späť na zoznam príznakov

Zväčšené lymfatické uzliny

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zväčšené lymfatické uzliny
Zdroj foto: Getty images

Lymfatické tkanivo má obrannú úlohu. Medzi prvý kontakt s vonkajším prostredím patria krčné a nosové mandle. 


Lymfa sa nachádza v celom organizme, lymfatické cievy a uzliny patria do jedného systému, ktorý tak isto môže postihnúť ochorenie. Nie vždy sa jedná o závažné ochorenie. Ale jednoznačnú odpoveď na zdurené uzliny poskytne odborné vyšetrenie.

Zväčšené lymfatické uzliny (lymfadenopatia) vo všeobecnosti znamenajú prítomnosť nejakého zápalového ochorenia, infekcie alebo zmenu zdravotného stavu vo všeobecnosti, v organizme. Niekedy sú zväčšené lymfatické uzliny aj bolestivé, obvykle na pohmat a dotyk.

Inokedy sú len zväčšené a bez prítomnej bolesti. Kým bolestivé uzliny vo väčšine prípadov upozorňujú na zápalové alebo infekčné ochorenie, nebolestivé môžu znamenať aj prítomnosť nádoru v danej časti tela.

Príznaky

Čo sa týka príznakov, nebolestivé a zväčšené lymfatické uzliny sú nebezpečnejšie. Vo väčšine prípadov si ich postihnutý človek ani nevšimne. Keďže veľakrát ich zväčšovanie začína len veľmi postupne a nebadane.

Niekedy sa nachádzajú aj na ťažšie dostupných miestach.

Veľakrát sú skôr prítomné iné symptómy, ktoré poukazujú na problém v organizme. Príkladom je únava, nechutenstvo, chudnutie a nevoľnosť, prípadne symptómy spojené s inými orgánmi.

Symptóm nebolestivých ale zväčšených uzlín vo väčšine prípadov môže znamenať vznik nádoru, ktorý vychádza práve z uzlín a je vytvorený bunkami lymfatického tkaniva.

Tieto nádory sa následne zväčšujú a začnú tlačiť na okolité orgány. Čo môže spôsobovať ďalšie problémy. Môže ísť o nádory benigné, čiže nezhubné, alebo aj maligné, čiže zhubné.

Niekedy však nemusí ísť o situáciu, kedy  vzinká nádor. Príčinou zväčšenia uzlín môže byť aj reakcia na nejaké autoimunitné ochorenie.

Často krát sa prejavujú zväčšenými uzlinami napríklad aj leukémia, ale aj rakovina ústnej dutiny. Pokiaľ je uzlina zväčšená, tvrdá a nebolestivá, vo väčšine prípadov však ide o symptóm pre nádorové ochorenie.

Naopak mäkká a bolestivejšia zdurená uzlina väčšinou signalizuje ochorenie infekčného charakteru. Ak ide o zápal alebo infekciu nachádzajúcu sa v blízkosti uzliny. Len niekoľko chorôb sa prejavuje zväčšením všetkých lymfatických uzlín.

Uzliny hlavy a krku

1. uzliny pred ušnicou
2. za ušami
3. parotické, povrchové a hlboké
4. týlne
5. podčeľustné
6. podbradové, niekoľko drobných uzlín
7. - 9. bočné krčné, vonkajšie krčné, povrchové a hlboké
10. predné krčné
11. uzliny nad kľúčnou kosťou

Uzliny hlavy a krku
Uzliny hlavy a krku

Lymfóm

Je onkologické ochorenie lymfatického tkaniva a jeho výskyt vo svete je pomerne častý. týmto ochorením trpí viac ako milión ľudí populácie. Je častým ochorením v mladom veku a to už od 15. - 30. rokov.

Zdurené uzliny sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na tele. Krk, podpazušie, slabiny. Prejavuje sa aj slabosťou, potením, horúčkami, kašľom. Opuch jednej končatiny alebo tváre môže byť taktiež varovným príznakom.

Ďalej sa delí na hodgingov lymfóm, inak zvaný aj malígny lymfogranulóm a ten sa ďalej delí na typ I, II, III a IV. Druhý typ je non hodgingov lymfóm.  

Zväčšené lymfatické uzliny na krku

Lymfatické uzliny totiž slúžia na to, že sú napojené na lymfatické cievy a ich funkciou je filtrovať a zachytávať škodlivé látky, ktoré sa v cievach nachádzajú.

Práve v uzlinách sa potom tieto látky bunkami imunitného systému zneškodňujú. To spôsobí ich zdurenie a v prípade infekcií aj bolestivosť.

