späť na zoznam príznakov

Bolesť pri ovulácii

Bolesť pri ovulácii

Ovuláciu žena buď cíti, alebo aj nie. Niektoré ženy sa na bolesti brucha sťažujú a ani nevedia, že ide o bolesť pri ovulácii. Treba si všímať hlavne opakovanie a čas výskytu bolesti. Ovuláciu niekedy sprevádzajú aj iné ťažkosti. V niektorých prípadoch sa môže pridružiť aj ochorenie.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť pri ovulácii patri medzi príznaky Bolestí, Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: bolestivá ovulácia
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "bolesti pri ovulácii"

Byliny používané na bolesť pri ovulácii

Bolesť pri ovulácii alebo bolestivá ovulácia väčšinou nemusí znamenať zhoršenie zdravotného stavu. Pokiaľ ide len o krátku bolesť bez ďalších príznakov. Tento pocit je možné považovať za pomerne prirodzený a neznamená žiadne vážne komplikácie.

Ak žena chce bolesť potlačiť, stačí jej užívať bežne dostupné analgetiká. V niektorých prípadoch môže značiť aj symptóm pre ochorenie, napríklad vaječníkov, čo už treba riešiť lekárskym vyšetrením.

Bežná, prirodzená bolesť a nie ochorenie

Prirodzená je bolesť počas ovulácie vtedy, ak je dôsledkom procesu dozretia vajíčka a jeho prípravy na možné oplodnenie. Tento proces je obvykle v 12. až 14. deň cyklu, kedy nastáva dozretie vajíčka v obale. Pričom obal praskne, vajíčko sa uvoľní do vajcovodov a tam sa môže stretnúť so spermiou a dochádza k oplodneniu.

obrázok kalendára bielej farby na červenom pozadí
Dôležité je zapisovať si deň výskytu a pravideľnosť, môže ísť o ovulačnú bolesť

Bolesť počas ovulácie v tomto prípade je spôsobená práve prasknutím obalu vajíčka. Takáto bolesť sa môže preniesť aj do jeho okolia. Intenzita bolesti pri ovulácii môže byť mierna, ale aj silná a intenzívna a jej charakter kŕčový, tlakový, pichavý alebo tupý.

Veľakrát je bolesť počas ovulácie spôsobená aj samotnými vaječníkmi. Počas zrenia vajíčok dochádza k tvorbe prostaglandínov, čiže látok, ktoré pôsobia na dozrievanie vajíčok. A práve táto zvýšená produkcia spôsobuje tlak, ktorý môže rovnako vyústiť do bolestí.

Aj táto bolesť nemusí sama o sebe znamenať žiaden negatívny symptómpomocou nesteroidných analgetík, s účinnou látkou ako napríklad diklofenak alebo indometacín, je možné bolesť potlačiť.

žena si drží podbrušie a kríže, kde bolesť vyžaruje, má ovulačné bolesti
Bolesť častokrát vyžaruje do rôznych oblastí, ako aj do krížov

Bolesť sa vyskytuje a vyžaruje do rôznych oblastí, a to sú najčastejšie:

 • bolesť samotných vaječníkov
 • aj do pošvy
 • silná, intenzívna bolesť podbrušia
 • vyžaruje do krížovej a driekovej oblasti
 • aj ako bolesť v boku a v slabinách

Môže sa vyskytnúť a ženy sa počas ovulácii sťažujú na:

 • bolesť, tlak prsníkov a bradaviek
 • bolesť hlavy
 • slabosť a nevoľnosť
 • opuch a bolesť dolných končatín, nôh, členkov
 • nafúknuté brucho
 • mierne zvýšenie telesnej teploty
 • výtok

Ochorenia, ktoré môžu byť príčinou

Bolesťou počas ovulácie sa môžu prejavovať aj vážnejšie ochorenia. Konkrétne nádorové alebo infekčné zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov, ale aj zápal močového mechúra.

Znázornenie ženskej pohlavnej sústavy: vaječníky, vajcovody, maternica, krčok maternice, pošva
Pohlavná sústava ženy: vaječníky, vajcovody, maternica, krčok maternice, pošva

Zápal vaječníkov sa prejavuje aj bolesťou v podbruškubolesťou pri pohlavnom styku. Takým ochorením je aj endometrióza, čo je zápal postihujúci vaječníky a vajcovody. Niekedy ide o pohlavne prenosné ochorenie, ktoré postihuje aj maternicu, vajcovody a prípadne pobrušnicu.

Spôsobujú ho baktérie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Zápal sa lieči antibioticky, ale treba ho diagnostikovať čo najskôr. V prípade, ak sa nelieči a pri výskyte komplikácií spôsobuje aj neplodnosť.

Bolesť pri ovulácii môže byť príznakom cýst na vaječníkoch. Prejavujú sa aj poruchami menštruačného cyklu alebo naopak neprítomnosťou menštruácie. Ide o hormonálnu poruchu najmä žien v reprodukčnom a zrelom veku. Liečba spočíva v nasadení hormonálnej antikoncepcie a nasadení hormónov gestagénov.

Nádorové ochorenia sú najzávažnejšie. Napríklad rakovina vaječníkov, kde je jeden zo symptómov aj bolesť počas obdobia ovulácie. Na vaječníkoch vznikajú maligné alebo benigné nádory. Iný typ je rakovina krčka maternice.

Liečba spočíva v odstránení nádorových buniek a tiež v klasickej chemoterapii. Pre zvýšenie účinnosti je potrebné nádory odhaliť čo najskôr a čo najskôr začať s liečbou. Práve z toho dôvodu je dôležité neignorovať bolesť pri ovulácii v prípade, ak je dlhodobá a sú prítomné aj ďalšie symptómy.

Aj pooperačné stavy, keď vznikajú v mieste operačnej rany a vaječníkov zrasty, môžu byť zdrojom bolesti pri ovulácii. A príkladom je operácia slepého čreva, pôrod vedený sekciou, teda cisársky rez alebo iné operácie v podbruší a malej panve.

Infografika udáva informácie o ovulačnej bolesti a jej najčastejších chorobných príčinách
Súhrnné informácie o ovulačnej bolesti, a to čo ju spôsobuje

Video o príčinách ovulačnej bolesti

Video o príčinách ovulačnej bolesti

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • akootehotniet.com - informácie o bolestivej ovulácii
 • wikiskripta.eu - informácie na Wikiskriptách o zmenách počas ovulácie a iných cyklických zmenách
 • ladysis.com - informácie o dôvodoch bolesti počas ovulácie

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Silná menštruácia: Nočná mora mnohých žien Silná menštruácia: Nočná mora mnohých žien

Pod pojmom menštruácia rozumieme fyziologické procesy v tele ženy, ktoré sú nevyhnutné pre reprodukciu. U niektorých žien prebieha bez komplikácií, no u tých menej šťastných môže byť...

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...

10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku 10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku

Tupá, bodavá či pálivá bolesť v boku, je častým problémom množstva ľudí. Tak ako je každá bolesť odlišná a špecifická, tak i jej pôvod je rozmanitý. Poďme sa spolu pozrieť na 10...

Trápia vás výtoky z pošvy? Trápia vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované 14.06.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.