene, ako krvácanie, ktoré je život ohrozujúce. 

Príčiny

Mimomaternicové tehotenstvo nastáva, ak sa vajíčko zasekne vo vajcovode počas svojho putovania do maternice, alebo je vypudené do dutiny brušnej. 

Nárast prípadov mimomaternicového tehotenstva postupom rokov stúpa. 

Jeho príčina nie vždy známa, ale spája sa s následnými stavmi: 

Genetické abnormality, vrodené vývojové chyby vnútorného genitálnu, neúplné vyvinutie vajcovodu, ktoré môžu byť tenké, dlhé a je porušená ich pohyblivosť. 

Zápal alebo infekcia vajcovodov a reprodukčných orgánov môže zapríčiniť poruchu transportu oplodneného vajíčka. 

Časté zápaly sa vyskytujú u žien, ktoré začali žiť skorým pohlavným životom. Opakované infekcie spôsobujú pozápalové zmeny na sliznici vajcovodu, čím môže vzniknúť až jeho deformácia, zjazvenie, zúženie i úplná nepriechodnosť. 

Veľmi častou infekciou spôsobujúcou upchatie, alebo zlepenie vajcovodov, je Chlamydia trachomatis, ale priamy vzťah na poruche transportu oplodneného vajíčka majú aj pohlavne prenosné choroby

Zápal panvy nemusí priamo súvisieť so skorým sexuálnym životom, alebo prenosnou chorobou, môže ho spôsobiť aj zapálené slepé črevo. 

Endometrióza vyskytujúca sa v časti vajcovodu. 

Hormonálne poruchy a ich nerovnováha. 

Preputovanie plodového vajca. Nie je vylúčené ani opačné putovanie oplodneného vajca smerom z maternice do vajcovodu. 

Pooperačné stavy, operácie v malej panve a maternici môžu byť taktiež príčinou mimomaternicového tehotenstva. Následným vznikom pooperačných zrastov môže nepriaznivo ovplyvniť vzťahy medzi vaječníkom a vajcovodom, niekedy aj ich tvar a transportné funkcie. 

Dôvodom stúpania mimomaternicového tehotenstva je aj častejšie využívaná metóda asistovanej reprodukcie. Pri vložení oplodneného vajíčka niekedy dochádza k jeho vycestovaniu smerom do vajcovodu. 

Zavedené vnútromaternicové telieska IUD, ktoré bráni uhniezdeniu oplodneného vajíčka v maternici. 

Plánovanie tehotenstva vo vyššom veku, rizikový vek u ženy je nad 35 rokov

Sterilizácia vykonaná jednoduchým podviazaním vajcovodov. 

Predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo. 

Príznaky

Mimomaternicové tehotenstvo sa zo začiatku prejavuje ako každé iné, bežné tehotenstvo

Spočiatku sa nemusia objaviť žiadne príznaky tehotenstva a je zachytené len náhodne. 

Niektoré ženy si  môžu všimnúť skoré príznaky, ako vynechanie menštruácie, napäté a citlivé prsníky, ranné nevoľnosti, pri vyšetrení sa zistí presiaknutá a zväčšená maternica. 

Po vykonaní tehotenského testu sa objaví pozitívny výsledok. Už po uhniezdení oplodneného vajíčka sa začína produkovať hormón HCG, aj keď mimomaternicové tehotenstvo nemôže pokračovať, ako to je u normálneho tehotenstva prebiehajúcom v maternici. 

Skorým varovným signálom je slabé pošvové krvácanie, hnedastý výtok z pošvy a bolesť panvy. 

Medzi 6. a 10. týždňom od uhniezdenia oplodneného vajíčka sa objaví bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku je sprievodným javom mimomaternicového tehotenstva
Bolesť v podbrušku pri mimomaternicovom tehotenstve sa často prejaví medzi 6. - 10. týždňom od uhniezdenia. Zdroj: Getty Images

Pri tubárnom potrate, uhniezdení vo vajíčkovode, žena pociťuje striedavé bolesti, od slabšej po intenzívnu bolesť v podbrušku, slabo krváca, alebo môže mať hnedastý výtok. Pri vyšetrenom odbere krvi sa často zistí anémia

Bežné príznaky mimomaternicového tehotenstva, ktoré vyžadujú lekársku pomoc sú: 

 • Občasná bolesť v podbrušku, slabé krvácanie, prípadne špinenie 
 • Ostrá, prudká, kolikovitá bolesť brucha, ktorá prichádza vo vlnách 
 • Silná bolesť, ktorá sa vyskytuje len na jednej strane 
 • Bolesť môže vystreľovať pod lopatku, do ramenného kĺbu, alebo krku 
 • Brušná stena sa napína 
 • Slabé, alebo silné špinenie, krvácanie z rodidiel 
 • Nutkanie na močenie 
 • Tlak v oblasti konečníka 