Bolestivé zväčšenie uzliny je skôr infekčného pôvodu. Niektoré skupiny lymfatických uzlín sú charakteristické pre určité ochorenia. Ako je to napríklad pre zväčšené uzliny na krku, kedy indikujú ochorenia vo svojom okolí.

Ide napríklad o zápalové ochorenia ústnej dutinyhorných dýchacích ciest, ako sú angína, zápal nosohltanu, ale aj infekčná mononukleóza, chronický únavový syndróm, rakovina štítnej žľazy alebo šarlach.

Najčastejšie sa zväčšia lymfatické uzliny pod čeľusťou, ktoré môžu reagovať aj na zápalové ochorenie slinných žliaz. Napríklad uzliny v zadnej časti hlavy reagujú zväčšením na zápal stredného ucha, uzliny medzi ušami a očami na zápal spojiviek.

K presnému určeniu počtu zväčšených uzlín na krku (ale aj inde, v popaží, či slabinách) je možné použiť ultrazvukové vyšetrenie. U nebolestivých zväčšených uzlinách sa musí uvažovať aj o možnosti nádorového ochorenia. Finálnu diagnózu však možno stanoviť iba chirurgickým vyoperovaním lymfatickej uzliny a histologickým vyšetrením.

Hrčka a uzliny nad kľúčnou kosťou

Aj nad kľúčnou kosťou sa nachádzajú lymfatické uzliny, pričom ich zväčšenie obvykle umožňuje ich nahmatanie. Pokiaľ sú tieto lymfatické uzliny v pokoji, nie je vo väčšine prípadov možné ich vôbec nahmatať. 

Ak sú zväčšené, ide i nebolestivé zväčšenie, čo samo o sebe indikuje nádorové ochorenie. V tomto prípade ide o výskyt nádorových rakovinových buniek najmä štítnej žľazy a tiež prsníka. Obe ochorenia sú veľmi nebezpečné a vážne.

Rakovina prsníka sa okrem zdurených uzlín prejavuje aj nahmataním hrčky v prsníku. Niekedy aj šupinatením bradavky a výtokom bradavky. Častá je bolestivosť celého prsníka.

Hrčka je naopak podobne ako lymfatické uzliny nebolestivá. Rakovina štítnej žľazy sa prejavuje zväčšením nielen lymfatických uzlín v oblasti nad kľúčnou kosťou, ale aj na krku a taktiež aj zvýšenou telesnou teplotou. Pri oboch ochoreniach je potrebná čo najskoršia diagnostika.

Oblasť podpažia

V oblasti podpažia sa nachádzajú lymfatické uzliny, cez ktoré prechádzajú lymfatické cievy z paže, hrudnej steny a mliečnej žľazy. Takže zväčšenie týchto uzlín znamená väčšinou ochorenie alebo zhoršenie zdravotného stavu v týchto oblastiach organizmu.

lymfatické uzliny hrudníka
Spádová oblasť lymfatických uzlín podpazušia a prsníka u žien

Ak sú bolestivé tieto zväčšené uzliny, ide napríklad o zápalové ochorenia, v prípade nebolestivých uzlín sa jedná o nádorové ochorenia. Veľmi často sa prejavuje touto formou napríklad nádor na prsníku.

Práve rakovina prsníkov je najčastejším zhubným ochorením u žien a je charakteristická tým, že si žena nahmatá hrčku v prsníku. Táto hrčka je nebolestivá podobne ako uzliny. Ale nemusí byť vždy prítomná, hoci je tomu u 3/4 ochorení.

Z infekčných ochorení sa prejavujú na uzlinách v podpaží napríklad zápal prsnej žľazy. Ten je charakteristický aj bolesťou prsníka. Rovnako aj v prípade infekčnej mononukleózy. Kedy sa môžu zdruriť krčné a slabinové uzliny.

Lymfatické uzliny v slabinách

Zväčšené lymfatické uzliny v slabinách, čiže v trieslach, indikujú ochorenia infekčného alebo nádorového typu v tejto oblasti a okolí. Lymfatickými uzlinami v tomto prípade prechádzajú lymfatické cievy z vonkajších pohlavných orgánov a okolia.

Ak ich postihne napríklad nádorové alebo rakovinové ochorenie alebo infekcia a zápal, lymfatické uzliny sa zväčšia a podľa charakteristiky a typu ochorenia sú buď bolestivé na dotyk alebo nebolestivé.

slabiny
oblasť slabín a výskyt slabinových uzlín

Zväčšením a bolestivosťou lymfatických uzlín v slabinách sa prejavuje aj infekčná mononukleóza. Vírusové ochorenie spôsobené EB vírusom, ktorý patrí medzi herpetické vírusy a prenáša sa slinami.

