späť na zoznam príznakov

Bolesť pri ovulácii: Čo je norma a čo nie? + Spolu s výtokom i iné ťažkosti

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť pri ovulácii: Čo je norma a čo nie? + Spolu s výtokom i iné ťažkosti
Zdroj foto: Getty images

Ovuláciu žena buď cíti, alebo aj nie. Niektoré ženy sa na bolesti brucha sťažujú a ani nevedia, že ide o bolesť pri ovulácii. Treba si všímať hlavne opakovanie a čas výskytu bolesti. Ovuláciu niekedy sprevádzajú aj iné ťažkosti. V niektorých prípadoch sa môže pridružiť aj ochorenie.


Choroby s príznakom "bolesti pri ovulácii"

Byliny používané na bolesť pri ovulácii

Bolesť pri ovulácii alebo bolestivá ovulácia väčšinou nemusí znamenať zhoršenie zdravotného stavu. Pokiaľ ide len o krátku bolesť bez ďalších príznakov. Tento pocit je možné považovať za pomerne prirodzený a neznamená žiadne vážne komplikácie.

Ak žena chce bolesť potlačiť, stačí jej užívať bežne dostupné analgetiká. V niektorých prípadoch môže značiť aj symptóm pre ochorenie, napríklad vaječníkov, čo už treba riešiť lekárskym vyšetrením.

Je normálnou súčasťou ovulácie, alebo značí nejaký problém? 
Aké iné ťažkosti sa môžu pridružiť? 
Ako dlho trvá? 

Bežná, prirodzená bolesť a nie ochorenie

Prirodzená je bolesť počas ovulácie vtedy, ak je dôsledkom procesu dozretia vajíčka a jeho prípravy na možné oplodnenie.

Tento proces je obvykle v 12. až 14. deň cyklu, kedy nastáva dozretie vajíčka v obale.

Pričom obal praskne, vajíčko sa uvoľní do vajcovodov a tam sa môže stretnúť so spermiou a dochádza k oplodneniu.

obrázok kalendára bielej farby na červenom pozadí
Dôležité je zapisovať si deň výskytu a pravideľnosť, môže ísť o ovulačnú bolesť. Zdroj foto: Getty images

Bolesť počas ovulácie v tomto prípade je spôsobená práve prasknutím obalu vajíčka. Takáto bolesť sa môže preniesť aj do jeho okolia. Intenzita bolesti pri ovulácii môže byť mierna, ale aj silná a intenzívna a jej charakter kŕčový, tlakový, pichavý alebo tupý.

+ Pridružiť sa môže krvavý výtok.

Veľakrát je bolesť počas ovulácie spôsobená aj samotnými vaječníkmi. Počas zrenia vajíčok dochádza k tvorbe prostaglandínov, čiže látok, ktoré pôsobia na dozrievanie vajíčok. A práve táto zvýšená produkcia spôsobuje tlak, ktorý môže rovnako vyústiť do bolestí.

Aj táto bolesť nemusí sama o sebe znamenať žiaden negatívny symptómpomocou nesteroidných analgetík, s účinnou látkou ako napríklad diklofenak alebo indometacín, je možné bolesť potlačiť.

Prečítajte si tiež články: 

žena si drží podbrušie a kríže, kde bolesť vyžaruje, má ovulačné bolesti
Bolesť častokrát vyžaruje do rôznych oblastí, ako aj do krížov. Zdroj foto: Getty images

Bolesť sa vyskytuje a vyžaruje do rôznych oblastí, a to sú najčastejšie:

 • bolesť samotných vaječníkov
 • aj do pošvy
 • silná, intenzívna bolesť podbrušia
 • vyžaruje do krížovej a driekovej oblasti
 • aj ako bolesť v boku a v slabinách

Môže sa vyskytnúť a ženy sa počas ovulácii sťažujú na:

 • bolesť, tlak prsníkov a bradaviek
 • bolesť hlavy
 • slabosť a nevoľnosť
 • opuch a bolesť dolných končatín, nôh, členkov
 • nafúknuté brucho
 • mierne zvýšenie telesnej teploty
 • výtok, zmeny farby, konzistencie či množstva

Ochorenia, ktoré môžu byť príčinou

Bolesťou počas ovulácie sa môžu prejavovať aj vážnejšie ochorenia. Konkrétne nádorové alebo infekčné zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov, ale aj zápal močového mechúra.