Pokiaľ nastane prasknutie vajcovodu, alebo nahlodanie silne prekrveného orgánu pri uhniezdení v dutine brušnej, nastáva krvácanie

Je to život ohrozujúci stav, ktorý sa prejavuje príznakmi náhlej brušnej príhody. Žena prichádza až do šokového stavu, klesá jej tlak krvi, zvyšuje sa pulz. Žena je bledá, slabá, môže nastať až porucha vedomia, má nitkovitý, nehmatný pulz, zrýchlené dýchanie a pocit úzkosti. 

Diagnostika

V dnešnej dobe je skoršia a lepšia diagnostika. V minulosti nebola taká možnosť skorej diagnostiky ako je to dnes a veľa mimomaternicových tehotenstiev, pokiaľ neohrozovali život ženy, sa vstrebali a ostali nepovšimnuté. 

Hlavnou časťou skorej diagnostiky je odobratie anamnézy. Zisťuje sa, kedy bola posledná menštruácia, či nemešká, nebola vynechaná, či má žena nejaké rizikové faktory, ako prekonané zápaly, špinenie, a či sa nevyskytli skoré príznaky tehotenstva. 

Vykoná sa gynekologické vyšetrenie. Pri vyšetrení môže byť citlivá až bolestivá oblasť podbruška. Maternica je presiaknutá, mäkka a zväčšená. 

Lekár si všíma oblasť medzi konečníkom a pošvou, nazývaný ako Douglasov priestor, ktorý v prípade mimomaternicového tehotenstva je vyklenutý, čo svedčí o zakrvácaní v dutine brušnej a následným stekaním krvi do tohto priestoru. 

Na preukázanie tehotenstva sa robí ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa zisťuje prítomnosť gestačného vaku v maternici. 

USG - sonografia brucha - obrázok na vyšetrení, zobrazenie maternice a mimomaternicového tehotenstva
Sonografia pre potvrdenie diagnózy. Zdroj: Getty Images

V prípade mimomaternicového tehotenstva sa potvrdí tekutina v Douglasovom priestore. 

Niekedy je viditeľná srdcová frekvencia plodu, nachádzajúca sa mimo maternice,  alebo rozšírený vajcovod. V maternici sa môže nachádzať plodový vačok bez známok gravidity. 

Laboratórne vyšetrenie. Vyšetrenie močukrvi na HCG a progesterón potvrdzuje tehotenstvo. Pokiaľ sa v priebehu pár dní hodnoty začnú znižovať, alebo zostanú rovnaké a na ultrazvuku nie je prítomný gestačný vak, pravdepodobne ide o mimomaternicové tehotenstvo. 

Odoberá sa krv na krvný obraz, znížená hodnota hemoglobínu preukáže vnútorné krvácanie, a zvýšené leukocyty znamenajú prítomnosť zápalového procesu prebiehajúcom v organizme ženy. Vyšetruje sa aj krvná skupina a Rh faktor, koagulačné faktory, pečeňové testy, ktoré sú potrebné v prípade operačného výkonu. 

V niektorých prípadoch sa vykonáva na diagnostiku laparoskopia, ktorá je priamou metódou viditeľných zmien orgánov v malej panve a prípadného uhniezdenia vajíčka v dutine brušnej a vajcovode. 

V prípade závažných a život ohrozujúcich príznakov nie je dostatok času na vykonanie všetkých krokov diagnostiky. K takému stavu sa pristupuje ako k náhlej brušnej príhode a vykonáva sa urgentný chirurgický výkon, ktorý je nutný na zahájenie okamžitej liečby. 

Video o tom, čo je mimomaternicové tehotenstvo a ako sa prejavuje

Video o tom, čo je mimomaternicové tehotenstvo a ako sa prejavuje

Priebeh

Väčšina plodových vajec samo odumiera a resorbuje sa bez povšimnutia, bez toho aby žena čo i len tušila že vajíčko bolo oplodnené. 

Ak sa oplodnené vajíčko, ktoré sa začína uhniezďovať nenachádza v maternici, dochádza k mimomaternicovému tehotenstvu. 

O jeho ďalšom vývine rozhoduje jeho lokalizácia, v ktorej časti sa nachádza a predovšetkým, aké je krvné zásobovanie danej oblasti, aká je jeho anatomická stavba, jeho pružnosť i pevnosť. 

