späť na zoznam článkov

Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí?
Zdroj foto: Getty images

Stolica bábätka i väčších detí nám môže veľa povedať o ich trávení, ale aj o celkovom zdravotnom stave. Zelená stolica je stále spojená s mnohými mýtmi i polopravdami.


Deti sú od príchodu na svet zdrojom mnohých prekvapení. Rodičia si pri výchove svojich ratolestí zvykajú na kopec nezvyčajných situácii. I obsah plienky malého drobca býva pôvodcom úsmevných, ale aj znepokojivých pocitov.

Zelená stolica môže, ale i nemusí naznačovať problém. Pozrime sa spolu na to, čo všetko môže takéto sfarbenie stolice znamenať.

 

Zelená stolica nie je hladová stolica

Tento mýtus sa tiahne už niekoľko generácií. Často je spájaný s pojmami ako slabé mlieko, či hladné mlieko. Mamičky v domnienke, že ich mlieko nie je dostatočne výživné, ukončujú dojčenie a mlieko nahrádzajú umelým.

Slabé materské mlieko však neexistuje.

Materské mlieko môže mať z rôznych dôvodov menšiu produkciu, alebo sa mení počas dňa, či veku dieťaťa. Tiež sa odlišuje takzvané predné mlieko, ktoré je redšie a zadné, ktoré je zas hustejšie a s obsahom tuku.

Ak má mamička dostatok mlieka, jeho kvalita zodpovedá potrebám dieťaťa. Nie je slabé, ani málo výživné. Príčinu zelenej stolice či nekľudu dieťa treba teda hľadať inde. Nie v nedostatočnej kvalite materského mlieka.

 

Veľa mliečneho cukru

Jednou z príčin, kedy sa stolica zelenej farby môže vyskytnúť je, ak dieťa vypije príliš veľa takzvaného predného mlieka. Môže nastať u detí, ktoré sú kojené. Ide o materské mliečko, ktoré sa po priložení uvoľňuje z prsníka ako prvé.

Predné mlieko je redšie a preto si ho bábätká môžu vyžadovať pomerne často. A to najmä v lete, keď potrebujú uhasiť smäd.

Takéto mlieko obsahuje väčšie množstvo mliečneho cukru, ktoré pri trávení kvasí a okrem spomínanej zelenej stolice, môže byť sprevádzane i väčším výskytom vetrov.

Ak vášho drobca trápia koliky – bolesti bruška spojené s častým odchodom vetrov, snažte sa aby pilo i dostatok zadného mlieka. Dieťa nechajte piť z prsníka dlhšie a prsníky nestriedajte po príliš krátkej dobe.

Nie vždy to je jednoduché. Najmä v horúcich dňoch si dieťa vyžaduje častejšie dojčenie, pri čom vypije najmä spomínané predné mlieko. Riešením by mohlo byť ponúknutie nesladeného čaju alebo vody od smädu. Tu však nastáva riziko, že dieťa si ľahko zvykne na pitie z fľašky, čo môže následne skomplikovať dojčenie.

.

Pri riešení takýchto problémov sa kľudne obráťte na svojho detského lekára, alebo vyhľadajte laktačnú poradkyňu. Tá vám môže pomôcť i v mnohých iných možných problémoch s kojením.

Je dôležité pozorovať celkový stav dieťaťa. Zelená farba v stolici je najmä u menších deti pomerne častá. Pokiaľ však ma dieťa chuť do jedla, nemá bolesti bruška, nevracia a pekne priberá, zvyčajne nejde o žiaden dôvod na paniku. Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa však neváhajte obrátiť na svojho detského lekára.

Zoxidovaná stolica

Výskyt zelenej stolice často nemusí vôbec nič znamenať. Môže ísť totižto o takzvanú zoxidovanú stolicu, teda stolicu, ktorá bola v plienočke dlhší čas a zmenila farbu po kontakte s kyslíkom.

Stolica dieťatka je teda úplne v poriadku, akurát že bola dlho v plienke a môže mať zelené sfarbenie.

 

Hypoalergénne mlieko

U detí, ktoré nie sú dojčené materským mliekom, sa môže vyskytnúť zelená stolica pri podávaní hypoalergénneho mlieka. Takéto mlieko vám môže odporučiť detský lekár na základe alergickej rodinnej anamnézy.

Ak je teda jeden z rodičov dieťaťa alergik, lekár vám môže predpísať hypoalergénne mlieko, ako prevenciu rozvoja alergie u dieťaťa. Vedľajším prejavom pitia takéhoto mlieka, môže byť i prítomnosť zelenej stolice.

Nejedná sa však o žiadnu poruchu. Pokiaľ je dieťatko spokojné a nemá tráviace ťažkosti, nie je dôvod sa znepokojovať.

Pri pochybnostiach však neváhajte konzultovať stav s vaším detským lekárom.

Novorodenecká žltačka

novorodencov sa zelená stolica vyskytuje i pri novorodeneckej žltačke. Objavuje sa prevažne na 2 až 3 deň po narodení a nejednej mamičke s čerstvo narodeným drobcom predĺži pobyt v nemocnici. Ide o pomerne častý jav a postihuje takmer každého druhého novorodenca.