Znázornenie ženskej pohlavnej sústavy: vaječníky, vajcovody, maternica, krčok maternice, pošva
Pohlavná sústava ženy: vaječníky, vajcovody, maternica, krčok maternice, pošva. Zdroj foto: Getty images

Zápal vaječníkov sa prejavuje aj bolesťou v podbruškubolesťou pri pohlavnom styku. Takým ochorením je aj endometrióza, čo je zápal postihujúci vaječníky a vajcovody. Niekedy ide o pohlavne prenosné ochorenie, ktoré postihuje aj maternicu, vajcovody a prípadne pobrušnicu.

Spôsobujú ho baktérie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Zápal sa lieči antibioticky, ale treba ho diagnostikovať čo najskôr. V prípade, ak sa nelieči a pri výskyte komplikácií spôsobuje aj neplodnosť.

Bolesť pri ovulácii môže byť príznakom cýst na vaječníkoch. Prejavujú sa aj poruchami menštruačného cyklu alebo naopak neprítomnosťou menštruácie. Ide o hormonálnu poruchu najmä žien v reprodukčnom a zrelom veku.

Liečba spočíva v nasadení hormonálnej antikoncepcie a nasadení hormónov gestagénov.

Nádorové ochorenia sú najzávažnejšie. Napríklad rakovina vaječníkov, kde je jeden zo symptómov aj bolesť počas obdobia ovulácie. Na vaječníkoch vznikajú maligné alebo benigné nádory.

Iný typ je rakovina krčka maternice.

Liečba spočíva v odstránení nádorových buniek a tiež v klasickej chemoterapii. Pre zvýšenie účinnosti je potrebné nádory odhaliť čo najskôr a čo najskôr začať s liečbou. Práve z toho dôvodu je dôležité neignorovať bolesť pri ovulácii v prípade, ak je dlhodobá a sú prítomné aj ďalšie symptómy.

Aj pooperačné stavy, keď vznikajú v mieste operačnej rany a vaječníkov zrasty, môžu byť zdrojom bolesti pri ovulácii. A príkladom je operácia slepého čreva, pôrod vedený sekciou, teda cisársky rez alebo iné operácie v podbruší a malej panve.

Infografika udáva informácie o ovulačnej bolesti a jej najčastejších chorobných príčinách
Súhrnné informácie o ovulačnej bolesti, a to čo ju spôsobuje

Video o príčinách ovulačnej bolesti

Video o príčinách ovulačnej bolesti

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • wikiskripta.eu - informácie na Wikiskriptách o zmenách počas ovulácie a iných cyklických zmenách
 • webmd.com - Painful Ovulation (Mittelschmerz) / (anglický jazyk)
 • mayoclinic.org - Mittelschmerz (v anglickom jazyku)
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť pri ovulácii: Čo je norma a čo nie? + Spolu s výtokom i iné ťažkosti patri medzi príznaky Bolestí, Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: bolestivá ovulácia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie? Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie?

Oplodnenie vajíčka spermiou, jeho vývoj a následné uhniezdenie v maternici je veľmi dôležité pre priebeh tehotenstva a život samotný.

Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo? Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo?

Ovulácia nastupuje pravidelne každý mesiac, rovnako ako menštruácia. U niektorých žien prebehne bez toho aby na seba upozornila, u iných sú prítomné mierne prejavy. Dôležitosť...

Ako spolu súvisí endometrióza a neplodnosť? + Ostatné príznaky a zdravotné ťažkosti Ako spolu súvisí endometrióza a neplodnosť? + Ostatné príznaky a zdravotné ťažkosti

O endometrióze sa toho veľmi veľa nevie, no napriek tomu výrazne ovplyvňuje život ženy . Príčiny, prejavy a liečba tohto gynekologického ochorenia sú vysoko individuálne. Môže mať...

Naposledy aktualizované 16.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.