Pokiaľ sa uhniezdi na miesto s nedostatočným zásobením krvou, nie je oplodnené vajíčko dostatočne vyživené  a končí odumretím, a jeho čiastočným vstrebaním následne dochádza k oneskorenej menštruácii

Niekedy sa stáva, že pri rýchlom vývoji prerastá do steny orgánu v snahe zabezpečenia si dostatočného krvného zásobenia z tela matky. Tým narúša stenu ciev, čo môže spôsobiť náhle krvácanie. Niekedy takéto tehotenstvo nachádzajúce sa vo vajcovode svojim rastom napína jeho stenu, ktorá nevydrží nápor rastúceho plodového vajca a končí prasknutím

Tieto komplikácie sa najčastejšie vyskytujú v 8. týždni tehotenstva, najneskôr do 1. trimestra. Vo veľmi výnimočných prípadoch rastie plod až do obdobia životaschopnosti plodu. 

Vývoj a rast oplodneného vajíčka vo vajcovode a, hrozí jeho prasknutie a následné krvácanie
Vývoj a rast oplodneného vajíčka uhniezdeného vo vajcovode, rozťahuje a napína stenu vajcovodu, až hrozí jeho prasknutie. Zdroj: Getty images

Tubárny potrat môže prebiehať viacerými spôsobmi, buď ako chronický zápal, až po život ohrozujúci stav. Chronický zápal sa môže vyvinúť ak dôjde k odumretiu plodu vo vajcovode, bez narušenia jeho steny a následného potratu, ktorý je vypudený sťahmi svaloviny vajcovodu do dutiny brušnej. 

Ďalší proces vývoja oplodneného vajíčka môže prebiehať vo vajcovode, ale neustálymi sťahmi vajcovodu dochádza k vypudeniu plodového vajca do dutiny brušnej, pričom najskôr dochádza k jeho odlučovaniu zo steny vajcovodu, narušeniu ciev vajcovodu a prekrvácaniu plodových obalov, čím sa zárodok mení na takzvanú molu. 

Krv z narušených ciev následne steká v dutine brušnej do Douglasového priestoru, kde sa hromadí. V tomto prípade dochádza tubulárnemu potratu medzi 6. – 8. týždňom. 

Môže sa stať, že sa oplodnené vajíčko uhniezdilo vo vajcovode a tam prebieha jeho vývoj, bez vylúčenia do brušnej dutiny. Takýto prípad sa často vyskytuje v dôsledku prekonaného zápalového procesu vo vajcovode. Pri uhniezďovaní vajíčka sa nahlodáva stena vajcovodu, čím ju oslabuje a vzniká vysoké riziko prasknutia jeho steny, kedy ide o život ohrozujúci stav

Ovariálna gravidita nastáva na úrovni vaječníku. Príčinou je zadržanie vajíčka v prasknutom folikule, kedy sa vajíčko úplne neuvoľnilo, alebo sa zachytilo a bolo oplodnené spermiou. 

Abdominálna gravidita dochádza pri vývoji plodu v dutine brušnej, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi na orgán.  Ak sa uhniezdi na nejaký orgán, ktorý je vysoko prekrvený, nastáva krvácanie do dutiny brušnej. Takýto typ mimomaternicového tehotenstva môže prebiehať po odumretí embrya bez zjavných príčin. Pokiaľ plod odumrie v začiatkoch, kedy je ešte malý, tak sa vstrebe

Cervikálna gravidita je uhniezdenie oplodneného vajíčka na kŕčku maternice. V tomto prípade je veľké riziko krvácania dôsledkom nahlodania hlavnej cievy vyživujúcej maternicu, čím nastáva krvácanie z pošvy. Niekedy sa ani po prerušení tehotenstva nepodarí krvácanie zastaviť, a je nutné maternicu odstrániť. 

Len vo veľmi výnimočných prípadoch mimomaternicový plod prežíva. Pokiaľ je placenta plodu uložená na takom mieste, kde je dostatočné zásobovanie krvou, dodáva plodu dostatok živín. Ale v priebehu vývoja plod potrebuje stále viac živín na jeho vývoj. 

V dôsledku nedostatočného vyživenia môže jeho vývoj ustúpiť a mumifikovať sa. Vtedy sa do plodu začínajú ukladať vápenné soli, a tým vzniká kamenený plod

Sú známe aj prípady, kedy sa počas náhodného vyšetrenia dutiny brušnej zistilo mimomaternicové tehotenstvo, kedy sa plod vyvinul do veľkosti donoseného plodu, a bolo nutné ho chirurgicky odstrániť. Takéto plody boli deformované a postláčané dôsledkom tlaku okolitých orgánov. 