Pri tejto novorodeneckej žltačke sa vyskytuje žlté sfarbenie kože a slizníc. Deje sa tak na základe hromadenia bilirubínu. Bilirubín je žlčové farbivo, ktoré sa uvoľňuje pri rozpade červených krviniek.

Ide však o prirodzený jav. Tieto krvinky sa vyskytovali vo väčšom množstve počas doby, kedy bol plod v tele matky a vyžadoval väčšie nároky na prenášanie kyslíka červenými krvinkami.

Po pôrode dýcha dieťa už samo a veľké množstvo červených krviniek je už tak povediac nepotrebné. Nastáva ich rozpad, pri ktorom sa uvoľňuje bilirubín – žlté krvné farbivo.

Pečeň novorodenca ešte nie je tak vyvinutá, aby bilirubín odbúrala dostatočne. Tak sa žlté farbivo ukladá v pokožke a v slizniciach. Stopy zanecháva i v stolici. A to práve zmenou farby do zelena.

 

Smolka - prvá stolica dieťatka

Prvá stolica novorodenca sa nazýva smolka, alebo mekónium. Obsahuje hlien, plodovú vodu, žlč a iné látky, ktoré dieťa prehltlo počas pobytumaternici.

Vzhľad tejto prvej stolice nevyzerá ako bežná stolica. Nie je totiž ešte produktom stravy novorodenca. Jej farba je čierno - zelená a až vplyvom primania mlieka sa postupne mení na žltú.

 

Obsah železa v strave

Ďalšou príčinou zelenej stolice, nielen u detí, môže byť to, že obsahuje príliš veľa železa. Pri strave bohatej na železo sa môže stolica čiastočne zafarbiť na zelenú. Najčastejšie to býva príliš veľa listovej zeleniny, či veľké množstvo železitých doplnkov stravy.

Prečítajte si tiež článok: Zvýšená hladina železa v krvi

Hnačka

U detí i dospelých ľudí, sa stolica zelenej farby môže vyskytnúť i vtedy, ak prechádza tráviacim systémom príliš rýchlo. Jednoduchšie povedané, môže sa vyskytnúť pri hnačke.

Zelené sfarbenie je spôsobené žlčou. Žlč je svetlo – zelenej farby, v priebehu trávenia sa pôsobením baktérii mení na žltú až hnedú. Ak je teda stolica zelená, nestihla zmeniť farbu.

Dôvodov vzniku hnačky je celá rada. Od vírusových či bakteriálnych ochorení, cez parazitárne ochorenia až po diétne chyby.

Omnoho viac sa dočítate v užitočnom článku: Ako zvládnuť hnačku u detí s rozvahou.

Zelené farbivo

Pri každom nezvyčajnom sfarbení stolice, sa skúste rozpomenúť, čo dieťa zjedlo. Dnešný trh ponúka obrovské množstvo lákavých a farebných maškŕt pre deti.

Mnohé obsahujú veľké množstvo potravinového farbiva. To dokáže nezvyčajne sfarbiť stolicu. Môže ísť napríklad o želatínu, rôzne cukrovinky, nanuky a podobne.

 

Každé dieťa je iné. To platí aj o jeho stolici

Vzhľad stolice sa môže u rôznych detí odlišovať. Rozdielnu stolicu má kojené dieťa a dieťa na umelom mlieku. Inú stolicu má ročné a inú desať ročného dieťa.

Prečítajte si tiež zaujímavý článok: Stolica - čo by sme mali o nej vedieť?

Dôležité je celkové správanie a prejavy. Pokiaľ dieťa priberá a nemá iné ťažkosti, tak väčšinou nie je dôvod na znepokojovanie sa. Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa však neváhajte obrátiť na svojho lekára.

 

Vzhľad stolice dieťaťa a možná príčina

objemná zapáchajúca stolica
riedka, spenená stolica
riedka, hlienovitá, zelená stolica, vlákna krvi
  •  črevná infekcia
prítomnosť krvi 
  • alergia na kravské mlieko
  • poranenie tráviaceho systému

Ak má dieťa teplotu a vracia, alebo pociťuje silné bolesti brucha je potrebné navštíviť lekára. Prečítajte si tiež článok: Kedy a aké hrozí nebezpečenstvo pri zvracaní dieťaťa.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

  • mamila.sk - portál zameraný na dojčenie i poradenstvo
  • solen.sk - viac o novorodeneckej žltačke
  • solen.sk - článok o intolerancii laktózy
  • akv.sk - hnačka u detí

Naposledy aktualizované 03.10.2019

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 10. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 10. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 10. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 10. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 10. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 10. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy? Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy?

Slnko je zdrojom energie, zahrieva nás a dobíja. V lete si doprajeme viac odpočinku. Prirodzene. Avšak, v tomto období sa typicky zvyšuje úrazovosť či výskyt niektorých ochorení. Na aké...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.