Podobne aj chlamýdiová infekcia spôsobená pohlavným prenosom chlamýdií. Pričom patrí medzi pohlavne prenosné a infekčné ochorenia. Samozrejme tieto ochorenia majú aj iné symptómy, nielen zväčšenie lymfatických uzlín.

Lymfatické uzliny v hrudníku a bruchu

Ich zdurenie sa väčšinou prejavý až pri výskyte ťažkostí. Pri uzlinách v hrudníku môže ísť o sťažené dýchanie, bolesť na hrudi alebo obehové ťažkosti. Kedy zväčšená uzlina spôsobuje útlak danej štruktúry (pľúca, cievy).

Pri zväčšených uzlinách brušnej dutiny môže ísť o bolesť brucha, tráviace ťažkosti, pocit plnosti ale aj bolesť v chrbtici. Pri zdurení uzlín v malej panve zase opuch dolnej končatiny, bolesť obličiek alebo poruchu ich funkcie.

infografika udáva príčiny zdurenia lymfatických uzlín
Najčastejšie príčiny zdurených lymfatických uzlín

Pri HIV môže byť tak isto zdurenie uzlín jedným z prejavov ochorenia.

A to či už zdurením uzlín generalizovaným alebo len v určitej časti.

Iným prípadom sú streptokokové infekcie. Ale aj choroba z mačacieho škrabnutia alebo toxoplazmóza sa môže prejaviť zdruením uzlín. Príkladom infekčného ochorenia je aj brušný týfus či osýpky.

V skratke, pri zdurení lymfatických uzlín je potrbné vyhľadať odborné vyšetrnie. V tejto problematike sa skrýva množstvo ochorení, ako je vidieť aj z infografiky.

Video o lymfatických uzlinách

Video o lymfatických uzlinách

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s zväčšenými lymfatickými uzlinami

Zväčšené lymfatické uzliny patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: Zdurené lymfatické uzliny, lymfadenopatia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Naposledy aktualizované 17.12.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Vplyv uzlin na erekciu - Adam 19.03.2018 10:05

Zvacsene trieselne uzliny u muza

Čo mi pomohlo

Prikladam clanok o vplyve zdurenych uzlin na erekciu u muzov.. Niekedy ju totiz mozu oslabit... Presne priciny sme spisali na blogu --- https://vimax.sk/zdurene-uzliny/

Lymfaticke uzliny - Kp 25.07.2016 21:26

Ahoj.dlhy cas som pozorovala pod lavou celustpu jednu zdurenu uzlinu.nebolestivu,aani na dotyk,tvrdu,pohyblivu...dlho dlho tam bola,po case sa to upravilo. Kratko na to som spozorovala lavu stranu na krku pod mandlami zdurenu uzlinu.len na tom mieste.a to iz mam niekolko mesiacov tak.tiez tvrda,zvacsema.ale ta sa niak nepohybuje. Medzitym som niekolkokrat jedla antibiotika,lebo trpim ma caste zapaly mocovych ciest.ale uzlina sa mezmenila..no a noc som s tym nespravila.nechala som to tak. Medzicasom som mala aj dokladne vysetrenie krvy.kde mi vysli mierne pozitivne vysledky pre bechterewowu chorobu,ale tie hodnoty vraj mozu byt aj koli psoriase zvysene.inak vsetko negativne.tak som to mechala tak.nemam ziadne komplikacie ani bolesti tak meviem posudit ci je nutne bec niako riesit.mam 34 rokov.

Čo mi pomohlo

Takze vlastne ziadna liecba.

katka 13.12.2016 23:15

Dobry den. Ja som v roku 2007 dostala chronicky zapal mocovych ciest. Po case sa mi vytvorila hrcka na uzline. Moja obvodna lekarka sa vyjadrila, ze to nic nie je. Krcny lekar odbornik ale povedal ze to musi von. Vyoperovali mi to a ako na povel mi hned ustali roznw problemy spojene so zaalom. Napriklad nocne potenie. Neviem ci som pomohla. S pozdravom. Katka

Lenka 13.07.2019 15:35

aj ja mám na pravej strane zväčšenú uzlinu pod čelusťou, a som myslela že je to od zápalených zubnych kanáilkov. Ale teraz mi ich doktor čistí a tá zväčšenina je tam stále. TAk asi to nebude od toho. Mám ju tam už fakt strašne dlho.

nika 06.07.2020 13:13

smiem sa spytat co to este stale mate?