Mimomaternicové tehotenstvo a menštruácia 

Pre mimomaternicové tehotenstvo je typické, že sa od bežného vnútromaternicového odlišuje rôznymi príznakmi. Žena ako prvé môže pocítiť bolesti v podbrušku a dostaví sa nepravidelné krvácanie z maternice spôsobené rôznymi hormonálnymi zmenami. 

Počas tehotenstva v období obvyklom pre menštruáciu nastáva ľahké špinenie. Postupne sa stupňujú bolesti, a spravidla v období 6 až 8 týždňov, odkedy bola posledná menštruácia, sa môže objaviť nepravidelné krvácanie. Niekedy viac viditeľné, inokedy menej. 

Ak sa k tomu pridá akútna prudká bolesť, mohlo prísť aj k prasknutiu vaječníka, a v tomto prípade je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc, inak hrozí masívne krvácanie do brušnej dutiny. 

Ako sa lieči: mimomaternicové tehotenstvo

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • Literatúra
  • Porodnictví: 3. zcela přepracované a doplněné vydání: Hájek Zdeněk, Čech Evžen, Maršál Karel, a kolektiv
  • Ošetřovatelství v gynekologii a porodnictví: 2., přepracované a doplněné vydání: Slezáková Lenka, a kolektiv
  • Patologie pro střední zdravotnické školy: Janíková Jitka

V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 19.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie? Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie?

Oplodnenie vajíčka spermiou, jeho vývoj a následné uhniezdenie v maternici je veľmi dôležité pre priebeh tehotenstva a život samotný.

Ako dlho trvá tehotenstvo? Koľko dní, týždňov a mesiacov? Ako dlho trvá tehotenstvo? Koľko dní, týždňov a mesiacov?

Ako dlho trvá tehotenstvo, presne koľko dní, týždňov, mesiacov, aká je fetálna a gestačná dĺžka tehotenstva? To všetko sa dočítate v článku aj spolu s možnými poruchami trvania dĺžky...

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Pojem mimomaternicové tehotenstvo je strašiakom mnohých žien. Kedy môže nastať, ako sa prejaví, ale i to čo obnáša tento problém sa dočítate v našom článku.

Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať? Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať?

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.

Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. František Hvizdák, PhD.
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Námestie SNP 10, 814 6 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:00 17:30 
    Utorok 09:00 14:00 
    Streda 09:00 14:00 
    Štvrtok 13:00 17:30 
    Piatok 09:00 14:00 
 • Trnavský kraj
  • NsP Piešťany - Nemocnica Alexandra Wintera n.o.

   Winterova 66, 92163 Piešťany

   Web: http://www.nemocnicapiestany.sk/
   Telefón - ústredňa: 033 7955 111

   Gynekologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jaromír Niepel
    Adresa: Gynekologická ambulancia NAW piešťany, Winterova 66, 92101 Piešťany
    deň oddo
    Pondelok  10:00 12:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Bojnice – Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach

   Nemocničná 2, 97201 Bojnice

   Web: http://www.hospital-bojnice.sk/

   Gynekologické ambulancie (1)

   • Doc. MUDr. Ernest Lányi, CSc.
    Adresa: Gynekologická ambulancia NsP Prievidza, Nemocničná 2, 97201 Bojnice
    deň oddo
    Pondelok  11:30 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Piatok 11:30 15:00 
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • MUDr. Kamil Vaško
    Adresa: Ambulancia gynekologickej primárnej starostlivosti, Nemocničná 1, 92719 Šaľa
    deň oddo
    Pondelok  07:00 13:30 
    Utorok 07:00 13:30 
    Streda 07:00 12:00 
    Štvrtok 07:00 13:30 
    Piatok 07:00 13:30 
 • Žilinský kraj
  • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

   Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín

   Web: http://www.donsp.sk/

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jozef Tholt
    Adresa: GynAT s. r. o. , Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda 07:00 15:30   
    Štvrtok 07:00 18:00   
    Piatok 07:00 15:30   
    Sobota    3D ultrazvuk- objednané pacientky  
    Nedeľa    3D ultrazvuk- objednané pacientky 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Július Häring
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:00 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 07:00 14:00  12:00-12:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: JAS - Gynekologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ÚPS, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo
    Pondelok  16:00 07:30 
    Utorok 16:00 07:30 
    Streda 16:00 07:30 
    Štvrtok 16:00 07:30 
    Piatok 16:00 07:30 
   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: Ambulancia rizikovej gravidity, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Igor Mihók
    Adresa: Mammárna poradňa, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.